Abiazyt

Abiazyt to lek w postaci tabletek powlekanych, który zawiera substancję czynną o nazwie azytromycyna. Jest to antybiotyk makrolidowy, który należy do grupy azalidów. Azytromycyna hamuje syntezę białka bakteryjnego, co pozwala na skuteczne zwalczanie zakażeń o podłożu bakteryjnym wywołanych przez bakterie wrażliwe na azytromycynę. Lek jest dostępny na receptę.

Azibiot

Azibiot to antybiotyk zawierający azytromycynę, który jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na tę substancję. Wskazania do stosowania obejmują zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich, a także choroby przenoszone drogą płciową. Lek jest dostępny w formie tabletek powlekanych o dawce 500 mg. Azibiot jest lekiem na receptę.

Azigen

Azigen to antybiotyk stosowany w zakażeniach o działaniu przeciwinfekcyjnym i bakteriostatycznym. Lek ten jest używany w leczeniu różnych rodzajów zakażeń wywołanych przez bakterie i drobnoustroje powodujące stany zapalne. Wskazania do stosowania Azigenu obejmują zapalenie zatok, gardła, migdałków, chlamydiozę, zapalenia płuc i oskrzeli. Azigen jest dostępny na receptę.

Azimycin

Azimycin to antybiotyk makrolidowy stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancją czynną preparatu jest azytromycyna. Lek jest dostępny na receptę. Stosowany jest w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego, zakażeń skóry i tkanek miękkich, a także niepowikłanych zakażeń wywołanych przez Chlamydia trachomatis. Tabletki należy podawać raz na dobę, niezależnie od posiłków, połykać w całości.

Aziteva

Aziteva to lek, który jest stosowany w leczeniu infekcji bakteryjnych. Jest to antybiotyk, który zwalcza zakażenia wywołane przez niektóre bakterie. Lek ten stosuje się między innymi w leczeniu zapalenia zatok, gardła czy migdałków, w leczeniu boreliozy, zapaleń płuc czy oskrzeli. Aziteva jest dostępny na receptę.

Azithromycin Actavis

Azithromycin Actavis to antybiotyk z grupy makrolidów, stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych. Lek jest skuteczny przeciwko wielu rodzajom bakterii, takim jak te powodujące zakażenia układu oddechowego, skóry i tkanek miękkich. Azithromycin Actavis jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują zakażenia dolnych i górnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich, a także niepowikłane zakażenia wywołane przez Chlamydia trachomatis.

Azithromycin Advisors

Azithromycin Advisors to antybiotyk z grupy makrolidów, który jest stosowany do zwalczania zakażeń wywołanych przez niektóre bakterie. Lek ten jest często stosowany w leczeniu zapalenia zatok, gardła, migdałków, zapaleń płuc, oskrzeli oraz w leczeniu boreliozy. Azithromycin Advisors jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania tego leku obejmują zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich, a także niektóre choroby przenoszone drogą płciową.

Azithromycin Aurovitas

Azithromycin Aurovitas to antybiotyk z grupy makrolidów, który jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych. Lek ten jest skuteczny przeciwko wielu różnym rodzajom bakterii, takim jak te powodujące zapalenie zatok, gardła, migdałków, zapalenie płuc, skóry i tkanek miękkich. Jest również stosowany w leczeniu niepowikłanych zakażeń cewki moczowej i szyjki macicy wywołanych przez Chlamydia trachomatis. Azithromycin Aurovitas jest dostępny na receptę.

Azithromycin Genoptim

Azithromycin Genoptim to antybiotyk należący do grupy makrolidów. Jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na azytromycynę, takie jak zakażenia dolnych dróg oddechowych (zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli i pozaszpitalne zapalenie płuc o przebiegu lekkim do umiarkowanego), zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie zatok, zapalenie gardła lub migdałków), ostre zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich o przebiegu lekkim do umiarkowanego. Lek jest dostępny na receptę.

Azithromycin Krka

Azithromycin Krka to antybiotyk z grupy makrolidów, który jest dostępny na receptę. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich, a także niepowikłane zakażenia cewki moczowej i szyjki macicy wywołane przez Chlamydia trachomatis. Lek zawiera substancję czynną azytromycynę.

Azithromycin Teva

Azithromycin Teva to antybiotyk należący do grupy makrolidów, który jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na azytromycynę. Zakażenia te obejmują zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich, a także niepowikłane zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy. Lek jest dostępny na receptę.

Azithromycin Vitama

Azithromycin Vitama to antybiotyk należący do grupy makrolidów, stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jest skuteczny przeciwko wielu rodzajom bakterii, takim jak te powodujące zakażenia dolnych dróg oddechowych, gardła i nosa, zakażenia ucha, skóry i tkanek miękkich. Lek jest dostępny na receptę.

Azithromycinum 123ratio

Azithromycinum 123ratio to antybiotyk makrolidowy, który jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na azytromycynę. Lek jest dostępny w postaci tabletek powlekanych. Wskazaniami do przyjmowania leku są zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, ostre zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich, niepowikłane zakażenia wywołane przez Chlamydia trachomatis. Azithromycinum 123ratio jest dostępny na receptę.

Azitrin

Azitrin to antybiotyk makrolidowy, który zwalcza zakażenia wywołane przez niektóre bakterie. Stosuje się go między innymi w leczeniu boreliozy, zapalenia zatok, gardła czy migdałków, zapaleń płuc czy oskrzeli. Lek jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania Azitrinu obejmują zakażenia górnych dróg oddechowych, zakażenia dolnych dróg oddechowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich.

Azitro-Mepha

Azitro-Mepha to lek zawierający substancję czynną azytromycynę, która jest antybiotykiem z grupy makrolidów. Lek jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zapalenie zatok, zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, łagodne do umiarkowanie ciężkiego pozaszpitalne zapalenie płuc, zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz niepowikłane zapalenie cewki moczowej i szyjki macicy wywołane przez Chlamydia trachomatis. Azitro-Mepha jest dostępny na receptę.

