Paracetamol OLIMP

Paracetamol OLIMP to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, zawierający paracetamol. Jest wskazany do leczenia łagodnego do umiarkowanego bólu, takiego jak ból głowy, zębów, menstruacyjny oraz do obniżania gorączki. Jeśli po 3 dniach stosowania nie nastąpi poprawa lub stan pacjenta się pogorszy, należy skonsultować się z lekarzem.

Paracetamol Panpharma

Paracetamol Panpharma to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który zawiera paracetamol. Jest dostępny w postaci roztworu do infuzji. Lek jest szczególnie wskazany w doraźnym leczeniu bólu o umiarkowanym nasileniu, zwłaszcza po operacjach, a także w przypadku gorączki, jeśli podanie drogą dożylną jest uzasadnione klinicznie nagłą koniecznością zwalczania bólu lub hipertermii i/lub w przypadku, gdy podanie leku inną drogą nie jest możliwe. Paracetamol Panpharma jest dostępny na receptę.

Paracetamol Polpharma

Paracetamol Polpharma to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Zawiera substancję czynną paracetamol. Jest stosowany do krótkotrwałego leczenia umiarkowanego bólu, zwłaszcza po zabiegach chirurgicznych oraz krótkotrwałego leczenia gorączki. Lek jest dostępny na receptę.

Paracetamol Sandoz

Paracetamol Sandoz to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest stosowany w leczeniu bólu o łagodnym do umiarkowanego nasileniu oraz w obniżaniu gorączki. Paracetamol Sandoz jest dostępny bez recepty. Wskazania do stosowania to bóle różnego pochodzenia, takie jak bóle głowy, bóle mięśniowe, bóle stawów, bóle zębów, bolesne miesiączkowanie oraz gorączka, na przykład w przebiegu przeziębienia lub grypy.

Paracetamol Synoptis

Paracetamol Synoptis to lek, który zawiera substancję czynną paracetamol. Jest to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który jest stosowany do łagodzenia bólu o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu oraz obniżania gorączki. Wskazany jest do stosowania w objawach grypopodobnych, gorączce trwającej krócej niż 3 dni, ciężkich reakcjach po podaniu szczepionki, łagodnych i umiarkowanych bólach głowy, zębów, uszu, miesiączkowych oraz pourazowych, mięśniowych i stawowych. Lek jest dostępny bez recepty.

Paracetamol Teva

Paracetamol Teva to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest skuteczny w leczeniu bólu głowy, zębów, bólów miesiączkowych, bólu mięśni oraz w gorączce związanej z przeziębieniem. Wskazany jest do objawowego leczenia łagodnego do umiarkowanego bólu i (lub) gorączki. Paracetamol Teva jest dostępny bez recepty.

Paracetamol US Pharmacia

to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy zawierający paracetamol jako substancję czynną. Znajduje zastosowanie w objawowym leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu oraz stanów gorączkowych u dorosłych i młodzieży o masie ciała powyżej 55 kg (w wieku powyżej 15 lat). Paracetamol działa poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym, co prowadzi do zmniejszenia odczuwania bólu i obniżenia podwyższonej temperatury ciała. Lek jest dostępny w formie białych, podłużnych

Paracetamol/Caffeine Chanelle

Paracetamol/Caffeine Chanelle to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol i kofeinę. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, natomiast kofeina zwiększa skuteczność paracetamolu i działa pobudzająco. Lek jest stosowany w celu łagodzenia objawów przeziębienia i grypy, takich jak ból i gorączka. Wskazany jest do krótkotrwałego stosowania w leczeniu bólów różnego pochodzenia o łagodnym do umiarkowanego nasileniu oraz w stanach gorączkowych.

Paracetamol/Diphenhydramine Hydrochloride Chanelle

Paracetamol/Diphenhydramine Hydrochloride Chanelle to lek dostępny bez recepty, który składa się z dwóch substancji czynnych: paracetamolu oraz difenhydraminy chlorowodorku. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, co oznacza, że łagodzi ból i obniża podwyższoną temperaturę ciała. Difenhydramina jest lekiem przeciwhistaminowym powodującym senność, który jest przydatny, kiedy ból uniemożliwia zaśnięcie. Lek jest stosowany w celu szybkiego i skutecznego łagodzenia bólów związanych z przeziębieniem i grypą, bólem głowy, bólami pleców, bólami reumatycznymi i bólem mięśni, bólami miesiączkowymi oraz bólem zębów, powodujących problemy z zasypianiem.

Paracetamolum Farmalider

Paracetamolum Farmalider to lek z grupy przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Jest stosowany w objawowym leczeniu łagodnego i umiarkowanego bólu, takiego jak ból głowy, ból zęba, ból miesiączkowy, a także w obniżaniu gorączki. Lek jest dostępny bez recepty.

Paralen Extra

Paralen Extra to lek dostępny bez recepty, który zawiera dwie substancje czynne: paracetamol i kofeinę. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, natomiast kofeina działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy i nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu. Lek jest zalecany do doraźnego stosowania w celu łagodzenia dolegliwości bólowych, takich jak ból głowy, ból mięśni i stawów, bóle menstruacyjne, ból po operacjach i urazach. Ponadto, może być stosowany w przeziębieniach i stanach grypopodobnych.

Paralen Grip

Paralen Grip to lek na receptę, dostępny w formie tabletek powlekanych. Składa się z trzech substancji czynnych: paracetamolu, kofeiny i chlorowodorku fenylefryny. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, kofeina wzmacnia działanie paracetamolu, a fenylefryna pomaga łagodzić objawy przekrwienia błon śluzowych nosa i zatkanego nosa. Lek jest przeznaczony do stosowania przez osoby dorosłe oraz młodzież w wieku powyżej 12 lat. Paralen Grip skutecznie łagodzi liczne objawy przeziębienia i grypy, takie jak gorączka, bóle głowy, dreszcze, przekrwienie błon śluzowych nosa i zatkany nos, bolesność zatok, bóle gardła, bóle mięśniowe i stawowe.

Paralen Plus

Paralen Plus to lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, przeciwkaszlowy, zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa (udrożnia nos i zatoki). Lek jest wskazany do stosowania w doraźnym leczeniu objawów przeziębienia, grypy, stanów grypopodobnych, przebiegających z gorączką, suchym i drażniącym kaszlem, bólami głowy i gardła, bólami mięśni. Paralen Plus nie wymaga recepty.

Paralen Sus

Paralen Sus to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który zawiera paracetamol. Jest dostępny w postaci zawiesiny doustnej o stężeniu 120 mg/5 ml. Lek jest wskazany w przypadku gorączki, bólu głowy, bólu zębów, nerwobólu, bólu mięśni i stawów o innym podłożu niż zapalne. Paralen Sus nie jest refundowany i nie wymaga recepty.

Paramax Comp

Paramax Comp to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Zawiera dwie substancje aktywne: paracetamol i kofeinę. Paracetamol łagodzi ból i obniża gorączkę, a kofeina wzmaga jego działanie przeciwbólowe. Lek jest stosowany w objawowym leczeniu bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takim jak ból głowy, zębów, bóle menstruacyjne i/lub gorączka. Jest dostępny na receptę.

