Obrzęk limfatyczny – co każdy z nas wiedzieć powinien?

Jest problemem uciążliwym i dość powszechnym, a ignorowanie jego pierwszych objawów może mieć dla nas poważne konsekwencje. Obrzęk limfatyczny to nie tylko gorszy wyląd naszych nóg, ale i coraz większe problemy z poruszaniem się oraz z ogólnym stanem zdrowia. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat tej przypadłości?

Obrzęk limfatyczny i jego przyczyny

Pierwotny obrzęk limfatyczny, przypadłość bardzo rzadka, spowodowany jest wszelkiego typu nieprawidłowościami rozwojowymi układu limfatycznego kończyn dolnych. Tego typu obrzęki kończyn dolnych mogą się pojawiać u dzieci (szczególnie w okresie dojrzewania) oraz u kobiet, przy czym problem ten zazwyczaj dotyczy tylko jednej kończyny. Problemem, który występuje znacznie częściej, jest obrzęk limfatyczny wtórny. Powstaje on w wyniku nabytych zmian, do których dochodzi w układzie limfatycznym. Ich konsekwencją jest zaburzenie odpływu limfy z kończyn dolnych.

Obrzęk tego typu często pojawia się u pacjentów walczących z nowotworami oraz u tych osób, które w trakcie dalekich, egzotycznych podróży, miały kontakt z groźnymi pasożytami. Należy jednak pamiętać, że czynników mogących wpływ na rozwój tej choroby jest wiele, zatem każdy z nas powinien śledzić wszelkie niepokojące objawy i w porę wykonywać odpowiednie badania.

Obrzęk limfatyczny – co każdy z nas wiedzieć powinien

Jak rozwija się ta choroba?

Obrzęk limfatyczny to choroba o dość charakterystycznym przebiegu. Pierwsze objawy to niewielkie obrzęki, które zazwyczaj pojawiają się w okolicy kostki lub na przedstopiu i które szybko znikają. Obrzękom towarzyszą też takie problemy, jak podwyższona temperatura skóry oraz jej bladość lub nieznaczne zaróżowienie. Z czasem obrzęki kończyn stają się coraz większe, przedłuża się też czas ich utrzymywania się. Skóra w miejscu, które dotykane jest obrzękiem, staje się coraz grubsza i twardsza, traci swą naturalną elastyczność i rogowacieje. Nasilające się obrzęki sprawiają, że stopa zaczyna swym wyglądem przypominać kopyto, a na skórze pojawiają się dodatkowo liczne brodawki skórne.

Zastój limfy negatywnie wpływa też na wygląd paznokci, które stają się bardziej łamliwe, a ich płytka przybiera nieestetyczną, żółtawą barwę. Im bardziej zaawansowana choroba, tym więcej problemów. Dotknięta obrzękiem limfatycznym noga z czasem zaczyna przypominać nogę słonia, a poważny obrzęk sprawia, że normalne poruszanie się staje się niewykonalnym zadaniem. Trudności związane z chodzeniem nie są jednak jedynym problemem osób, które muszą się zmierzyć z takim obrzękiem kończyn. Choroba ta może przecież doprowadzić do wielu groźnych powikłań, jak zapalenie skóry lub zapalenie naczyń limfatycznych. Obrzęki limfatyczne sprzyjają też rozwojowi zakażeń grzybiczych, którym towarzyszą bolesne wykwity.

Obrzęki kończyn dolnych mogą każdemu z nas sprawić wiele problemów. Pamiętajmy zatem, by w porę zatroszczyć się o swe żyły oraz by zgłaszać się do lekarza w chwili, gdy zauważymy u siebie pierwsze niepokojące objawy.

REKLAMA

Jakie leki na obrzęk limfatyczny?

Leczenie obrzęku limfatycznego polega na zniwelowaniu przyczyny, a także objawów. Jedną z metod leczenia jest  stosowanie masażu / drenażu limfatycznego. Jest to specjalistyczny rodzaj masażu, który ułatwia oraz przyspiesza proces przepływu limfy.  Masaż limfatyczny poprawia także stan skóry, pobudza do pracy komórki, a także narządy wewnętrzne. Niektóre leki zwiększają drenaż limfatyczny nasilając perystaltykę (ruchliwość) naczyń chłonnych i przepływ limfy np. Diohespan, Diosminex Max, czy Rostil.