Azitrogen

Azitrogen to antybiotyk, który zwalcza zakażenia wywołane przez niektóre bakterie. Stosuje się go między innymi w leczeniu boreliozy, zapalenia zatok, gardła czy migdałków, zapaleń płuc czy oskrzeli. Lek jest dostępny w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. Azitrogen jest lekiem na receptę.

Azitrox

Azitrox to antybiotyk z grupy makrolidów, którego głównym składnikiem jest azytromycyna. Jest stosowany w leczeniu różnych infekcji bakteryjnych, takich jak infekcje dróg oddechowych, skóry, tkanek miękkich oraz niektórych chorób przenoszonych drogą płciową. Lek działa poprzez hamowanie wzrostu i rozmnażania bakterii. Azitrox jest dostępny na receptę.

Azitrox Z

Azitrox Z to antybiotyk z grupy makrolidów zawierający azytromycynę. Jest skuteczny w leczeniu różnych typów infekcji bakteryjnych, w tym infekcji dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich, a także niektórych chorób przenoszonych drogą płciową. Lek jest dostępny na receptę.

Azix

Azix to lek o działaniu przeciwbakteryjnym, który zawiera substancję czynną azytromycynę. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń wywołanych przez bakterie, takich jak zapalenie zatok, gardła, migdałków, płuc czy oskrzeli. Lek jest dostępny na receptę.

Azycyna

Azycyna to antybiotyk z grupy makrolidów, zawierający substancję czynną azytromycynę. Stosuje się go w leczeniu szerokiego spektrum zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, ostre zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz choroby przenoszone drogą płciową wywołane przez Chlamydia trachomatis. Lek jest dostępny na receptę.

Azypronal

Azypronal to lek z grupy antybiotyków zwanych makrolidami, które stosuje się w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Działa na bakterie wrażliwe na azytromycynę, co czyni go skutecznym w leczeniu różnych chorób. Azypronal jest szczególnie skuteczny w leczeniu zakażeń dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie gardła, zapalenie zatok, a także zakażeń ucha, skóry i tkanek miękkich. Ponadto, Azypronal jest skuteczny w leczeniu zakażeń cewki moczowej lub szyjki macicy, wywołane przez bakterie Chlamydia trachomatis. Jest dostępny na receptę.

Azytact

Azytact to lek na receptę, który zawiera azytromycynę jako substancję czynną. Jest to antybiotyk z grupy makrolidów stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Azytact jest skuteczny w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, zapalenia ucha środkowego, a także zakażeń dolnych dróg oddechowych i skóry. Lek ten jest również stosowany w leczeniu niepowikłanych zakażeń układu moczowego i zapalenia cewki moczowej.

Azyter

Azyter to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera azytromycynę, antybiotyk z grupy makrolidów. Stosuje się go w miejscowym leczeniu różnych zakażeń oka pochodzenia bakteryjnego, takich jak ropne zapalenie spojówek i jaglicze zapalenie spojówek. Lek jest dostępny na receptę.

Bactrazol

Bactrazol to lek przeciwbakteryjny z grupy antybiotyków makrolidowych. Substancją czynną preparatu jest azytromycyna. Lek jest stosowany w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, ostrego zapalenia ucha środkowego, zakażeń skóry i tkanek miękkich, a także niepowikłanych zakażeń wywołanych przez Chlamydia trachomatis. Bactrazol jest dostępny na receptę.

Biotrakson

Antybiotyk beta-laktamowy stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Zawiera substancję czynną ceftriakson należącą do antybiotyków z grupy cefalosporyn III generacji. Ma postać proszku do przygotowania roztworu do wstrzykiwań (domięśniowych albo dożylnych).

Canbiox

Canbiox to antybiotyk makrolidowy z klasy azalidów. Lek jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteriami wrażliwymi na azytromycynę, takimi jak zapalenia oskrzeli, płuc, skóry i tkanek miękkich, zapalenie grudek chłonnych mieszków włosowych, bakteryjne zakażenie skóry i tkanki podskórnej, zakażenia wywołane przez bakterie Chlamydia trachomatis. Canbiox jest dostępny na receptę.

Cipronex

Cipronex to antybiotyk z grupy fluorochinolonów, którego substancją czynną jest cyprofloksacyna. Lek ten działa poprzez niszczenie bakterii powodujących zakażenia. Stosowany jest w leczeniu różnych rodzajów infekcji, takich jak zakażenia układu moczowego, układu oddechowego, skóry i tkanek miękkich, kości i stawów, a także w leczeniu zakażeń u pacjentów z neutropenią. Cipronex jest dostępny na receptę.

Cipropol

Cipropol to antybiotyk z grupy fluorochinolonów, który jest dostępny na receptę. Lek ten jest skuteczny w leczeniu wielu infekcji bakteryjnych, takich jak zakażenia dolnych dróg oddechowych, uszu, nosa i gardła, układu moczowego, narządu rodnego i narządów płciowych, skóry i tkanek miękkich, kości i stawów, narządów jamy brzusznej. Cipropol jest również stosowany w leczeniu płucnej postaci wąglika. Działa tylko na określone szczepy bakterii wywołujących zakażenia.

Clotrimazolum Aflofarm

Clotrimazolum Aflofarm to lek dermatologiczny w postaci kremu, który jest stosowany miejscowo na skórę. Substancją czynną jest klotrymazol, który jest lekiem przeciwgrzybiczym. Lek ten jest skuteczny w zwalczaniu zakażeń grzybiczych skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych. Jest dostępny bez recepty.