Paramax Rapid

Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który zawiera paracetamol. Lek jest wskazany do stosowania w przypadku podwyższonej temperatury ciała oraz w objawowym leczeniu bólu o nasileniu słabym do umiarkowanego, takiego jak bóle głowy, zębów, stawów, mięśni, bóle miesiączkowe oraz nerwobóle . Paramax Rapid nie wymaga recepty.

Paramax-Cod

Paramax-Cod to preparat przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który zawiera paracetamol i kodeinę. Lek jest wskazany w objawowym leczeniu bólu o umiarkowanym nasileniu. Kodeina jest wskazana u dorosłych i młodzieży po 12. roku życia, w leczeniu ostrego bólu o umiarkowanym nasileniu, nieustępującego po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych stosowanych w monoterapii, takich jak paracetamol lub ibuprofen. Preparat jest dostępny na receptę.

PARAMIG Fast Junior

Paramig Fast Junior to lek zawierający paracetamol jako substancję czynną. Paracetamol należy do grupy leków przeciwbólowych, które równocześnie działają jako leki przeciwgorączkowe o słabym działaniu przeciwzapalnym. Lek Paramig Fast Junior stosuje się w objawowym leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu oraz gorączki. Produkt jest dostępny bez recepty.

Paratram

Paratram to lek, który łączy w sobie dwa składniki aktywne: tramadol i paracetamol. Działa przeciwbólowo, a jego zastosowanie znajduje w leczeniu bólu o umiarkowanym do dużego nasilenia. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do jego stosowania jest ból, który nie ustępuje po podaniu leków przeciwbólowych o działaniu obwodowym i wymaga zastosowania tramadolu w skojarzeniu z paracetamolem.

Parcotram

Lek przeciwbólowy, który zawiera tramadol i paracetamol. Lek jest wskazany w objawowym leczeniu umiarkowanego i silnego bólu, gdy lekarz zadecydował, że konieczne jest stosowanie połączenia tramadolu i paracetamolu. Parcotram nie jest zarejestrowany jako lek na receptę.

Pedea

Pedea to lek stosowany w leczeniu bólu u noworodków i niemowląt. Zawiera substancję czynną ibuprofen, która jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Pedea jest dostępny na receptę. Wskazany jest do stosowania u noworodków i niemowląt o masie ciała od 2,5 kg do 10 kg dla krótkotrwałego leczenia bólu związanego z nacięciem naczyniowym lub przewodem tętniczym, a także dla leczenia gorączki o wysokiej temperaturze.

Pedicetamol

Pedicetamol to lek zawierający paracetamol, który jest popularnym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest stosowany w celu obniżenia gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni oraz uśmierzenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanym. Pedicetamol jest przeznaczony do stosowania u dzieci o masie ciała do 32 kg, co w przybliżeniu odpowiada wiekowi od 0 miesięcy do 10 lat. Lek jest dostępny bez recepty.

Pediprofen

Pediprofen to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Lek ten zawiera ibuprofen, który jest substancją czynną. Pediprofen jest wskazany do stosowania w krótkotrwałym leczeniu objawowym łagodnych lub umiarkowanie nasilonych dolegliwości bólowych, np. bólu zęba, bólu głowy, gorączki u dzieci o masie ciała od 5 kg (6. miesiąc życia) do 39 kg (11. rok życia). Lek ten jest na receptę.

Perfalgan

Perfalgan to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który podaje się dożylnie. Stosuje się go głównie w trakcie występowania bólu o różnorodnym natężeniu, ze szczególnym uwzględnieniem okresu pooperacyjnego. Wskazaniem do zażywania jest także krótkotrwałe leczenie hipertermii. Perfalgan jest dostępny na receptę.

POLOPIRYNA GARDŁO SPRAY

Polopiryna Gardło Spray to lek dostępny bez recepty, który zawiera flurbiprofen – substancję czynną należącą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest przeznaczony do krótkotrwałego łagodzenia objawów stanu zapalnego gardła, takich jak podrażnienie, ból gardła, trudności z przełykaniem i obrzęk u osób dorosłych w wieku 18 lat i powyżej. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, zmieniając odpowiedź organizmu na ból, obrzęk i wysoką temperaturę.

Poltram Combo Forte

Poltram Combo Forte to lek przeciwbólowy dostępny na receptę, który zawiera dwa składniki czynne – tramadol i paracetamol. Jest stosowany do objawowego leczenia bólu o umiarkowanym i dużym nasileniu. Lek jest wskazany dla pacjentów, u których konieczne jest równoległe stosowanie obu tych substancji.

Pyralgina MAX

Lek zawiera metamizol sodowy jednowodny, pochodną pirazolonu o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Stosowany u młodzieży od 15 roku życia i dorosłych w leczeniu ostrego, silnego bólu po urazach lub operacjach, skurczowego bólu brzucha (kolki), bólu nowotworowego oraz innych ostrych lub przewlekłych silnych bólów, a także w przypadku wysokiej gorączki, która nie reaguje na inne środki.

Pyreox

Pyreox to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i rozkurczowym. Jest stosowany w leczeniu ciężkiego ostrego lub przewlekłego bólu oraz wysokiej gorączki, która nie ustępuje po innych środkach. Lek jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży powyżej 15. roku życia.

Pyreoxing

Pyreoxing to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i rozkurczowym, stosowany w leczeniu silnego, ostrego bólu oraz gorączki, gdy inne metody leczenia są nieskuteczne. Pyreoxing jest dostępny wyłącznie na receptę.

Rampar

Rampar to lek na receptę, który zawiera dwie substancje czynne: paracetamol i tramadol. Jest stosowany w leczeniu umiarkowanego do silnego bólu. Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym, który działa poprzez zmniejszenie produkcji prostaglandyn w mózgu i rdzeniu kręgowym. Tramadol jest silnym lekiem przeciwbólowym należącym do grupy opioidów, które działają na specyficzne receptory w mózgu i rdzeniu kręgowym, zmniejszając odczuwanie bólu.

Ranloc

Ranloc to lek, który zawiera substancję czynną pantoprazol. Jest to selektywny inhibitor pompy protonowej, który działa poprzez zmniejszenie wydzielania kwasu solnego w żołądku. Ranloc jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit, które są związane z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Lek jest dostępny na receptę.

Rapigard

Rapigard to lek zawierający substancję czynną paracetamol, który należy do grupy leków zwanych analgetykami. Stosuje się go w leczeniu objawowym łagodnego do umiarkowanego bólu i (lub) gorączki. Rapigard można stosować u dorosłych, młodzieży i dzieci, jednak nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci w wieku poniżej 9 lat. Lek jest dostępny na receptę.

Rinafen Zatoki

Rinafen Zatoki to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancje czynne ibuprofen i pseudoefedrynę. Stosowany jest doraźnie w celu złagodzenia objawów niedrożności nosa i zatok, bólu głowy oraz gorączki związanych z przeziębieniem lub grypą. Lek jest dostępny w postaci tabletek powlekanych.

