Dolegliwość ta może występować sporadycznie i może być znakiem ostrzegawczym stanu chorobowego, który należy zidentyfikować.
Napadowy ból odbytu
To ból lub skurcz odczuwany w odbycie spowodowany skurczami mięśni dna miednicy. Stan ten jest nieprzewidywalny, co utrudnia jego zdiagnozowanie. Często występuje w nocy i budzi osobę podczas snu. Może trwać od kilku sekund do kilku minut, a w przypadku nasilenia może uniemożliwiać wykonywanie codziennych czynności.
Leczenie napadowego bólu odbytu opiera się na łagodzeniu bólu i rozluźnianiu mięśni odbytu, aby zapobiec wystąpieniu skurczów. W tym celu wystarczą leki rozkurczowe.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób układu pokarmowego: leki na wrzody żołądka i dwunastnicy (Pylera, Lanzul, Emanera. Quamatel), leki na chorobę Leśniowskiego-Crohna / zapalenia jelit (Hyrimoz, Hulio, Asamax, Entyvio), oczyszczanie jelit (Citrafleet), leczenie biegunek (Stoperan, Loperamid APTEO MED, Loperamid WZF, Nifuroksazyd Aflofarm, Nifuroksazyd Polfarmex, Carbo Medicinalis MF, Hidrasec, Enterol), leki na zgagę (Bioprazol Bio Max) leki przeczyszczające (Dulcobis, Pikopil), inne dolegliwości układu pokarmowego (Prokit, Zulbex, Dexilant, Trimesan, Salaza, Debretin, Ircolon, Raphacholin C).
Zaparcia
Zaparcia obejmują wypróżnienia, które występują co najmniej dwa do trzech razy w tygodniu. Objawy obejmują małe stolce, które są trudne do oddania, a także dyskomfort w jamie brzusznej i ból w odbycie.
W większości przypadków lekarz zaleci leczenie, które będzie polegało na zmianie stylu życia, takiej jak dieta bogata w błonnik, owoce i warzywa oraz ćwiczenia fizyczne. W razie potrzeby lekarz zaleci środki przeczyszczające lub inne leki, które pomogą przezwyciężyć ten stan.
Hemoroidy.
Hemoroidy to stan, w którym obrzęk i stan zapalny żył występuje wokół odbytu, powodując dyskomfort, ból, swędzenie i krwawienie. Dyskomfort może utrzymywać się przez kilka dni lub tygodni, a hemoroidy mogą być zlokalizowane wewnątrz lub na zewnątrz odbytu. Objawy, jakich może doświadczyć pacjent, zależą od ich lokalizacji. Jeśli znajdują się na zewnątrz, mogą być odczuwane jako twardy guzek, któremu towarzyszy ból odbytu, pieczenie i tkliwość, ale gdy są wewnętrzne, nie dają objawów z powodu braku zakończeń nerwów czuciowych w odbytnicy.
Leczenie hemoroidów zostanie przepisane przez lekarza w celu złagodzenia objawów i zapobiegania nawrotom. Początkowo lekarz zaleci przyjmowanie leków przeciwbólowych, leków przeciwzapalnych, a także wprowadzenie zmian w nawykach żywieniowych, zwiększenie spożycia błonnika, aby zapobiec pogorszeniu sytuacji przez zaparcia. Wskaże stosowanie miejscowych kremów na hemoroidy, ale jeśli nie przyniesie to poprawy, zaleci zabiegi takie jak skleroterapia lub hemoroidektomia.
Ropień odbytu.
Ropień odbytu to wypełniona ropą jama, która tworzy się w rowkach kanału odbytu. Jest on często spowodowany nagromadzeniem się bakterii w uszkodzonych tkankach. Gdy organizm próbuje zwalczyć infekcję, martwe białe krwinki i płyny ustrojowe zaczynają gromadzić się w tkance, tworząc kieszonkę ropną. Ropień ten może tworzyć się w pobliżu lub wewnątrz odbytu i często wiąże się z chorobami przewodu pokarmowego i nieprawidłowościami jelit.
W leczeniu tych ropni antybiotyki będą wymagane po ocenie medycznej i potwierdzeniu diagnozy. Lekarz opróżni ropień w gabinecie lekarskim, co wymaga jedynie znieczulenia miejscowego, skalpela i kleszczyków. Dzieje się tak, jeśli ropień jest mały i niezbyt głęboki. W przeciwnym razie zabieg będzie musiał zostać przeprowadzony na sali operacyjnej pod znieczuleniem.