Clotrimazolum Amara

Clotrimazolum Amara to lek w postaci kremu do stosowania miejscowego, który zawiera substancję czynną klotrymazol. Klotrymazol działa przeciwgrzybiczo, zwłaszcza na drożdżaki i dermatofity, które rosną na skórze, włosach i paznokciach powodując różne rodzaje grzybic. Lek jest wskazany do miejscowego leczenia grzybic skóry, łupieżu pstrego oraz zakażeń drożdżakowych skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych. Clotrimazolum Amara jest dostępny bez recepty.

Clotrimazolum GSK

Clotrimazolum GSK to lek przeciwgrzybiczy dostępny w postaci kremu i tabletek dopochwowych. Substancją czynną jest klotrimazol, który zwalcza zakażenia grzybami chorobotwórczymi. Lek jest stosowany w miejscowym leczeniu zakażeń grzybiczych skóry, a także przy łupieżu pstrym oraz grzybicach wałów paznokciowych. Clotrimazolum GSK jest dostępny bez recepty.

Clotrimazolum Hasco

Clotrimazolum Hasco to lek przeciwgrzybiczy dostępny w postaci kremu do stosowania na skórę. Jego głównym składnikiem jest klotrimazol, który hamuje rozwój większości grzybów powodujących zakażenia skóry u ludzi. Preparat jest wskazany w miejscowym leczeniu grzybic skóry, łupieżu pstrego oraz drożdżakowych zakażeń skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych. Lek dostępny jest bez recepty.

Clotrimazolum Medana

Clotrimazolum Medana to lek przeciwgrzybiczy w postaci płynu na skórę. Substancją czynną preparatu jest klotrimazol, który jest skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów i drożdżaków. Lek stosuje się w miejscowym leczeniu grzybiczych zakażeń skóry, łupieżu pstrego, grzybic wałów paznokciowych. Clotrimazolum Medana jest dostępny bez recepty.

Clotrimazolum US Pharmacia

Clotrimazolum US Pharmacia to lek dostępny bez recepty, który ma postać kremu. Jest stosowany na skórę i błony śluzowe w celu redukcji zmian powstałych na skutek grzybiczego zapalenia skóry wywołanego przez dermatofity, drożdżaki oraz grzyby pleśniowe. Substancją czynną preparatu jest klotrimazol, który jest skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów i drożdżaków. Działanie klotrimazolu prowadzi do zahamowania syntezy ergosterolu, niezbędnego składnika błony komórkowej grzybów.

Clotrimazolum Ziaja

Clotrimazolum Ziaja to lek w postaci kremu, który zawiera substancję czynną klotrimazol. Klotrimazol jest pochodną imidazolu o działaniu przeciwgrzybiczym. Lek jest skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów i drożdżaków. Stosowany jest miejscowo w zakażeniach drożdżakowych skóry stóp i rąk, oraz zewnętrznych narządów płciowych. Clotrimazolum Ziaja jest dostępny bez recepty.

Doxycycline Genoptim

Doxycycline Genoptim to antybiotyk zawierający substancję czynną doksycyklinę, który należy do grupy tetracyklin. Lek ten hamuje rozwój bakterii i pierwotniaków, co czyni go skutecznym w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych. Jest stosowany w leczeniu zakażeń układu oddechowego, układu moczowego, układu pokarmowego, a także w leczeniu infekcji skóry. Doxycycline Genoptim jest dostępny na receptę.

Doxycyclinum Polfarmex

Doxycyclinum Polfarmex to lek, którego substancją czynną jest doksycyklina – antybiotyk z grupy tetracyklin. Działa on hamująco na rozwój wielu drobnoustrojów, w tym bakterii i pierwotniaków. Lek stosuje się w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie gardła, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli i płuc. Jest dostępny na receptę.

Doxycyclinum TZF

Doxycyclinum TZF to antybiotyk z grupy tetracyklin, który hamuje rozwój bakterii i pierwotniaków. Lek stosuje się w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie gardła, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie oskrzeli i płuc. Doxycyclinum TZF jest dostępny na receptę.

Exoderil

Exoderil to lek o działaniu przeciwgrzybiczym, dostępny bez recepty. Jest to krem do miejscowego stosowania na skórę. Zawiera substancję czynną naftyfinę, która działa przeciwgrzybiczo i zabija większość grzybów, drożdżaków i pleśniaków, które wywołują zakażenia skóry u człowieka. Exoderil stosuje się w miejscowym leczeniu zakażeń grzybiczych skóry, takich jak grzybica skóry i fałdów skórnych, grzybica międzypalcowa, zakażenie skóry wywołane przez drożdżaki oraz łupież pstry.

Floxal

Floxal to lek przeciwbakteryjny zawierający substancję czynną ofloksacynę, która należy do grupy fluorochinolonów. Stosowany jest w leczeniu zakażeń przedniego odcinka oka wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na ofloksacynę, takie jak bakteryjne zapalenie spojówek, rogówki, brzegów powiek, worka łzowego, jęczmień, wrzód rogówki. Dostępny jest w dwóch formach: kropli do oczu i maści do oczu. Lek jest dostępny na receptę.

Flucofast

Flucofast to lek przeciwgrzybiczy, którego substancją czynną jest flukonazol. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń grzybiczych, takich jak kandydoza pochwy, jamy ustnej i przełyku, kandydozy układowe, kryptokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz różne grzybice skóry i paznokci. Lek jest dostępny na receptę.

Gyno-Pevaryl

Gyno-Pevaryl to lek przeciwgrzybiczy, który jest dostępny na receptę. Jest dostępny w postaci globulek dopochwowych i kremu dopochwowego. Substancją czynną leku jest azotan ekonazolu, który działa na dermatofity, drożdżaki i grzyby pleśniowe, a także na bakterie Gram-dodatnie. Lek stosuje się w leczeniu zakażeń grzybiczych sromu i pochwy u kobiet, a u mężczyzn w grzybiczym zapaleniu żołędzi prącia.

