Tran to najzdrowszy, pochodzący z ryb tłuszcz zwierzęcy. Charakteryzuje się wysoką koncentracją witamin, jak również – a właściwie przed wszystkim – dużą zawartością niezwykle cennych kwasów omega-3. Sęk w tym, że tran tranowi nierówny, a wybór dobrego produktu wymaga znajomości kilku istotnych kwestii.
Wbrew pozorom tran nie tylko zwiększa odporność, ale posiada również szereg innych prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim przyspiesza także gojenie się ran, zapobiega chorobom skóry, usprawnia pracę mózgu, pozwala na prawidłowe kształtowanie się kości i zębów, a przy tym chroni przed osteoporozą. Co więcej, badania dowodzą, że jego regularne zażywanie poprawia samopoczucie, a nawet może przeciwdziałać depresji. Pytanie tylko, jak wybrać tran, który zapewni możliwie jak najwięcej korzyści?
Wybór tranu – kluczowa jest zawartość kwasów EPA i DHA
O jakości tranu decyduje przede wszystkim zawartość kwasów EPA i DHA, a także witaminy A, witaminy D3 i witaminy E. Oczywiście należy wybrać produkt, w którym jest ich możliwie jak najwięcej. Choć dla wielu będzie to zaskoczeniem, poszczególne preparaty potrafią naprawdę bardzo różnić się pod tym względem. Przyjmuje się, że jedna kapsułka dobrego tranu powinna zawierać przynajmniej ok. 100 mg kwasu DHA i 120-150 mg kwasu EPA.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w odchudzaniu: Saxenda, Mysimba.
Zobacz także przykładowe preparaty witaminowe i ziołowe: Neurovit, PADMA 28 Formuła, Juvit D3, Fultium-D3, Dekristol Pro, Milgamma 100, Nervosol-K, Ginkofar Forte, Ferrum Lek.
Płynny czy w kapsułkach? Smakowy czy zwykły?
W przeszłości tran występował jedynie w swojej odstręczającej, naturalnej płynnej wersji. Dziś, bez problemu znajdziemy również produkty, w których dość skutecznie wyeliminowano jego charakterystyczny smak i zapach. Ich wybór będzie korzystny szczególnie w przypadku dzieci, którym najtrudniej jest zaakceptować spożywanie tranu. Decydując się na jego wersję płynną, niezależnie czy mowa o zwykłej czy smakowej, musimy jednak pamiętać, że łatwo ulega on utlenianiu. W praktyce, płynny tran musi być trzymany w lodówce i to nie dłużej niż przez ok. 2 miesiące – w przeciwnym razie może nam zaszkodzić.
Jeżeli mimo smakowego dodatku nie możemy się przekonać do płynnej postaci tranu, wybierzmy kapsułki. Są one miękkie i bezsmakowe, a ich przełykanie nikomu nie powinno sprawić większego problemu. Ich systematycznie spożywanie zapewni oczywiście takie same korzyści, niemniej jednak zawsze musimy pamiętać o uważnym przeczytaniu składu danego produktu.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Sprawdź wykaz produktów wspomagających odchudzanie. Polecamy także spis witamin oraz listę ziół i roślin leczniczych.