Zmęczenie przed treningiem? skorzystaj z przedtreningówki

Cieszą się coraz większą popularnością wśród osób ćwiczących na siłowni oraz entuzjastów innych sportów siłowych i wytrzymałościowych. Suplementy z odpowiednio dobranym składem pozwalają uporać się ze zmęczeniem i przeprowadzić efektywny trening. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić, co znajduje się w produktach z tej kategorii i w jaki sposób wpływają one na nasz organizm.

Przedtreningówka – co to jest?

Odżywki przedtreningowe często określa się mianem boosterów, ponieważ ich głównym zadaniem jest zwiększenie wytrzymałości u osoby aktywnej fizycznie, by mogła maksymalnie wykorzystać swój naturalny potencjał. Suplementy mają kompleksową kompozycję bazującą na wielu składnikach o właściwościach pobudzających. Producenci najczęściej wykorzystują:

  • kofeinę – stosowana jest w różnych dawkach, zazwyczaj znacznie większych niż te, z którymi masz do czynienia, pijąc mocną kawę lub napój energetyczny,
  • kreatynę – jej zadaniem jest uzupełnienie poziomu adenozynotrójfosforanu (ATP) w organizmie, czyli chemicznego nośnika energii,
  • beta alaninę – działa pobudzająco i zwiększa produkcję karnozyny, która wpływa na wytrzymałość tkanki mięśniowej,
  • argininę – zwiększa produkcję tlenku azotu, co przekłada się na rozszerzenie naczyń układu krwionośnego.

W składzie boosterów treningowych możesz też znaleźć: aminokwasy BCAA, witaminy z grupy B, niacynę, taurynę, magnez, sód potas i wapń.

przedtreningówka

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w odchudzaniu: Saxenda, Mysimba.

Zobacz także przykładowe preparaty witaminowe i ziołowe: Neurovit, PADMA 28 Formuła, Juvit D3, Fultium-D3, Dekristol Pro, Milgamma 100, Nervosol-K, Ginkofar Forte, Ferrum Lek.

Jak działa przedtreningówka?

Dostępne na rynku preparaty mogą być zróżnicowane pod względem znajdujących się w nich substancji, jednak ich działanie w większości przypadków przynosi podobne rezultaty. Boostery pobudzają organizm poprzez zwiększenie jego wydajności i poprawę koncentracji. Dzięki temu po spożyciu odżywki jesteś w stanie ćwiczyć skuteczniej i intensywniej, co oznacza możliwość podnoszenia większych ciężarów lub wykonanie większej liczby serii poszczególnych ćwiczeń z Twojego programu. Wiele z dostępnych na rynku „wzmacniaczy” jest nastawionych na większe uwalnianie tlenku azotu, który poprawia przepływ krwi, wywołując tak zwaną „pompę mięśniowej”. W ten sposób do krwi dostaje się więcej wartościowych substancji odżywczych transportowanych do mięśni, które zostają pobudzone do efektywnego wzrostu.

Wspominana już poprawa koncentracji pozwoli Ci w pełni skupić się na wykonywanych ćwiczeniach, dzięki czemu w stu procentach zaangażujesz się w realizację planu. Ponadto przedtreningówki ograniczają uczucie zmęczenia po wysiłku fizycznym, co sprzyja szybszej regeneracji organizmu.

Reklama

Przedtreningówka – jak stosować?

Przedawkowanie odżywek przedtreningowych może skutkować wieloma nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi, dlatego pamiętaj o stosowaniu się do zaleceń producenta. Na opakowaniu każdego produktu znajdziesz szczegółowe informacje na temat dawkowania. Nadmierne pobudzenie organizmu prowadzi do problemów z podwyższonym ciśnieniem krwi, zaburzeń snu i kłopotów z koncentracją.

Przedtreningówka pomaga uporać się ze zmęczeniem przed i po pracy układu mięśniowego, dlatego cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób aktywnych fizycznie, szczególnie w gronie sympatyków sportów siłowych i wytrzymałościowych. Jednak zawsze pamiętaj o odpowiednim doborze stosowanych preparatów i rozsądnym dawkowaniu.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.