Żylaki nóg powstają na skutek zaburzonego odpływu krwi z kończyn dolnych. W ich leczeniu zastosowanie znajdą preparaty z diosminą oraz hesperydyną, maści, kremy, zioła oraz specjalne rajstopy przeciwżylakowe.
Przyczyny i objawy żylaków kończyn dolnych
Choroba żylakowa jest niewydolnością żylną powstającą na skutek zaburzonego odpływu krwi z kończyn dolnych. Krew zalega wówczas w naczyniach. Powodując stopniowe ich rozszerzenie i doprowadzając do powstawania żylaków. Żylaki są problemem, który znacznie częściej dotyka kobiet. Ich powstawanie może być związane między innymi z uwarunkowaniami genetycznymi, w szczególności, gdy pojawiają się one przed ukończeniem 40 roku życia.
Odpływ krwi może być również utrudniony przez blizny, guzy, urazy czy chorobę reumatyczną. Żylaki występują częściej u pacjentów z chorobami układu krążenia oraz u kobiet w ciąży.
Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu żylaków na nogach są: otyłość, brak aktywności fizycznej, praca siedząca oraz niewłaściwy tryb życia. Ich objawy nasilają się stopniowo, stając coraz bardziej uciążliwe.
Główne objawy żylaków to: pieczenie skóry, skurcze łydek, nocne skurcze, bóle nóg oraz ciemnoczerwone lub sine zmiany. Towarzyszyć może im także opuchlizna i uczucie ciężkości.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w kardiologii: przykładowe leki na nadciśnienie tętnicze (Atenolol Sanofi, Ramizek Combi, Nebilenin, Micardis, Tezeo, Valzek, Primacor, Ramipril Genoptim, Exforge, Elestar, Lecalpin, Indap, Polpril, Indapen,Telmizek, Lokren 20), leki obniżające poziom cholesterolu (Ezen, Etibax, Rosutrox, PITAMET, Ridlip, Ezehron Duo), na arytmię serca (Opacorden), w niewydolności serca (Entresto, Bibloc), zespół wieńcowy (Xarelto, Brilique).
Planujesz rzucić palenie? Zapoznaj się z opiniami o tych produktach: Recigar, Desmoxan, Tabex, Niquitin przezroczysty, Nicorette Classic Gum.
Tabletki na żylaki bez recepty
W leczeniu żylaków zastosowanie znajdą między innymi doustne środki bez recepty, w składzie których bardzo często można znaleźć diosminę, hesperydynę, trokserutynę, escynę oraz zioła takie, jak wyciąg z nasion kasztanowca czy wyciąć z ruszczyka. Diosmina odpowiedzialna jest za uszczelnianie naczyń krwionośnych oraz poprawę krążenia i elastyczności naczyń. Takie tabletki skutecznie łagodzą uczucie ciężkości oraz zmęczenia nóg. Mogą się one okazać także pomocne w bólach nóg i skurczach łydek. W leczeniu żylaków stosuje się również dobesylan wapnia, który działa korzystnie na krążenie żylne, poprawia mikrokrążenie i działa przeciwobrzękowo. Doskonale sprawdza się w przewlekłej niewydolności żylnej.
Maści oraz kremy na żylaki nóg
W składzie takich preparatów najczęściej znaleźć można heparynę, wyciąg z kasztanowca, escynę oraz trokserutynę. Pierwsza z nich wykazuje działanie przeciwzakrzepowe i przeciwdziałające procesom zapalnym. Doskonale łagodzi ona ból i uczucie napięcia. Środków z wyciągiem z kasztanowca nie powinni stosować pacjenci z przewlekłymi schorzeniami nerek, kobiety w ciąży oraz osoby poniżej 12 roku życia. Stosowanie maści i kremów warto połączyć z masażem nóg, który należy wykonywać w kierunku stóp.
Zioła na żylaków
W leczeniu żylaków często wykorzystuje się preparaty ziołowe w formie maści, żelu lub płynu. Pomocne okazać mogą się także okłady. Środki ziołowe działają uszczelniająco na naczynia krwionośne i regenerują oraz wzmacniają ścianki naczyń włosowatych. Wykazywać mogą one również działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.
Poza wspomnianym powyżej wyciągiem z nasion kasztanowca, pomocny w leczeniu żylaków może okazać się koszyczek arniki, który stosuje się zewnętrznie w postaci płynów lub maści. Jego substancje aktywne wzmacniają ścianki naczyń i powodują wchłanianie nagromadzonego płynu wysiękowego. Równie skuteczny jest także liść oczaru, który wykazuje właściwości przeciwzapalne, a także kwiat nagietka, który jest wskazany w owrzodzeniach żylakowych podudzi, a to ze względu na fakt, że doskonale uszczelnia i wzmacnia naczynia włosowate.
Zobacz też: Leki na żylaki
Rajstopy i ćwiczenia
Leczenie żylaków warto wspomagać stosując metody dodatkowe. W pierwszej kolejności należy zadbać o zmianę stylu życia, zwiększając codzienną aktywność ruchową. Unikać powinno się także długotrwałego siedzenia. Ruch pobudza układ żylny i powoduje lepsze krążenie, zapobiegając w konsekwencji powstawaniu żylaków.
Skuteczną metodą na walkę z nimi stanowi także noszenie specjalnych rajstop, które dostępne są w różnych skalach kompresji. Stopień ucisku należy tutaj dopasować do etapu zaawansowania choroby. W sklepach spotkać można się również z rajstopami i pończochami profilaktycznymi, których noszenie zaleca się osobom z predyspozycjami genetycznymi oraz prowadzącymi siedzący tryb życia.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także wykaz leków kardiologicznych. Znajdziesz tu między innymi leki na nadciśnienie, leki stosowane w niewydolności serca, leki na obniżenie cholesterolu lub leki na arytmię serca. W bazie leków znajdują się także kremy i maści na hemoroidy oraz lekarstwa na żylaki.