Omeprazol jest lekiem szeroko stosowanym w leczeniu różnych problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak zgaga, refluks i wrzody dwunastnicy. Ogólnie rzecz biorąc, wiele osób uważa, że należy go przyjmować rano, ale ten harmonogram nie jest wyłączny, ponieważ lek ten ma stałe działanie 24 godziny na dobę, więc w zasadzie można go przyjmować, kiedy tylko chcesz, chociaż będzie to zależeć od stanu, na który cierpisz. W tym sensie, jeśli jest to spowodowane refluksem żołądkowym, zaleca się przyjmowanie go w nocy, tuż przed kolacją, ponieważ zapewnia to obecność aktywnego składnika we krwi na poziomie terapeutycznym podczas snu pacjenta. Jeśli dyskomfort jest wynikiem wrzodów lub stresu, należy przyjmować go rano w odpowiednich dawkach zgodnie z oceną specjalisty.
W jakim celu stosuje się omeprazol?
Omeprazol jest dobrze znanym lekiem, określanym jako lek przeciwwrzodowy, który działa poprzez zmniejszenie produkcji kwasu przez żołądek, dlatego jest stosowany w leczeniu chorób przewodu pokarmowego związanych z refluksem żołądkowo-przełykowym lub wrzodami żołądka i dwunastnicy. Jest również wysoce zalecany w celu zapobiegania uszkodzeniom spowodowanym przez niektóre leki, takie jak antybiotyki i leki przeciwzapalne, w zależności od konkretnego stanu pacjenta.
W związku z tym ważne jest, aby znać i mieć jasność co do wskazań tego leku przed jego przyjęciem.
- Jest to bardzo skuteczny lek bez recepty do leczenia głównie chorób związanych z wydzielaniem kwasu żołądkowego, który musi być podawany wyłącznie z przepisu lekarza.
- Może być podawany doustnie lub dożylnie, w zależności od wieku i patologii pacjenta.
- Jest dostępny w handlu w postaci kapsułek, granulek i ampułek, w różnych stężeniach.
- Może być podawany dorosłym i dzieciom o wadze powyżej 10 kg z przepisu lekarza, ponieważ dawkowanie, czas i format leku różnią się w każdym przypadku.
- Ogólnie zaleca się przyjmowanie go na pusty żołądek, jednak można go również przyjmować z jedzeniem.
- Lek ten jest dość bezpieczny z bardzo niskim odsetkiem skutków ubocznych, ale w pewnych okolicznościach może powodować bóle głowy, bóle brzucha, biegunkę, wymioty i alergie skórne.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób układu pokarmowego: leki na wrzody żołądka i dwunastnicy (Pylera, Lanzul, Emanera. Quamatel), leki na chorobę Leśniowskiego-Crohna / zapalenia jelit (Hyrimoz, Hulio, Asamax, Entyvio), oczyszczanie jelit (Citrafleet), leczenie biegunek (Stoperan, Loperamid APTEO MED, Loperamid WZF, Nifuroksazyd Aflofarm, Nifuroksazyd Polfarmex, Carbo Medicinalis MF, Hidrasec, Enterol), leki na zgagę (Bioprazol Bio Max) leki przeczyszczające (Dulcobis, Pikopil), inne dolegliwości układu pokarmowego (Prokit, Zulbex, Dexilant, Trimesan, Salaza, Debretin, Ircolon, Raphacholin C).
Czy mogę przyjmować omeprazol w nocy?
Omeprazol jest zwykle przyjmowany przez 24 godziny na dobę, więc zasadniczo można go przyjmować na pusty żołądek lub w nocy przed pójściem spać. Jednak niektóre leki z tą substancją czynną działają krótko, więc skuteczne stężenie we krwi nie jest osiągane przez cały dzień, więc lekarz prowadzący, w zależności od patologii, określi dawkę i czas, w którym należy ją przyjmować.
Jeśli pacjent cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy, specjalista może przepisać go przed kolacją, aby upewnić się, że działa przez całą noc i że dana osoba nie obudzi się ze zgagą lub pieczeniem.
I odwrotnie, jeśli przyczyną dyskomfortu są wrzody lub stres, bardziej przydatne może być przyjmowanie omeprazolu rano. W innych okolicznościach specjalista może przepisać go dwa razy dziennie, przed śniadaniem i przed kolacją.
Jednak lekarze prawie zawsze zalecają przyjmowanie leku na pusty żołądek, pół godziny przed śniadaniem, popijając wodą lub sokiem. W sytuacjach, gdy z jakiegoś powodu pacjent nie może przyjmować leku w ten sposób, można go również przyjmować z jedzeniem.
Jak długo można przyjmować omeprazol?
Omeprazol należy zazwyczaj przyjmować przez maksymalnie 14 dni, jednak długość leczenia zależy na przykład od stanu chorobowego.
- W przypadku uporczywego dyskomfortu związanego ze zgagą, przyjmowanie leku trwa zazwyczaj 14 dni.
- W przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego zwykle zaleca się 2-4 tygodnie.
- W przypadku wrzodów żołądka przyjmowanie tego leku może być wskazane przez 4 do 6 tygodni.
- W przypadku przewlekłego zapalenia przełyku specjalista może przepisać omeprazol na 4 tygodnie, ale w razie potrzeby przedłużyć go do 6 tygodni.
Ważne jest, aby przyjmować go z przepisu lekarza, w dawkach i przez czas wskazany przez lekarza prowadzącego, ponieważ niewłaściwe i długotrwałe stosowanie zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Przykładowe leki z omeprazolem: Goprazol, Helicid MAX, Losec, Polprazol, Prazol.
Środki ostrożności przed zastosowaniem leku z omeprazolem.
Omeprazol jest lekiem, który ma bardzo konkretne wskazania dotyczące jego przyjmowania, nie jest lekiem powszechnie stosowanym, dlatego nie należy go przyjmować bezkrytycznie. Dlatego powinien być przyjmowany tylko wtedy, gdy został przepisany przez lekarza.
1. Omeprazolu nie wolno przyjmować podczas leczenia antybiotykami lub lekami przeciwzapalnymi, ponieważ są one silne.
2. Należy go przyjmować, jeśli u pacjenta sporadycznie występuje refluks żołądkowo-przełykowy lub problemy żołądkowe. Powinien to rozważyć specjalista.
3. Leku nie należy przyjmować z jedzeniem, ponieważ jego działanie zmniejszające wydzielanie kwasu zostaje zahamowane, ponieważ żołądek automatycznie rozpoczyna produkcję kwasu po wykryciu pokarmu.
4. Nie należy go przyjmować z mlekiem lub napojami gazowanymi, ponieważ zmniejsza to jego działanie poprzez zmianę procesu wchłaniania.
5. Nie zaleca się otwierania kapsułki leku i rozpuszczania go w wodzie w celu połknięcia, zwłaszcza gdy pacjentami są dzieci.
6. Nie należy go przyjmować przez dłuższy czas, ponieważ zmniejsza wchłanianie niektórych witamin, takich jak B12, i może powodować pewne niedobory w organizmie.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także spis leków stosowanych w gastrologii. Znajdziesz tu między innymi wykaz leków na biegunkę, leki stosowane w leczeniu niestrawności, lekarstwa na wzdęcia, preparaty stosowane w chorobie Leśniowskiego-Crohna a także leki na wrzody żołądka oraz leki stosowane w chorobach wątroby. Męczy Cię zgaga? Sprawdź listę leków na refluks.