Saridon

Saridon to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol i propyfenazon – substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, a także kofeinę, która nasila działanie paracetamolu. Lek działa już po 30 minutach od zażycia. Wskazaniami do stosowania Saridon są bóle głowy, zębów, reumatyczne, bóle po zabiegach chirurgicznych, bolesne miesiączkowanie oraz ból i gorączka w przebiegu przeziębienia lub grypy.

Seractil

Seractil to lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zawiera substancję czynną deksibuprofen, który należy do grupy leków nazywanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ). Jest stosowany jako objawowe leczenie bólu menstruacyjnego oraz innych rodzajów bólu o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Seractil łagodzi także różnego pochodzenia bóle, w tym ostre bóle menstruacyjne, łagodne i umiarkowane bóle zębów i głowy, a także układu mięśniowo-szkieletowego. Lek jest dostępny bez recepty.

Sinebriv

Sinebriv to lek zawierający paracetamol, substancję czynną o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jest stosowany w terapii bólu o średnim poziomie zaawansowania, do których zaliczamy: bóle zębów, głowy, mięśni, a także nerwobóle oraz bóle stawów. Substancja ta jest wykorzystywana w leczeniu gorączki we wszystkich grupach wiekowych. Lek jest dostępny bez recepty.

Sinumedin Tabs

Sinumedin Tabs to lek stosowany w leczeniu objawów przeziębienia i grypy, takich jak gorączka, ból oraz obrzęk błony śluzowej nosa. Zawiera paracetamol (przeciwgorączkowy i przeciwbólowy), chlorofenaminę (przeciwhistaminową) oraz fenylefrynę (zmniejszającą obrzęk nosa).

Solpadeine

Solpadeine to lek dostępny bez recepty, który zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, kodeinę i kofeinę. Dzięki temu wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe. Jest zalecany w przypadku bólów różnego pochodzenia, takich jak bóle głowy, migrena, bolesne miesiączkowanie, bóle zębów, nerwobóle, bóle reumatyczne, ból gardła oraz objawów grypy i przeziębienia. Lek ten jest dostępny w postaci tabletek, kapsułek oraz tabletek musujących.

Solpadeine Control

Solpadeine Control to lek dostępny bez recepty, który zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, kodeinę i kofeinę. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwkaszlowo. Jest zalecany do stosowania w przypadku różnego rodzaju bólów, takich jak bóle głowy, migrena, bolesne miesiączkowanie, bóle zębów, nerwobóle, bóle reumatyczne, a także w przypadku gorączki oraz objawów grypy i przeziębienia. Kofeina zawarta w leku nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu.

Solpadeine Max

Solpadeine Max to silny lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwkaszlowym. Zawiera w jednej tabletce 500 mg paracetamolu, 12,8 mg fosforanu kodeiny i 30 mg kofeiny. Jest wskazany do krótkotrwałego uśmierzania ostrego, umiarkowanego bólu, który wymaga silniejszego działania przeciwbólowego niż obserwowane po podaniu samego jednoskładnikowego leku przeciwbólowego. Lek jest dostępny bez recepty.

Spedifen 400

Spedifen 400 to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną zwaną ibuprofenem. Należy do grupy leków, znanych jako niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Stosowany jest do objawowego łagodzenia lekkiego i umiarkowanego bólu, takiego jak bóle zębów, stany po zabiegach stomatologicznych, bóle głowy, stany gorączkowe różnego pochodzenia (między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych), oraz pierwotne bolesne miesiączkowanie.

Straben

Lek Straben to preparat zawierający flurbiprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Działanie NLPZ polega na zmianie reakcji organizmu na ból, obrzęk i wysoką temperaturę, co przyczynia się do złagodzenia objawów. Lek Straben jest przeznaczony do krótkotrwałego łagodzenia bólu gardła u dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia. Dzięki zawartości flurbiprofenu, preparat ten skutecznie łagodzi ból gardła, co pozwala na szybsze powrót do zdrowia. Produkt Straben jest wskazany w krótkotrwałym leczeniu objawowym bólu gardła u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat. Lek jest dostępny na receptę.

Strenduo

Strenduo to lek przeciwbólowy zawierający paracetamol i tramadol. Jest stosowany do leczenia bólu o umiarkowanym do dużym nasileniu, kiedy leki przeciwbólowe o słabszym działaniu nie są wystarczająco skuteczne. Strenduo jest dostępny na receptę.

Sudafed Extra

Sudafed Extra to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w przeziębieniu, któremu towarzyszy katar. Lek ma formę tabletek powlekanych, zawierających dwie substancje czynne: ibuprofen i pseudoefedrynę. Ibuprofen przeciwdziała takim objawom jak gorączka, ból głowy i mięśni, natomiast pseudoefedryna zmniejsza katar. Lek można stosować u osób dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 15 lat.

Sudafed Muco Syrop na kaszel mokry o smaku cytryny i miodu

Sudafed Muco to syrop na kaszel mokry o smaku cytryny i miodu. Zawiera gwajafenezynę, która jest środkiem wykrztuśnym, rozrzedza wydzielinę z płuc, co ułatwia jej odkrztuszanie. Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat. Jest to lek dostępny bez recepty.

Sumamigren

Sumamigren to lek przeciwmigrenowy, który zawiera substancję czynną sumatryptan. Jest ona wybiórczym agonistą receptorów serotoninowych 5-HT1D. Lek jest stosowany w doraźnym zwalczaniu napadów migreny z aurą lub bez aury. Sumamigren jest dostępny na receptę.

Sumamigren Control

Sumamigren Control to lek stosowany w doraźnym leczeniu napadów migreny, zarówno z aurą, jak i bez aury. Lek ten zawiera sumatryptan, który należy do grupy leków nazywanych tryptanami. Sumatryptan działa przeciwmigrenowo, zwężając naczynia obszaru ukrwienia tętnicy szyjnej. Lek ten jest dostępny na receptę.

Sumigra

Sumigra to lek zawierający substancję czynną sumatryptan, który jest agonistą receptora serotoninowego 5-HT1. Jest dostępny na receptę. Lek jest stosowany doraźnie do leczenia napadów migreny z aurą lub bez niej. Dawkowanie u dorosłych wynosi 50 mg, jak najszybciej po wystąpieniu bólu migrenowego. U niektórych pacjentów może być konieczne zastosowanie dawki 100 mg. W przypadku braku reakcji na pierwszą dawkę podczas tego samego napadu, nie należy podawać następnej dawki, ale można zastosować paracetamol lub NLPZ; sumatryptan można zastosować podczas kolejnych napadów.

Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny

Syrop z lipy, bzu czarnego, wierzby i dziewanny to tradycyjny produkt leczniczy roślinny. Stosuje się go jako łagodny środek napotny w niewysokiej gorączce występującej w przebiegu przeziębienia. Pomocniczo, syrop ten jest używany w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, które przebiegają z kaszlem, gorączką i bólem gardła. Lek ten jest dostępny bez recepty.

