Podmiot odpowiedzialny | B. Braun Melsungen AG |
Kod ATC | B05BA01 |
Procedura | MRP |
Substancja | Acetylocysteina, Arginina, Glicyna, Histydyna, Kwas asparaginowy, Kwas glutaminowy, L-alanina, L-fenyloalanina, L-izoleucyna, L-leucyna, L-metionina, L-prolina, L-seryna, L-treonina, L-tryptofan, L-tyrozyna, L-walina, Lizyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Aminoplasmal 15%?
AMINOPLASMAL 15% jest to roztwór do żywienia pozajelitowego (dożylnego). Lek ten podawany jest przez małą rurkę wprowadzoną do żyły (infuzja/kroplówka dożylna).
Lek ten stanowi dla pacjenta źródło aminokwasów w sytuacjach, w których pacjent nie jest w stanie lub nie może przyjmować normalnych posiłków, a także nie może być odżywiany przez przewód wprowadzony do żołądka.
Jaki jest skład Aminoplasmal 15%, jakie substancje zawiera?
1000 ml roztworu zawiera:
Izoleucyna 5,85 g
Leucyna 11,4 g
Lizyna jednowodna 8,93 g
(zawartość równ. lizyny:) (7,95 g)
Metionina 5,7 g
Fenyloalanina 5,7 g
Treonina 5,4 g
Tryptofan 2,1 g
Walina 7,2 g
Arginina 16,05 g
Histydyna 5,25 g
Glicyna 19,2 g
Alanina 22,35 g
Prolina 7,35 g
Kwas asparaginowy 7,95 g
Acetylocysteina 0,5 g
(zawartość równ. cysteiny) (0,37 g)
Kwas glutaminowy 16,2 g
Seryna 3 g
Tyrozyna 0,5 g
Pozostałe składniki to: wodorotlenek sodu, kwas cytrynowy jednowodny i woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Aminoplasmal 15% – jak stosować ten lek?
Dawkowanie
Ilość roztworu, jaką będzie otrzymywać pacjent zależy od indywidualnego zapotrzebowania na aminokwasy, jak również od aktualnego stanu i choroby pacjenta.
Dorośli
Zwykle stosowana dawka to 6,7 ml do maksymalnie 13,3 ml na kg masy ciała na dobę.
Odpowiada to dawce 1,0 – 2,0 g aminokwasów na kg masy ciała na dobę
Roztwór należy podawać z maksymalną szybkością 0,67 ml na kg masy ciała na godzinę.
Stosowanie u dzieci
Nie wolno podawać leku AMINOPLASMAL 15% dzieciom w wieku poniżej 2 lat (patrz punkt 2 „Informacje ważne przed zastosowaniem leku AMINOPLASMAL 15%”).
Dawkowanie u dzieci jest ustalane indywidualnie w zależności od wieku, etapu rozwoju oraz stanu klinicznego dziecka.
Poniższe informacje mogą być użyte jako wytyczne co do dawki dobowej:
– Dla dzieci i młodzieży wieku od 2 do 17 lat: 6,7 – 13,3 ml na kg masy ciała na dobę, co odpowiada dawce 1,0 – 2,0 g aminokwasów na kg masy ciała na dobę.
– Dzieci w stanie krytycznym: w przypadku dzieci w stanie krytycznym, wymagana dawka aminokwasów może być większa (do 3,0 g aminokwasów/kg masy ciała na dobę).
– Szybkość infuzji nie powinna przekraczać 0,67 ml na kg masy ciała na godzinę.
Pacjenci z chorobą nerek lub wątroby
Jeśli pacjent ma chorobę nerek lub wątroby, dawka zostanie dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania.
Czas stosowania
Lek ten może być stosowany tak długo, jak długo pacjent wymaga żywienia pozajelitowego.
Sposób podawania
Lek ten podaje się pacjentowi w infuzji dożylnej (kroplówce) do dużej żyły centralnej.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przedawkowanie lub zbyt szybka infuzja może być źle tolerowana i pacjent może odczuwać mdłości, wymiotować, odczuwać dreszcze i ból głowy. Ponadto we krwi pacjenta może zebrać się zbyt wiele substancji kwasowych i pacjent może tracić aminokwasy z moczem.
W takiej sytuacji infuzja zostanie wstrzymana i wznowiona po pewnym czasie z mniejszą szybkością.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Aminoplasmal 15% – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Aminoplasmal 15% w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Brak danych dotyczących stosowania leku AMINOPLASMAL 15% u kobiet w okresie ciąży. Jeżeli pacjentka jest w ciąży, lek ten zostanie zastosowany tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że jest to niezbędnie konieczne. AMINOPLASMAL 15% powinien być podawany kobietom w ciąży jedynie po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka.
Karmienie piersią
Przy stosowaniu leku AMINOPLASMAL 15% w dawkach leczniczych nie należy spodziewać się żadnego wpływu na karmionego piersią noworodka/niemowlę. Jednakże nie zaleca się karmienia piersią w okresie, w którym pacjentka wymaga odżywiania dożylnego.
Ulotka Aminoplasmal 15% – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Aminoplasmal 15% przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Aminoplasmal 15% - , Roztwór do infuzji, preparat złożony (Produkt złożony) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Aminoplasmal 15% m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Aminoplasmal 15% - , Roztwór do infuzji, preparat złożony (Produkt złożony) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Aminoplasmal 15% w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Aminoplasmal 15% - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Aminoplasmal 15%? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.