Alkohol to silne uzależnienie, z którym boryka się coraz więcej osób na całym świecie. Niestety nie jest to problem samej osoby uzależnionej, lecz zwykle z powodu nałogu alkoholowego cierpi cała rodzina – mąż czy żona, dzieci, rodzice, przyjaciele. To oni są najbliżej osoby uzależnionej i to oni na co dzień muszą zmagać się z wieloma niedogodnościami z tym związanymi. Szczególnie ciężko ma kobieta, żona i matka, która musi mierzyć się wieloma kłamstwami i ciągłą manipulacją uzależnionego męża. Jak wygląda taka manipulacja, jak sobie radzić w takim wypadku i gdzie można szukać wsparcia?
„Nałóg alkoholowy to bardzo poważna i przykra choroba. Wpływa ona bowiem na zachowania i odczuwanie uzależnionego, które zmierzają tylko w jednym kierunku- jedynym celem jest zdobycie za wszelką cenę dawki alkoholu i napicie się. Gdy na drodze pojawią się jakiekolwiek trudności, występuje agresja, szantaż emocjonalny, kłamstwa, obietnice bez pokrycia, nieprawdziwe deklaracje miłości” – mówi nam Psychoterapeuta Pan Jakub – https://kielczyk.pl/ – alkohol i jego zdobycie staje się nadrzędną wartością, więc często dochodzi do różnego rodzaju manipulacji. Jak one przebiegają i jak sobie z nimi radzić?
Jak rozpoznać manipulację alkoholika?
Oczywiście przykładów manipulacji alkoholika może być wiele, jednak pewne z nich można uznać za klasyczne, gdyż pojawiają się wyjątkowo często i mają podobny przebieg. Alkoholicy często posługują się mechanizmem iluzji i zaprzeczeń, przez co manipulują ludźmi z najbliższego otoczenia, skutecznie przysłaniając swój problem alkoholowy. Co więcej, alkoholik tak bardzo wierzy w swoje kłamstwa bądź też uważa, że uzależnienie w żaden sposób go nie dotyczy, dzięki czemu oszukiwanie innych przychodzi mu z jeszcze większą łatwością. Oczywiście system ten działa okresowo, jednak ma duży wpływ zarówno na osobę uzależnioną, jak i każdego, kto ma z nim bezpośredni kontakt.
Na czym polega więc mechanizm iluzji i zaprzeczeń? Charakteryzuje się on prostymi i częstymi schematami postępowania alkoholika, które może dostrzec najbliższa rodzina. Jest to przede wszystkim zaprzeczanie faktom dotyczącym spożywania alkoholu – nic nie piłem, nie mam problemu, nie jestem alkoholikiem. Co więcej, niekiedy odpowiedzi te są agresywne. Kolejnym z nich jest racjonalizowanie zachowania, a więc tłumaczenie i usprawiedliwianie się, dlaczego sięgnął po kieliszek – ten tydzień był męczący więc należy mi się, dostałem awans w pracy więc muszę to uczcić, wszyscy pili to ja też, piję tyle co inni. Minimalizowanie problemu polega na umniejszaniu częstotliwości oraz ilości spożywanych trunków, którymi są zazwyczaj wódeczka, piwko czy winko- jedno piwko od czasu do czasu jeszcze nikomu nie zaszkodziło, piję tylko od święta, to było tylko kilka kieliszków. Obwinianie innych to także częsty sposób na odwrócenie uwagi od problemu. Alkoholik odpowiedzialność za swój nałóg zrzuca na inne osoby – nieposłuszne dzieci, złą żonę, wymagającego szefa, namawiającego do picia kolegę. Wszyscy wokół są winni, tylko nie sam uzależniony. Jeszcze inny schemat to odwracanie uwagi, zmiana tematu na inny zaraz po tym, jak tylko wspomni się o chorobie alkoholowej czy częstym spożywaniu. Choroba uzależniona żyje w nierealnym świecie i jest to świat myśli i marzeń, gdzie wszystko jest takie idealne, układa się po jego myśli i ma przeświadczenie, że może robić co tylko chce. Tak go to wszystko uszczęśliwia, że ta radość jest kolejną okazją do sięgnięcia po kieliszek.
