Jazda na desce snowboardowej lub na nartach to sporty, które nie tylko ogromnie satysfakcjonują, ale także wymagają odpowiedniego przygotowania fizycznego. Każdego roku Polacy spędzają coraz więcej czasu na stokach narciarskich i tym samym, ulegają różnego rodzaju kontuzjom. Warto je jednak poznać i posiadać podstawową wiedzę, czyli kiedy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Jest to szczególnie ważne, jeżeli nie chcemy ryzykować długoterminowym unieruchomieniem oraz poważnymi problemami ze zdrowiem.
Szacuje się że około 40% Polaków potrafi jeździć na desce snowboardowej lub na nartach. Oba sporty są w naszym kraju niezwykle popularne, jednak oba tak samo narażają nas na kontuzje. W wielu przypadkach urazy ortopedyczne snowboardzistów i narciarzy są niezwykle poważne, w skutek czego wymagane jest długotrwałe leczenie. Jak zatem przygotować się do aktywnego urlopu zimą i jakie są symptomy poważnych urazów kończyn wymagające wizyty u specjalisty?
Przygotowanie do uprawiania sportów zimowych.
Niewątpliwie, najważniejszym etapem przygotowania do uprawiania sportów zimą jest profilaktyka. Rozpoczęcie przygotowania fizycznego zalecane jest już na sześć lub nawet osiem tygodni przed wyjazdem. Sporty zimowe są bowiem bardzo wymagające. Najłatwiejszym sposobem na przygotowanie organizmu jest podjęcie regularnych ćwiczeń, które wzmocnią te partie mięśni, które podczas zjazdów na desce lub nartach będą najbardziej obciążone. Warto również podkreślić, że jeśli doszło już wcześniej do jakichkolwiek kontuzji, powinno się udać na konsultację ortopedyczną. Specjalista pomoże określić, czy pacjent może bezpiecznie szusować oraz udzieli wszelkich porad, jak przygotować się do zwiększonego wysiłku fizycznego, aby mieć pewność, że kontuzja nie powtórzy się. Bardzo często pacjent może wówczas spotkać się z zaleceniem treningu z rehabilitantem.
Kolejnym krokiem do odpowiedniego przygotowania jest rozgrzewka na stoku. Jeśli przed założeniem nart, ale będąc już na stoku, rozgrzejemy cały aparat mięśniowy, ryzyko wystąpienia kontuzji jest znacznie mniejsze. Biorąc pod uwagę fakt, że na stoku panują niskie temperatury, nasze mięśnie bez odpowiedniego rozgrzania nie są wystarczająco elastyczne, aby podjąć się zwiększonego wysiłku fizycznego.
Aby uniknąć kontuzji należy również używać jedynie odpowiednio dobranego sprzętu narciarskiego.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób układu kostno-stawowego: Simponi, Trexan Neo, Hyrimoz, Devikap, Ostenil 70, Ibandronic Acid Mylan, Digavar, Roticox, Chronada, Majamil prolongatum, Solderol, Methocarbamol Espefa, Olfen 75, Prolia, Ostenil, Trosicam, Naklofen, Arcoxia, Roactemra, Olumiant, Cartexan, Depo-medrol z lidokainą, Xeljanz, Leflunomide medac, Tiocolis.
Jakie partie ciała są najbardziej narażone na kontuzje podczas sportów zimowych?
- KOLANA. Szacuje się że 30-40% wszystkich urazów narciarzy oraz snowboardzistów stanowią urazy kolan. Stawy kolanowe są bowiem najbardziej obciążone podczas uprawiania tego typu sportu. Najczęściej do takiego urazu dochodzi podczas upadku, gdy but nie wypnie się. Jesteśmy wtedy narażeni na uszkodzenia więzadeł, a szczególnie więzadła krzyżowego kolana przedniego ACL. Innymi, równie często spotykanymi urazami kolan są także zwichnięcia lub skręcenia stawu, zmiażdżenie lub pęknięcie łękotki oraz złamanie kości. Czas rehabilitacji po uszkodzeniu kolana zależny jest od powagi sytuacji, jednak zazwyczaj trwa ona około kilku miesięcy.
- STAW RAMIENNY. Najczęściej występującym urazem stawu ramiennego są podwichnięcia oraz zwichnięcia. Inne, równie popularne kontuzje to uszkodzenie obrąbka stawowego, naderwanie ścięgien stożka rotatorów oraz złamanie obojczyka, czy stawu ramiennego. Do kontuzji tej części ciała dochodzi zazwyczaj podczas upadku – kiedy chcemy podeprzeć się na wyprostowanej ręce lub upadając na twardą powierzchnię.
- NADGARSTEK. Urazy nadgarstków zdecydowanie częściej dotyczą snowboardzistów, niż narciarzy i najczęściej kończą się złamaniem kości. Do takich wypadków dochodzi z reguły, kiedy odruchowo chcemy podeprzeć się podczas upadku na rękach. Kości wówczas łamią się, a tkanki miękkie – więzadła, chrząstka stawowa lub torebka stawowa – ulegają uszkodzeniu.
- KRĘGOSŁUP. Uraz ten dotyczy zarówno narciarzy, jak i snowboardzistów. Na stoku możemy spotkać się bowiem z różnego rodzaju wypadkami oraz zderzeniami, podczas których dochodzi do urazów odcinków kręgosłupa: lędźwiowego, szyjnego, czy piersiowego. Warto podkreślić, że ból w rejonie kręgosłupa nie może być przez nas ignorowany i natychmiast należy udać się z nim do specjalisty.
- STOPA. Nie jest to co prawda najczęściej występujący uraz u narciarzy i snowboardzistów, ale jeśli do niego dochodzi jest zazwyczaj poważny. Kontuzjom bowiem ulega najczęściej staw skokowy. Nawet, jeśli nasz strój będzie odpowiedni, a obuwie dobrze dobrane, w wyniku niewypięcia się buta może dojść do wielu urazów stopy.
Leczenie zimowych kontuzji
W wielu przypadkach nie obędzie się bez interwencji ratownika medycznego i lekarza. Niewątpliwie w przypadku stłuczeń i innych lżejszych urazów, pomocne okażą się leki do stosowania na skórę w formie kremów i żelów.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także wykaz leków na kości i stawy. Znajdziesz tu między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), leki na osteoporozę, leki na reumatoidalne zapalenie stawów, leki na zwyrodnienia stawów lub leki na dnę moczanową.