Tabcin Trend

Tabcin Trend to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który także udrażnia nos. Zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, pseudoefedrynę oraz chlorfenyraminę. Paracetamol łagodzi ból i gorączkę, pseudoefedryna zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa i zatok, a chlorfenyramina łagodzi objawy nieżytu nosa takie jak katar i kichanie. Lek jest dostępny bez recepty i jest stosowany do łagodzenia objawów grypy i przeziębienia.

Talvosilen

Talvosilen to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który zawiera paracetamol i kodeinę. Paracetamol działa poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy 2 (COX-2) w mózgu i w rdzeniu kręgowym, enzymu odpowiedzialnego za syntezę prostaglandyn1. Kodeina jest lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów, który działa na ośrodkowy układ nerwowy. Talvosilen jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży po 12. roku życia, w leczeniu ostrego bólu o umiarkowanym nasileniu, nieustępującego po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych stosowanych w monoterapii, takich jak paracetamol lub ibuprofen.

Talvosilen forte

Talvosilen forte to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który zawiera paracetamol oraz kodeinę. Paracetamol działa poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy 2 (COX-2) w mózgu i w rdzeniu kręgowym, enzymu odpowiedzialnego za syntezę prostaglandyn. Kodeina jest lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów, który działa na ośrodkowy układ nerwowy. Talvosilen forte jest wskazany u dorosłych i młodzieży po 12. roku życia, w leczeniu ostrego bólu o umiarkowanym nasileniu, nieustępującego po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych stosowanych w monoterapii, takich jak paracetamol lub ibuprofen.

Tantum Flu o smaku cytrynowo-miodowym

Tantum Flu o smaku cytrynowo-miodowym zawiera połączenie substancji czynnych skutecznych w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy, takich jak ból gardła, ból głowy, obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz gorączka. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a fenylefryny chlorowodorek obkurcza naczynia błony śluzowej nosa, ułatwiając oddychanie. Tantum Flu o smaku cytrynowo-miodowym stosowany jest u dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat.

Tantum Flu o smaku cytrynowym

to preparat łączący dwie substancje czynne – paracetamol oraz fenylefrynę. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, skutecznie łagodząc bóle różnego pochodzenia, w tym bóle głowy i gardła towarzyszące przeziębieniu. Fenylefryna, jako składnik obkurczający naczynia krwionośne, zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa, co ułatwia oddychanie przez nos i zmniejsza uczucie zatkanego nosa. Lek przeznaczony jest do stosowania w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy, takich jak: gorączka,

Tantum Flu o smaku pomarańczowym

Tantum Flu o smaku pomarańczowym zawiera substancje czynne, które pomagają łagodzić objawy przeziębienia i grypy, takie jak ból gardła, ból głowy, obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz gorączka. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, natomiast fenylefryny chlorowodorek obkurcza naczynia błony śluzowej nosa, łagodząc obrzęk i przekrwienie, a także zmniejszając ciśnienie w zatokach. Tantum Flu o smaku pomarańczowym jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat.

Tapamol

Lek Tapamol w postaci zawiesiny doustnej to skuteczny preparat przeciwgorączkowy i przeciwbólowy przeznaczony dla niemowląt i dzieci. Zawiera paracetamol, który łagodzi gorączkę i bóle różnego pochodzenia, takie jak bóle po zabiegach chirurgicznych, wyrzynanie się zębów, bóle głowy czy dolegliwości po szczepieniach. Przeznaczony do stosowania u niemowląt od 0 do 3 miesiąca życia w leczeniu krótkotrwałych objawów gorączki i łagodnego do umiarkowanego bólu. Dla dzieci poniżej 3 miesięcy stosowanie wyłącznie po zaleceniu lekarza.

Tesprofen

Tesprofen to lek zawierający substancję czynną ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jest stosowany do łagodzenia bólów różnego pochodzenia o nasileniu małym do umiarkowanego, takich jak bóle głowy, bóle zębów, nerwobóle, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, a także bóle towarzyszące grypie i przeziębieniu. Lek jest również skuteczny w leczeniu gorączki różnego pochodzenia oraz bolesnego miesiączkowania. Tesprofen jest dostępny bez recepty.

Theophyllinum Baxter

Theophyllinum Baxter to lek w postaci roztworu do infuzji, zawierający substancję czynną teofilinę. Jest stosowany w leczeniu objawowym duszności w przebiegu astmy oskrzelowej, przewlekłego zapalenia oskrzeli, rozedmy płuc, stanu astmatycznego. Lek ten jest dostępny na receptę.

Theraflu ComplexGrip

Theraflu ComplexGrip to lek wieloskładnikowy, który jest stosowany w leczeniu objawów grypy i przeziębienia. Zawiera paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, chlorowodorek fenylefryny, który zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa, oraz maleinian feniraminy, który łagodzi objawy uczuleniowe takie jak kichanie i przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do stosowania produktu leczniczego Theraflu ComplexGrip są objawy przeziębienia i grypy.

Theraflu ExtraGRIP

Theraflu ExtraGRIP to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w leczeniu objawów grypy i przeziębienia. Lek zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, chlorowodorek fenylefryny, który zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa, oraz maleinian feniraminy, który łagodzi objawy uczuleniowe takie jak kichanie, świąd lub przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok. Produkt jest dostępny w postaci proszku do sporządzania roztworu doustnego.

Theraflu Grip Miód i Cytryna

Theraflu Grip Miód i Cytryna to lek dostępny bez recepty, stosowany w leczeniu objawów grypy i przeziębienia. Preparat ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jest dostępny w postaci proszku do sporządzania napoju o smaku miodu i cytryny. Wskazany jest do krótkotrwałego stosowania w celu łagodzenia objawów takich jak gorączka, ból głowy, ból gardła, niedrożność przewodów nosowych i zatok.

Theraflu Grip Owoce Leśne

Theraflu Grip Owoce Leśne to lek w postaci proszku do sporządzania napoju o smaku owoców leśnych. Głównym składnikiem leku jest paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Produkt jest wskazany do stosowania w krótkotrwałym leczeniu stanów przebiegających z bólem i (lub) gorączką, np. bólu o małym lub umiarkowanym nasileniu i gorączki w przebiegu przeziębienia i grypy, bólu głowy, bólu mięśni i stawów, bólu zęba i bólów menstruacyjnych. Lek dostępny jest bez recepty.

Theraflu Max

Theraflu Max to lek stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawów grypy i przeziębienia. Zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, fenylefrynę i kwas askorbowy. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, fenylefryna zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, a kwas askorbowy (witamina C) uzupełnia niedobory, które mogą wystąpić w pierwszych dniach przeziębienia i grypy. Lek jest dostępny bez recepty.

