Pięć głównych przyczyn utraty apetytu, które mogą Cię zaniepokoić

Brak apetytu zwykle nie stanowi problemu zdrowotnego, mimo że potrzeby żywieniowe każdej osoby różnią się, podobnie jak jej nawyki żywieniowe i styl życia, które bezpośrednio wpływają na apetyt. Jednakże, gdy brakowi apetytu towarzyszą inne objawy, takie jak szybka utrata masy ciała, biegunka i gorączka, ważne jest, aby udać się do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań, aby zidentyfikować przyczynę utraty apetytu, a tym samym rozpocząć najbardziej odpowiednie leczenie, unikając w ten sposób możliwych powikłań, takich jak na przykład zmiany hormonalne spowodowane brakiem składników odżywczych i niedożywieniem.

Problemy emocjonalne lub psychiczne

Depresja i lęk mogą zmniejszać apetyt, co może prowadzić do utraty wagi i problemów jelitowych. Oprócz tych problemów psychologicznych, anoreksja może być uważana za jedną z głównych przyczyn utraty apetytu, ponieważ osoba czuje się gruba, ma niską samoocenę i boi się jeść, co powoduje zmniejszenie apetytu. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do psychologa lub psychiatry w celu leczenia depresji, lęku lub anoreksji, aby dana osoba mogła na przykład poczuć chęć jedzenia. Oprócz doradztwa psychologicznego ważne jest, aby towarzyszył mu dietetyk w celu przestrzegania diety odpowiedniej do ogólnego stanu danej osoby i zdolnej do pobudzenia apetytu.

brak apetytu

Infekcje

Większość infekcji, zarówno bakteryjnych, wirusowych, jak i pasożytniczych, wywołuje objawy żołądkowo-jelitowe, a brak apetytu jest jednym z nich.  W przypadku wystąpienia objawów związanych z chorobami zakaźnymi ważne jest, aby udać się do lekarza ogólnego lub specjalisty chorób zakaźnych, aby można było przeprowadzić odpowiednie testy, identyfikujące przyczynę infekcji, aby można było rozpocząć najbardziej odpowiednie leczenie.

Reklama

Choroby przewlekłe

Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, niewydolność serca, obturacyjna choroba płuc, zaburzenia neurologiczne i nowotwory, mogą na przykład powodować utratę apetytu jako objaw. Na przykład w przypadku raka, oprócz braku apetytu, występuje szybka i niewyjaśniona utrata masy ciała, a także na przykład zmiany w moczu. Dowiedz się więcej o oznakach i objawach raka, na które należy zwrócić uwagę. Ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza ogólnego, jeśli istnieje podejrzenie choroby przewlekłej, aby można było zidentyfikować przyczynę utraty apetytu i rozpocząć odpowiednie leczenie, unikając powikłań i przywracając chęć do jedzenia.

Stosowanie niektórych leków

Niektóre leki, takie jak fluoksetyna, tramadol i liraglutyd, powodują zmniejszenie apetytu, które zwykle mija po fazie adaptacji leku, co zwykle nie jest poważne, chyba że pojawią się inne objawy, które mogą zakłócać jakość życia danej osoby, takie jak na przykład zaburzenia snu i bóle głowy. W przypadku, gdy związana z lekiem utrata apetytu przeszkadza w codziennych czynnościach, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, aby mógł on ocenić możliwość zastąpienia leku innym, który nie ma takiego działania.

Stosowanie używek lub narkotyków

Nadmierne spożycie napojów alkoholowych, papierosów i innych narkotyków może również wpływać na apetyt, zmniejszając go lub nawet całkowicie eliminując, a także powodując inne komplikacje zdrowotne, takie jak uzależnienie chemiczne i rozwój zaburzeń psychicznych. Najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest na przykład unikanie picia napojów alkoholowych i palenia tytoniu, ponieważ nie tylko normalizuje to apetyt, ale także zapobiega chorobom, takim jak na przykład stłuszczenie wątroby i rak płuc. Ponadto ważne jest utrzymanie zdrowych nawyków, uprawianie regularnej aktywności fizycznej i utrzymywanie zbilansowanej diety.

Kiedy udać się do lekarza?

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem ogólnym, gdy oprócz braku apetytu pojawiają się inne objawy, głównie szybka utrata masy ciała, ponieważ może to prowadzić do poważnego niedożywienia. Oprócz utraty wagi ważne jest, aby obserwować na przykład przyspieszone bicie serca, skrajne zmęczenie, gorączkę, drażliwość i zmiany hormonalne. Zazwyczaj lekarz zleca wykonanie pewnych badań w celu zidentyfikowania przyczyny braku apetytu, takich jak na przykład hematologia, profil lipidowy, poziom glukozy we krwi i białko C-reaktywne (CRP).

Ponadto bardzo ważne jest, aby dana osoba skorzystała z porad dietetyka, aby zapewnić dostarczenie niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W zależności od poziomu utraty składników odżywczych, dietetyk może zalecić przyjmowanie suplementów diety i spożywanie pokarmów bogatych w witaminy z grupy B, takich jak fasola, orzechy i zielone warzywa.