Szczelina odbytu.
Szczelina odbytu to uraz, który występuje, gdy skóra odbytu pęka lub pęka i może powodować krwawienie i ból w okolicy odbytu. Szczelina w odbycie powoduje ból podczas defekacji, który może utrzymywać się znacznie dłużej. Oprócz tkliwości i dyskomfortu w okolicy odbytu może mu towarzyszyć krwawienie. Stan ten może być spowodowany zaparciami, przewlekłą biegunką, chorobą zapalną jelit, porodem lub operacją odbytu.
Leczenie zależy od przyczyny szczeliny odbytu. Jeśli przyczyną są zaparcia, lekarz zaleci zmiękczenie stolca, aby ułatwić jego oddawanie. W tym celu lekarz zaleci picie dużej ilości wody, zwiększenie spożycia błonnika w diecie i przyjmowanie środków zmiękczających stolec lub środków przeczyszczających. W celu złagodzenia bólu zaleci stosowanie leków bezpośrednio na szczelinę odbytu w celu stymulowania gojenia, takich jak miejscowa nitrogliceryna i lidokaina. Operacja zostanie wskazana przez lekarza, jeśli powyższe nie zadziała. Jest to sfinkterotomia boczna lewostronna, podczas której mięśnie zwieracza odbytu są przecinane, aby pomóc w czystym gojeniu się urazu.
Wypadanie odbytnicy
Wypadanie odbytnicy to osłabienie ściany między pochwą a odbytnicą, które często występuje u kobiet. Zazwyczaj ostatnia część jelita grubego wciska się w tylną ścianę pochwy. Jest to również znane jako tylne wypadanie pochwy, które jest bardzo powszechne po 50. roku życia. Występuje częściej u kobiet w okresie ciąży i porodu z powodu rozciągnięcia lub osłabienia mięśni pochwy. Należy zauważyć, że kobiety po cesarskim cięciu są również narażone na tę chorobę.
Gdy tylko wystąpią objawy, konieczne jest rozpoczęcie leczenia, które zostanie przeprowadzone przez lekarza i wskaże zmiany w diecie, zwiększając spożycie zarówno błonnika, jak i wody, aby uniknąć zaparć. Lekarz zaleci również ćwiczenia wzmacniające dno miednicy, znane jako ćwiczenia Kegla. Jeśli powyższe zalecenia nie będą skuteczne, specjalista wskaże rozwiązanie chirurgiczne w celu przywrócenia osłabionej tkanki.
Miesiączka.
Kiedy kobiety doświadczają menstruacji, mogą doświadczać tak zwanych skurczów mięśni brzucha, które mogą również objawiać się bólem odbytu. Występuje to przed lub w trakcie cyklu miesiączkowego. Skurcze mięśni mogą różnić się u poszczególnych kobiet, a także w zależności od cyklu, ponieważ nie wszystkie są takie same, ponieważ zależą od obciążenia hormonalnego.
Zostanie wskazane przez lekarza, który zaleci stosowanie leków przeciwskurczowych, zwiotczających mięśnie i przeciwbólowych przed i podczas cyklu miesiączkowego.
Stres.
Częste narażenie na stresujące sytuacje może powodować napięcie mięśni odbytu, powodując odczuwanie skurczów w tym obszarze. Może to prowadzić do bólu odbytu w nocy, a także innych objawów.
Aby kontrolować tę sytuację, lekarz, po postawieniu diagnozy, wskaże poprawę kontroli emocji, a także przyjmowanie leków, które pomogą rozluźnić mięśnie odbytu i zapobiec skurczom mięśni. W takich przypadkach wskazane są środki zwiotczające mięśnie, takie jak miejscowo stosowany azotan glicerolu, ponieważ znieczulają one nerwy.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także spis leków stosowanych w gastrologii. Znajdziesz tu między innymi wykaz leków na biegunkę, leki stosowane w leczeniu niestrawności, lekarstwa na wzdęcia, preparaty stosowane w chorobie Leśniowskiego-Crohna a także leki na wrzody żołądka oraz leki stosowane w chorobach wątroby. Męczy Cię zgaga? Sprawdź listę leków na refluks.