Adrenalina WZF

Adrenalina WZF to lek dostępny na receptę, który zawiera substancję czynną – epinefrynę. Jest to amina sympatykomimetyczna, która działa pobudzająco na układ współczulny. Lek jest stosowany w nagłych przypadkach ostrych reakcji alergicznych (anafilaksji), wywołanych przez pokarmy, leki, ukąszenia i użądlenia owadów oraz inne alergeny. Adrenalina WZF jest przeznaczona do samodzielnego użycia natychmiast po wystąpieniu objawów ciężkiej reakcji alergicznej.

Allefin

Allefin to lek w postaci żelu do stosowania miejscowego na skórę. Zawiera dwie substancje czynne – difenhydraminę i lidokainę, które działają przeciwhistaminowo i miejscowo znieczulająco. Lek jest wskazany do objawowego leczenia zmian zapalnych i alergicznych skóry, z towarzyszącym świądem, powstałych w następstwie ukąszeń owadów, a także kontaktu z roślinami np. pokrzywą. Allefin jest dostępny bez recepty.

ALLERTEC FOXILL

Allertec Foxill to żel do stosowania na skórę, zawierający dimetyndenu maleinian, który hamuje działanie histaminy odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. Lek działa przeciwuczuleniowo, przeciwświądowo, zmniejsza obrzęki i łagodzi podrażnienia skóry, chłodząc ją jednocześnie. Idealny na świąd towarzyszący chorobom skóry, pokrzywce, ukąszeniom owadów i oparzeniom słonecznym.

Allertec Ukąszenia

Allertec Ukąszenia to lek stosowany w przypadku podrażnienia skóry po ukąszeniu owadów takich jak komary, mrówki, meszki, pszczoły, osy i inne. Zawiera dwie substancje czynne: antazolinę, która łagodzi objawy alergiczne, oraz nafazolinę, która powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych. Lek jest dostępny bez recepty. Stosuje się go miejscowo na skórę, natryskując miejsce po ukłuciu owada co 4-6 godzin.

Altac-Emo

Altac-Emo to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany miejscowo. Jest to żel zawierający octowinian glinu (aluminium acetotartrate) jako substancję czynną. Lek jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak stłuczenia, siniaki, oparzenia czy ukąszenia owadów. Wskazania do stosowania leku obejmują również stany zapalne skóry.

Amol

Amol to tradycyjny lek w postaci płynu, który zawiera mieszaninę olejków eterycznych. Jest dostępny bez recepty. Może być stosowany zarówno zewnętrznie, na skórę, jak i wewnętrznie, doustnie. Wewnętrznie stosowany jest w łagodnych dolegliwościach trawiennych jako środek rozkurczający. Zewnętrznie stosowany na skórę działa rozgrzewająco i powoduje przekrwienie skóry.

Amoxicillin -1A Pharma

Amoxicillin -1A Pharma to antybiotyk, który jest pochodną penicyliny. Lek ten ma właściwości bakteriobójcze i jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Lek ten leczy zakażenia uszu, gardła, nosa i zatok, zakażenia w obrębie klatki piersiowej, takich jak bakteryjne zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc, zakażenia pęcherza moczowego. Jest dostępny na receptę.

Amoxicillin CNP Pharma

Amoxicillin CNP Pharma to antybiotyk, który jest często stosowany w leczeniu różnych infekcji bakteryjnych. Lek ten jest skuteczny przeciwko szerokiemu spektrum bakterii i jest często przepisywany na zakażenia uszu, gardła, nosa i zatok, zakażenia dolnych dróg oddechowych takie jak zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc, zakażenia pęcherza moczowego, wczesne stadium boreliozy oraz chorobę wrzodową żołądka wywołaną przez bakterie Helicabacter pylori. Jest dostępny na receptę.

Amoxicillin MIP Pharma

Amoxicillin MIP Pharma to antybiotyk, który jest pochodną penicyliny. Ma właściwości bakteriobójcze i jest stosowany w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amoksycylinę. Lek ten jest dostępny na receptę. Wskazania do stosowania obejmują zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia układu moczowego oraz schorzenia układu trawiennego.

Anapen

Anapen to lek w postaci ampułko-strzykawki z adrenaliną, przeznaczony do natychmiastowego samodzielnego wstrzyknięcia przez osoby ze wstrząsem anafilaktycznym. Stosuje się go w nagłych przypadkach ciężkich reakcji alergicznych lub anafilaksji, wywołanych przez orzeszki ziemne lub inne pokarmy, leki, ukąszenia i użądlenia owadów oraz inne alergeny. Jest dostępny na receptę. Po zastosowaniu wstrzykiwacza automatycznego należy natychmiast zgłosić się po dalszą pomoc medyczną.

Anapen Junior

Anapen Junior to lek na receptę, który zawiera adrenalinę. Jest to specjalna ampułko-strzykawka z adrenaliną w postaci wstrzykiwacza automatycznego, służąca do wstrzykiwania w mięsień pojedynczej dawki adrenaliny. Lek ten jest przeznaczony do stosowania wyłącznie w nagłych przypadkach. Stosuje się go w leczeniu nagłych przypadków ciężkich reakcji alergicznych lub anafilaksji, wywołanych przez orzeszki ziemne lub inne pokarmy, leki, ukąszenia i użądlenia owadów oraz inne alergeny, jak również w przypadku anafilaksji powysiłkowej i anafilaksji o nieznanej przyczynie.

Antytoksyna jadu żmij

Antytoksyna jadu żmij to lek, który jest dostępny na receptę. Jest to roztwór do wstrzykiwań, który zawiera przeciwciała neutralizujące jad żmii zygzakowatej. Lek jest stosowany w celu neutralizacji działania jadu europejskiej żmii zygzakowatej w przypadku pokąsania przez nią ludzi. Dawkowanie i sposób podania leku zależy od stanu pacjenta i powinien być ustalony przez lekarza. Przed podaniem leku należy przeprowadzić wywiad dotyczący stanów alergicznych pacjenta oraz otrzymywania przez niego kiedykolwiek antytoksyny końskiej oraz przyjmowania w ciągu ostatnich 48 godzin leków przeciwhistaminowych.

Apiżel

Apiżel to lek na podłożu hydrożelowym, który zawiera ekstrakt propolisowy jako substancję czynną. Tradycyjnie stosowany jest jako środek o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, przeciwzapalnym i ułatwiającym gojenie po zastosowaniu zewnętrznym na skórę. Wskazany jest do użycia w przypadku występowania obrzęków i zaczerwienień skóry w stanach zapalnych wywołanych m.in. przez ukąszenia owadów, zakażenia drobnoustrojami, oparzenia. Lek Apiżel dostępny jest bez recepty.

Argol Essenza Balsamica

Argol Essenza Balsamica to preparat roślinny o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i antyseptycznym. Zawiera składniki esencji karmelitańskiej oraz olejki tymianku, mięty oraz mentol, które odpowiadają za szeroki zakres zastosowania preparatu. Jest stosowany w ostrym zapaleniu migdałków podniebiennych, przewlekłym, zanikowym zapaleniu śluzówki gardła, przewlekłym nawracającym zapaleniu krtani oraz zatok przynosowych. Jest dostępny bez recepty.

Aromatol

Aromatol to lek dostępny bez recepty, który zawiera mieszaninę olejków eterycznych i lewomentolu. Jest stosowany zewnętrznie na skórę, do płukania gardła, do inhalacji parowej lub doustnie. Zewnętrznie, Aromatol jest stosowany w celu poprawy złego samopoczucia np. przy przeziębieniu, bólach głowy, bólach mięśniowych, po ukąszeniach przez owady. Wewnętrznie, jest stosowany w dolegliwościach trawiennych takich jak wzdęcia i niestrawność.

