Choć zwykle kojarzony jest z chorobą taką jak cukrzyca, niski poziom cukru we krwi może dotknąć każdego. Jeśli tak się stanie, nie ma powodu do niepokoju, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków jest to sytuacja jednorazowa i mało poważna. W poniższym artykule pokażemy, jak radzić sobie z niskim poziomem cukru we krwi.
Dlaczego poziom cukru we krwi spada?
Przed śniadaniem poziom cukru we krwi powinien wynosić od 60 do 100 mg na 1 ml krwi. Jeśli stężenie jest niższe od tych wartości, organizm nie funkcjonuje tak dobrze, jak powinien, i mogą wystąpić takie objawy, jak silne zawroty głowy. Przyczyny obniżenia poziomu cukru we krwi poniżej normy są następujące.
1. W zdecydowanej większości przypadków niski poziom cukru we krwi jest spowodowany niewłaściwą lub niezbilansowaną dietą.
2. Intensywne uprawianie sportu może obniżyć poziom cukru we krwi w organizmie.
3. Picie zbyt dużej ilości alkoholu jest kolejną przyczyną niskiego poziomu cukru we krwi.
Co robić, gdy poziom cukru we krwi jest niski?
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest usiąść, ponieważ zawroty głowy mogą spowodować upadek. Jeśli nie można usiąść, zaleca się położenie się na podłodze. Aby podnieść poziom cukru we krwi, wystarczy zjeść coś słodkiego lub pokarm bogaty w glukozę, np. owoce lub napój bezalkoholowy. W ciągu kilku minut stężenie glukozy ponownie wzrasta i zawroty głowy ustępują. Po kilku minutach dobrze jest powoli usiąść, aby ułatwić ciału powrót do pełnej sprawności. Jeśli po 30 minutach nadal odczuwasz zawroty głowy, powinieneś skontaktować się z lekarzem.
Jak zapobiegać niskiemu poziomowi cukru we krwi?
1. Ważne jest, aby spożywać 5-6 posiłków dziennie i nie pomijać śniadania.
2. Nie należy przesadzać z węglowodanami, takimi jak białe pieczywo czy makaron. O wiele lepiej jest wybierać węglowodany, które są wolno wchłaniane, takie jak pełnoziarniste płatki śniadaniowe lub orzechy.
3. W przypadku intensywnego uprawiania sportu zaleca się zjedzenie kawałka owocu przed rozpoczęciem ćwiczeń.
4. Unikaj siedzącego trybu życia i regularnie uprawiaj sport, ponieważ pomaga to utrzymać poziom cukru we krwi na możliwie wysokim poziomie.
5. W przypadku przyjmowania niektórych leków należy uważnie czytać ulotki dołączone do opakowań, ponieważ wiele z nich powoduje znaczne obniżenie poziomu cukru we krwi.
Co robić, gdy masz cukrzycę?
W wielu przypadkach niski poziom cukru we krwi wynika z faktu, że dana osoba cierpi na cukrzycę. Jeśli dana osoba o tym nie wie, ważne jest, aby wykonać badanie krwi, które pomoże zdiagnozować problem. Hipoglikemia u chorych na cukrzycę może być bardzo poważnym problemem, ponieważ tak niski poziom cukru we krwi może prowadzić do śpiączki cukrzycowej. Hipoglikemia u osoby chorej na cukrzycę zwykle powoduje szereg dość rozpoznawalnych objawów: silne zawroty głowy, drżenie rąk, niewyraźne widzenie i obfite pocenie się. Objawy te są spowodowane zmniejszeniem aktywności w mózgu. Dlatego tak ważne jest szybkie zgłoszenie się do lekarza.
W zdecydowanej większości przypadków hipoglikemia nie stanowi poważnego problemu dla osoby, która na nią cierpi. Spożycie niewielkiej ilości cukru, czy to w postaci słodyczy, czy też owoców, pozwala organizmowi odzyskać poziom glukozy, a zawroty głowy znikają. Jeśli osoba choruje na cukrzycę i cierpi na hipoglikemię, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także spis leków na cukrzycę.