Jak złagodzić duży i nieprzyjemny dyskomfort spowodowany aftami

Ból spowodowany przez afty należy do silnie nieprzyjemnych. Należy wiedzieć, że afty to nadżerki błony śluzowej jamy ustnej o wielkości do 2 cm, które mogą występować pojedynczo lub w grupach. Są tak bolesne, że często utrudniają spożywanie pokarmów, picie a nawet mówienie.

Dlaczego powstają afty?

Powodem powstawania bolesnych nadżerek w błonie śluzowej może być osłabiona odporność, źle dopasowane protezy lub aparaty ortodontyczne, leki stosowane między innymi w chorobach reumatycznych i infekcyjnych. Należałoby więc zaznajomić się z kilkoma praktycznymi poradami, które pomogą nam złagodzić ten bardzo niewygodny stan spowodowany aftami.

Jak złagodzić duży i nieprzyjemny dyskomfort spowodowany aftami

Afty – złagodzenie objawów

  • Warto płukać jamę ustną płynem o specyfice przeciwzapalnej, antyseptycznej i bakteriobójczej – taka operacja może wspomagać gojenie się aft, oczyści też ich okolicę, jednocześnie zmniejszając ból oraz silny dyskomfort. Należy wiedzieć, że w tym celu dobrze sprawdzi się gotowa płukanka dostępna (bez recepty), jak i domowa, na przykład przygotowana z przegotowanej wody i soli (np. 1 łyżeczka na 1 szklankę).
  • Płuczmy usta przygotowanym naparem z rumianku lub szałwii – aby go przygotować łyżeczkę ziół należy zalać 1/4 litra gorącej wody. Całość parzymy 10-11 minut czasu pod przykryciem, a następnie przecedźmy i przestudźmy. Płuczmy usta 2 razy dziennie
  • Powstałe zmiany smarujmy maścią lub żelem – preparaty te są dostępne bez recepty (często zawierają między innymi wyciągi z ziół, np. szałwii). Wtedy nakładany punktowo lek łagodzi ból i tworzy barierę ochronną przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi, na przykład podczas konsumowania dań. Pamiętajmy, że żel najlepiej jest nakładać za pomocą patyczka kosmetycznego, nie dotykając aft końcówką opakowania. Ale możemy także użyć specjalnych plastrów lub rozpuszczalnych opatrunków z tzw. filmożelu lipido-koloidowego.
  • Równocześnie przyjmujmy przed snem suplement z witaminą B12 (najlepiej aby był wskazany przez lekarza stomatologa lub rodzinnego albo farmaceutę) – należy wiedzieć, że szereg badań potwierdza, ze wśród osób, które suplementują tę witaminę występuje mniejsza częstotliwość oraz liczba owrzodzeń jamy ustnej. Utrapienia wywołane aftami są wtedy także łagodniejsze i w szybszym czasie ustąpią. Natomiast pamiętajmy, że kiedy afty pojawiają się bardzo często i trudno się goją, wtedy już warto zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu. Pamiętajmy bowiem, że może to oznaczać między innymi alergię, anemię, nietolerancje pokarmowe i inne choroby drobnoustrojowe.

Przykładowe leki na afty: Faringan, Oraseptan, Sebidin Intensive, Septisse, DoppelSept Gardło.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.