Gynoxin

Gynoxin to lek dostępny bez recepty, który ma postać kremu dopochwowego. Jest to lek o szerokim działaniu przeciwgrzybiczym, zwalczający zakażenia wywołane przez grzyby chorobotwórcze. Ponadto działa przeciwbakteryjnie na bakterie Gram-dodatnie. Wskazania do stosowania to drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy) oraz leczenie zakażeń mieszanych pochwy.

Gynoxin Optima

Gynoxin Optima to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w leczeniu infekcji intymnych, w szczególności grzybiczych i mieszanych zakażeń pochwy. Produkt ma formę kapsułek dopochwowych, zawierających fentikonazol. Fentikonazol ma szeroki zakres działania przeciwgrzybicznego, a także hamuje rozwój bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Lek jest przeznaczony dla kobiet powyżej 16. roku życia.

Gynoxin Uno

Gynoxin Uno to lek w formie kapsułki dopochwowej, który jest polecany w terapii drożdżycy narządów płciowych i mieszanych infekcji intymnych. Substancją czynną leku jest fentikonazol, będący pochodną imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego, w tym na drożdżaki. Fentikonazol działa również przeciwbakteryjnie na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Lek jest dostępny bez recepty.

Hascofungin

Hascofungin to lek przeciwgrzybiczy dostępny bez recepty, który jest stosowany miejscowo. Substancją czynną preparatu jest cyklopiroks z olaminą. Lek ma działanie przeciwgrzybicze, a także słabsze przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jest skuteczny wobec wielu gatunków dermatofitów, pleśni, drożdżaków a także niektórych innych grzybów chorobotwórczych. Wskazany jest w miejscowym leczeniu wszystkich postaci grzybic skóry gładkiej i owłosionej, w szczególności takich jak: kandydoza skórna, grzybica ciała, podudzi, pachwin (dotyczy tylko kremu), stóp, łupież pstry.

Levoxa

Levoxa to antybiotyk zawierający substancję czynną lewofloksacynę, który działa bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia w organizmie. Jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia zatok, płuc, układu moczowego, gruczołu krokowego oraz skóry i tkanki podskórnej. Może być również stosowany w celu zapobiegania lub leczenia choroby płuc zwanej wąglikiem. Lek jest dostępny na receptę.

Macmiror Complex

Macmiror Complex to lek dostępny na receptę, który zawiera dwie substancje czynne: nifuratel i nystatynę. Jest stosowany w leczeniu zakażeń pochwy i sromu wywołanych przez grzyby z rodzaju Candida, rzęsistka pochwowego i bakterie. Dzięki zastosowaniu tych dwóch substancji w jednym preparacie, lek działa skuteczniej niż gdyby były one stosowane oddzielnie. Lek jest dostępny w postaci maści i globulek dopochwowych.

Macmiror Complex 500

Macmiror Complex 500 to lek dostępny na receptę, który zawiera dwie substancje czynne: nifuratel i nystatynę. Nifuratel to syntetyczny związek, który skutecznie działa przeciwko różnym pierwotniakom, bakteriom i grzybom, które są najczęstszymi przyczynami zakażeń pochwy. Nystatyna to antybiotyk o działaniu przeciwgrzybicznym, działającym przede wszystkim na grzyby z rodzaju Candida spp. Lek jest stosowany w leczeniu zakażeń pochwy i sromu wywołanych przez rzęsistka pochwowego (Trichomonas vaginalis), grzyby z rodzaju Candida spp. oraz bakterie.

Macromax

Macromax to antybiotyk z grupy makrolidów, którego substancją czynną jest azytromycyna. Lek jest dostępny na receptę i stosowany jest w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych. Wskazania do stosowania obejmują zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, ostre zapalenie ucha środkowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich, a także niepowikłane zakażenia wywołane przez Chlamydia trachomatis.

Nobaxin

Nobaxin to lek przeciwbakteryjny dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną azytromycynę. Jest to antybiotyk z grupy makrolidów stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Nobaxin jest wskazany w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie gardła lub migdałków, zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego, a także zakażeń dolnych dróg oddechowych i zakażeń skóry i tkanek miękkich. Może być również stosowany w leczeniu trądziku pospolitego o umiarkowanym nasileniu u dorosłych.

Nystatyna Teva

Nystatyna Teva to antybiotyk polienowy o działaniu przeciwgrzybiczym. Lek działa na wiele szczepów drożdży i grzybów drożdżakopodobnych, szczególnie na drożdżaki z rodzaju Candida. Jest wskazany do leczenia grzybic przewodu pokarmowego, w tym jamy ustnej, oraz w profilaktyce u pacjentów leczonych dużymi dawkami antybiotyków lub kortykosteroidów. Lek jest dostępny na receptę.

Nystatyna VP

Nystatyna VP to lek w postaci tabletek dopochwowych, który jest antybiotykiem polienowym o działaniu przeciwgrzybiczym. Substancją czynną preparatu jest nystatyna, która wiąże się nieodwracalnie ze sterolami wchodzącymi w skład błony komórkowej grzybów. W wyniku tego działania, błona komórkowa ulega uszkodzeniu, co zaburza funkcjonowanie komórki grzyba i prowadzi do jej śmierci. Lek jest wskazany do miejscowego leczenia grzybiczego zapalenia pochwy i sromu. Jest dostępny na receptę.

Oflodinex

Oflodinex to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera ofloksacynę, antybiotyk z grupy chinolonów. Jest stosowany w leczeniu powierzchownych zakażeń oka, takich jak bakteryjne zapalenie spojówek i zapalenie rogówki, wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na działanie ofloksacyny. Lek jest dostępny na receptę.

Oftaquix

Oftaquix to lek w postaci kropli do oczu, który zawiera substancję czynną lewofloksacynę. Jest to antybiotyk z grupy fluorochinolonów. Stosowany jest do leczenia bakteryjnych zakażeń obejmujących przednią powierzchnię oka, takich jak na przykład zapalenie spojówek. Lek jest dostępny na receptę i może być stosowany u dzieci powyżej 1. roku życia, młodzieży i dorosłych.

Oranex

Oranex to antybiotyk z grupy makrolidów, zawierający substancję czynną azytromycynę. Stosowany jest w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak zakażenia górnych dróg oddechowych, ostre zapalenie ucha środkowego, zakażenia dolnych dróg oddechowych, a także zakażenia skóry i tkanek miękkich. Lek jest dostępny na receptę.

Pevazol

Pevazol to lek w postaci kremu do stosowania na skórę, zawierający substancję czynną azotan ekonazolu. Jest to substancja o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Krem Pevazol przeznaczony jest do leczenia miejscowego wszystkich rodzajów grzybic skóry oraz zakażeń mieszanych. Jest dostępny na receptę.

Pimafucin

Pimafucin to lek antybiotykowy z grupy polienów, który jest stosowany miejscowo w przypadku infekcji grzybiczych, najczęściej w obrębie okolic intymnych. Lek zawiera natamycynę, antybiotyk o działaniu przeciwgrzybiczym. Dostępny jest pod postacią globulek, w jednym opakowaniu mieści się od 3 do 6 sztuk. Wskazania do stosowania Pimafucin obejmują leczenie zakażeń grzybiczych skóry, błon śluzowych i narządów płciowych wywołanych przez grzyby z rodzaju Candida. Lek jest dostępny na receptę.

Pimafucort

Pimafucort to lek na receptę, dostępny w formie maści lub kremu do stosowania miejscowego. Zawiera trzy substancje czynne: hydrokortyzon, natamycynę i neomycynę. Hydrokortyzon działa przeciwzapalnie, natamycyna przeciwgrzybiczo, a neomycyna przeciwbakteryjnie. Lek jest zalecany w leczeniu stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem bakteryjnym lub grzybiczym. Krem jest zalecany w leczeniu stanów ostrych i podostrych, a także zmian w obrębie skóry owłosionej i fałdów skórnych. Maść jest zalecana w leczeniu zmian skórnych z towarzyszącym wysuszeniem, złuszczeniem lub pękaniem skóry, zwłaszcza w łojotokowym zapaleniu skóry.

Pirolam

Pirolam to lek przeciwgrzybiczy przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę lub paznokcie. Substancją czynną leku jest cyklopiroks z olaminą. Lek ten działa na występujące na skórze grzyby zwane dermatofitami, grzyby drożdżopodobne, pleśnie, mieszane zakażenia grzybicze. Pirolam jest dostępny w postaci żelu lub lakieru do paznokci. Wskazania do stosowania to grzybica skóry gładkiej i owłosionej, grzybica stóp, grzybica podudzi. Lek jest dostępny bez recepty.

Proxacin 250 / 500

Proxacin to antybiotyk z grupy fluorochinolonów, który zawiera substancję czynną cyprofloksacynę. Jest stosowany do leczenia zakażeń bakteryjnych wrażliwych na tę substancję. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniami do stosowania Proxacin są zakażenia dolnych dróg oddechowych, długotrwałe lub nawracające zakażenia ucha lub zatok, zakażenia układu moczowego, zakażenia jąder lub kanalików nasiennych, zakażenia narządów płciowych u kobiet, zakażenia układu pokarmowego oraz zakażenia wewnątrz jamy brzusznej, zakażenia skóry i tkanek miękkich, zakażenia kości i stawów oraz zapobieganie zakażeniom wywoływanym przez bakterię Neisseria meningitidis.

Rovamycine

Rovamycine to antybiotyk należący do grupy makrolidów, który zawiera substancję czynną spiramycynę. Jest stosowany w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, toksoplazmozy, kryptosporydiozy, zakażeń skóry, cewki moczowej oraz w ostrych stanach stomatologicznych. Lek jest dostępny na receptę.

Sumamed

Sumamed to antybiotyk z grupy makrolidów, który zawiera substancję czynną azytromycynę. Jest stosowany w leczeniu różnych infekcji bakteryjnych, takich jak infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego oraz choroby przenoszone drogą płciową wywołane przez Chlamydia trachomatis. Lek jest dostępny na receptę.

Sumamed forte

Sumamed Forte to antybiotyk o szerokim spektrum działania dostępny na receptę. Zawiera substancję czynną azytromycynę, która jest antybiotykiem z grupy makrolidów. Lek stosuje się w leczeniu zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia ucha, zapalenia zatok, zakażeń skóry i tkanek miękkich oraz stanów zapalnych w przebiegu chorób przenoszonych drogą płciową. Może być stosowany przez dorosłych i dzieci o wadze powyżej 45 kg.

Travocort

Travocort to lek w postaci kremu, który jest przeznaczony do miejscowego leczenia początkowych zakażeń grzybiczych skóry oraz stanów zapalnych. Preparat jest wykorzystywany głównie w dermatologii. Travocort zwalcza bakterie i grzyby oraz neutralizuje dolegliwości bólowe, swędzenie i nieprzyjemne pieczenie. Jest dostępny na receptę. Wskazany jest do leczenia powierzchownych zakażeń grzybiczych skóry ze współistniejącymi silnymi zapalnymi lub wypryskowymi zmianami skórnymi, np. rąk, przestrzeni międzypalcowych stóp oraz okolic pachwinowych i narządów płciowych.