Baikaderm

Baikaderm to krem zawierający zespół flawonów izolowanych z korzenia tarczycy bajkalskiej (Scutellaria baicalensis G.) oraz alantoinę. Działanie przeciwzapalne zespołu flawonów oparte jest na hamowaniu syntezy komórkowych mediatorów zapalenia. Lek jest wskazany uzupełniająco w leczeniu stanów zapalnych skóry o nieznanym pochodzeniu, stanów zapalnych powstałych w wyniku urazów mechanicznych oraz w przebiegu trądziku (trądzik grudkowo-krostkowy). Ponadto, preparat może być stosowany w celu łagodzenia podrażnień skóry. Baikaderm jest dostępny bez recepty.

Betnovate

Betnovate to lek dostępny na receptę, który jest stosowany w leczeniu różnych chorób skóry. Składa się z dwóch aktywnych składników: betametazonu, który działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i przeciwobrzękowo, oraz kliochinolu lub neomycyny, które mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Betnovate jest najczęściej stosowany w leczeniu różnych stanów zapalnych skóry, takich jak egzema, łuszczyca i różne formy dermatitis. Działa poprzez zmniejszanie wytwarzania substancji zapalnych przez komórki skóry, które powodują objawy takie jak zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie i ból.

Betnovate C

Betnovate C to lek w postaci maści, który zawiera dwa składniki aktywne: betametazon i kliochinol. Betametazon jest kortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, natomiast kliochinol działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Lek jest przeznaczony do leczenia różnych chorób skóry, które reagują na terapię kortykosteroidami i mają towarzyszące im lub wtórne zakażenie bakteryjne i (lub) grzybicze. Betnovate C jest dostępny na receptę.

Betnovate N

Betnovate N to lek w postaci maści lub kremu, który zawiera dwa aktywne składniki: betametazon i neomycynę. Betametazon jest kortykosteroidem, który działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Neomycyna jest antybiotykiem, który działa bakteriobójczo. Lek jest stosowany w leczeniu różnych chorób skóry, takich jak egzema, łuszczyca i różne stany zapalne skóry, które mogą być zakażone bakteriami. Betnovate N jest dostępny na receptę.

Bivacyn

leczenie powierzchniowych zakażeń oka wywołanych przez wrażliwe drobnoustroje.

Ceftriaxone Kabi

Ceftriaxone Kabi to antybiotyk z grupy cefalosporyn, który skutecznie zwalcza bakterie powodujące różnego rodzaju zakażenia. Jest stosowany u dorosłych pacjentów oraz dzieci, w tym także u noworodków. Lek jest wskazany do leczenia zakażeń takich jak: bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, pozaszpitalne zapalenie płuc, szpitalne zapalenie płuc, ostre zapalenia ucha środkowego, zakażenia w obrębie jamy brzusznej, powikłane zakażenia dróg moczowych (w tym odmiedniczkowe zapalenie nerek), zakażenia kości i stawów, powikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich, rzeżączka, kiła oraz bakteryjne zapalenie wsierdzia. Ceftriaxone Kabi jest dostępny na receptę.

Cefuroxime Glob

Cefuroxime Glob to antybiotyk beta-laktamowy o szerokim spektrum działania, stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jest dostępny na receptę. Lek jest stosowany do leczenia zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, ucha środkowego, układu moczowego, skóry i tkanek miękkich. Może być również stosowany w leczeniu boreliozy.

Cefuroxime Teva

Cefuroxime Teva to antybiotyk należący do grupy cefalosporyn II generacji. Jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych spowodowanych przez określone typy bakterii. Wskazania do stosowania obejmują zakażenia górnych dróg oddechowych (w tym zakażenia ucha, zatok, migdałków i gardła), zakażenia w obrębie klatki piersiowej, zakażenia pęcherza moczowego, zakażenia skóry i tkanek miękkich oraz wczesną fazę boreliozy. Lek jest dostępny na receptę.

Clavtac

Clavtac to lek, który składa się z dwóch składników: amoksycyliny oraz kwasu klawulanowego. Amoksycylina, będąca częścią grupy antybiotyków zwaną “penicylinami”, działa bakteriobójczo na niektóre bakterie powodujące zakażenia. Drugi składnik Clavtac, kwas klawulanowy, hamuje aktywność niektórych rodzajów enzymów, które rozkładają amoksycylinę. Clavtac jest stosowany u dzieci w leczeniu różnych zakażeń, takich jak ostre bakteryjne zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalne zapalenie płuc, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zakażenia skóry i tkanek miękkich, szczególnie zapalenie tkanki łącznej, ukąszenia przez zwierzęta, ciężki ropień okołozębowy z szerzącym się zapaleniem tkanki łącznej oraz zakażenia kości i stawów, w szczególności zapalenie kości i szpiku. Lek jest dostępny na receptę.

Crotamiton Farmapol

Crotamiton Farmapol to lek dostępny na receptę, który ma postać maści lub płynu do stosowania na skórę. Jest to lek o działaniu przeciwświerzbowym i przeciwświądowym. Stosuje się go w leczeniu świerzbu oraz w zwalczaniu świądu skóry, który towarzyszy zakażeniu świerzbowcem. Lek łatwo przenika do skóry, co przyspiesza jego działanie.

Cutivate

Cutivate to sterydowa maść stosowana w leczeniu zmian zapalnych i świądu w przebiegu chorób skóry. Jest skuteczny w leczeniu takich schorzeń jak liszaj płaski, toczeń rumieniowaty, łuszczyca, wyprysk, świerzbiączka oraz łojotokowe zapalenie skóry. Lek Cutivate jest dostępny na receptę. Wskazany jest do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 1. roku życia.

Dengvaxia

Dengvaxia to szczepionka przeciwko dengue, która jest stosowana do zapobiegania chorobie wywołanej przez wirusy dengue u osób w wieku od 9 do 45 lat, które wcześniej miały zakażenie wirusem dengue. Szczepionka jest podawana jako seria trzech iniekcji. Pierwsza dawka jest podawana, a następnie druga i trzecia dawka są podawane po 6 i 12 miesiącach. Dengvaxia jest dostępna na receptę.

Dermocort

Dermocort to lek w postaci aerozolu na skórę, który zawiera substancję czynną hydrokortyzon. Jest przeznaczony do stosowania miejscowego w stanach zapalnych skóry różnego pochodzenia, przede wszystkim o podłożu alergicznym. Hydrokortyzon działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne. Lek ten należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami. Dermocort jest dostępny bez recepty.

Dermopur

Dermopur to lek w postaci pudru leczniczego, który zawiera substancję czynną benzokainę. Wykazuje działanie miejscowo znieczulające, ściągające i wysuszające. Stosowany jest w stanach wysiękowych i zapalnych skóry, takich jak wypryski, wyprysk dziecięcy, wysypka pęcherzykowa w ospie wietrznej, półpaścu, skazy wysiękowe, świerzbiączka, potówki, pokrzywki, stany po ukąszeniach owadów oraz trądzik młodzieńczy. Lek jest dostępny bez recepty.