Życie z osobą uzależnioną jest na tyle trudne i wymagające wielu poświęceń, iż mówi się nawet o współuzależnieniu. Dlaczego? Bowiem na najbliższe osoby spada ciężar odpowiedzialności za postępowanie alkoholika – żona dostosowuje się do trybu życia męża, podporządkowuje jego rytmowi picia, musi przejąć część jego obowiązków, zadbać o dom i rodzinę, dla której właśnie wszystko to robi z nadzieją na lepsze jutro.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach psychiatrycznych: leki na depresję i stany lękowe (Depratal, Parogen, Amitriptylinum VP, Trittico CR, Dulsevia, Mozarin, Deprexolet, Prefaxine, Oribion, Asentra, Welbox, Bupropion Neuraxpharm, Miansec, ApoSerta, Dulxetenon, Ketipinor, Xeplion, Citaxin), leki na schizofrenię i inne psychozy (Trevicta, Abilify Maintena, Klozapol, Ketrel, Ketilept, Clopixol Depot, Reagila, Latuda, Xeplion, Egolanza), na sen i uspokojenie (Dobroson, Signopam, Rudotel, Onirex, Apo-Zolpin, Onirex, Esogno, Senzop), uzależnienie opioidów lub alkoholu (Naltex, Adepend).
Jak radzić sobie z manipulacją alkoholika
Żona, której mąż jest uzależniony od alkoholu, najczęściej maskuje ten problem przed innymi z obawy przed krytyką, wyśmianiem, pogardą. A tymczasem warto czasem zwrócić się z prośbą o pomoc, gdyż alkoholizm to choroba, która sama nie ustąpi, długotrwale się ją leczy, zaś ciężar życia z alkoholikiem pod jednym dachem jest na tyle duży, że często brak wsparcia staje się przyczyną zrezygnowania, depresji a nawet początkiem problemów z alkoholem.
Co więc można w takiej sytuacji zrobić? Przede wszystkim zrozumieć mechanizm kierujący osobą uzależnioną. Należy mieć na uwadze, że manipulacje ze strony chorego męża nie są celem samym w sobie, gdyż kontrolę nad jego umysłem, słowami i postępowaniami przejmuje nałóg a jedynym celem jest dążenie do napicia się. Za najbardziej skuteczną metodę walki z manipulacjami męża uznaje się szczerą rozmowę o tym, co najważniejsze – uczuciach, emocjach, faktach, życiu codziennym, rodzinie. Należy w tym wszystkim wykazywać zrozumienie i otwartość na potrzeby uzależnionego. Dlaczego właśnie tak? Bowiem im bardziej będziemy konfrontować manipulacje męża, tym jego mózg będzie podsuwał coraz to nowsze i skuteczniejsze sposoby na to, by wytłumaczyć swoje zachowanie. A tymczasem by móc pomóc osobie uzależnionej, trzeba najpierw pomóc mu w uświadomieniu, że ma faktyczny problem. Dzięki temu możliwe będzie nakłonienie alkoholika do podjęcia terapii. Również osoba współuzależniona powinna skorzystać z takiego wsparcia- może to być chociażby terapia rodzinna. Dzięki niej możliwa będzie analiza sytuacji i odnalezienie przyczyn alkoholizmu a także poznanie sposobów na radzenie sobie z problemem.
Widzimy więc, że manipulacje uzależnionego wynikają z mechanizmów jego choroby i są jednym z podstawowych objawów uzależnienia. Poznanie ich mechanizmów oraz przemyślane działania żony alkoholika mogą pomóc przekonać go o problemie i skłonić do skorzystania ze specjalistycznej pomocy.
Zobacz także spis leków stosowanych w leczeniu chorób psychicznych. Znajdziesz tu między innymi wykaz leków na depresję, tabletki na schizofrenię a także środki na sen i uspokojenie, leki na zaburzenia lękowe, preparaty stosowane w ADHD i wiele innych. Sprawdzisz też listę leków stosowanych w chorobie afektywnej dwubiegunowej, leki na uzależnienia od alkoholu, czy produktów stosowanych w dysleksji.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.