Theraflu Max Grip

Theraflu Max Grip to lek dostępny bez recepty, który zawiera trzy substancje aktywne: paracetamol, fenylefrynę i witaminę C (kwas askorbinowy). Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, fenylefryna zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa, a witamina C uzupełnia jej niedobory, które mogą wystąpić w pierwszych dniach przeziębienia i grypy. Lek jest stosowany do krótkotrwałego leczenia objawów grypy i przeziębienia, takich jak gorączka, ból głowy, ból gardła oraz niedrożność przewodów nosowych i zatok.

Theraflu Przeziębienie

Theraflu Przeziębienie to lek stosowany do krótkotrwałego, objawowego leczenia przeziębienia i grypy. Zawiera paracetamol i chlorowodorek pseudoefedryny, które działają przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i zmniejszają przekrwienie błon śluzowych. Lek jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku 15 lat i starszej. Theraflu Przeziębienie jest dostępny bez recepty.

Theraflu Przeziębienie MAX

Theraflu Przeziębienie MAX to lek stosowany w objawowym leczeniu przeziębienia i grypy. Substancjami czynnymi są paracetamol, witamina C oraz fenylefryny chlorowodorek. Lek działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa i ułatwia oddychanie. Jest dostępny bez recepty. Wskazany jest do krótkotrwałego leczenia objawów występujących w czasie grypy lub przeziębienia: gorączki, bólu głowy, bólu gardła, niedrożności przewodów nosowych i zatok przebiegających z bólem.

Theraflu Total Grip

Theraflu Total Grip to lek dostępny bez recepty, który zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, chlorowodorek fenylefryny oraz gwajafenezynę. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, chlorowodorek fenylefryny zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa, a gwajafenezyna działa wykrztuśnie. Lek jest wskazany do krótkotrwałego leczenia objawów przeziębienia, dreszczy oraz grypy, takich jak łagodne i umiarkowane bóle, gorączka, uczucie zatkanego nosa (zablokowany nos) oraz mokry kaszel.

Theraflu Zatoki

Theraflu Zatoki to lek o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, zawierający paracetamol i fenylefrynę. Lek udrożnia nos i zatoki, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej. Stosuje się go w leczeniu objawowym dolegliwości związanych z chorobami zatok, przeziębieniem i grypą. Jest dostępny bez recepty.

Theraflu Zatoki Max

Theraflu Zatoki Max to lek stosowany w leczeniu objawów grypy i przeziębienia. Zawiera paracetamol i pseudoefedrynę, które działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a także udrażniają nos. Lek jest dostępny bez recepty i może być stosowany u osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Wskazany jest w przypadku dolegliwości takich jak: katar, zatkany nos, ból gardła, ból głowy, bóle mięśniowe, gorączka, ból w przebiegu zapalenia zatok przynosowych.

Tracemol

Tracemol to lek zawierający paracetamol i tramadol. Jest stosowany w leczeniu bólu o umiarkowanym do dużym nasileniu. Tramadol jest silnym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów, natomiast paracetamol jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Lek Tracemol jest dostępny na receptę.

Tradocomp

Tradocomp to lek, który jest stosowany w leczeniu zaburzeń depresyjnych o różnej etiologii, w tym depresji przebiegającej z lękiem. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych i jest stosowany doustnie, po posiłku. Leczenie powinno trwać co najmniej miesiąc. Tradocomp jest dostępny na receptę.

Tramadol + Paracetamol Amneal

Tramadol + Paracetamol Amneal to lek przeciwbólowy dostępny na receptę, który zawiera dwie substancje czynne: tramadol i paracetamol. Jest stosowany do łagodzenia bólu o natężeniu od umiarkowanego do silnego. Lekarz może zalecić ten lek, jeżeli uzna, że połączenie tramadolu i paracetamolu jest konieczne. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat.

Tramadol + Paracetamol Genoptim

Lek Tramadol+Paracetamol Genoptim jest stosowany do leczenia bólu o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim. Lekarz przepisze ten lek pacjentowi, jeżeli uzna, że preparat złożony, zawierający tramadolu chlorowodorek i paracetamol, jest zalecany.

Tramadol + Paracetamol Medreg

Tramadol + Paracetamol Medreg to lek przeciwbólowy, który zawiera dwa składniki czynne: tramadol i paracetamol. Tramadol jest opioidowym lekiem przeciwbólowym, który działa na ośrodek układu nerwowego. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Lek jest przeznaczony do stosowania w leczeniu umiarkowanego do silnego bólu, gdy lekarz uzna, że konieczne jest stosowanie tramadolu i paracetamolu w połączeniu. Jest dostępny na receptę.

Tramadol + Paracetamol Sandoz

Lek Tramadol + Paracetamol Sandoz to innowacyjne połączenie dwóch skutecznych leków przeciwbólowych – tramadolu i paracetamolu. Dzięki temu skojarzeniu, lek działa szybciej i skuteczniej, co pozwala na złagodzenie bólu w krótszym czasie. Jest wskazany w leczeniu umiarkowanego lub silnego bólu, gdy lekarz stwierdzi, że konieczne jest stosowanie skojarzenia tramadolu i paracetamolu. Lek jest dostępny na receptę.

Tramadol hydrochloride + Paracetamol Accord

Tramadol hydrochloride + Paracetamol Accord to lek przeciwbólowy, który zawiera dwa składniki aktywne: tramadol i paracetamol. Tramadol jest opioidowym lekiem przeciwbólowym, który działa na ośrodkowy układ nerwowy, natomiast paracetamol działa jako lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. Lek jest stosowany w leczeniu bólu o umiarkowanym do silnym nasileniu. Jest dostępny na receptę.

Tramadol Hydrochloride + Paracetamol Bristol Laboratories

Tramadol Hydrochloride + Paracetamol Bristol Laboratories to lek przeciwbólowy, który zawiera dwa składniki czynne: tramadol i paracetamol. Tramadol jest opioidowym lekiem przeciwbólowym, a paracetamol jest powszechnie stosowanym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Lek jest przeznaczony do stosowania w leczeniu umiarkowanego do silnego bólu. Jest dostępny na receptę.

Tramapar

Tramapar to lek złożony, który zawiera tramadol i paracetamol. Te dwie substancje działają razem, łagodząc ból. Lek jest przeznaczony do stosowania w leczeniu umiarkowanego lub silnego bólu, gdy lekarz stwierdzi, że konieczne jest stosowanie połączenia tramadolu i paracetamolu. Tramapar jest silnie działającym narkotycznym lekiem przeciwbólowym. Jest dostępny na receptę.

Tramapar Forte

Tramapar Forte to lek przeciwbólowy, który zawiera dwa składniki aktywne: tramadol i paracetamol. Tramadol jest opioidowym lekiem przeciwbólowym o działaniu ośrodkowym, natomiast paracetamol jest lekiem o działaniu przeciwbólowym, którego dokładny mechanizm działania nie jest znany. Lek jest stosowany w leczeniu bólu o umiarkowanym do dużym nasileniu. Tramapar Forte jest dostępny na receptę.