Dettol Med

Dettol Med to środek antyseptyczny do użytku miejscowego, który służy do przemywania niewielkich ran takich jak zadraśnięcia, rozcięcia, ukąszenia lub użądlenia owadów. Lek ten ma postać koncentratu i musi być rozcieńczony przed użyciem. Substancją czynną leku jest chloroksylenol. Dettol Med jest dostępny bez recepty.

Dexapolcort

Dexapolcort to lek dostępny na receptę, który występuje w postaci aerozolu do stosowania na skórę. Zawiera deksametazon, syntetyczny kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym, przeciwalergicznym i obkurczającym naczynia krwionośne. Stosuje się go miejscowo w różnych chorobach skóry, takich jak alergiczne choroby skóry, ostry wyprysk kontaktowy, odczyny po ukąszeniach owadów, pokrzywka, liszaj pokrzywkowy i kontaktowe stany zapalne skóry. Po wniknięciu do krwi deksametazon ulega metabolizmowi w wątrobie, a następnie jest wydalany przez nerki.

Diprophos

Diprophos to lek hormonalny, który nie zawiera hormonów. Posiada działanie immunosupresyjne, przeciwświądowe, przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Stosowany jest głównie w leczeniu ostrych i przewlekłych stanów poddających się leczeniu kortykosteroidami, takich jak choroby układu mięśniowo-szkieletowego i tkanek miękkich, choroby alergiczne, choroby skóry oraz kolagenozy. Lek jest dostępny na receptę.

Entil Ukąszenia

Entil Ukąszenia to wyrób medyczny w postaci żelu, który jest przeznaczony do stosowania na skórę po ukąszeniu owadów, takich jak komary. Działa na zasadzie osmozy, co pomaga eliminować toksyny wprowadzone przez owada. Żel działa miejscowo, łagodzi świąd, zmniejsza obrzęk i podrażnienie. Produkt jest dostępny bez recepty.

EpiPen Jr.

EpiPen Jr. to sterylny roztwór zawarty we wstrzykiwaczu do wstrzykiwań domięśniowych, stosowany w stanach zagrożenia życia. Jest przeznaczony dla dzieci o masie ciała pomiędzy 15 – 30 kilogramów. Lek ten podwyższa ciśnienie krwi, zmniejsza obrzęki, przyspiesza akcję serca oraz rozkurcza mięśnie gładkie dróg oddechowych. Zastosowanie ma w nagłych reakcjach alergicznych, takich jak wstrząs anafilaktyczny czy reakcje alergiczne wywołane przez alergeny, na przykład użądlenia owadów, leki czy pożywienie. EpiPen Jr. jest lekiem na receptę.

EpiPen Senior

EpiPen Senior to lek, który ma zastosowanie w nagłych przypadkach wstrząsu anafilaktycznego lub reakcji alergicznych na alergeny, takie jak użądlenia lub ukąszenia owadów, leki czy pożywienie. Działa poprzez pobudzanie receptorów alfa-adrenergicznych i ß-adrenergicznych. Jest dostępny na receptę.

Eurartesim

Eurartesim to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu niepowikłanej malarii, wywołanej przez Plasmodium falciparum. Może być przyjmowany przez dorosłych, młodzież, dzieci i niemowlęta w wieku powyżej 6 miesięcy i masie ciała 5 kilogramów lub więcej. Lek zawiera piperachiny tetrafosforan oraz dihydroartemizyninę. Należy wziąć pod uwagę oficjalne wytyczne dotyczące właściwego stosowania leków przeciwmalarycznych.

Fenistil

Fenistil to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną dimetyndenu maleinian. Stosowany jest w leczeniu objawowym alergicznych chorób skóry, takich jak pokrzywka, świąd w przebiegu atopowego zapalenia skóry, alergicznego wyprysku kontaktowego i wyprysku endogennego. Fenistil działa przeciwuczuleniowo, silnie łagodzi obrzęki i podrażnienia, miejscowo znieczula i chłodzi skórę. Może być stosowany u dzieci i osób dorosłych.

Forcid 1000

Forcid 1000 to antybiotyk zawierający dwie substancje czynne: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina działa bakteriobójczo, niszcząc bakterie poprzez zakłócanie produkcji ich ścian komórkowych. Kwas klawulanowy działa jako inhibitor beta-laktamaz, chroniąc amoksycylinę przed rozkładem przez enzymy produkowane przez niektóre bakterie. Forcid 1000 jest zwykle stosowany w leczeniu różnych infekcji bakteryjnych, takich jak infekcje układu oddechowego, układu moczowego, skóry i tkanek miękkich, a także infekcje zębów. Nie jestem w stanie potwierdzić, czy Forcid 1000 jest dostępny na receptę na podstawie dostępnych informacji.

Foxill

Foxill to lek w postaci żelu, który zawiera substancję czynną dimetyndenu maleinian. Działa przeciwuczuleniowo, silnie przeciwświądowo, zmniejsza obrzęk oraz łagodzi podrażnienie skóry delikatnie chłodząc ją w miejscu aplikacji. Stosowany jest w przypadku świądu, który towarzyszy dermatozom, pokrzywce, ukąszeniom owadów, a także oparzeniom słonecznym oraz powierzchownym oparzeniom skóry (oparzeniom pierwszego stopnia). Lek jest dostępny bez recepty.

Hydrocort CHEMA

Hydrocort CHEMA to maść, która zawiera w swoim składzie octan hydrokortyzonu – hormon kory nadnerczy o słabym działaniu. Lek ten wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz obkurczające naczynia krwionośne. Jest stosowany miejscowo na skórę w objawowym leczeniu niezakażonych zmian skórnych powstałych w przebiegu takich chorób skóry jak: ostre stany zapalne pochodzenia uczuleniowego (atopowe zapalenie skóry), łuszczyca skóry owłosionej, łuszczyca zadawniona, liszaj rumieniowaty, rumień wielopostaciowy, liszaj płaski o nasilonym świądzie, łojotokowe zapalenie skóry, wyprysk zliszajowaciały, ostre uczuleniowe lub zapalne choroby skóry, reakcje po ukąszeniach owadów, skórne odczyny polekowe, oparzenia I i II stopnia oraz neurodermatitis. Hydrocort CHEMA jest dostępny bez recepty.

Hydrocortisonum Aflofarm

Hydrocortisonum Aflofarm to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną octan hydrokortyzonu. Jest to glikokortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym i obkurczającym naczynia krwionośne. Stosowany jest miejscowo na skórę w leczeniu różnych stanów zapalnych skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry, liszaj rumieniowaty, rumień wielopostaciowy, liszaj płaski o nasilonym świądzie, łojotokowe zapalenie skóry, różne postacie wyprysku, łuszczyca owłosionej skóry głowy, łuszczyca zadawniona oraz świerzbiączka. Może być również stosowany do łagodzenia dolegliwości po ukąszeniach owadów.

Hydrocortisonum Amara

Hydrocortisonum Amara to lek w postaci kremu, który zawiera substancję czynną – octan hydrokortyzonu. Działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne. Stosowany jest miejscowo w leczeniu różnych stanów zapalnych skóry, takich jak egzema, łuszczyca, pokrzywka, reakcje alergiczne i ukąszenia owadów. Lek jest dostępny bez recepty.

Hydrocortisonum Jelfa

Hydrocortisonum Jelfa to lek, który zawiera substancję czynną hydrokortyzon. Jest to glikokortykosteroid, syntetyczny odpowiednik hormonów wydzielanych przez korę nadnerczy. Lek ten wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwwstrząsowe. Stosowany jest w leczeniu różnych stanów, takich jak niedoczynność kory nadnerczy różnej etiologii (choroba Addisona), niedoczynność przysadki z wtórną niedoczynnością kory nadnerczy (zespół Sheehana), zespół Nelsona po adrenalektomii, zespół nadnerczo-płciowy, choroby o podłożu autoimmunologicznym. Hydrocortisonum Jelfa jest dostępny na receptę.

