Elektrolity – skuteczna pomoc podczas upałów

Woda stanowi około 60-70% masy ciała osoby dorosłej, dlatego musimy stale uzupełniać jej poziom w organizmie. Wraz z wodą dostarczamy również elektrolity, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów i układów. Co to są elektrolity? Jaką funkcję pełnią? Jakie są skutki niedoborów elektrolitów? Jak możemy je uzupełniać?  

Co to są elektrolity?

Elektrolity to wodne roztwory jonów (atomów pierwiastków) posiadające ładunek elektryczny – dodatni lub ujemny. Dzięki temu mają zdolność przyciągania cząsteczek wody, co umożliwia rozprowadzenie jej po całym organizmie. Najważniejsze dla naszego organizmu elektrolity to chlorki, magnez, potas, sód i wapń.

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w odchudzaniu: Saxenda, Mysimba.

Zobacz także przykładowe preparaty witaminowe i ziołowe: Neurovit, PADMA 28 Formuła, Juvit D3, Fultium-D3, Dekristol Pro, Milgamma 100, Nervosol-K, Ginkofar Forte, Ferrum Lek.

Funkcje elektrolitów w organizmie

Każdy z elektrolitów pełni określone funkcje w organizmie. Na przykład magnez odpowiada m.in. za prawidłowe działanie układu mięśniowego, w tym pracy serca oraz krzepnięcia krwi, a wapń odgrywa kluczową rolę w przewodnictwie nerwowym. Elektrolity wzajemnie uzupełniają swoje działanie, biorą udział we wszystkich reakcjach zachodzących w organizmie oraz utrzymują równowagę kwasowo-zasadową.

Niedobory elektrolitów

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest odpowiedni poziom elektrolitów. Niekiedy może dojść do niedoborów minerałów w organizmie w wyniku m.in.:

– dużego wysiłku fizycznego (silne pocenie się);

– choroby, której towarzyszy biegunka, wymioty, wysoka gorączka;

– stosowania niektórych leków np. moczopędnych;

– niewłaściwej diety (mocne ograniczenia w spożywaniu produktów);

– picie zbyt małej ilości płynów w ciągu dnia.

Takie sytuacje mogą prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, które mogą objawiać się złym samopoczuciem, brakiem energii, sennością, osłabieniem, obrzękami czy skurczami mięśni. Długotrwałe niedobory elektrolitów mogą prowadzić do zaburzeń pracy serca, a nawet omdleń.

Uwaga: Szczególnie niebezpieczne są niedobory elektrolitów u małych dzieci i osób starszych (65+), które mogą być przyczyną odwodnienia.

Jak uzupełnić poziom elektrolitów?

Jeśli podejrzewasz u siebie niedobory elektrolitów lub chcesz wzmocnić organizm to najprostszym sposobem jest dostarczenie minerałów wraz z dietą. Należy spożywać większe ilości wody, soku pomidorowego oraz produktów bogatych w potas, wapń i magnez, takich jak: ziemniaki, banany, suszone morele, orzechy laskowe, mleko i jego przetwory, pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane i kaszę gryczaną. Można również skorzystać z gotowych suplementów diety w postaci tabletek lub elektrolitów w saszetkach, które wystarczy rozpuścić w szklance wody i wypić.

Prawidłowe nawodnienie organizmu jest bardzo ważne każdego dnia, a w szczególności latem, podczas dużego wysiłku fizycznego i choroby. Dbanie o odpowiedni poziom elektrolitów może przynieść wiele korzyści umysłowych oraz fizycznych. Pamiętaj o wypijaniu codziennie minimum 2l wody oraz różnorodnym żywieniu, które zaspokoi zapotrzebowanie na wszystkie substancje odżywcze oraz minerały.  

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.