Travogen

Travogen to lek przeciwgrzybiczy w postaci kremu, który jest stosowany miejscowo na skórę. Substancją czynną zawartą w leku jest izokonazol. Lek jest wskazany do leczenia powierzchownych zakażeń grzybiczych skóry, takich jak grzybica skóry rąk i stóp, grzybica pachwin, okolic narządów płciowych, łupież pstry i łupież rumieniowy. Travogen jest dostępny na receptę.

Triderm

Triderm to lek stosowany w dermatologii, który przynosi ulgę w przypadku różnych schorzeń skórnych. Lek zawiera trzy główne składniki: gentamycynę (antybiotyk), klotrimazol (lek przeciwgrzybiczy) i betametazon (kortykosteroid), które działają synergicznie, zwalczając infekcje bakteryjne, grzybicze oraz łagodząc stany zapalne skóry. Triderm występuje pod postacią maści lub kremu. Jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują zmiany skórne wywołane przez bakterie oraz grzyby, które są wrażliwe na składniki leku.

Unguentum Undecylenicum

Unguentum Undecylenicum to maść przeciwgrzybicza, która zawiera substancję czynną o nazwie kwas undecylenowy. Lek stosuje się w leczeniu powierzchniowych zakażeń grzybiczych skóry i błon śluzowych, takich jak grzybica stóp, grzybica pachwin i łupież pstry. Unguentum Undecylenicum jest dostępny bez recepty.

Unidox Solutab

Unidox Solutab to antybiotyk z grupy tetracyklin, który hamuje rozwój bakterii i pierwotniaków. Lek stosuje się w leczeniu różnych zakażeń bakteryjnych, takich jak borelioza, rzeżączka i zapalenie płuc. Unidox Solutab jest dostępny na receptę.

Vilantrin

Vilantrin to lek dostępny na receptę, który występuje w postaci globulek dopochwowych. Każda globulka zawiera 500 mg metronidazolu. Lek ten działa przeciwbakteryjnie i przeciwpierwotniakowo. Jest stosowany w leczeniu bakteryjnych zakażeń pochwy oraz w przypadku rzęsistkowicy.

Xyvelam

Xyvelam to antybiotyk zawierający lewofloksacynę, dostępny w postaci tabletek powlekanych. Jest stosowany w leczeniu różnych rodzajów zakażeń, takich jak zakażenia zatok, płuc u pacjentów z problemami z oddychaniem lub zapaleniem płuc, dróg moczowych, w tym nerek lub pęcherza moczowego, gruczołu krokowego w przypadku długotrwałego stanu zapalnego, a także zakażeń skóry i tkanki podskórnej, w tym mięśni. Lek jest dostępny na receptę.

Zetamax

Zetamax to antybiotyk z grupy makrolidów, który jest stosowany w leczeniu szerokiego zakresu zakażeń bakteryjnych. Lek hamuje wzrost bakterii powodujących zakażenia. Zetamax jest wskazany w leczeniu zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok, pozaszpitalnego zapalenia płuc oraz zapalenia gardła i (lub) zapalenia migdałków wywołane przez Streptococcus pyogenes u pacjentów nietolerujących leków przeciwbakteryjnych z grupy β-laktamów. Jest dostępny na receptę.

Choroby weneryczne – informator o infekcjach przenoszonych drogą płciową

Choroby weneryczne, znane również jako choroby przenoszone drogą płciową (STD), stanowią grupę infekcji, które mogą dotknąć każdą osobę aktywną seksualnie. Zakażenia te są powodowane przez różne patogeny, w tym bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki, a ich rozpoznanie i leczenie wymaga konsultacji ze specjalistą. W tym artykule omówimy najczęstsze choroby weneryczne, ich objawy, diagnostykę, metody leczenia oraz skuteczne sposoby zapobiegania zakażeniom.

Czym są choroby weneryczne?

Choroby weneryczne to schorzenia, które przenoszą się głównie podczas kontaktów seksualnych z osobą zakażoną. Transmisja patogenów może nastąpić podczas stosunku waginalnego, analnego lub oralnego. W niektórych przypadkach zakażenie może również nastąpić poprzez:

  • Kontakt z zakażoną krwią
  • Przekazanie patogenu z matki na dziecko podczas ciąży lub porodu
  • Bliski kontakt skóry z zakażonymi zmianami

Mimo że współcześnie mamy dostęp do skutecznych metod profilaktyki i leczenia, choroby weneryczne pozostają istotnym problemem zdrowia publicznego. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w każdej sekundzie około 12 osób na świecie zaraża się chorobą weneryczną, co pokazuje skalę tego zjawiska.

Czynniki ryzyka chorób wenerycznych

Do głównych czynników zwiększających ryzyko zakażenia chorobami wenerycznymi należą:

  • Częste zmiany partnerów seksualnych
  • Przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia
  • Urazy okolic intymnych
  • Bagatelizowanie wczesnych objawów
  • Samodzielne próby leczenia bez konsultacji lekarskiej
  • Brak regularnych badań kontrolnych

Najczęstsze infekcje przenoszone drogą płciową

Choroby weneryczne bakteryjne

Kiła (syfilis)

Kiła jest chorobą wywołaną przez krętek blady (Treponema pallidum). Charakteryzuje się wieloletnim przebiegiem i różnorodnymi objawami klinicznymi.

  • Przebieg choroby: Kiła rozwija się w kilku stadiach, z okresami zaostrzeń i remisji
  • Objawy: Początkowe stadium charakteryzuje się pojedynczym, niebolesnym owrzodzeniem (objaw pierwotny), które goi się samoistnie po 2-4 tygodniach. Następnie mogą pojawić się wysypka, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka i ogólne osłabienie organizmu
  • Leczenie: Antybiotykoterapia z zastosowaniem penicylin, tetracyklin lub makrolidów. Zgodnie z ustawą leczenie kiły jest w Polsce bezpłatne

Rzeżączka

Rzeżączka jest wywołana przez bakterię Neisseria gonorrhoeae (dwoinka rzeżączki).