Hydrocortisonum Oceanic

Hydrocortisonum Oceanic to lek w postaci kremu do stosowania miejscowego na skórę. Zawiera substancję czynną hydrokortyzonu octan, która działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne. Stosowany jest w celu łagodzenia reakcji skórnych po ukąszeniu lub użądleniu przez owady. Lek jest dostępny bez recepty.

Hydrocortisonum Ziaja

Hydrocortisonum Ziaja to lek w postaci kremu do stosowania miejscowego na skórę. Należy do grupy leków zwanych kortykosteroidami i zawiera substancję czynną hydrokortyzonu octan, która działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne. Jest wskazany do miejscowego leczenia stanów zapalnych skóry różnego pochodzenia, przede wszystkim o podłożu alergicznym, które reagują na glikokortykosteroidy. Lek jest dostępny bez recepty.

Hydrokortyzon Allefin

Hydrokortyzon Allefin to krem zawierający hydrokortyzon (w postaci octanu), stosowany miejscowo na skórę. Działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurcza naczynia krwionośne. Przeznaczony do leczenia atopowego zapalenia skóry, wyprysku alergicznego, pokrzywki, liszaja rumieniowatego, rumienia wielopostaciowego, liszaja płaskiego, łojotokowego zapalenia skóry, różnych postaci wyprysku, łuszczycy owłosionej skóry głowy, świerzbiączki oraz łagodzenia stanów po ukąszeniu owadów.

Hydrokortyzon Allefin Max

Hydrokortyzon Allefin Max to krem zawierający hydrokortyzon, kortykosteroid o słabym działaniu. Stosowany miejscowo działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurcza naczynia krwionośne. Wskazany w leczeniu stanów zapalnych skóry o podłożu alergicznym, takich jak atopowe zapalenie skóry, wyprysk alergiczny, pokrzywka, łojotokowe zapalenie skóry i łagodzenie stanów po ukąszeniu owadów.

Hydrokortyzon Hasco

Hydrokortyzon Hasco to lek w postaci kremu, który jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Jego skład zawiera hydrokortyzon w postaci octanu, który jest kortykosteroidem o słabym działaniu. Dzięki zastosowaniu miejscowemu, krem działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo oraz obkurcza naczynia krwionośne. Wskazany jest do stosowania w stanach zapalnych skóry różnego pochodzenia, przede wszystkim o podłożu alergicznym, o średnim nasileniu, które reagują na glikokortykosteroidy. Jest dostępny na receptę.

Hydrokortyzon Hasco Max

Hydrokortyzon Hasco Max to lek w postaci kremu, który jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Zawiera hydrokortyzon w postaci octanu, który jest kortykosteroidem o słabym działaniu. Dzięki zastosowaniu miejscowemu, krem działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo oraz obkurcza naczynia krwionośne. Jest polecany do stosowania w przypadku stanów zapalnych skóry różnego pochodzenia, przede wszystkim o podłożu alergicznym, o średnim nasileniu, które reagują na glikokortykosteroidy. Hydrokortyzon Hasco Max stosuje się miejscowo w następujących przypadkach: atopowe zapalenie skóry, wyprysk alergicznym, pokrzywka, łojotokowe zapalenie skóry oraz w celu łagodzenia stanów po ukąszeniu owadów.

Kamagel

Kamagel to preparat w postaci żelu o działaniu łagodzącym. W skład preparatu wchodzą wyciąg z koszyczków rumianku oraz octowinian sodu, które wykazują działanie antyseptyczne, łagodzące, odkażające i przeciwzapalne. Produkt jest stosowany jako środek łagodzący po ukąszeniach owadów, po opalaniu oraz po depilacji. Decyzja na dopuszczenie do obrotu leku Kamagel wygasła w kwietniu 2019 r. Lek jest już niedostępny na polskim rynku.

Kuterid

Kuterid to lek, który zawiera syntetyczny kortykosteroid – dipropionian betametazonu. Wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe, immunosupresyjne, przeciwproliferacyjne i obkurczające naczynia krwionośne w obrębie skóry. Stosowany jest w celu złagodzenia objawów zapalnych i świądu w chorobach skóry bez wysięku, które są wrażliwe na leczenie kortykosteroidami, takich jak: ostry i przewlekły wyprysk kontaktowy, łuszczyca, zapalenia skóry wywołane przez różne czynniki, niektóre postaci erytrodermii, liszaj czerwony, długotrwały liszaj rumieniowaty atopowego zapalenia skóry itp. Kuterid jest dostępny na receptę.

Lendacin

Lendacin to antybiotyk z grupy cefalosporyn, podobnych do penicyliny. Jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na klindamycynę, takich jak: zakażenia kości i stawów, zapalenie ucha środkowego, gardła, zatok, zakażenia zębów i jamy ustnej, zakażenia dolnych dróg oddechowych, zakażenia w obrębie miednicy i jamy brzusznej, zakażenia żeńskich narządów płciowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich, płonica, posocznica oraz zapalenie wsierdzia. Lek jest dostępny na receptę.

Locatop

Locatop to lek w postaci kremu, którego substancją czynną jest dezonid. Jest to syntetyczny kortykosteroid o silnym działaniu miejscowym. Stosowany na skórę wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne. Lek jest wskazany do stosowania u niemowląt, dzieci, młodzieży i dorosłych w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu, w różnych chorobach skóry takich jak: wyprysk kontaktowy, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca (oprócz bardzo nasilonych zmian), liszaj płaski, świerzbiączka ograniczona, liszaj twardzinkowy i zanikowy, ziarniniak obrączkowaty, toczeń rumieniowaty przewlekły, łuszczyca krostkowa dłoni i stóp, łojotokowe zapalenie skóry (z wyjątkiem skóry twarzy), objawowe leczenie świądu w ziarniniaku grzybiastym oraz duże odczyny po ukąszeniach owadów. Lek jest dostępny na receptę.

Maść arnikowa

Maść arnikowa to lek dostępny bez recepty, który zawiera wyciąg z kwiatostanu arniki łąkowej. Substancje zawarte w wyciągu z kwiatów arniki wykazują działanie ochronne na naczynia krwionośne, zmniejszają przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działają przeciwobrzękowo. Stosowany jest pomocniczo w stłuczeniach (w przypadku siniaków), skręceniach z obrzękiem pourazowym, objawowo po ukąszeniach owadów oraz w dolegliwościach reumatycznych.

Maść propolisowa 3%

Maść propolisowa 3% to preparat na podłożu wodno-emulsyjnym, zawierający w swoim składzie substancję czynną – ekstrakt propolisowy (etanolowy zagęszczony wyciąg z kitu pszczelego). Działa przeciwdrobnoustrojowo i przeciwzapalnie oraz skraca czas gojenia się uszkodzeń skóry, przyspieszając regenerację tkanek. Stosuje się go przy niewielkich uszkodzeniach skóry, otarciach skóry, łagodnych stanach zapalnych skóry, w oparzeniach I stopnia (zaczerwienienie), stanach zapalnych i obrzękach po ukąszeniach owadów. Maść propolisowa 3% jest dostępna bez recepty.

Maxibiotic

Maxibiotic to lek w postaci maści, który zawiera trzy antybiotyki: siarczan neomycyny, siarczan polimyksyny B oraz bacytracynę cynkową. Te substancje czynne działają przeciwbakteryjnie i uzupełniają się nawzajem, co zwiększa zakres działania przeciwbakteryjnego. Lek jest przeznaczony do miejscowego stosowania na skórę w przypadku drobnych ran, owrzodzeń oraz oparzeń. Maxibiotic jest dostępny bez recepty.

Nalewka z koszyczka arniki

Nalewka z koszyczka arniki to lek dostępny bez recepty. Jest to tradycyjny produkt leczniczy roślinny, który stosuje się po rozcieńczeniu. Znajduje zastosowanie w formie okładów na stłuczenia, skręcenia, siniaki, obrzęki, zapalenie żył oraz po ukąszeniu owadów. Można go również używać do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych dziąseł i aftach.

Nalewka z kwiatu arniki

Nalewka z kwiatu arniki to naturalny produkt, który służy do okładów i płukania jamy ustnej. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym przyspiesza wygaszanie ognisk zapalnych oraz przeciwdziała ich powstawaniu. Kwiat arniki stymuluje przepływ krwi przez tkanki, a także wchłanianie krwiaków. Stosuje się go w postaci okładów do leczenia stłuczeń, zwichnięć, krwiaków i siniaków. Zaleca się także przykładanie okładów na ukąszenia owadów. Takie okłady mają właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne oraz przyspieszają gojenie się ran. Produkt jest dostępny bez recepty.

Neobiotic

Neobiotic zawiera neomycynę, antybiotyk aminoglikozydowy o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego, skuteczny wobec wielu bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Lek stosowany jest miejscowo, krótkotrwale, w leczeniu zakażeń bakteryjnych skóry, drobnych ran, owrzodzeń i oparzeń.

Ospamox

Ospamox to antybiotyk beta-laktamowy o szerokim spektrum działania, zawierający substancję czynną amoksycylinę. Jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych różnych części ciała, takich jak zakażenia górnych dróg oddechowych, dolnych dróg oddechowych, układu moczowo-płciowego, skóry i tkanek miękkich. Ospamox jest dostępny na receptę.

Oxycort

Oxycort to lek złożony, który zawiera dwie substancje czynne: oksytetracyklinę, antybiotyk z grupy tetracyklin, oraz hydrokortyzon, kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym i obkurczającym naczynia krwionośne. Lek ten jest stosowany w leczeniu stanów zapalnych skóry powikłanych zakażeniem bakteryjnym, takich jak liszajec, zapalenie mieszków włosowych, alergiczne choroby skóry – pokrzywka, wyprysk, świerzbiączka; oparzenia i odmrożenia I stopnia; stany po ukąszeniach owadów; róża. Oxycort jest dostępny na receptę.

Peritol

Peritol to lek zawierający cyproheptadynę, substancję czynną z grupy leków przeciwhistaminowych. Blokuje on działanie histaminy i innych substancji wytwarzanych przez organizm, które wywołują alergię lub świąd. Stosuje się go w leczeniu chorób alergicznych, szczególnie tych, którym towarzyszy świąd, np. ostra i przewlekła pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wysypka polekowa, wyprysk, zapalenie skóry z wypryskiem, kontaktowe zapalenie skóry, neurodermit, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (katar sienny). Jest dostępny na receptę.

Polibiotic

Polibiotic to lek w postaci maści, który zawiera trzy antybiotyki: siarczan neomycyny, siarczan polimyksyny B oraz bacytracyna cynkową. Te substancje wykazują szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego. Lek jest stosowany na drobne rany, otarcia, zadrapania, ukąszenia, oparzenia i owrzodzenia skóry. Polibiotic jest dostępny na receptę.

Puder płynny

Puder płynny to lek stosowany miejscowo na skórę. Zawiera tlenek cynku, który działa ściągająco, osłaniająco i słabo antyseptycznie. Stosowany jest w stanach zapalnych skóry, na trudno gojące się rany, w ospie wietrznej, półpaścu, po ukąszeniach owadów oraz innych chorobach skóry przebiegających ze świądem. Jest dostępny bez recepty.

Puder płynny Aflofarm

Puder płynny Aflofarm to lek dostępny bez recepty, który zawiera tlenek cynku i mentol. Wykazuje działanie miejscowo znieczulające, przeciwświądowe, osłaniające i ściągające. Jest stosowany pomocniczo w łagodzeniu objawów skórnych ospy wietrznej, półpaśca oraz ukąszeń owadów. Zmienioną chorobowo skórę należy smarować 3 lub 4 razy na dobę.

Puder płynny z anestezyną

Puder płynny z anestezyną to lek do stosowania miejscowego na skórę. Działa jako środek ściągający, wysuszający i przeciwświądowy. Jest dostępny bez recepty i zawiera tlenek cynku i benzokainę jako substancje czynne. Wskazaniem do stosowania leku są ukąszenia owadów, pokrzywka, a także inne stany, którym towarzyszy świąd skóry.

Pudroderm

Pudroderm to lek w postaci zawiesiny stosowany na skórę. Zawiera substancje czynne: tlenek cynku, mentol i benzokainę. Działa ściągająco, wysuszająco i przeciwświądowo. Stosowany jest w stanach zapalnych skóry z wysypką, świądem i obrzękiem, a także po ukąszeniach owadów. Może być również stosowany pomocniczo w ospie wietrznej i półpaścu. Lek jest dostępny bez recepty.

Pudrospan – puder płynny

Pudrospan to puder płynny, który jest dostępny bez recepty. Jest to preparat o działaniu przeciwświądowym do stosowania zewnętrznego. Zawiera substancje czynne takie jak tlenek cynku, mentol i benzokainę. Stosowany jest jako środek kojący i wysuszający w chorobach skóry, półpaścu, ospie wietrznej i po ukąszeniach owadów.

Rivel

Rivel to lek w postaci żelu, który zawiera substancję czynną – mleczan etakrydyny. Wykazuje on silne działanie przeciwbakteryjne, szczególnie na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, a także przeciwgrzybicze. Jest wskazany do stosowania w odkażaniu skóry i błon śluzowych, wspomagająco w leczeniu zakażeń skóry wywołanych głównie przez bakterie Gram-dodatnie (czyraki, czyraki mnogie, ropnie), mieszanych zapaleń skóry (bakteryjnych i grzybiczych), po ukąszeniu owadów. Rivel jest dostępny bez recepty.

Stamaril

Stamaril to szczepionka przeciw żółtej febrze, przeznaczona dla dzieci od 6 miesiąca życia (w wyjątkowych sytuacjach), młodzieży i dorosłych. Szczepionka ta jest stosowana do czynnego uodparniania przeciw żółtej febrze u osób podróżujących, przejeżdżających lub mieszkających na obszarze, gdzie występuje obecnie lub okresowo ryzyko transmisji wirusa żółtej febry. Jest również zalecana dla osób podróżujących do jakiegokolwiek kraju, w którym przy wjeździe wymagana jest Międzynarodowa Książeczka Szczepień oraz dla osób narażonych na kontakt z potencjalnie zakaźnymi materiałami, takimi jak personel laboratorium. Stamaril jest dostępny na receptę.

