Konsultacja merytoryczna:

Nephrotect

Nephrotect jest roztworem aminokwasów przeznaczonym do żywienia pozajelitowego. Powinien być stosowany jako składnik żywienia pozajelitowego w połączeniu z odpowiednimi ilościami roztworów węglowodanów, emulsji tłuszczowych, elektrolitów, witamin i pierwiastków śladowych.

Lek podaje się w infuzji dożylnej.

Wskazania do stosowania:
Nephrotect jest wskazany jako źródło aminokwasów w żywieniu pozajelitowym u pacjentów z niewydolnością nerek, u których żywienie doustne lub dojelitowe jest niemożliwe, niewystarczające lub przeciwwskazane. Nephrotect można także stosować u pacjentów leczonych dializami.

Jaki jest skład Nephrotect, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są:
1000 ml roztworu do infuzji zawiera:
L-izoleucyna 5,80 g
L-leucyna 12,80 g
L-lizyny octan 16,90 g
(co odpowiada L-lizynie 12,00 g)
L-metionina 2,00 g
L-fenyloalanina 3,50 g
L-treonina 8,20 g
L-tryptofan 3,00 g
L-walina 8,70 g
L-arginina 8,20 g
L-histydyna 9,80 g
L-alanina 6,20 g
N-acetylo-L-cysteina 0,54 g (co odpowiada L-cysteinie 0,40 g)
Rerejestracja 2013 4
glicyna 5,31 g
L-prolina 3,00 g
L-seryna 7,60 g
L-tyrozyna 0,60 g
N-glicylo-L-tyrozyna, substancja uwodniona 3,16 g (w przeliczeniu na substancję bezwodną glicyna/L-tyrozyna 0,994 g/2,40 g)

­ Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to kwas octowy lodowaty, kwas L-jabłkowy, woda do wstrzykiwań.
Całkowita zawartość aminokwasów 100 g/l
Całkowita zawartość azotu 16,3 g/l
Całkowita wartość energetyczna 1600 kJ/l = 400 kcal/l
pH 5,5 – 6,5
Kwasowość roztworu ok. 60 mmol NaOH/l
Osmolarność teoretyczna 960 mOsm/l

Dawkowanie preparatu Nephrotect – jak stosować ten lek?

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie każdemu pacjentowi w zależności od masy ciała oraz wyników badań. Nephrotect jest podawany wyłącznie przez personel medyczny.

­

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jest mało prawdopodobne, aby pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę leku Nephrotect, ponieważ lek ten jest podawany przez fachowy personel medyczny.

Objawami przedawkowania są m.in.:
– nudności;
– wymioty;
– gorączka;
– dreszcze;
– zaczerwienienie skóry.

Jeśli u pacjenta wystąpią powyższe objawy lub jeśli pacjent uważa, że otrzymał większą niż zalecana dawkę leku Nephrotect, powinien niezwłocznie poinformować o tym lekarza lub pielęgniarkę.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nephrotect – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych na temat stosowania Nephrotect z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nephrotect w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Brak danych dotyczących stosowania leku Nephrotect u kobiet w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią. Lekarz podejmie decyzję o stosowaniu tego leku u kobiet w okresie ciąży lub podczas karmienia piersią po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Nephrotect

Ulotka Nephrotect – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Nephrotect, 0,1 g/ml (10%), roztwór do infuzji

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 39 razy

Rozmiar plku 212.82 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Nephrotect m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Nephrotect, 0,1 g/ml (10%), roztwór do infuzji

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 72 razy

Rozmiar plku 195.75 KB

Cena - ile kosztuje Nephrotect?

Cena Nephrotect i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Nephrotect.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Nephrotect? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz