Chociaż zwykle koncentrujemy się na odżywianiu jako dźwigni zmiany stylu życia to ćwiczenia i aktywność fizyczna są drugim filarem zdrowego życia. Często ludzie mylą potrzeby ćwiczeń, skupiając się jedynie na tym, jak chcą, aby ich ciało wyglądało. Chodzi nam o to, że ćwiczenia nie są konieczne tylko z estetycznego lub fizycznego punktu widzenia (w rzeczywistości jest to całkowicie drugorzędne), ale są niezbędne dla dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Konsekwencje braku aktywności fizycznej są odczuwalne we wszystkich aspektach naszego życia i zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej wpływają na nas w różny sposób.
Aktywny tryb życia jest bardzo ważny
Prawdopodobnie jesteś świadomy konieczności prowadzenia aktywnego trybu życia, mało tego, martwisz się konsekwencjami siedzącego trybu życia. Prawda jest taka, że z dekady na dekadę rośnie odsetek osób, które określają się jako prowadzące siedzący tryb życia, a to staje się globalnym problemem zdrowia publicznego. Powody, dla których ludzie przestają ćwiczyć, są wielorakie. Z jednej strony, dzięki postępowi technicznemu, przestaliśmy chodzić tak często jak kiedyś, czy to dlatego, że robimy to samochodem, czy dlatego, że Internet sprawił, że niektóre podróże stały się nieaktualne, potrzeba wychodzenia z domu i chodzenia staje się coraz mniejsza. Jednak nie wszystko da się tym faktem wytłumaczyć.
W dzisiejszych czasach prowadzimy napięty tryb życia, co sprawia, że mamy mało czasu na sport, jeśli chcemy sprostać wszystkim obowiązkom zawodowym, rodzinnym i społecznym. Ten brak czasu powoduje rezygnację z bardzo zdrowych czynności, takich jak spacer czy ćwiczenia fizyczne. Nasze zdrowe domowe menu nie tylko zaspokoi Twoje specyficzne i spersonalizowane potrzeby żywieniowe zgodnie ze zdrowymi celami, które chcesz osiągnąć, ale także pomoże Ci nadrobić czas, który na to poświęcasz. W rezultacie, możesz ponownie zainwestować ten czas w inne aspekty życia, które były zaniedbywane, w tym ćwiczenia i sport.
Zobacz także: Otyłość – choroba cywilizacyjna
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w odchudzaniu: Saxenda, Mysimba.
Zobacz także przykładowe preparaty witaminowe i ziołowe: Neurovit, PADMA 28 Formuła, Juvit D3, Fultium-D3, Dekristol Pro, Milgamma 100, Nervosol-K, Ginkofar Forte, Ferrum Lek.
Konsekwencje braku aktywności fizycznej
1. Nadciśnienie.
Żyły i tętnice w naszym ciele są elastyczne i dostosowują się do naszego przepływu krwi i stylu życia. Osoba, która regularnie uprawia sport, będzie miała szersze naczynia krwionośne, co spowoduje obniżenie ciśnienia krwi. Z drugiej strony, osoba, która nie uprawia sportu, będzie miała węższe naczynia krwionośne, krew będzie płynęła z większymi trudnościami, a to spowoduje wzrost ciśnienia krwi. Na wypadek, gdybyś nie wiedział, ciśnienie krwi to siła wywierana przez krew podczas przechodzenia przez nasze tętnice, więc im bardziej są one obciążone, tym mniejszą siłę wywierają. Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zarówno sercowych, mózgowych, jak i nerkowych. (zobacz także leki na nadciśnienie)
2. Problemy z sercem.
Być może słyszeliście, że serce to mięsień, który wymaga działania, ale być może nie interpretowaliście tego we właściwy sposób, tzn. dosłownie. Rzeczywiście, serce jest mięśniem i jak wszystkie mięśnie w naszym ciele, potrzebuje aktywności i pracy, aby się wzmocnić i działać na 100%. Konsekwencją braku ćwiczeń jest jej osłabienie, co może prowadzić do zaburzeń pracy serca i innych związanych z tym problemów. Ponadto, siedzący tryb życia ułatwia również pojawienie się i gromadzenie cholesterolu i tłuszczu w sercu, krwi i innych narządach, które są czynnikami decydującymi o niewydolności serca.