Ukąszenia owadów – skuteczne sposoby łagodzenia i zapobiegania

Ukąszenia owadów są powszechnym problemem, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy aktywność insektów znacząco wzrasta. Dolegliwości takie jak swędzenie, ból, zaczerwienienie i obrzęk mogą być nie tylko nieprzyjemne, ale w niektórych przypadkach również niebezpieczne. Szczególnie narażone są osoby uczulone na jad owadów oraz dzieci, które mają tendencję do rozdrapywania miejsc ukąszeń, co może prowadzić do zakażeń bakteryjnych. Na szczęście, rynek oferuje szeroki wybór preparatów i środków, które skutecznie łagodzą objawy po ukąszeniach oraz pomagają zapobiegać nieprzyjemnym spotkaniom z owadami. Poznanie mechanizmów działania tych preparatów oraz odpowiednie postępowanie w przypadku ukąszenia może znacząco zmniejszyć dyskomfort i ryzyko powikłań, pozwalając cieszyć się aktywnościami na świeżym powietrzu bez zbędnych obaw.

ugryzienie komara

Jakie owady najczęściej atakują człowieka?

Różne gatunki owadów mogą powodować ukąszenia o odmiennym charakterze i nasileniu objawów. Do najczęściej spotykanych owadów, których ukąszenia są uciążliwe dla człowieka, należą:

Owady kłująco-ssące:

  • Komary – powodują swędzące bąble z charakterystycznym czerwonym punktem w centrum
  • Meszki – ich ślina zawiera substancje powodujące silniejszą reakcję niż po ukąszeniu komara
  • Kleszcze – nie tylko powodują reakcję miejscową, ale mogą przenosić groźne choroby jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu

Owady żądlące:

  • Pszczoły – zostawiają żądło w skórze, które należy natychmiast usunąć
  • Osy – mogą żądlić wielokrotnie, ich jad zawiera substancje silnie alergizujące
  • Szerszenie – ich ukąszenia są bardziej bolesne i mogą prowadzić do silniejszych reakcji ogólnoustrojowych

Mechanizm reakcji organizmu na ukąszenie owada

Gdy dochodzi do ukąszenia, organizm reaguje na obce substancje zawarte w ślinie lub jadzie owada. W przypadku komarów, samice wstrzykują podczas pobierania krwi ślinę zawierającą antykoagulanty i białka, które zapobiegają krzepnięciu. Układ odpornościowy rozpoznaje te substancje jako obce i uwalnia histaminę – związek odpowiedzialny za zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, co prowadzi do powstania obrzęku, zaczerwienienia i swędzenia.

W przypadku owadów żądlących mechanizm jest podobny, ale reakcja może być silniejsza ze względu na większą ilość i toksyczność jadu. Jad pszczół, os czy szerszeni zawiera enzymy i peptydy powodujące miejscową reakcję zapalną, a u osób uczulonych może wywołać reakcję ogólnoustrojową.

Objawy po ukąszeniu owadów

Objawy po ukąszeniu owada zależą od rodzaju owada, miejsca ukąszenia oraz indywidualnej wrażliwości osoby ukąszonej. Najczęstsze objawy to:

Reakcje miejscowe:

  • Ból i pieczenie w miejscu ukąszenia
  • Zaczerwienienie skóry
  • Obrzęk
  • Świąd, często intensywny i trudny do zniesienia
  • Niewielki bąbel lub wysypka

Reakcje ogólnoustrojowe (rzadsze, ale poważniejsze):

  • Rozległy obrzęk wykraczający poza miejsce ukąszenia
  • Pokrzywka na całym ciele
  • Trudności w oddychaniu
  • Zawroty głowy i osłabienie
  • Nudności i wymioty
  • Obrzęk warg, języka lub gardła
  • Spadek ciśnienia krwi

Reakcje ogólnoustrojowe mogą być objawem wstrząsu anafilaktycznego, który jest stanem zagrażającym życiu i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Pierwsza pomoc po ukąszeniu owada

Właściwe postępowanie bezpośrednio po ukąszeniu może znacząco zmniejszyć nasilenie objawów:

  1. Usuń żądło (jeśli pozostało) – w przypadku użądlenia przez pszczołę, należy jak najszybciej usunąć żądło, delikatnie zeskrobując je paznokciem lub kartą płaską. Nie należy chwytać żądła pincetą ani palcami, gdyż może to spowodować wstrzyknięcie większej ilości jadu.
  2. Przemyj miejsce ukąszenia – użyj wody z mydłem lub środka antyseptycznego, aby oczyścić miejsce ukąszenia i zmniejszyć ryzyko infekcji.
  3. Zastosuj zimny okład – przyłożenie lodu owiniętego w czystą szmatkę pomaga zmniejszyć obrzęk i łagodzi ból.
  4. Zastosuj preparat przeciwświądowy – maści, żele lub kremy zawierające substancje przeciwhistaminowe lub kortykosteroidy mogą przynieść ulgę.
  5. Podnieś ukąszoną część ciała – jeśli to możliwe, unieś ukąszoną kończynę, aby zmniejszyć obrzęk.

Skuteczne preparaty na ukąszenia owadów

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów łagodzących objawy ukąszeń owadów. Można je podzielić na kilka kategorii:

Preparaty przeciwhistaminowe:

Działają poprzez blokowanie receptorów histaminowych, zmniejszając świąd i obrzęk. Dostępne są w formie doustnej oraz do stosowania miejscowego. Najpopularniejsze substancje aktywne to:

  • Maleinian dimetyndenu (Fenistil, Foxill) – działa przeciwświądowo, zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych
  • Cetyryzyna, loratadyna – leki doustne o działaniu przeciwalergicznym
  • Klemastyna – lek przeciwhistaminowy pierwszej generacji, szczególnie skuteczny przy silnym świądzie

Preparaty kortykosteroidowe:

Mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. W przypadku ukąszeń owadów stosuje się głównie hydrokortyzon w niskich stężeniach (0,5-1%):

  • Hydrokortyzon (Maxicortan, Oillan Med) – hamuje wytwarzanie czynników prozapalnych, zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych
  • Deksametazon – silniejszy glikokortykosteroid, stosowany przy bardziej nasilonych reakcjach

Preparaty łączące różne składniki aktywne:

  • Preparaty zawierające zarówno substancje przeciwhistaminowe, jak i znieczulające miejscowo (np. lidokaina, benzokaina)
  • Żele i kremy z dodatkiem mentolu, który zapewnia uczucie chłodzenia i dodatkowe działanie przeciwświądowe

Preparaty naturalne:

  • Aloes – działa łagodząco i przeciwzapalnie
  • Olejek z drzewa herbacianego – ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne
  • Olejek lawendowy – działa uspokajająco na skórę i może łagodzić świąd
  • Wyciąg z nagietka – przyspiesza gojenie i zmniejsza stan zapalny

Formy aplikacji preparatów na ukąszenia

Preparaty na ukąszenia owadów dostępne są w różnych formach, co pozwala na wybór najwygodniejszej dla użytkownika:

Żele:

Mają lekką, chłodzącą konsystencję, która szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Żele zawierające mentol dodatkowo chłodzą i łagodzą świąd. Przykłady to Fenistil, Foxill czy Entil Ukąszenia.

Maści i kremy:

Bardziej tłuste i odżywcze dla skóry, idealne przy suchości i podrażnieniach. Dobrze sprawdzają się przy bardziej nasilonych reakcjach alergicznych.

Spraye i płyny:

Wygodne w aplikacji, szczególnie na większe powierzchnie skóry lub trudno dostępne miejsca. Często zawierają dodatkowe składniki antyseptyczne.

Plastry i opatrunki:

Zapewniają mechaniczną barierę ochronną, co może być korzystne przy ryzyku infekcji lub tendencji do drapania.

