Jak pozbyć się blizn? maść, krem, żel lub inny sposób?

Niektóre blizny, zwłaszcza te powstające na skutek niewielkich zranień, z biegiem czasu znikają zupełnie bez śladu. Jednak są i takie, które nie tylko nieestetycznie się prezentują, ale także stanowią problem zdrowotny, mogąc wywoływać nieprzyjemny ból czy silny świąd. Na chwilę obecną na rynku można znaleźć szeroką gamę preparatów wspomagających leczenie tego typu śladów, wśród których znajdują się kremy, żele oraz maści na blizny. W jaki sposób postępować, aby zbliznowacenie było jak najmniej widoczne i o czym warto pamiętać w trakcie leczenia blizn?

Czym dokładnie jest blizna?

To nic innego jak ślad pozostały po naruszeniu naskórka, do którego doszło na skutek zranienia, oparzenia, zabiegu chirurgicznego itp. Tego typu zmiany mogą również powstawać po różnego rodzaju chorobach skórnych, takich jak trądzik czy ospa. Uszkodzenie skóry wywołuje naturalne procesy naprawcze, które rozpoczynają się po kilkudziesięciu godzinach od uszkodzenia mechanicznego naskórka. Mechanizm tworzenia się zbliznowacenia charakteryzuje zazwyczaj niewłaściwa pigmentacja, nieprawidłowe rozmieszczenie włókien skóry, zbyt wysoki poziom kolagenu lub nadmierny rozrost naczyń krwionośnych.

blizny sposoby leczenia

Od czego jest uzależniony sposób leczenia blizn?

W terapii ważny jest przede wszystkim rodzaj zbliznowacenia, a tych jest kilka. Blizny mogą powstawać na skutek różnych czynników, a także różnić się od siebie wyglądem, co jest efektem przebiegu procesu gojenia się rany.

Ze względu na czas powstania rozróżniamy blizny:

  • dojrzałe, które charakteryzują się tym, iż proces dojrzewania śladu może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, jeśli przebiega on prawidłowo, wówczas zbliznowacenie przybiera jasną barwę, nieco jaśniejszą od otaczającej zdrowej tkanki,
  • niedojrzałe, cechujące się zdezorganizowanym układem włókien kolagenowych, są to zazwyczaj zmiany o czerwonej barwie i lekko uwypuklone, które mogą wywoływać dyskomfort w postaci świądu, ściągnięcia skóry czy dolegliwości bólowych.

Z uwagi na wygląd wyróżnia się natomiast następujące rodzaje blizn:

  • przerostowe (hipertroficzne), które powstają na skutek długotrwałego procesu gojenia; są to zwykle zmiany czerwone, uniesione ponad poziom skóry, ale pozostające w granicach rany,
  • atroficzne (zanikowe), charakteryzujące się okrągłym kształtem oraz umiejscowieniem poniżej poziomu skóry, na skutek czego przypominają miejscowe zagłębienie; powstają na skutek trądziku, ospy itp.,
  • keloidy (tzw. bliznowce), do których zalicza się guzy składające się z włóknistej tkanki łącznej; w odróżnieniu od pozostałych typów zbliznowaceń wykazują ekspansję poza obręb uszkodzonego naskórka oraz mają nieregularny kształt, a niekiedy też fioletową barwę.
Reklama

W jaki sposób należy dbać o świeżą bliznę?

Zanim zdecydujesz się sięgnąć po krem, żel lub maść na blizny, warto wiedzieć, jak pielęgnować świeże zranienie. Im wcześniej zaczniesz dbać o ślad, tym większa szansa, że w przyszłości zmiana będzie mniej widoczna, a z czasem być może nawet ulegnie całkowitemu zanikowi. W tym celu ważne są systematyczne zabiegi pielęgnacyjne, gdyż w przeciwnym wypadku Twoje starania nie przyniosą pożądanych rezultatów. Już na początkowym etapie gojenia się rany, warto regularnie ją przemywać oraz zmieniać opatrunek, natomiast do odkażania stosować łagodne środki o działaniu antyseptycznym. Aby nie doprowadzić do infekcji, nie należy zrywać powstałych strupków. W sytuacji, kiedy rana jest usytuowana w miejscu wzmożonego napięcia skóry (kolana, łokcie), zaleca się unikanie intensywnych ćwiczeń fizycznych. Specjaliści zalecają też, aby zbliznowacenie przynajmniej przez rok chronić przed nadmierną ekspozycją na słońce, a także unikać chodzenia na solarium.

Jakie istnieją metody leczenia blizn?

Na chwilę obecną na rynku można znaleźć szeroką gamę kremów, żeli oraz maści na blizny, które mogą być stosowane już na wczesnym etapie gojenia się rany. Dość dużą popularnością cieszą się także plastry silikonowe, które charakteryzują się łatwością i wygodą stosowania, a co więcej, doskonale sprawdzają się do pielęgnacji wszelkiego rodzaju blizn. Tego typu preparaty poprawiają wygląd zarówno świeżych, jak i starych zbliznowaceń, zmniejszając ich widoczność i przywracając skórze utraconą elastyczność. Do wyboru mamy np. plastry SIKATRIS, SUTRICON czy KELO-COTE.

Warto wiedzieć, że maść na blizny może mieć postać żelu czy kremu. Wybór tego typu produktu powinien być uzależniony przede wszystkim od rodzaju zbliznowacenia. W miejscowym leczeniu blizn i bliznowców po oparzeniach oraz zabiegach chirurgicznych dobrze sprawdza się krem CEPAN, który przyspiesza procesy regeneracyjne tkanki, zmniejsza reakcję zapalną, a także redukuje uczucie świądu. Spośród dostępnych na rynku preparatów warto też zwrócić uwagę na maść na blizny CONTRACTUBEX, która zawiera w składzie składniki o działaniu wygładzającym i rozluźniającym tkankę blizny.

Usuwanie blizn a zabiegi medycyny estetycznej

W sytuacji, kiedy konsekwentne i systematyczne stosowanie żeli, kremów czy maści na blizny nie przynosi oczekiwanych rezultatów, wówczas z pomocą mogą przyjść zabiegi, jakie oferuje współczesna medycyna estetyczna. Na chwilę obecną największą popularnością cieszą się terapie laserowe, które pozwalają zredukować wszelkiego rodzaju niedoskonałości skórne przy minimalnych dolegliwościach bólowych oraz ryzyku. Laserowe usuwanie blizn jest równocześnie uznawane za najskuteczniejszą metodę pozbywania się tego typu zmian, bez względu na wielkość czy wiek pacjenta. W ten sposób można usunąć ślady powstałe po trądziku, wypadkach, operacjach, oparzeniach itp.

Stosunkowo nowym zabiegiem stosowanym w redukcji blizn jest także mikronakłuwanie, polegające na kontrolowanym tworzeniu niedostrzegalnych gołym okiem uszkodzeń skory, które stymulują naturalne procesy regeneracyjne, wspomagając w ten sposób procesy naprawcze naskórka. Dodatkową zaletą tego typu terapii jest reakcja skóry, która pochłania wszystkie substancje aktywne na nią nałożone.

Podsumowanie

Chcąc usunąć nieestetyczne ślady na skórze, można sięgnąć po krem, żel lub maść na blizny. Ich regularne i długotrwałe stosowanie może skutkować osiągnięciem pożądanego efektu.

Zobacz także listy leków:

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.