Multiwitaminy dla sportowców – o czym trzeba pamiętać?

Multiwitaminy dla sportowców – o czym trzeba pamiętać?

Mało powiedziane, że sport w Polsce jest modny. To styl życia. W miastach i na obszarach wiejskich nie brakuje entuzjastów wysiłku fizycznego. Wszyscy, bez względu na dyscyplinę sportu, powinni jednak korzystać z suplementów diety. Jak poprawnie dobrać multiwitaminy? Odpowiedź znajduje się poniżej.

Suplementy diety a sport

Sportowcy potrzebują odpowiedniego odżywiania, aby nabrać energii i czuć się dobrze podczas treningu. Fachowo dobrany zestaw witamin i minerałów pozwala uzyskać optymalną wydajność. Co jednak najważniejsze, dzięki nim można uzupełnić braki powstałe w trakcie wysiłku. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety aktywne fizycznie, powinni pozyskiwać kluczowe składniki odżywcze z jedzenia. Jednakże to nie zawsze wystarczy. Na szczęście z pomocą przychodzą multiwitaminy opracowane przez fachowców.

Multiwitaminy dla osób aktywnych fizycznie

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w odchudzaniu: Saxenda, Mysimba.

Zobacz także przykładowe preparaty witaminowe i ziołowe: Neurovit, PADMA 28 Formuła, Juvit D3, Fultium-D3, Dekristol Pro, Milgamma 100, Nervosol-K, Ginkofar Forte, Ferrum Lek.

Kompleks witamin grupy B

Ważne jest to, aby kupić preparaty multiwitaminowe bogate w substancje z grupy B. To bodaj najistotniejsza kategoria witamin. Tiamina, niacyna, kwas foliowy… bez nich prawidłowe funkcjonowanie organizmu byłoby niemożliwe. Zestawy witamin z kategorii B są więc zalecane nie tylko sportowcom. Niemniej to właśnie oni potrzebują ich najbardziej. Witamina B3 na przykład (kwas pantotenowy) zapewnia prawidłowy metabolizm energetyczny. Dzięki temu uwolnienie energii z jedzenia jest skuteczniejsze. To z kolei pozwala na lepszą wydajność podczas ćwiczeń. A na co pomaga pirydoksyna? To witamina B6, która ułatwia spalanie tłuszczu. Jeśli idealna sylwetka na siłowni jest dla kogoś ważna, suplement z pirydoksyną przyda się bez dwóch zdań.

Reklama

Multiwitaminy na stawy

Suplementacja po intensywnym wysiłku fizycznym powinna dotyczyć stawów. To nic nadzwyczajnego, że kolana po wielu godzinach biegania w górach są podatne na uszkodzenia. Dokładnie to samo można powiedzieć o nadgarstkach podczas podnoszenia ciężarów. Praktycznie każda dyscyplina sportowa nadwyręża ścięgna i chrząstki, więc multiwitaminy wzmacniające stawy to coś, o czym nie należy zapomnieć w trakcie suplementacji. Witaminy B1 i B6 świetnie się do tego nadają. Witamina E natomiast to silny antyoksydant, który niweluje usztywnienie włókien kolagenowych w stawach.

Cykliczne uzupełnianie magnezu po wysiłku

Utrata magnezu podczas pocenia to problem wielu z nas. Wysoka potliwość w czasie biegania pod górę to norma. Również rowerzyści w upalny dzień mogą coś powiedzieć na ten temat. W związku z tym sportowcy tracą całkiem sporo magnezu i muszą go uzupełniać. Ten minerał odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mięśni, w tym serca. Rola magnezu w organizmie dotyczy też ważnych funkcji metabolicznych. To katalizator przemian białkowych. Bez niego żaden sportowiec nie mógłby liczyć na dobre osiągi. Niedobór witamin i minerałów trzeba więc regularnie uzupełniać. W związku z tym każdy preparat multiwitaminowy powinno się łączyć z odpowiednią dawką magnezu, o ile nie został on uwzględniony w składzie suplementu.

Podsumowanie

Multiwitaminy dla osób aktywnych fizycznie to przede wszystkim cała grupa B. Te substancje wspomagają praktycznie każdą czynność w naszym ciele. Jeśli kupione w sklepie kompleksy witamin B nie mają dodatkowo witaminy E i D, można się pokusić o pojedyncze suplementy witaminowe. To wzmocni stawy. Poza tym w trakcie treningu nie wolno zapominać o magnezie, który bardzo łatwo daje się wypłukać z organizmu. Jednak nadmiar witamin i minerałów może być równie szkodliwy, co ich brak. Dlatego pora na najważniejszą wskazówkę: multiwitaminy należy dawkować zawsze w zgodzie z zaleceniami na opakowaniu. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.