  • Objawy u mężczyzn: Ropny wyciek z cewki moczowej, ból podczas oddawania moczu, obrzęk i ból najądrzy
  • Objawy u kobiet: Często przebiega bezobjawowo lub objawia się ropnymi upławami, pieczeniem w pochwie i bólem podczas oddawania moczu
  • Diagnostyka: Wymaz z cewki moczowej, szyjki macicy, gardła lub odbytnicy
  • Leczenie: Antybiotyki z grupy makrolidów, cefalosporyn lub chinolonów

Chlamydioza

Zakażenie wywołane przez bakterię Chlamydia trachomatis.

  • Przebieg: U znacznej części zakażonych przebiega bezobjawowo, co sprzyja rozprzestrzenianiu się infekcji
  • Objawy: U mężczyzn może powodować zapalenie cewki moczowej, u kobiet – stany zapalne narządów miednicy mniejszej
  • Powikłania: Nieleczona chlamydioza może prowadzić do niepłodności u obu płci
  • Leczenie: Antybiotyki (najczęściej makrolidy jak spiramycyna czy azytromycyna)

Choroby weneryczne wirusowe

Opryszczka narządów płciowych

Wywołana przez wirus Herpes simplex (HSV), najczęściej typu 2.

  • Przebieg: Po pierwotnym zakażeniu wirus pozostaje w organizmie w stanie uśpienia, mogąc uaktywniać się w warunkach obniżonej odporności
  • Objawy: Bolesne pęcherzyki na narządach płciowych, które przekształcają się w owrzodzenia, świąd i pieczenie okolic intymnych, ogólne osłabienie
  • Leczenie: Leki przeciwwirusowe zawierające acyklowir lub walacyklowir, które łagodzą objawy, lecz nie eliminują wirusa z organizmu

Kłykciny kończyste (HPV)

Zmiany spowodowane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), najczęściej typami 6 i 11.

  • Objawy: Brodawkowate narośla w okolicach narządów płciowych i odbytu
  • Diagnostyka: Badanie cytologiczne, testy na obecność DNA wirusa HPV
  • Leczenie: Usuwanie zmian metodami krioterapii, elektrokoagulacji, laseroterapii lub stosowanie leków miejscowych
  • Profilaktyka: Szczepienie przeciwko HPV, które chroni również przed typami wirusa zwiększającymi ryzyko rozwoju raka szyjki macicy

HIV/AIDS

Zakażenie wirusem HIV prowadzi do stopniowego upośledzenia układu odpornościowego.

  • Przebieg: Od zakażenia do pełnoobjawowego AIDS może minąć nawet 10-12 lat
  • Wczesne objawy: Często niespecyficzne – gorączka, osłabienie, bóle mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych
  • Diagnostyka: Testy wykrywające przeciwciała anty-HIV lub antygen p24
  • Leczenie: Terapia antyretrowirusowa, która jest bezpłatna i trwa przez całe życie pacjenta

Inne choroby weneryczne

Rzęsistkowica

Wywołana przez pierwotniaka Trichomonas vaginalis (rzęsistek pochwowy).

  • Objawy u kobiet: Pieniste, żółtozielone upławy o nieprzyjemnym zapachu, świąd i pieczenie okolic intymnych
  • Objawy u mężczyzn: Często bezobjawowa, czasem powoduje zapalenie cewki moczowej
  • Leczenie: Leki przeciwpierwotniakowe na bazie metronidazolu

Grzybica narządów płciowych

Najczęściej powodowana przez drożdżaki z rodzaju Candida.

  • Objawy u kobiet: Biała, serowata wydzielina z pochwy, świąd i zaczerwienienie okolic intymnych
  • Objawy u mężczyzn: Zaczerwienienie i biały nalot na członku, świąd i pieczenie
  • Leczenie: Leki przeciwgrzybicze stosowane miejscowo lub doustnie

Objawy chorób wenerycznych

Choroby weneryczne mogą manifestować się różnorodnymi objawami, które niekiedy są niespecyficzne i trudne do powiązania z infekcją przenoszoną drogą płciową. Niektóre zakażenia mogą przebiegać bezobjawowo, co znacznie utrudnia ich wykrycie i zwiększa ryzyko transmisji.

Najczęstsze objawy chorób wenerycznych

  • Nietypowa wydzielina z pochwy lub cewki moczowej (ropna, pienista, o nieprzyjemnym zapachu)
  • Świąd i pieczenie okolic intymnych
  • Ból podczas oddawania moczu
  • Ból podczas stosunków płciowych
  • Owrzodzenia, pęcherzyki lub brodawki na narządach płciowych
  • Powiększenie węzłów chłonnych w pachwinach
  • Wysypka skórna (nie tylko w okolicach intymnych)
  • Bóle podbrzusza (szczególnie u kobiet)
  • Krwawienia międzymiesiączkowe

Należy pamiętać, że objawy mogą różnić się u kobiet i mężczyzn, a niektóre infekcje (zwłaszcza chlamydioza czy zakażenie HPV) mogą przebiegać całkowicie bezobjawowo, prowadząc do poważnych powikłań zdrowotnych w przyszłości.

Diagnostyka chorób przenoszonych drogą płciową

Wczesne wykrycie chorób wenerycznych jest kluczowe dla skutecznego leczenia i zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia. Diagnostyka obejmuje:

Wywiad lekarski i badanie fizykalne

Pierwszy etap diagnozy to rozmowa z lekarzem, który zbiera informacje o objawach, historii kontaktów seksualnych oraz czynnikach ryzyka. Następnie przeprowadza badanie fizykalne, zwracając uwagę na zmiany w okolicach narządów płciowych.

