Choroby trzustki – objawy i leczenie

Trzustka jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Pełni ona dwie istotne funkcje, do których należy zaliczyć: dostarczanie do jelita cienkiego enzymów umożliwiających trawienie pożywienia, jak również produkowanie hormonów regulujących poziom glukozy we krwi, a więc glukagon oraz insulinę.

trzustka

Choroby trzustki

Istnieje kilka chorób trzustki, a można do nich zaliczyć przede wszystkim:

 • ostre zapalenie trzustki
 • przewlekłe zapalenie trzustki
 • autoimmunologiczne zapalenie trzustki

Jeżeli chodzi o ostre zapalenie trzustki to charakteryzuje się ono w szczególności tym, że odnosi się do zaburzenia mechanizmów związanych z hamowaniem, bądź stabilizacją aktywności enzymów, które znajdują się w komórkach pęcherzykowych trzustki. Do głównych przyczyn wystąpienia ostrego zapalenia trzustki można zakwalifikować: nadmierne spożywanie alkoholu, nieodpowiednią dietę, zwiększenie ilości trójglicerydów we krwi, stosowanie niektórych leków, uraz w obrębie jamy brzusznej, jak również występowanie dolegliwości autoimmunologicznych. Ostre zapalenie trzustki odznacza się także tym, że wykazuje ono charakterystyczne objawy, do których należy zaliczyć:

 • znaczący spadek ciśnienia tętniczego
 • szybko narastające wzdęcie w okolicy brzucha
 • intensywne i długo utrzymujące się wymioty
 • trudności w oddawaniu stolca oraz gazów

Przewlekłe zapalenie trzustki jest to choroba, która charakteryzuje się tym, że stan zapalny trzustki utrzymuje się przez długi czas i prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia tego narządu. Stan zapalny przyczynia się do pojawienia zmiany w miąższu trzustki, ale również do poszerzenia oraz zaniku przewodów trzustkowych. Skutkiem uszkodzenia tego narządu jest przede wszystkim upośledzenie funkcji zewnątrz – i wewnątrzwydzielniczej. Do głównych przyczyn wystąpienia przewlekłego zapalenia trzustki zalicza się:

 • nadmierne spożywanie alkoholu
 • palenie wyrobów tytoniowych
 • występowanie wad rozwojowych trzustki
 • występowanie przewlekłych zmian dotyczących utrudniania odpływu soku trzustkowego
 • predyspozycje dziedziczne
 • hiperkalcemię
 • nieswoiste choroby zapalne jelit

Z kolei do objawów tej choroby można zakwalifikować: występowanie nudności, wymioty, pojawienie się bólu brzucha. Istotną informacją jest również to, że podczas przewlekłego zapalenia trzustki może wystąpić ból, który będzie promieniować aż do kręgosłupa.

Przewlekłe zapalenie trzustki występuje z częstotliwością dziewięciu przypadków na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu roku. Natomiast w niektórych przypadkach ciężko jest rozdzielić objawy przewlekłego zapalenia trzustki od ostrego zapalenia tego narządu.

Autoimmunologiczne zapalenie trzustki jest to choroba, która objawia się napadowym oraz silnym bólem brzucha, szybkim spadkiem masy ciała, nietolerancją węglowodanów, jak również cukrzycą. Niestety objawy te rzadko sugerują w pierwszej kolejności wystąpienie choroby trzustki, ale podczas diagnostyki jest możliwość zaobserwowania typowych symptomów dla tego schorzenia. Autoimmunologiczne zapalenie trzustki jest jednostką chorobową rzadko rozpoznawalną i w dalszym ciągu pozostaje tajemnicą. Jest to choroba o nieznanej etiologii, u której można zaobserwować obfite nacieki zapalne, jak również włóknienie, które prowadzi do zmian morfologicznych tego narządu.

Leczenie chorób trzustki

Leczenie ostrego zapalenia trzustki może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszym z nim jest dożylne nawadnianie pacjenta oraz aplikowanie środków przeciwbólowych dopóki wymioty oraz bóle brzucha nie ustąpią. Pacjent w tym czasie powinien przebywać w szpitalu. Natomiast drugim sposobem jest interwencja chirurgiczna. Jest ona stosowana w przypadku, gdy niezbędne jest zwalczenie zbyt dużego zagęszczenia krwi oraz zapobiegnięcie zakażeniu. Osoby chorujące na ostre zapalenie trzustki są najczęściej odżywiani dojelitowo. W sytuacji, gdy doszło do infekcji niezbędne będzie również przyjmowanie antybiotyków.

W przypadku leczenia przewlekłego zapalenia trzustki można zastosować środki farmakologiczne, bądź endoskopię. W zależności od tego, jaki przebieg choroby następuje w późniejszym okresie. Terapia farmakologiczna polega w szczególności na podawaniu pacjentowi specjalnych preparatów, które posiadają w swoim składzie enzymy trzustkowe. Dzięki temu istnieje możliwość niwelowania złej pracy wydzielniczej trzustki. Endoskopią określa się zabieg, który polega na pobraniu materiału do badania histopatologicznego. Podczas przewlekłego zapalenia trzustki należy także pamiętać o odpowiedniej diecie, która powinna być lekkostrawna oraz niskotłuszczowa. Trzeba także bezwzględnie odstawić napoje alkoholowe.

