Wzrok często pogarsza się z wiekiem. Z reguły lekko nieostre widzenie na odległość lub problemy z ostrością wzorku podczas czytania nie są objawem żadnej poważniejszej choroby. Jeśli jednak przed oczyma zaczynają pojawiać się czarne plamki, znikają nam przed oczami części czytanego tekstu lub widzimy obraz mocno zniekształcony, należy niezwłocznie udać się do lekarza okulisty, ponieważ mogą to być objawy zwyrodnienia plamki żółtej w oku.
Na czym polega zwyrodnienie plamki żółtej?
W centralnej części siatkówki oka znajduje się zbudowana z komórek światłoczułych (czopków) plamka żółta. Jest ona odpowiedzialna za precyzyjne widzenie. Kiedy struktura ta ulega uszkodzeniu, w polu widzenia pojawiają się czarne plamy, a często również dochodzi do utraty widzenia centralnego w oku.
Za zwyrodnienie plamki żółtej odpowiedzialny jest nie tylko wiek, ale też takie czynniki jak: palenie papierosów, zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, duże narażenie na promieniowanie UV (solarium, słońce) oraz nieprawidłowa dieta bardzo uboga w witaminy i minerały. Istotnym czynnikiem sprzyjającym chorobie jest niska aktywność fizyczna, a co za tym idzie niedotlenienie tkanek, również narządu wzroku.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w okulistyce: stany zapalne oczu np. zapalanie spojówek, czy rogówki (Cortineff ophtalm. 0,1%, Mybracin, Oflodinex, Monoprost, Vizidor Duo, Ikervis, Optilamid, Verkazia, Tobradex, Floxal ), leki na jaskrę - zmniejszenie wysokiego ciśnienia wewnątrz oka (Xalofree, Xalacom, Bimifree Combi, Travatan, Taflotan Multi, Briglau Free), leki na zaćmę (Catalin, ), zaburzenia widzenia (Lucentis).
Typy AMD
Choroba może przebiegać dwojako. AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem najczęściej występuje w tak zwanej odmianie suchej. Ta forma choroby występuje u 80-90% pacjentów. Nie ma ono gwałtownego przebiegu i rzadko powoduje ciężkie uszkodzenia wzroku, jednak istotnie pogarsza ostrość widzenia. Tę formę zwyrodnienia plamki leczy się obniżając poziom cholesterolu we krwi, przyjmując leki poprawiające ukrwienie oka, włączając aktywność fizyczną w codzienny rozkład dnia oraz wzbogacać dietę w luteinę i zeaksantynę.
Przykładowe leki: Macugen, Lucentis, Visudyne, Eylea.
Mokra forma AMD, zwana wysiękową ma szybszy i cięższy przebieg od formy suchej. Może rozwinąć się w zaledwie kilka tygodni i doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia wzroku.
W przebiegu choroby w oku zaczynają tworzyć się liczne nieprawidłowe naczynia krwionośne, a z nich do siatkówki przesącza się krew. W takiej sytuacji obraz staje się zniekształcony, linie proste zaczynają falować, a w centrum pola widzenia pojawiają się duże plamy. W leczeniu tej postaci choroby stosuje się tak zwaną terapię fotodynamiczną. Polega ona na dożylnym podaniu pacjentowi werteporfiny. Jest to substancja światłoczuła, którą po dotarciu do naczyń krwionośnych oka uaktywnia się przy pomocy promienia lasera. W wyniku tego nieprawidłowe naczynia krwionośne ulegają zamknięciu.
Ważna profilaktyka.
Im szybciej po zaobserwowaniu objawów choroby trafimy do lekarza, tym lepsze będą efekty leczenia. Nie zwlekajmy więc z wizytą u specjalisty, kiedy z naszym wzrokiem dzieje się coś niepokojącego.
Profilaktycznie warto odwiedzać okulistę raz na dwa lata, a po 50 roku życia raz na rok. Jeżeli w naszej rodzinie były przypadki zwyrodnienia plamki żółtej powinniśmy korzystać z badań kontrolnych nawet co pół roku, aby uchronić się przed chorobą.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także spis leków stosowanych w okulistyce. Znajdziesz tu między innymi wykaz leków na jaskrę, leki stosowane w leczeniu zaćmy, lekarstwa na zapalenie spojówek, a także rozmaite krople do oczu oraz maści i żele stosowane w chorobach oczu.