Problemy z gardłem mogą dotknąć każdego. Jednak szczególnie uciążliwe są dla osób pracujących głosem – nauczycieli, lektorów i wielu innych, którzy na co dzień używają głosu wykonując swoje obowiązki. W końcu każdy z nas chce mieć sprawny głos, a problemy z gardłem zdecydowanie do utrudniają. Jak zatem radzić sobie z gardłowymi problemami?
Gardłowe problemy – dlaczego cierpi głos?
Dolegliwości ze strony gardła często wiążą się z takim objawem jak chrypka czy problemy z mówieniem. Wynika to wprost z anatomicznej budowy gardła. Struny głosowe ukryte w skrzynce, zwanej nagłośnią, są integralną częścią krtani. A to właśnie krtań cierpi najbardziej w stanach zapalnych.
U osób pracujących głosem dochodzi do nadwyrężenia strun głosowych i gardła. Ciągłe wibracje strun głosowych podczas mówienia, czy śpiewania powodują ich zmęczenie, a dodatkowym czynnikiem prowokującym podrażnienia jest znaczne przesuszenie gardła i krtani, do którego dochodzi w trakcie ciągłego mówienia. Zwłaszcza gdy praca głosem odbywa się w klimatyzowanym pomieszczeniu, w którym powietrze jest suche[2].
Jak poradzić sobie z problemem podrażnionego gardła?
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych: na ból gardła (Octeangin, Strepsils Intensive, Benevox Control smak cytrynowy, Inovox Express), na grypę (Ebilfumin, Tamivil, Segosana), aerozole na katar (Xylometazolin Teva, Nasic, Otrivin Katar i Zatoki, Envil katar, Orinox HA), suchy kaszel (Acodin, Levopront, Levosol, Solvetusan, Sirupus Pini compositus), mokry kaszel (Mucofortin, ACC Optima, Soledum forte), na zatoki (IBUM Zatoki, Ibum Zatoki Max, Gripex Hot Zatoki), oraz inne leki stosowane w łagodzeniu objawów przeziębienia (Gripex Max, FluControl HOT, Polopiryna S, Gripex Control).
Proste sposoby na gardłowe problemy
Głos jest podstawową formą komunikacji, dlatego nie należy lekceważyć nawet najmniejszych symptomów związanych z gardłem lub krtanią. Przedsięwzięcie odpowiednich kroków pozwoli złagodzić dolegliwości i zapobiegnie dalszemu pogłębianiu się problemu.
Co można zastosować gdy pojawi się chrypka, łaskotanie lub inne kłopoty z gardłem?
Odpoczynek
Osoby pracujące głosem powinny wyrobić w sobie nawyk odpoczynku głosowego. Oszczędzanie się poza pracą wspomoże regenerację podrażnionego gardła i nadwyrężonych strun głosowych. Wiadomo – nie zawsze jest to możliwe, jednak warto wyrobić u siebie pewną higienę mówienia, jak chociażby unikanie podnoszenia głosu.
Unikanie środków drażniących gardło
Nie za wiele można poradzić na wszechobecny smog, zwłaszcza w większych miejscowościach czy w okresie zimowym. Tym bardziej warto unikać takich zanieczyszczeń, jak dym tytoniowy czy kurz. Wpływają one drażniąco na śluzówkę gardła i krtani, co może prowokować problemy z mówieniem.
Do podrażnień może dochodzić również podczas spożywania napojów alkoholowych, kawy, herbaty (i innych napojów zawierających kofeinę), a także napojów gazowanych. Osoby mające tendencje do podrażnień gardła powinny zatem ich unikać[3].
Nawilżenie powietrza
Suche powietrze to problem klimatyzowanych biur czy mieszkań w okresie grzewczym. Wdychanie zbyt suchego powietrza może prowadzić do przesuszenia śluzówki gardła i tym samym powodować jej podrażnienia. Dlatego warto dodatkowo je nawilżać – wystarczą niewielkie, kompaktowe nawilżacze ustawione w pobliżu, a w domu sprawdzą się mokre ręczniki powieszone na kaloryferze[3].
Odpowiednie nawadnianie
Częste picie wody nie tylko nawilży śluzówkę gardła podczas jej przełykania, ale poprawi jej wewnętrzne nawilżenie i odżywienie. Tym, co jest bardzo istotne dla osób pracujących głosem lub mających skłonności do problemów z gardłem, jest odpowiednia temperatura płynu. Picie zbyt zimnych napojów może zaostrzyć już odczuwane dolegliwości, dlatego warto spożywać wodę w temperaturze pokojowej lub lekko ciepłą[2].
Zioła
Ziołowe napary i płukanki mają wielką moc[1]! Liście szałwii działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, kora dębu lub rumianek mają właściwości łagodzące i ściągające, a mięta, dzięki zawartości mentolu działa obkurczająco na obrzękniętą śluzówkę i ułatwia zarówno oddychanie, jak i mówienie. Aby wykonać płukankę, wystarczy łyżkę wybranego ziela zalać wrzątkiem i po wystygnięciu płukać gardło 2 lub 3 razy dziennie.
Tabletki na gardło
Gdy problem pojawia się nagle, warto sięgnąć po wyrób medyczny szybkiego reagowania, taki jak tabletki do ssania Cevitt Gardło https://cevitt.pl/. Zawarte w nich składniki aktywne, w połączeniu ze śliną, tworzą na powierzchni błon śluzowych gardła ochronny hydrożel, który zabezpiecza je przed dalszymi podrażnieniami.
Chociaż takie objawy, jak pieczenie gardła czy chrypka są często bagatelizowane, w przypadku gdy domowe sposoby nie zmniejszą dolegliwości lub w trakcie ich stosowania pojawią się dodatkowe objawy, warto udać się po poradę lekarską, by uniknąć rozwoju infekcji i związanych z tym problemów.
Bibliografia:
- J. Wysocki, K. Nowicka-Falkowska, Przegląd preparatów pochodzenia roślinnego stosowanych w stanach dysfunkcji błony śluzowej jamy ustnej i gardła, „Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny Elsevier”, nr 2 2013.
- E. Jeżewska, W. Kukwa, A. Ścińska, A. Kukwa, Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci i dorosłych – strategia leczenia, „Przew. lek.”, nr 2 2006.
- MANIECKA–ALEKSANDROWICZ, B. et DOMERACKA–KOŁODZIEJ, A. Dysfonia i chrypka. Magazyn Otolaryngologiczny, 2004, vol. 1, no 9, p. 17-25.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także wykaz leków stosowanych w infekcjach górnych dróg oddechowych. Znajdziesz tu między innymi aerozole na katar, pastylki na ból gardła, preparaty przeciwgorączkowe, czy tabletki na zatoki. Jeśli męczy Cię kaszel, polecamy zapoznać się z listą leków na mokry kaszel, oraz leków na suchy kaszel.
Niezmiennie zachęcamy do sczepienia się: szczepionki przeciw grypie, szczepionki przeciw koronawirusowi COVID-19.