Leczenie autoimmunologicznego zapalenia trzustki polega w szczególności na tym, że pacjentowi podawane są glikokortykosteroidy. Są to naturalne hormony wytwarzane przez korę nadnerczy. Ich podawanie przyczynia się w stosunku do większości chory szybką poprawą stanu zdrowia. Natomiast może zdarzyć się również tak, że niezbędne będzie zrobienie biopsji trzustki. W zależności od tego, jaki nacieki są dominujące podczas wystąpienia tej choroby – czy są to nacieki limfocytarne, czy też nacieki granulocytarne.

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

LINEA MENO to naturalny suplement, który wspomaga proces redukcji tkanki tłuszczowej w czasie klimakterium. Ogranicza łaknienie i stymuluje metabolizm, jednocześnie ograniczając gromadzenie się lipidów.

Suplement diety Igastrik płyn zawiera kompozycję wyciągów ziołowych (bez alkoholu), których właściwości wspierają prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Preparat jest polecany do stosowania u osób dorosłych i dzieci powyżej 12…

Suplement diety Rekitin pro to łatwe do połknięcia kapsułki zawierające bogactwo naturalnych składników przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych, które zapobiegną przeziębieniu.

Owoce gravioli są źródłem licznych składników odżywczych. Suplement diety Graviola jest preparatem polecanym jako uzupełnienie codziennej diety w przypadku osób, które chcą wspomóc utrzymanie prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wysokiej jakości sok wyprodukowany z owoców aceroli, które pochodzą z certyfikowanych upraw ekologicznych. Sok Bio Acerola 100% nie zawiera żadnych dodatków, w tym konserwantów, barwników lub cukru.

IMAZOL PLUS to preparat w postaci kremu, który wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne o szerokim spektrum działania. Co więcej odpowiada również za zwalczanie bakterii chorobotwórczych.

Suplement diety Egrip przeziębienie zawiera w swoim składzie kompozycję cennych składników. Pomaga uzupełnić dietę m.in. w ekstrakt z owoców dzikiej róży, kwiatów lipy i jeżówki purpurowej, wspierając organizm w…

Wyrób medyczny Vocaler bez cukru polecany jest do łagodzenia podrażnień gardła i chrypki. Skuteczność działania produktu zapewnia ziołowa kompozycja składników m.in. porost islandzki i prawoślaz. Preparat ma postać pastylek o smaku…

Iladian direct plus to preparat, który wspomaga leczenie bakteryjnego zakażenia pochwy.

SINULAN AQUA+ HYPERTONIC dokładnie oczyszcza jamy nosowe i zatoki przyczyniając się do ich udrożnienia i ułatwienia oddychania. Działa regenerująco i łagodząco na błonę śluzową nosa. Ogranicza stany obrzękowe nosa.

Produkt leczniczy Vibomil w postaci kropli multiwitaminowych. Gdy codzienna dieta nie dostarcza odpowiedniej ilości niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin, należy podawać lek Vibomil zawierający m.in.: witaminę C oraz witaminy z grupy B.

OREGASEPT H97 Olejek z oregano to olejek z oregano z wyselekcjonowanych odmian. Pozyskiwany naturalną metodą.

Laxinat to tabletki do ssania, rozgryzania lub połykania. Ten suplement diety zawiera specjalnie dobrane, bogate w błonnik składniki, pobudzające perystaltykę jelit.

Żel Aftargent Nano jest przydatny w leczeniu stanów zapalnych śluzówki jamy ustnej. Zawarty w nim nanokoloid srebra to substancja czynna o działaniu antybakteryjnym i przyczyniająca się do łagodzenia nieprzyjemnych objawów – bólu i pieczenia.

ELGYDIUM Anti-Plaque Szczoteczka do zębów Soft odpowiada za bardziej efektywne usuwanie kamienia nazębnego niż w przypadku innych szczoteczek. Dokładnie czyści i poleruje powierzchnie zębów.

FertilMan to innowacyjny suplement diety dla mężczyzn planujących założenie rodziny. FertilMan, zawiera specjalnie skomponowane witaminy, minerały, aminokwasy i przeciwutleniacze, mające za zadanie wzmagać produkcję nasienia oraz płodność.

NO-SPA COMFORT to preparat, który dzięki właściwościom rozkurczającym znosi dolegliwości bólowe będące skutkiem skurczów.

INFATRINI Płyn to dietetyczny środek dietetyczny, który dzięki wysokiej kaloryczności przyczynia się do wyrównania deficytów wzrastania u niemowląt od momentu urodzenia do 18 miesiąca życia.

ZESTAW obejmuje syrop i kapsułki zawierające olej z wątroby rekina grenlandzkiego. Suplementy diety działają immunostymulująco oraz przeciwutleniająco. Ponadto wzmacniają kości i zęby oraz poprawiają stan włosów, skóry i paznokci.

Marka Solgar oferuje swoim klientom wyjątkowy produkt – Solgar Whey To Go Białko serwatki o naturalnym smaku czekoladowo-kakaowym. Skład tworzy mieszanina izolatów i koncentratów białka, które są uzupełnione o dodatkowe BCAA oraz L-glutaminę.