Właściwa równowaga elektrolitów jest fundamentalna dla utrzymania zdrowia organizmu, a także zapewnienia prawidłowego funkcjonowania procesów biochemicznych i molekularnych. Jednakże, aby zachować równowagę elektrolitową, konieczne jest nieustanne monitorowanie swojego stanu oraz przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia. A co jeśli jest ich za mało? Sprawdź!
Rodzaje elektrolitów i ich funkcje
Elektrolity tworzą się poprzez dysocjację soli, kwasów i zasad, a w postaci rozpuszczonej posiadają ładunek elektryczny dodatni lub ujemny. Elektrolity regulują wiele funkcji organizmu, w tym utrzymują równowagę wodną i przenoszą impulsy przez ciało. Wyróżnia się kilka rodzajów, takich jak potas, magnez, chlor, sód i wapń, z których każdy jest odpowiedzialny za różne narządy, na przykład na pracę serca czy układu nerwowego.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób układu pokarmowego: leki na wrzody żołądka i dwunastnicy (Pylera, Lanzul, Emanera. Quamatel), leki na chorobę Leśniowskiego-Crohna / zapalenia jelit (Hyrimoz, Hulio, Asamax, Entyvio), oczyszczanie jelit (Citrafleet), leczenie biegunek (Stoperan, Loperamid APTEO MED, Loperamid WZF, Nifuroksazyd Aflofarm, Nifuroksazyd Polfarmex, Carbo Medicinalis MF, Hidrasec, Enterol), leki na zgagę (Bioprazol Bio Max) leki przeczyszczające (Dulcobis, Pikopil), inne dolegliwości układu pokarmowego (Prokit, Zulbex, Dexilant, Trimesan, Salaza, Debretin, Ircolon, Raphacholin C).
Objawy niedoboru elektrolitów
Niedostateczna ilość elektrolitów w organizmie może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym osłabieniem i zawrotami głowy, omdleniami, zaburzeniami rytmu serca, drżeniem i skurczami mięśni, niskim ciśnieniem krwi, obrzękami kończyn, paraliżem, sennością i apatią, drażliwością, a nawet zaburzeniami odżywiania, takimi jak anoreksja i bulimia oraz uszkodzeniem nerek. Jeśli obserwujesz to u siebie, zbadaj poziom elektrolitów. W tym celu wystarczy się zgłosić do wybranego laboratorium i wykonać proste badanie – jonogram – które mierzy stężenie elektrolitów we krwi.
Elektrolity w tabletkach i saszetkach
Elektrolity możesz łatwo uzupełnić, szczególnie w przypadku zatrucia pokarmowego, wymiotów, biegunki, a także w celu wzmocnienia organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym. Są one dostępne w postaci tabletek musujących i saszetek z proszkiem. W Nowa Farmacja znajdziesz szeroki wybór elektrolitów dla dzieci, dorosłych i seniorów Orsalit, Oryal czy Plusssz w różnych smakach, na przykład kokosowym, tropikalnym, cytrynowym, grejpfrutowym, melonowym, wiśniowym, limonkowym, malinowym, miętowym, rabarbarowym, pomarańczowym, truskawkowym i brzoskwiniowym.
Dbanie o równowagę elektrolitową w organizmie jest niezbędne dla zachowania zdrowia. Równowaga ta zależy od wielu czynników, takich jak pora roku, stan zdrowia i aktywność fizyczna. Dlatego tak ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, ograniczenie spożywania soli, picie odpowiedniej ilości wody czy komponowanie urozmaiconych, zbilansowanych posiłków.
Pamiętaj o tym, bo prawidłowy poziom elektrolitów pozwoli Ci zachować nie tylko zdrowie, ale i dobre samopoczucie! Powodzenia!
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także spis leków stosowanych w gastrologii. Znajdziesz tu między innymi wykaz leków na biegunkę, leki stosowane w leczeniu niestrawności, lekarstwa na wzdęcia, preparaty stosowane w chorobie Leśniowskiego-Crohna a także leki na wrzody żołądka oraz leki stosowane w chorobach wątroby. Męczy Cię zgaga? Sprawdź listę leków na refluks.