Z apteczki naszych babć

W czasach, gdy nie było komercyjnych sieci aptek, gdy, leki syntetyczne dopiero próbowano sporządzać, apteką naszych babć była natura; łąka, las. W każdej wsi poważaniem cieszyły się zielarki, znające sekrety roślin, ich właściwości lecznicze i pielęgnacyjne.

Zielarki wiedziały, co zbierać, gdzie, kiedy i jak przygotowywać zioła, aby oddały ludziom całe dobro, jakim dysponują. Współcześni zielarze, koncerny farmaceutyczne korzystają z wiedzy zielarzy pozyskiwanej przez stulecia. Wiedza ta pozwoliła sklasyfikować zioła według ich właściwości. Niektóre zioła mają wielorakie zastosowanie, są stosowane w kilku schorzeniach, np. czosnek, babka lancetowata.

Spis ziół i roślin leczniczych

Poniżej przedstawiamy zioła skalsyfikowane według swoich właściwości, według możliwości ich zastosowania.

Zioła działające przeciwzapalnie:
– tatarak zwyczajny,
– świetlik łąkowy,
szałwia lekarska,
rumianek pospolity,
pokrzywa zwyczajna,
– prawoślaz lekarski,
nagietek lekarski,
– mięta pieprzowa,
– łopian większy,
– krwawnik pospolity,
lawenda lekarska,
– czosnek,
– cebula,
– babka lancetowata.

Zioła działające przeciwzapalnie wykorzystujemy również w kuchni, świadomie bądź tyko szukając smaku dla swoich potraw. Farmaceuci z ziół przeciwzapalnych produkują syropy, tabletki do ssania, płyny do płukania jamy ustnej, pasty do zębów.

Tabletki do ssania, syropy bazują także na ziołach wykrztuśnych, przeciwkaszlowych. Natura sprezentowała ludziom ich całkiem sporo;
– żywokost lekarski,
– babka lancetowata,
– ślaz dziki,
sosna zwyczajna,
– biedrzec anyż,
– hyzop lekarski,
podbiał pospolity,
– pierwiosnka lekarska,
koper włoski,
– miodunka plamista,
– mydlnica lekarska,
– oman wielki.

Zioła działające napotnie i przeciwgorączkowo:
bez czarny – kwiat,
– malina – owoc,
– lipa – kwiat,
– wierzba biała – kora,
– słonecznik zwyczajny – kwiaty

Zioła pomagają w zwalczaniu schorzeń cywilizacyjnych, nadciśnienia, miażdżycy oraz cukrzycy. Można je zwalczać naturalnymi sposobami, właśnie surowcem pozyskanym z roślin.

Zioła pomagające obniżyć ciśnienie:
– jemioła,
– czosnek,
– cebula,
– fiołek trójbarwny.

Zioła przeciwmiażdżycowe:
– cebula,
– czosnek,
– głóg jednoszyjkowy,
– fiołek trójbarwny,
– perz właściwy,
– rdest ptasi.

Zioła przeciwcukrzycowe:
– borówka czernica – liść,
– fasola zwyczajna,
mniszek lekarski,
– pokrzywa zwyczajna,
– szałwia lekarska.

Wiele ziół, tak przydatnych w domowej apteczce na naszych działkach jest traktowanych, jako chwasty; rdest ptasi, babka lancetowata, perz, pokrzywa zwyczajna. Warto się zastanowić na tym, czy nie lepiej zebrać te rośliny do domowej apteczki zamiast traktować je motyką lub środkiem chwastobójczym.

Jednak należy uważać, nie wolno samemu bez konsultacji z lekarzem samemu stosować ziół. Zioła także można przedawkować, zamiast sobie pomóc zaszkodzimy.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.