Jaki termometr wybrać? Funkcje i modele

Jaki termometr wybrać? Funkcje i modele

Gdy czujemy, że „coś nas bierze”, zwykle od razu sięgamy po termometr i sprawdzamy, jaką mamy temperaturę. Pomiar temperatury jest swego rodzaju wyznacznikiem stanu zdrowia w takiej sytuacji. Dlatego właśnie dobrze jest mieć w domu dobry termometr, który zrobi wiarygodny pomiar temperatury. Jak taki wybrać? Dowiedz się, które termometry są najlepsze i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Rodzaje termometrów do ciała

Kiedyś wybór termometrów był dość ograniczony i praktycznie każdy miał w domu termometr rtęciowy. Później termometry z rtęcią zostały wycofane ze sprzedaży, a na rynku pojawiły się zupełnie nowe ich rodzaje.

Podstawowy podział termometrów do ciała obejmuje:

  • termometry elektroniczne (dotykowe)
  • termometry bezdotykowe (na podczerwień)
  • termometry douszne

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych: na ból gardła (Octeangin, Strepsils Intensive, Benevox Control smak cytrynowy, Inovox Express), na grypę (Ebilfumin, Tamivil, Segosana), aerozole na katar (Xylometazolin Teva, Nasic, Otrivin Katar i Zatoki, Envil katar, Orinox HA), suchy kaszel (Acodin, Levopront, Levosol, Solvetusan, Sirupus Pini compositus), mokry kaszel (Mucofortin, ACC Optima, Soledum forte), na zatoki (IBUM Zatoki, Ibum Zatoki Max, Gripex Hot Zatoki), oraz inne leki stosowane w łagodzeniu objawów przeziębienia (Gripex Max, FluControl HOT, Polopiryna S, Gripex Control).

Termometr elektroniczny

Dzisiaj najczęściej wybieranym termometrem jest termometr elektroniczny. Na pierwszy rzut oka przypomina nieco klasyczny termometr rtęciowy (cieczowy), jednak nie ma w nim żadnej cieczy. Jest lekki i poręczny. Czas pomiaru waha się od kilkudziesięciu sekund do minuty. Termometr umożliwia pomiar temperatury w dole pachowym, jamie ustnej lub odbycie.

Za dokładność pomiaru w termometrze elektronicznym odpowiada elektroniczna sonda. Urządzenie zasilane jest przy pomocy baterii. Odczyt temperatury następuje z małego ekranu LCD. Dokładność zwykle wynosi ±0,1°C.

Reklama

Termometr bezdotykowy

Termometry pozwalają przeprowadzić pomiar temperatury bez dotykania skóry, co jest bardzo wygodne. Temperaturę tak jak w przypadku termometru elektronicznego odczytuje się z ekranu LCD. Termometr bezdotykowy sprawdza się szczególnie w przypadku małych dzieci, gdyż robi pomiar dosłownie w kilka sekund. Dokładność pomiary to około ± 0,3°C.

Termometr douszny

Jeśli tylko opanuje się technikę poprawnego wprowadzania końcówki termometru do ucha, to jest on bardzo praktyczny i wygodny w użyciu. O tym, czy termometr został prawidłowo umieszczony w uchu, najczęściej informuje nas sygnał dźwiękowy. Czas pomiaru wynosi ok. 1 sekundy, dlatego termometr można wykorzystywać w przypadku dzieci, nawet tych najmłodszych. Margines błędu wynosi ± 0,2°C. Minusem termometrów dousznych jest konieczność wymiany jednorazowych końcówek po każdym badaniu, co wiąże się z koniecznością ich regularnego zakupu, a więc jest to dodatkowy wydatek.

Inne rodzaje termometrów medycznych

Oprócz wyżej wymienionych na rynku dostępne są także:

  • termometry paskowe – do szacunkowego określenia temperatury. Jest to zwykły pasek wykonany ze specjalnego materiału, który nakleja się na czole
  • termometry szklane – przypominają termometry rtęciowe, jednak są wypełnione inną substancją, np. alkoholem lub galem
  • termometry w smoczku – przeznaczone do pomiaru temperatury u noworodków, niemowląt i małych dzieci

Jak wybrać dobry termometr lekarski do domu?

Przy zakupie termometru do ciała warto zwrócić uwagę na kilka istotnych funkcji, w tym m.in.:

  • szybkość pomiaru – ma to znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy termometr będzie wykorzystywany do pomiaru temperatury u dzieci. Najszybciej pomiar robią termometry na podczerwień (max. kilka sekund), natomiast najdłużej termometr elektroniczny (ok. 1 min) i klasyczny szklany cieczowy (od 2 do nawet 10 min)
  • dokładność pomiaru – każdy termometr oferuje inną dokładność, więc warto sprawdzić, co ma do powiedzenia w tej kwestii producent. Na dokładność pomiaru wpływ ma także miejsce mierzenia temperatury
  • przeznaczenie termometru – termometr powinno się dobrać stosownie do potrzeb rodziny i osób, które będą najczęściej z niego korzystać
  • dodatkowe funkcje – w nowoczesnych termometrach znaleźć można szereg dodatkowych funkcji jak sygnał o zakończeniu pomiaru, historia pomiaru, ostrzeżenie o niskim poziomie baterii, automatyczne wyłączenie zasilania czy podświetlany wyświetlacz. Niektóre termometry mają też wodoodporną obudowę i osłonki higieniczne

Więcej cennych porad i wskazówek dotyczących tego, jaki termometr wybrać, znajdziesz tutaj.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.