Preparaty doustne:

W przypadku silniejszych reakcji lub wielu ukąszeń, leki przeciwhistaminowe doustne mogą być bardziej skuteczne niż preparaty miejscowe.

Profilaktyka ukąszeń owadów

Zapobieganie ukąszeniom jest najlepszą strategią, szczególnie dla osób uczulonych na jad owadów. Oto kilka skutecznych metod:

Repelenty (środki odstraszające owady):

Zawierają substancje aktywne, które zniechęcają owady do zbliżania się:

  • DEET (dietyltoluamid) – jeden z najskuteczniejszych składników repelentów, zapewnia ochronę przez kilka godzin
  • Ikaridin (pikarydyna) – równie skuteczny jak DEET, ale mniej drażniący dla skóry
  • IR3535 – syntetyczny repelent o szerszym spektrum działania
  • Olejek z eukaliptusa cytrynowego – naturalna alternatywa dla chemicznych repelentów

Odpowiedni ubiór:

  • Jasne, spokojne kolory są mniej atrakcyjne dla owadów niż jaskrawe
  • Długie rękawy i nogawki zmniejszają powierzchnię skóry narażoną na ukąszenia
  • Nakrycie głowy chroni przed owadami latającymi nisko

Dodatkowe metody zapobiegawcze:

  • Unikanie używania silnie pachnących kosmetyków, perfum i dezodorantów
  • Nie spożywanie słodkich pokarmów i napojów na otwartej przestrzeni
  • Szczelne zamykanie pojemników na odpady
  • Używanie moskitier w oknach i nad łóżkami
  • Likwidacja miejsc rozmnażania się komarów (stojąca woda)
  • Stosowanie specjalnych urządzeń odstraszających owady (elektrofumigatory, lampy UV)

Szczególne przypadki ukąszeń

Ukąszenia kleszczy:

Kleszcze stanowią szczególne zagrożenie ze względu na możliwość przenoszenia chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. W przypadku ukąszenia kleszcza:

  1. Usuń kleszcza jak najszybciej, używając specjalnych przyrządów do usuwania kleszczy lub pincety o cienkich końcówkach. Chwyć kleszcza jak najbliżej skóry i wyciągnij zdecydowanym, płynnym ruchem, nie skręcając.
  2. Nie smaruj kleszcza tłuszczem, alkoholem ani innymi substancjami przed usunięciem.
  3. Po usunięciu kleszcza zdezynfekuj miejsce ukąszenia.
  4. Obserwuj miejsce ukąszenia przez kilka tygodni. Pojawienie się rumienia wędrującego (rozszerzająca się czerwona plama z charakterystycznym przejaśnieniem w środku) wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Ukąszenia pszczół i os:

Użądlenia pszczół i os są bolesne i mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. W przypadku użądlenia:

  1. Natychmiast usuń żądło (jeśli pozostało), uważając, aby nie wycisnąć więcej jadu.
  2. Przemyj miejsce użądlenia wodą z mydłem.
  3. Zastosuj zimny okład, aby zmniejszyć ból i obrzęk.
  4. Użyj preparatu przeciwhistaminowego, aby złagodzić świąd i obrzęk.
  5. W przypadku oznak reakcji alergicznej (trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy, zawroty głowy) natychmiast skontaktuj się z pomocą medyczną.

Ukąszenia owadów u dzieci

Dzieci są szczególnie narażone na ukąszenia owadów ze względu na aktywny tryb życia na świeżym powietrzu oraz tendencję do nieświadomego drażnienia owadów. Dodatkowo, dzieci często nie potrafią powstrzymać się od drapania swędzących miejsc, co zwiększa ryzyko infekcji.

W przypadku ukąszeń u dzieci:

  1. Wybieraj preparaty przeznaczone dla dzieci lub te o łagodnym składzie.
  2. Unikaj stosowania preparatów zawierających silne substancje aktywne bez konsultacji z lekarzem.
  3. Obserwuj dziecko pod kątem objawów reakcji alergicznej.
  4. Staraj się zapobiegać drapaniu – krótko przytnij paznokcie dziecka, w nocy możesz nałożyć dziecku bawełniane rękawiczki.
  5. Stosuj metody rozpraszające uwagę dziecka od świądu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jak rozpoznać, czy ukąszenie owada wymaga interwencji lekarskiej?

Większość ukąszeń owadów powoduje jedynie łagodne reakcje miejscowe, które można leczyć domowymi sposobami lub preparatami dostępnymi bez recepty. Jednak niektóre objawy powinny skłonić do niezwłocznej konsultacji z lekarzem:

  • Trudności w oddychaniu lub połykaniu
  • Obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła
  • Zawroty głowy, osłabienie lub omdlenia
  • Przyspieszone bicie serca
  • Silny ból brzucha, nudności lub wymioty
  • Wysypka obejmująca dużą część ciała
  • Narastający obrzęk i zaczerwienienie wokół miejsca ukąszenia, zwłaszcza jeśli towarzyszą temu gorączka i ból

Jakie domowe sposoby są skuteczne w łagodzeniu objawów po ukąszeniu owada?

Kilka prostych metod może przynieść ulgę przy łagodnych reakcjach na ukąszenia owadów:

  • Zimny okład – przyłóż lód owinięty w czystą szmatkę na 10-15 minut, aby zmniejszyć obrzęk i ból
  • Pasta z sody oczyszczonej – zmieszaj sodę oczyszczoną z wodą do konsystencji pasty i nałóż na miejsce ukąszenia
  • Okład z octu jabłkowego – rozcieńcz ocet wodą w proporcji 1:1 i przyłóż kompres na kilka minut
  • Aloes – żel z aloesu ma działanie kojące i przeciwzapalne
  • Cebula – plasterek cebuli przyłożony do miejsca ukąszenia może zmniejszyć świąd i obrzęk dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym

Czy ukąszenia owadów mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży?

Większość ukąszeń owadów nie stanowi zagrożenia dla kobiet w ciąży i rozwijającego się płodu. Jednak niektóre owady, jak komary, mogą przenosić choroby, które są niebezpieczne podczas ciąży (np. wirus Zika, malaria). Ponadto, silne reakcje alergiczne mogą wpływać na przepływ krwi do łożyska. Kobietom w ciąży zaleca się:

  • Stosowanie bezpiecznych repelentów (po konsultacji z lekarzem)
  • Noszenie odpowiedniej odzieży ochronnej
  • Stosowanie moskitier
  • W przypadku ukąszenia, konsultacja z lekarzem przed zastosowaniem jakichkolwiek leków

Jak wygląda rumień wędrujący po ukąszeniu kleszcza?

Rumień wędrujący (erythema migrans) to charakterystyczny objaw boreliozy – choroby przenoszonej przez kleszcze. Wygląda on następująco:

  • Początkowo pojawia się jako niewielka czerwona plamka w miejscu ukąszenia (zwykle 3-30 dni po ukąszeniu)
  • Stopniowo się rozszerza, osiągając średnicę powyżej 5 cm
  • Ma kształt okrągły lub owalny
  • Często z centralnym przejaśnieniem, przypominającym „tarczę strzelniczą”
  • Zwykle nie swędzi ani nie boli
  • Może być cieplejszy niż otaczająca skóra

Wystąpienie rumienia wędrującego jest wskazaniem do natychmiastowej konsultacji lekarskiej i włączenia antybiotykoterapii.

Czy można stosować te same preparaty na ukąszenia różnych owadów?

