Prawidłowa masa ciała jest ważna przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Jeśli mamy nadprogramowe kilogramy, dobrze jest się odchudzić, ale trzeba robić to rozsądnie, tak by efekt był zadowalający i długoterminowy, a proces redukcji wagi bezpieczny. Dowiedz się, kiedy warto podjąć decyzję o odchudzaniu i jak to zrobić za pomocą diety i stylu życia oraz jakie leki wybrać, by wspomóc proces zmniejszania masy ciała.
Kiedy i dlaczego należy schudnąć?
Odchudzanie to decyzja, która powinna być podjęta na podstawie obliczenia wskaźnika BMI, określającego to, czy masa ciała jest prawidłowa. BMI wylicza się według wzoru:
BMI (kg/m2) = masa ciała (kg) podzielona przez wzrost podniesiony do kwadratu (m).
Jeśli wynik mieści się w granicach 19-24, nie ma potrzeby, by się odchudzać, a chęć zrzucenia określonej ilości kilogramów może świadczyć o zaburzonym sposobie postrzegania własnej sylwetki. Natomiast gdy wskaźnik BMI zbliża się do 25 lub go przekracza, to sygnał, że pojawiła się nadwaga i warto podjąć kroki, by się jej pozbyć. BMI równe lub większe niż 30 oznacza otyłość. W takim przypadku odchudzenie się jest wręcz konieczne. Nadmierna masa ciała jest niekorzystna dla kręgosłupa i całego organizmu. Może przyczyniać się do rozwoju wielu chorób, zwłaszcza cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. Nadwaga i otyłość ujemnie wpływają na sprawność fizyczną, samoocenę i nastrój, co ma związek z tym, jak jest się odbieranym przez otoczenie. Najważniejsze jest jednak to, że nadmierna masa ciała powoduje liczne problemy natury zdrowotnej i dlatego warto ją zredukować.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w odchudzaniu: Saxenda, Mysimba.
Zobacz także przykładowe preparaty witaminowe i ziołowe: Neurovit, PADMA 28 Formuła, Juvit D3, Fultium-D3, Dekristol Pro, Milgamma 100, Nervosol-K, Ginkofar Forte, Ferrum Lek.
Jakie są przyczyny nadmiernej masy ciała?
Tyjemy z różnych powodów. Najczęściej jest to brak aktywności fizycznej i nieodpowiednia dieta. Łatwy dostęp do wysokokalorycznej żywności sprawia, że jemy więcej, niż wynosi zapotrzebowanie energetyczne, a nadmiar kalorii odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Siedzący tryb życia, stres i zbyt mała ilość snu sprzyjają zaburzeniom metabolizmu, co dodatkowo powoduje przybieranie na wadze. Nadwaga i otyłość mogą być też powiązane z chorobami metabolicznymi i innymi schorzeniami, dlatego w każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania kontrolne.
Jak się rozsądnie odchudzać?
Jeśli chcemy zredukować masę ciała, przede wszystkim należy przyjrzeć się swojej diecie, temu, co, w jakiej ilości i jak często jemy. Warto zapoznać się z zasadami piramidy żywieniowej i przestrzegać ich. Zaleca się jeść kilka mniejszych porcji dziennie, pić odpowiednią ilość wody i zadbać o włączenie do diety produktów stanowiących źródła błonnika pokarmowego. Nie zaleca się natomiast stosowania głodówek i innych modnych diet odchudzających, ponieważ wiele z nich ma niekorzystne efekty uboczne, a większość powoduje efekt jo-jo. W odchudzaniu pomocne są ćwiczenia fizyczne, które pozwalają spalić tkankę tłuszczową. W procesie odchudzania ważny jest też sen oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. To właśnie stres powoduje, że chętniej sięgamy po słodkie przekąski i tłuste potrawy.
Leki na odchudzanie – jakie wybrać
Wybierając preparaty na odchudzanie, warto sięgnąć po te sprawdzone pod względem medycznym, dostępne w aptece, nie w serwisach internetowych. To bardzo ważne, ponieważ nie wszystkie produkty dostępne na rynku są w pełni przebadane i bezpieczne. Warto też wiedzieć, czym różnią się leki i suplementy diety. Te pierwsze dostępne są czasem na receptę i spełniają bardziej restrykcyjne wymogi odnośnie do składu i badań klinicznych. Suplementy diety, jak sama nazwa wskazuje, nie leczą, a jedynie uzupełniają niektóre składniki diety. Leki na odchudzanie mogą działać na ośrodek głodu i sytości i hamować apetyt lub przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej. Dobrym wyborem jest lek z substancją czynną o nazwie liraglutyd, który działa podobnie jak hormon GLP-1 uwalniany po posiłku w jelitach i powodujący uczucie sytości. Dzięki jego zastosowaniu łatwiej jest zmniejszyć ilość przyjmowanego pokarmu i zredukować masę ciała.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Sprawdź wykaz produktów wspomagających odchudzanie. Polecamy także spis witamin oraz listę ziół i roślin leczniczych.