Badania laboratoryjne

W zależności od podejrzewanej choroby, lekarz może zlecić:

  • Badania serologiczne krwi (kiła, HIV, WZW B i C)
  • Wymazy z cewki moczowej, szyjki macicy, gardła lub odbytu (rzeżączka, chlamydioza)
  • Badania mikroskopowe wydzieliny (rzęsistkowica, kandydoza)
  • Badania PCR wykrywające materiał genetyczny patogenów
  • Badanie cytologiczne (HPV)

Dostępne testy domowe

Na rynku dostępne są również domowe testy diagnostyczne, które pozwalają na wstępne wykrycie niektórych chorób wenerycznych:

  • Testy na HIV wykrywające przeciwciała we krwi
  • Testy na kiłę
  • Testy na rzeżączkę
  • Testy pH do różnicowania infekcji grzybiczych od bakteryjnych

Należy jednak pamiętać, że wynik testu domowego zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem, który potwierdzi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.

Leczenie infekcji wenerycznych

Metody leczenia chorób wenerycznych zależą od czynnika wywołującego zakażenie:

Leczenie infekcji bakteryjnych

Choroby weneryczne wywołane przez bakterie (kiła, rzeżączka, chlamydioza) są leczone antybiotykami. Ważne jest stosowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza i dokończenie pełnej kuracji, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej.

Leczenie infekcji wirusowych

Choroby wirusowe, takie jak opryszczka narządów płciowych czy HIV, nie mogą być całkowicie wyleczone, ale odpowiednie leczenie pozwala kontrolować objawy i zmniejszyć ryzyko powikłań:

  • Opryszczka narządów płciowych: leki przeciwwirusowe (acyklowir, walacyklowir)
  • HIV: terapia antyretrowirusowa (HAART)
  • Kłykciny kończyste: usuwanie zmian (krioterapia, laseroterapia) lub leki miejscowe

Leczenie innych infekcji

  • Rzęsistkowica: metronidazol (doustnie lub miejscowo)
  • Grzybica narządów płciowych: leki przeciwgrzybicze (flukonazol, klotrimazol)

Ważne zasady podczas leczenia

  • Podczas leczenia należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych
  • Partner seksualny również powinien zostać przebadany i w razie potrzeby poddany leczeniu
  • Regularne kontrole lekarskie są niezbędne do potwierdzenia skuteczności terapii
  • W przypadku niektórych chorób (np. kiły) konieczne są badania kontrolne przez dłuższy czas po zakończeniu leczenia

Skuteczna profilaktyka chorób wenerycznych

Zapobieganie chorobom wenerycznym jest znacznie łatwiejsze niż ich leczenie. Skuteczna profilaktyka obejmuje:

Bezpieczne praktyki seksualne

  • Stosowanie prezerwatyw podczas każdego stosunku seksualnego (waginalnego, analnego, oralnego)
  • Używanie specjalnych chusteczek lateksowych podczas seksu oralnego
  • Stosowanie lubrykantów podczas stosunków analnych, aby zmniejszyć ryzyko mikrourazów

Ograniczenie liczby partnerów seksualnych

Im mniejsza liczba partnerów seksualnych, tym mniejsze ryzyko zakażenia. Optymalnym rozwiązaniem jest monogamiczny związek z osobą przebadaną na obecność chorób wenerycznych.

Regularne badania kontrolne

Osoby aktywne seksualnie powinny regularnie poddawać się badaniom w kierunku chorób wenerycznych, nawet jeśli nie występują żadne objawy. Dotyczy to szczególnie:

  • Kobiet – coroczne badanie ginekologiczne i cytologia
  • Osób często zmieniających partnerów seksualnych
  • Mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami
  • Osób, które miały kontakt z partnerem zakażonym chorobą weneryczną

Szczepienia ochronne

Dostępne są szczepionki przeciwko niektórym chorobom przenoszonym drogą płciową:

  • Szczepienie przeciwko HPV – chroni przed typami wirusa odpowiedzialnymi za kłykciny kończyste oraz raka szyjki macicy, odbytu i innych narządów
  • Szczepienie przeciwko WZW B – chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B, które może być przenoszone drogą płciową

Higiena osobista

Dbanie o higienę miejsc intymnych zmniejsza ryzyko infekcji, należy jednak pamiętać, aby:

  • Unikać nadmiernego mycia okolic intymnych środkami antybakteryjnymi, które mogą zaburzyć naturalną mikroflorę
  • Nie stosować irygacji pochwy, która może zwiększyć ryzyko infekcji
  • Nie używać wspólnych ręczników, przyborów toaletowych czy bielizny

Kiedy udać się do lekarza?

Wizyta u specjalisty jest konieczna w przypadku:

  • Zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów w okolicach narządów płciowych
  • Po kontakcie seksualnym z osobą, u której podejrzewamy chorobę weneryczną
  • Po przygodnym stosunku seksualnym bez zabezpieczenia
  • W ramach regularnych badań profilaktycznych

Odpowiednimi specjalistami do konsultacji w przypadku chorób wenerycznych są:

  • Ginekolog (dla kobiet)
  • Urolog lub dermatolog-wenerolog (dla mężczyzn)
  • Lekarz chorób zakaźnych (w przypadku HIV, WZW B i C)

Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ wczesne wykrycie i leczenie chorób wenerycznych zapobiega poważnym powikłaniom zdrowotnym oraz dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia.

Podsumowanie

Choroby weneryczne stanowią istotny problem zdrowotny dotyczący osób w każdym wieku. Kluczową rolę w ich zwalczaniu odgrywa edukacja, profilaktyka oraz wczesna diagnostyka i leczenie. Pamiętajmy, że świadomość zagrożeń i odpowiedzialne podejście do życia seksualnego pozwalają skutecznie chronić zdrowie swoje i partnerów.

Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę weneryczną, nie zwlekaj z konsultacją lekarską. Wczesna diagnoza i właściwe leczenie są niezbędne dla zachowania zdrowia oraz zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji.