Pękająca skóra dłoni – jak sobie z nią radzić?

Pękająca skóra dłoni – jak sobie z nią radzić?

Pękająca skóra dłoni to problem nie tylko natury estetycznej, ponieważ niewielkie ranki dodatkowo wywołują dyskomfort i ból. Suchy, popękany naskórek na rękach to kłopot, który najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym i w tym czasie może dotykać wielu osób, ponieważ wywołują go niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak mróz, wiatr czy niskie temperatury. Nierzadko jednak popękana skóra dłoni związana jest z naszym charakterem pracy. Jak sobie z nią radzić? Podpowiadamy.

Pękająca skóra dłoni a odżywcze kremy do rąk

Podstawą pielęgnacji suchej i pękającej skóry dłoni jest jej odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Dlatego powinniśmy sięgnąć po krem do rąk z dobrym składem. Mogą znaleźć się w nim substancje takie jak pantenol, kwas hialuronowy, alantoina, ekstrakt z aloesu, witamina E, olej jojoba, ze słodkich migdałów, arganowy czy z awokado. Jeżeli jednak pękająca skóra dłoni nie jest wywołana przez niekorzystne warunki atmosferyczne, może być efektem alergii. Dlatego, jeżeli mimo stosowania kremów regenerująco-nawilżających i odpowiedniej ochrony rąk, problem ten nadal występuje lub się nasila, warto, jak radzi https://www.drmaxdrogeria.pl/, udać się to dermatologa.

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w dermatologii: trądzik (Izotek, Chlorocyclinum 3%, Efracea, Skyrizi, Acnelec, Epiduo Forte, Aklief, Duac, Klindacin T, Benzacne),  wszawica (Sora Forte), łuszczyca (Enstilar, Skilarence, Tremfya, Ovixan, Skyrizi, Taltz, Clarelux, Psotriol, Cosentyx, Acitren), rogowacenie słoneczne (Solacutan), atopowe zapalenie skóry (Protopic, Afloderm, Maxicortan, Dupixent), łysienie androgenowe (Minovivax, Propecia) grzybica/łupież (Travogen, Afloderm, Myconafine, Pirolam lakier).

Regeneracyjne maski do dłoni

Obecnie możemy znaleźć wiele różnych masek regeneracyjnych do dłoni. Takie produkty zazwyczaj nakłada się na kilkadziesiąt minut lub na przykład na całą noc i zabezpiecza ręce bawełnianymi rękawiczkami. Maska ma bardziej skoncentrowaną formułę niż krem, dlatego jest w stanie szybciej sobie poradzić z pękającą suchą skórą dłoni. Warto sięgnąć na przykład po produkt z parafiną, ponieważ składnik ten doskonale wpływa na dłonie, nawilżając je, przyspieszając regenerację naskórka i wyrównując jego koloryt.

Reklama

Pękająca skóra dłoni a unikanie czynników drażniących

Żeby poradzić sobie z pękającą skórą dłoni, należy zastanowić się, jaki czynnik doprowadził ją do takiego stanu. Jeżeli z problemem tym zmagamy się w okresie jesienno-zimowym i wywołują go niekorzystne czynniki atmosferyczne, powinniśmy pomyśleć o ochronie dłoni, kiedy jesteśmy na zewnątrz, a więc stosowaniu ciepłych rękawiczek. Warto w tym okresie również często natłuszczać ręce kremem regenerująco-odżywczym. 

Jeżeli jednak problem ten pojawił się na przykład po użyciu niektórych detergentów, wówczas najlepiej przestać stosować konkretny produkt. Pamiętajmy też, że przy każdym kontakcie ze środkami czystości czy chemikaliami powinniśmy zabezpieczać ręce przy pomocy rękawic, a po skończeniu wszelkich czynności z takimi preparatami dokładnie je umyć. Czasami jednak pękająca skóra dłoni jest pierwszym objawem alergii kontaktowej lub atopowego zapalenia skóry. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do dermatologa, który zaleci odpowiednią kurację.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.