Tramix

Tramix to lek przeciwbólowy. Jest to lek opioidowy, który działa poprzez zmniejszenie odczuwania bólu w organizmie. Preparat jest zwykle stosowany do leczenia bólów o umiarkowanym do silnym natężeniu, takich jak ból po operacji lub ból spowodowany stanami chorobowymi, takimi jak artretyzm. Jest dostępny na receptę.

Tramofen

Tramofen to lek, który zawiera dwa składniki aktywne: tramadol i paracetamol. Tramadol jest silnym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów, który działa poprzez pobudzanie receptorów opioidowych w organizmie. Paracetamol jest powszechnie stosowanym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Tramofen jest zwykle stosowany do leczenia umiarkowanego do silnego bólu. Jest dostępny na receptę.

Ultracod

Ultracod to lek przeciwbólowy, który zawiera dwie substancje czynne: kodeinę i paracetamol. Lek stosuje się w leczeniu umiarkowanego do silnego bólu, takiego jak ból zęba, ból menstruacyjny i ból mięśniowo-szkieletowy. Ultracod jest dostępny na receptę.

Ultrapiryna Fast

Ultrapiryna Fast to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Jest dostępny w postaci tabletek musujących. Lek jest przeznaczony do objawowego leczenia dolegliwości bólowych o małym i umiarkowanym nasileniu, takich jak bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe. Może być również stosowany w objawowym leczeniu dolegliwości bólowych i gorączki w przebiegu przeziębienia i grypy. Ultrapiryna Fast jest dostępna bez recepty.

Ultrapiryna Fast C

Ultrapiryna Fast C to lek dostępny bez recepty, który zawiera kwas acetylosalicylowy i kwas askorbinowy (witaminę C). Lek ma postać tabletek musujących o smaku cytrynowym. Jest przeznaczony do objawowego leczenia dolegliwości bólowych o małym i umiarkowanym nasileniu, takich jak bóle głowy, bóle zębów, bóle mięśniowe, a także do objawowego leczenia dolegliwości bólowych i gorączki w przebiegu przeziębienia i grypy. Przeznaczony jest dla młodzieży powyżej 12 roku życia i osób dorosłych.

Valcomb

Valcomb to lek dostępny bez recepty, który zawiera paracetamol i ibuprofen. Paracetamol działa poprzez zahamowanie przekazywania informacji o bólu do mózgu i zmniejsza gorączkę. Ibuprofen należy do grupy leków zwanych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), łagodzi ból i zmniejsza zapalenie. Valcomb stosuje się w doraźnym leczeniu różnych rodzajów bólu, takich jak bóle głowy, migrenowe, pleców, miesiączkowe, zębów, mięśni, a także bóle związane z objawami przeziębienia i grypy oraz gorączki.

Vicks AntiGrip

Vicks AntiGrip to lek stosowany w przeziębieniu i grypie. Dzięki zawartości 3 składników aktywnych – paracetamolu, gwajafenazyny i fenylefryny – łagodzi takie objawy jak: gorączka, niedrożność nosa oraz mokry kaszel. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do stosowania leku jest łagodzenie objawów towarzyszących przeziębieniu i grypie.

Vicks AntiGrip Complex

Vicks AntiGrip Complex to lek stosowany w przeziębieniu i grypie. Dzięki zawartości trzech składników aktywnych – paracetamolu, gwajafenazyny i fenylefryny – łagodzi takie objawy jak: gorączka, niedrożność nosa oraz mokry kaszel. Lek jest dostępny bez recepty. Jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania, więc jeśli po 3 dniach objawy nie ustąpią lub nasilą się, to należy skonsultować się z lekarzem.

Vicks Antigrip Dzień i Noc

Vicks AntiGrip Dzień i Noc to lek zawierający paracetamol, pseudoefedrynę i difenhydraminę, stosowany w krótkotrwałym objawowym leczeniu przekrwienia błony śluzowej nosa i zatok związanego z objawami przeziębienia i grypy, takimi jak bóle ciała, ból głowy i gorączka. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, pseudoefedryna łagodzi przekrwienie nosa, a difenhydramina zmniejsza objawy kataru i ułatwia zasypianie. Lek jest przeznaczony dla dorosłych i młodzieży powyżej 15 lat. Opakowanie zawiera dwa rodzaje tabletek, żółte na dzień i niebieskie na noc, które należy stosować zgodnie z ulotką.

Vicks AntiGrip Max

Vicks AntiGrip Max to lek dostępny bez recepty, stosowany w leczeniu objawów przeziębienia i grypy. Zawiera trzy substancje czynne: paracetamol, fenylefrynę oraz chlorfenaminę. Dzięki temu połączeniu łagodzi ból i gorączkę, zmniejsza ilość wydzieliny z nosa oraz obrzęk błony śluzowej nosa. Produkt dostępny jest w formie saszetek do rozpuszczania.

Vicks AntiGrip Zatoki i Katar

Vicks AntiGrip Zatoki i Katar to preparat złożony, który zawiera paracetamol, fenylefryny wodorowinian oraz chlorfenaminy maleinian. Lek jest wskazany do leczenia objawowego przeziębienia i grypy, w tym gorączki, słabego do umiarkowanego bólu oraz obrzęku błony śluzowej nosa i zatok z wydzieliną. Lek działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jest dostępny bez recepty.

Vicks SymptoMed Complete Cytrynowy

Vicks SymptoMed Complete Cytrynowy to lek bez recepty, który ma na celu łagodzenie objawów przeziębienia i grypy. Skuteczny jest w walce z bólem, w tym bólem głowy i bólem gardła, a także obniża gorączkę. Ponadto, zawarte w nim substancje czynne rozrzedzają flegmę, ułatwiając odkrztuszanie w mokrym kaszlu, oraz zmniejszają obrzęk nosa, co umożliwia jego udrożnienie.

Vicks SymptoMed Max

Vicks SymptoMed Max to lek stosowany do zwalczania objawów przeziębienia i grypy takich jak gorączka, niedrożny nos, ból głowy, gardła, mięśni. Substancjami czynnymi leku są: paracetamol, fenylefryny wodorowinian i chlorfeniraminy maleinian. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazany jest do leczenia objawowego przeziębienia i grypy.

Vicks SymptoMed Zatoki

Vicks SymptoMed Zatoki to lek bez recepty, który jest stosowany w objawowym leczeniu przeziębienia i grypy. Lek ten zawiera paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, fenylefrynę, która zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa i udrażnia nos oraz chlorfenaminę, która zmniejsza ilość wydzieliny z nosa i redukuje stan zapalny. Wskazany jest do stosowania w przypadku gorączki, bólu (np. bólu głowy, gardła, mięśni), obrzęku błony śluzowej nosa i zatok przynosowych z tworzeniem wydzieliny.

Vicks TriActin Complete Cytrynowy

Vicks TriActin Complete Cytrynowy to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w celu łagodzenia objawów przeziębienia i grypy. Zawiera trzy składniki aktywne: paracetamol, gwajafenezynę i fenylefrynę. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, gwajafenezyna ułatwia odkrztuszanie wydzieliny w mokrym kaszlu, a fenylefryna udrażnia nos i zatoki. Produkt jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia.