Większość dostępnych na rynku preparatów na ukąszenia ma szerokie spektrum działania i może być stosowana niezależnie od rodzaju owada. Jednak niektóre ukąszenia mogą wymagać specyficznego podejścia:

  • Ukąszenia kleszczy – priorytetem jest właściwe usunięcie kleszcza i obserwacja miejsca ukąszenia pod kątem objawów boreliozy
  • Użądlenia os i pszczół – mogą wymagać silniejszych preparatów przeciwhistaminowych lub kortykosteroidowych ze względu na intensywność reakcji
  • Ukąszenia pająków – niektóre gatunki pająków mają toksyczny jad, który może wymagać specjalistycznego leczenia

W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem.

Jak długo utrzymują się objawy po ukąszeniu owada?

Czas utrzymywania się objawów po ukąszeniu owada zależy od kilku czynników:

  • Rodzaju owada
  • Indywidualnej reakcji organizmu
  • Zastosowanego leczenia

Typowo objawy utrzymują się:

  • Ukąszenia komarów: 3-4 dni
  • Użądlenia os i pszczół: 2-5 dni (ból ustępuje zwykle po 24 godzinach)
  • Ukąszenia kleszczy: miejsce ukąszenia może być zaczerwienione przez kilka dni (pojawienie się rumienia wędrującego po 3-30 dniach może świadczyć o boreliozie)
  • Ukąszenia meszek: 3-7 dni (mogą powodować silniejszą reakcję niż komary)

Jeśli objawy nasilają się zamiast ustępować lub utrzymują się dłużej niż tydzień, wskazana jest konsultacja lekarska.

Jak można złagodzić swędzenie po ukąszeniu owada u małych dzieci?

Swędzenie po ukąszeniu owada może być szczególnie trudne do zniesienia dla małych dzieci, które mają tendencję do drapania. Aby złagodzić świąd i zapobiec infekcji:

  • Stosuj preparaty przeznaczone dla dzieci, zawierające łagodne składniki przeciwświądowe
  • Nakładaj zimne okłady na swędzące miejsca
  • Przytnij krótko paznokcie dziecka
  • Możesz nałożyć dziecku bawełniane rękawiczki na noc
  • Kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej może przynieść ulgę
  • Odwracaj uwagę dziecka od świądu przez zabawę lub inne aktywności
  • W razie potrzeby skonsultuj się z pediatrą odnośnie stosowania doustnych leków przeciwhistaminowych w odpowiedniej dawce dla wieku dziecka

Jak skutecznie usunąć kleszcza?

Prawidłowe usunięcie kleszcza zmniejsza ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki:

  1. Użyj specjalnego przyrządu do usuwania kleszczy (dostępnego w aptekach) lub pincety o cienkich końcówkach
  2. Chwyć kleszcza jak najbliżej powierzchni skóry
  3. Pociągnij zdecydowanym, płynnym ruchem, prostopadle do skóry, bez skręcania czy zgniatania ciała kleszcza
  4. Po usunięciu kleszcza, dokładnie zdezynfekuj miejsce ukąszenia
  5. Sprawdź, czy usunięto całego kleszcza (łącznie z głową)
  6. Obserwuj miejsce ukąszenia przez kilka tygodni pod kątem objawów infekcji lub rumienia wędrującego

Nie należy:

  • Smarować kleszcza tłuszczem, alkoholem, benzyną czy innymi substancjami
  • Przypalać kleszcza
  • Wykręcać go gwałtownymi ruchami
  • Zgniatać kleszcza palcami

Które leki przeciwhistaminowe są najbardziej skuteczne przy ukąszeniach owadów?

W przypadku ukąszeń owadów skuteczne są zarówno leki przeciwhistaminowe do stosowania miejscowego, jak i doustne:

Do stosowania miejscowego:

  • Maleinian dimetyndenu (Fenistil, Foxill) – szybko łagodzi świąd i zmniejsza obrzęk
  • Difenhydramina w połączeniu z lidokainą – dodatkowo znieczula miejsce ukąszenia

Do stosowania doustnego:

  • Cetyryzyna, loratadyna, desloratadyna – leki przeciwhistaminowe II generacji, które nie powodują senności
  • Klemastyna, hydroksyzyna – leki I generacji, szczególnie skuteczne przy silnym świądzie, ale mogą powodować senność

Wybór leku zależy od nasilenia objawów, wieku pacjenta oraz ewentualnych przeciwwskazań. W przypadku silnych reakcji alergicznych najlepiej skonsultować wybór leku z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia

  1. Demain JG. Papular urticaria and things that bite in the night. Current Allergy and Asthma Reports. 2003;3(4):291-303. DOI: 10.1007/s11882-003-0089-3. PMID: 12791208.
  2. Stibich AS, Schwartz RA. Papular urticaria. Cutis. 2001;68(2):89-91. PMID: 11534915.
  3. Goddard J, deShazo R. Bed bugs (Cimex lectularius) and clinical consequences of their bites. JAMA. 2009;301(13):1358-1366. DOI: 10.1001/jama.2009.405. PMID: 19336711.
  4. Reisman RE. Insect stings. New England Journal of Medicine. 1994;331(8):523-527. DOI: 10.1056/NEJM199408253310808. PMID: 8041420.
  5. Golden DB. Insect sting allergy and venom immunotherapy: a model and a mystery. Journal of Allergy and Clinical Immunology. 2005;115(3):439-447. DOI: 10.1016/j.jaci.2005.01.005. PMID: 15753884.
  6. Müller U, Mosbech H, Blaauw P, Dreborg S, Malling HJ, Przybilla B, Urbanek R, Pastorello E, Blanca M, Bousquet J, et al. Emergency treatment of allergic reactions to Hymenoptera stings. Clinical & Experimental Allergy. 1991;21(3):281-288. DOI: 10.1111/j.1365-2222.1991.tb01657.x. PMID: 1863892.
  7. Fradin MS, Day JF. Comparative efficacy of insect repellents against mosquito bites. New England Journal of Medicine. 2002;347(1):13-18. DOI: 10.1056/NEJMoa011699. PMID: 12097535.
  8. Clark GG, Farley TA. Public health measures to reduce Aedes aegypti populations in order to decrease dengue transmission. Bulletin of the Pan American Health Organization. 1994;28(2):186-188. PMID: 8069339.
  9. Dryden MW, Payne PA, Smith V, Hostetler J. Efficacy of imidacloprid:(1-1[6-Chloro-3-pyridylmethyl]-N-nitro-imidazolidin-2-ylideneamine) against ticks (Acari: Ixodidae) on dogs. Veterinary Parasitology. 2006;136(1):69-79. DOI: 10.1016/j.vetpar.2005.10.028. PMID: 16310955.
  10. Stanek G, Wormser GP, Gray J, Strle F. Lyme borreliosis. The Lancet. 2012;379(9814):461-473. DOI: 10.1016/S0140-6736(11)60103-7. PMID: 21903253.
  11. Moffitt JE, Golden DB, Reisman RE, Lee R, Nicklas R, Freeman T, deshazo R, Tracy J, Bernstein IL, Blessing-Moore J, Khan DA. Stinging insect hypersensitivity: a practice parameter update. Journal of Allergy and Clinical Immunology. 2004;114(4):869-886. DOI: 10.1016/j.jaci.2004.07.046. PMID: 15480329.
  12. Maibach HI, Skinner WA, Strauss WG, Khan AA. Factors that attract and repel mosquitoes in human skin. JAMA. 1966;196(3):263-266. PMID: 4379555.