3. Krążenie krwi.
Konsekwencje braku ćwiczeń są odczuwalne w wielu aspektach zdrowia tętnic i serca. Nasze ciało jest jak doskonale połączona maszyna, w której awaria w jednym miejscu będzie miała konsekwencje dla całego organizmu. W tym przypadku, zarówno zwężenie tętnic, jak i utrata siły w sercu, w połączeniu z odkładaniem się cholesterolu w ścianach tętnic, spowoduje znacznie gorsze krążenie krwi. Krew jest narzędziem, dzięki któremu nasze narządy i tkanki otrzymują składniki odżywcze i elementy potrzebne do wykonywania swoich zadań, więc ogólny stan zdrowia będzie zagrożony. Ponadto, ponieważ organizm ogólnie otrzymuje mniej tlenu, bardzo częstym objawem jest ciągłe uczucie zmęczenia i znużenia.
4. Problemy z oddychaniem.
Kiedy ledwie pokonamy kilka pięter schodów, a już brakuje nam tchu, albo kiedy po niewielkim przyspieszeniu, by nie uciekał nam autobus, trudno nam oddychać, może czas zastanowić się nad konsekwencjami braku ćwiczeń i siedzącego trybu życia.
Regularne ćwiczenia poszerzają nasze drogi oddechowe i znacząco poprawiają zdrowie naszych płuc. I nie musisz ciężko trenować ani uprawiać sportów o dużej intensywności, aby to osiągnąć. Po prostu chodząc na regularne spacery zaczniesz zauważać znaczące zmiany w swoim oddechu i sposobie, w jaki twoje ciało dostosowuje się do zapotrzebowania na tlen. I odwrotnie, jeśli nigdy nie ćwiczymy naszych płuc, stracą one swoją pojemność, co może w końcu doprowadzić do innych problemów z układem oddechowym, takich jak astma.
5. Zatrzymanie płynów w organizmie.
Zatrzymanie płynów w organizmie jest jednym z najczęstszych schorzeń wśród populacji, a jego zdiagnozowanie nie jest łatwe. Co jest popularnie znane jako retencji płynów jest medycznie znany jako obrzęk lub puchlina, i jest obrzęk w tkankach ciała spowodowane przez nagromadzenie płynów — zasadniczo wody — w niektórych tkankach ciała. Ta retencja płynów objawia się na dwa sposoby, z jednej strony na poziomie wagi, ale przede wszystkim na poziomie składu ciała, ponieważ powoduje, że zwiększamy objętość. Tak jak ćwiczenia fizyczne są jednym z najlepszych sposobów zapobiegania i eliminowania retencji płynów, tak siedzący tryb życia jest jedną z głównych przyczyn jej powstawania.
6. Zanik mięśni.
Czy wiesz, że siedzący tryb życia jest jedną z 10 najważniejszych przyczyn śmierci i niepełnosprawności na świecie? W rzeczywistości tylko palenie stanowi większe zagrożenie dla zdrowia ludzi. Jedną z głównych konsekwencji braku regularnych ćwiczeń jest zanik mięśni, utrata ich napięcia i siły. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że mięśnie są odpowiedzialne za utrzymanie nas w pozycji pionowej i utrzymanie ciężaru naszego ciała, konsekwencją tego zaniku są tak powszechne bóle pleców, bóle stawów, a nawet bóle samych mięśni.
7. Problemy skórne.
Jeśli prowadzimy siedzący tryb życia, nasza skóra traci elastyczność i napięcie z powodu nagromadzenia toksyn. Prowadzi to do powstawania zmarszczek, przebarwień i innych oznak starzenia się skóry. W trakcie ćwiczeń nie tylko dotleniamy skórę, ale również usuwamy z niej toksyny i odpady poprzez wydzielanie potu. Więc wiesz, że uprawianie sportu jest najlepszym produktem przeciwstarzeniowym na rynku.
8. Stres.
Siedzący tryb życia, który nie zmusza naszego organizmu do wysiłku fizycznego, nie tylko uniemożliwia nam przyswajanie niektórych składników odżywczych, których potrzebuje nasz organizm, ale również sprawia, że tlen nie dociera do naszych narządów w optymalnej ilości. Wśród tych narządów jest mózg, a konsekwencje tego są nie tylko na poziomie fizycznym, ale również wpływają na nas emocjonalnie i psychicznie. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ brak ćwiczeń obniża produkcję pewnych neuroprzekaźników, takich jak endorfiny i serotonina, znanych jako hormony szczęścia. Gdy ich poziom jest niski, może to objawiać się wahaniami nastroju, uczuciem przygnębienia, a w dłuższej perspektywie stanami depresyjnymi. (zobacz preparaty na sen i uspokojenie oraz leki na depresję)
Regularne ćwiczenia powodują, że nasze mózgi wydzielają te neuroprzekaźniki (dlatego po uprawianiu sportu czujemy euforię), co pomaga nam zwalczać niepokój, stres i unikać depresyjnych nastrojów.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Sprawdź wykaz produktów wspomagających odchudzanie. Polecamy także spis witamin oraz listę ziół i roślin leczniczych.