Voltaren Emulgel

Voltaren Emulgel to żel do stosowania na skórę, który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Łagodzi ból i zapalenie oraz zmniejsza obrzęk w przypadku pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów. Działanie żelu polega na zwalczaniu bólu, eliminowaniu jego źródła i przyspieszaniu leczenia. Jest dostępny bez recepty. Wskazany jest w celu łagodzenia skutków urazów: ścięgien, mięśni, wiązadeł, stawów.

Yescarta

Yescarta to lek genetycznie modyfikowany, który zawiera substancję aksykabtagen cyloleuce. Jest to preparat skierowany przeciw CD19, który jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL) i chłoniakiem o dużym stopniu złośliwości z komórek B (HGBL), które nawróciły w ciągu 12 miesięcy od zakończenia chemioimmunoterapii I rzutu lub są na nią oporne. Yescarta jest również stosowany w leczeniu nawrotowego lub opornego na leczenie DLBCL i pierwotnego chłoniaka śródpiersia z dużych komórek B (PMBCL) u dorosłych, którzy uprzednio otrzymali co najmniej 2 linie leczenia systemowego. Lek jest dostępny na receptę.

Zaldiar

Zaldiar to lek przeciwbólowy wykorzystywany w leczeniu bólu o umiarkowanym lub dużym nasileniu. Dostępny jest wyłącznie na receptę, którą wystawić może lekarz oraz uprawniona do tego pielęgniarka lub położna. Preparat nie podlega refundacji. 1 tabletka powlekana Zaldiar zawiera odpowiednio 37,5 mg tramadolu i 325 mg paracetamolu.

Zaldiar Effervescent

Zaldiar Effervescent to złożony produkt leczniczy, zawierający dwie substancje o właściwościach przeciwbólowych. Lek o działaniu przeciwbólowym, na bazie tramadolu z grupy opioidów oraz paracetamolu. Pomocny w dolegliwościach o nasileniu umiarkowanym i dużym.

Zatotabs

Zatotabs to lek, który łączy w sobie dwie substancje czynne: ibuprofen oraz pseudoefedrynę. Ibuprofen, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie. Pseudoefedryna jest lekiem zmniejszającym przekrwienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Lek jest przeznaczony do stosowania doraźnego w celu złagodzenia objawów niedrożności nosa i zatok obocznych nosa z towarzyszącym bólem głowy, bólów związanych z niedrożnością zatok oraz gorączką w przebiegu grypy lub przeziębienia. Jest dostępny na receptę.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – poradnik w walce z dolegliwościami

Skuteczne leczenie bólu, stanów zapalnych i gorączki stanowi podstawę terapii wielu schorzeń. Odpowiednio dobrane środki farmakologiczne nie tylko przynoszą ulgę, ale również wspomagają naturalny proces zdrowienia. W niniejszym artykule przedstawiamy szczegółowy przegląd preparatów z tej kategorii, ich mechanizmów działania oraz zasad bezpiecznego stosowania.

Charakterystyka dolegliwości bólowych i gorączki

Ból to subiektywne odczucie, będące sygnałem ostrzegawczym organizmu o zaburzeniach homeostazy. Występuje w różnych lokalizacjach i o zróżnicowanym nasileniu:

  • Bóle głowy (migreny, napięciowe, klasterowe)
  • Bóle gardła (towarzyszące infekcjom)
  • Bóle mięśniowo-stawowe (przy przeciążeniach lub stanach zapalnych)
  • Bóle zatok (zapalenie zatok przynosowych)

Gorączka natomiast to temperatura ciała przekraczająca 38°C przy pomiarze pod pachą. Stanowi naturalny mechanizm obronny organizmu, aktywujący układ immunologiczny do zwalczania patogenów. Warto wiedzieć, że:

  • Umiarkowanie podwyższona temperatura wspomaga walkę z infekcjami
  • Przyspiesza reakcje układu odpornościowego
  • Utrudnia namnażanie bakterii i wirusów
  • Zwiększa produkcję interferonu – białka o działaniu przeciwwirusowym

Kiedy mówimy o gorączce?

Prawidłowa temperatura ciała wynosi około 36,6°C. Wyróżniamy:

  • Stan podgorączkowy: 37,1°C – 38°C
  • Gorączka: powyżej 38°C
  • Wysoka gorączka: powyżej 40°C (stan potencjalnie niebezpieczny)

Mechanizmy działania leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)

NLPZ to grupa leków hamujących działanie enzymów cyklooksygenazy (COX), które uczestniczą w produkcji mediatorów stanu zapalnego – prostaglandyn. Wykazują potrójne działanie:

  • Przeciwbólowe – zmniejszają wrażliwość zakończeń nerwowych na bodźce bólowe
  • Przeciwzapalne – ograniczają rozwój procesu zapalnego
  • Przeciwgorączkowe – przywracają prawidłową temperaturę ciała

Paracetamol

Działa głównie przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, wykazując znacznie słabsze działanie przeciwzapalne. Jest często wybierany jako lek pierwszego wyboru ze względu na korzystny profil bezpieczeństwa, szczególnie u dzieci.

Najpopularniejsze substancje w lekach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych

Ibuprofen

Jeden z najczęściej stosowanych NLPZ dostępnych bez recepty, należący do I generacji niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Charakteryzuje się:

  • Szybkim początkiem działania (30-60 minut)
  • Skutecznością w łagodzeniu różnego rodzaju bólu
  • Dobrym profilem bezpieczeństwa przy krótkotrwałym stosowaniu
  • Działaniem przeciwgorączkowym utrzymującym się 6-8 godzin
  • Najniższym spośród NLPZ ryzykiem uszkodzenia przewodu pokarmowego

Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie w surowicy krwi po 1,5-2 godzinach od podania. Działanie przeciwzapalne pojawia się z opóźnieniem, ale utrzymuje się długotrwale.

Paracetamol (acetaminofen)

Popularny lek o działaniu:

  • Przeciwbólowym
  • Przeciwgorączkowym
  • Minimalnym przeciwzapalnym

Jest bezpieczniejszy dla błony śluzowej żołądka niż większość NLPZ, co czyni go odpowiednim dla osób z nadwrażliwością żołądka. Według najnowszych badań wykazuje również słabe działanie przeciwzapalne.

Dawkowanie paracetamolu: 10-15 mg/kg masy ciała co 4-6 godzin. Przy wysokiej gorączce dawka 15 mg/kg masy ciała skuteczniej obniża temperaturę na dłuższy czas, bez ryzyka uszkodzenia wątroby (które pojawia się dopiero przy dawkach 15-krotnie wyższych od zalecanych).

Kwas acetylosalicylowy (aspiryna)

Jeden z najstarszych leków przeciwbólowych, wykazujący:

  • Działanie przeciwbólowe
  • Działanie przeciwgorączkowe
  • Właściwości przeciwzapalne
  • Efekt przeciwzakrzepowy (w małych dawkach)

Aspirynę najlepiej stosować wieczorem, gdyż działa napotnie. Ważne: nie należy podawać aspiryny dzieciom, ze względu na ryzyko rozwoju zespołu Reya (ciężkiego uszkodzenia nerek).

