Kiedy dni są coraz dłuższe i cieplejsze, narzekasz na brak sił, znużenie? Trudno ci wypocząć? To może być syndrom zmęczenia wiosennego. Jak sobie z nim poradzić?
Witaminy i minerały zwalczą zmęczenie
Nagłe ataki zmęczenia to jeden z najważniejszych objawów wiosennego przesilenia. Spowodowane są zwłaszcza niedoborami żelaza oraz niedotlenieniem. Towarzyszą im brak siły mięśni (przyczyną najczęściej jest niski poziom potasu), rozdrażnienie, bolesne skurcze mięśni (to oznaka niedoboru magnezu i witaminy B6).
Pomogą bomby witaminowe. Na śniadanie wypij koktajl z jarmużu (lub szpinaku), banana, pomarańczy i pestek słonecznika. Możesz dosypać łyżeczkę prawdziwego kakao. Na drugie śniadanie zjedz kanapkę z twarożkiem, sałatą i kiełkami: lucerny, soczewicy, fasoli mung lub rzodkiewki.
Sen pomoże się zregenerować
Bezsenność to bardzo częsta dolegliwość spowodowana przesileniem wio-sennym — skoki ciśnienia, przechodzące fronty atmosferyczne utrudniają zaśniecie. A bez odpowiedniej ilości snu trudno o zregenerowanie sił — stąd zmęczenie w ciągu dnia.
Aby łatwiej było zasnąć, ustal plan wieczoru, np. kolacja, relaks z książką, Wypicie szklanki herbaty, kąpiel i do łóżka. Jeśli przez tydzień będziesz ściśle przestrzegać własnego rytmu, przestaniesz mieć kłopoty z zasypianiem. Pilnuj tego rytmu także w wolne dni. Codziennie wstawaj o tej samej godzinie!
Zioła uregulują ciśnienie
Układ krążenia często nie nadąża za gwałtownie ścierającymi się o tej porze roku zimnymi i ciepłymi frontami. Pojawiają się skoki ciśnienia, kołatanie serca, bóle głowy charakterystyczne dla wiosennego przesilenia.
Warto regularnie mierzyć ciśnienie. Przy jego skokach najlepiej chwilę odpocząć, wypić herbatkę z melisy i rumianku: wymieszaj po łyżeczce ziół, zalej je szklanką gorącej wody, zaparzaj pod przykryciem 5 minut. Przecedź.
Bóle głowy zmniejszy np. masaż skroni olejkiem konopnym z CBD (ok. 10 zł w aptekach i drogeriach). Łyżeczkę olejku rozgrzej w dłoniach, masuj skronie kolistymi rucha-mi. Można też wdychać olejek eukaliptusowy.
Spacer poprawi nastrój
Bez dopływu odpowiedniej ilości tlenu na pewno będziesz zmęczona i w gorszym nastroju. Najlepszym lekiem na te dolegliwości jest codzienna aktywność na świeżym powietrzu.
Spaceruj szybkim krokiem co najmniej 45 minut każdego dnia.
Nie zapomnij o prawidłowym oddychaniu. Podczas spaceru stań wyprostowana. Wdychaj powietrze przez nos przez 2 sekundy — możesz podnieść ręce do góry, wstrzymaj oddech na 8 sekund, po czym wypuszczaj powietrze przez 4 sekundy ustami — opuszczając jednocześnie ręce.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.