Metamizol

Silny lek wykazujący działanie:

  • Przeciwbólowe
  • Przeciwgorączkowe
  • Rozkurczowe wobec mięśni gładkich

Stosowany przy gorączce opornej na działanie innych substancji, np. jako Pyralgina Gorączka.

Formy podania leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych

Tabletki i kapsułki

Najpopularniejsza forma podania. Tabletki po połknięciu rozpadają się w żołądku, a substancja czynna ulega wchłonięciu w jelicie. Kapsułki zawierają substancję leczniczą zamkniętą w żelatynowej otoczce, co pomija etap rozpadu i przyspiesza wchłanianie.

Dostępne rodzaje:

  • Tabletki zwykłe
  • Tabletki powlekane dojelitowe (chroniące żołądek)
  • Tabletki musujące (szybciej się wchłaniają)
  • Kapsułki (szybsze wchłanianie)

Zawiesiny i syropy

Preferowana forma podania u dzieci, często zawierająca substancje poprawiające smak i zapach. Wygodne dawkowanie przy pomocy dołączonej strzykawki sprawia, że zawiesiny są szczególnie przydatne w pediatrii.

Czopki

W Polsce popularne, choć powinny być stosowane głównie gdy podanie leku doustnie jest utrudnione (np. przy wymiotach). Przy podaniu doodbytniczym wyższa dawka leku dostaje się do krwiobiegu, gdyż omijana jest wątroba. W przypadku paracetamolu w czopkach początek działania może być opóźniony z powodu trudności w uwalnianiu cząsteczek leku z masy czopkowej.

Warto wiedzieć, że w niektórych krajach (np. skandynawskich) doodbytnicze podanie leków przeciwgorączkowych nie jest powszechnie akceptowane i określane jako „szokująca droga podania”.

Inne formy

  • Saszetki do rozpuszczania w wodzie
  • Granulki i proszki
  • Krople
  • Żele i maści (do stosowania miejscowego przy bólach mięśni i stawów)

Bezpieczeństwo stosowania leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych

Mimo dostępności bez recepty, preparaty te należy stosować rozsądnie:

  • Bez konsultacji z lekarzem nie powinno się ich przyjmować dłużej niż przez 3 kolejne dni
  • Dawkowanie należy dostosować do wieku, wagi i stanu zdrowia pacjenta
  • Należy przestrzegać minimalnych odstępów między kolejnymi dawkami
  • Nie wolno przekraczać maksymalnej dobowej dawki
  • Trzeba zwracać uwagę na przeciwwskazania i możliwe interakcje z innymi lekami

Szczególne zalecenia dla wybranych substancji

Ibuprofen i kwas acetylosalicylowy:

  • Należy przyjmować bezpośrednio po posiłku
  • Popijać odpowiednią ilością wody
  • Przyjęte na czczo mogą drażnić żołądek

Paracetamol:

  • Nie łączyć z alkoholem
  • Unikać jednoczesnego stosowania z lekami przeciwzakrzepowymi, przeciwpadaczkowymi i nasennymi (np. fenytoina) oraz inhibitorami MAO

Ibuprofen – przeciwwskazania:

  • III trymestr ciąży
  • Czynna choroba wrzodowa żołądka
  • Skaza krwotoczna
  • Możliwe interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi, moczopędnymi, nasercowymi i sterydami

Leki na gorączkę dla dzieci

W przypadku dzieci szczególnie ważny jest dobór odpowiedniej substancji i formy podania:

  • Paracetamol – można podawać nawet od pierwszych tygodni życia
  • Ibuprofen – dozwolony od 3. miesiąca życia
  • Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) – przeciwwskazany u dzieci ze względu na ryzyko zespołu Reya

Preferowane formy to smakowe syropy i zawiesiny z dołączoną strzykawką dozującą.

Leki po szczepieniu

Obecnie standardem jest podawanie leków przeciwgorączkowych bezpośrednio po szczepieniu, szczególnie przy szczepionkach reaktogennych, takich jak:

  • Szczepionki przeciw prątkom gruźlicy
  • Szczepionki przeciw meningokokom
  • Szczepionki przeciw COVID-19
  • Szczepionki przeciw pneumokokom
  • Szczepionki heksawalentne stosowane u dzieci

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Pomimo dostępności leków bez recepty, w niektórych sytuacjach konieczna jest konsultacja medyczna:

  • Gdy gorączka utrzymuje się powyżej 3 dni
  • Gdy temperatura przekracza 39,5°C i nie reaguje na leki przeciwgorączkowe
  • Gdy bólowi towarzyszą niepokojące objawy (wysypka, sztywność karku, silne wymioty)
  • U dzieci poniżej 3. miesiąca życia z gorączką
  • Przy nawracających bólach głowy o dużym nasileniu
  • Gdy ból jest bardzo silny i pojawił się nagle
  • Gdy temperatura nie maleje mimo przyjmowania leków przez 5 dni

W przypadku gorączkujących dzieci poniżej szóstego miesiąca życia po pomoc należy udać się niezwłocznie zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów gorączki.

Paracetamol czy ibuprofen – co wybrać na gorączkę?

Zarówno leki z paracetamolem, jak i ibuprofenem wykazują podobną skuteczność w obniżaniu temperatury ciała. Wybór zależy od okoliczności:

  • Paracetamol lepiej sprawdza się, gdy gorączce towarzyszy ból
  • Ibuprofen jest bardziej wskazany, gdy przyczyną gorączki jest stan zapalny
  • W przypadku ospy wietrznej lekiem z wyboru jest paracetamol (ibuprofen może nasilać powstawanie wykwitów na skórze i wydłużać ich gojenie)

Niektórzy lekarze zalecają przy wysokiej gorączce jednoczesne podawanie paracetamolu i ibuprofenu dla uzyskania optymalnego efektu terapeutycznego.

Naturalne metody wspomagające leczenie bólu i gorączki

Oprócz farmakoterapii, warto pamiętać o naturalnych metodach wspomagających:

  • Odpowiednie nawodnienie organizmu (szczególnie ważne przy gorączce)
  • Okłady chłodzące na czoło, kark, pachwiny
  • Odpoczynek i sen
  • Umiarkowana aktywność fizyczna przy bólach mięśniowych
  • Naturalne preparaty ziołowe o działaniu przeciwzapalnym

Podsumowanie

Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe stanowią istotny element leczenia objawowego wielu schorzeń. Prawidłowo stosowane, pomagają złagodzić dyskomfort i przywrócić normalne funkcjonowanie. Należy jednak pamiętać, że długotrwały lub nawracający ból czy gorączka wymagają diagnostyki przyczynowej i konsultacji z lekarzem.

Wybór odpowiedniego leku powinien uwzględniać indywidualne potrzeby pacjenta, towarzyszące objawy oraz potencjalne przeciwwskazania. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem, którzy pomogą dobrać najbardziej odpowiedni preparat.