Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Witamina B1 (tiamina) |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Vitaminum B1 Teva?
Tiamina jest jedną z witamin z grupy B, rozpuszczalnych w wodzie. W organizmie przekształcana jest do formy aktywnej – pirofosforanu tiaminy (kokarboksylaza). Pirofosforan tiaminy bierze udział w metabolizmie węglowodanów, w dekarboksylacji a-ketokwasów, kwasu pirogronowego i glutarowego oraz w cyklu przemian glukozy.
Po podaniu domięśniowym tiamina wchłania się bardzo szybko. Jest w całości rozprowadzana do tkanek i osiąga duże stężenia w tkance nerwowej (mózg, płyn mózgowo-rdzeniowy), sercu, mięśniach, nerkach i wątrobie. Przenika do mleka karmiących matek.
Ciężki niedobór witaminy B1 prowadzi do choroby beri-beri, której objawy mogą dotyczyć układu nerwowego (postać sucha) albo układu krążenia (postać mokra).
Wskazania
– Stany niedoboru witaminy B1
Leczniczo:
– choroba beri-beri, encefalopatia Wemickego,
– neuropatie, w tym polineuropatia ruchowo-czuciowa w przebiegu alkoholizmu lub cukrzycy,
– zespoły bólowe w neurologii i reumatologii (bóle głowy, bóle stawów i mięśni).
Profilaktycznie:
– stany zwiększonego zapotrzebowania na witaminę B1 (niewłaściwa dieta, nadczynność tarczycy, przewlekły alkoholizm, przewlekłe infekcje, przewlekła gorączka, utrzymująca się biegunka, nadmierny wysiłek fizyczny przez długi okres czasu, stany ogólnego osłabienia, wyczerpania fizycznego i umysłowego),
– odżywianie pozajelitowe,
– choroby jelit przebiegające z zaburzeniami trawienia i wchłaniania.
Wspomagająco:
– rzadkie wrodzone zaburzenia metaboliczne (choroba syropu klonowego, niedobór karboksylazy pirogronianu, hiperalaninemia),
kardiomiopatia alkoholowa,
– niewydolność mięśnia sercowego,
– zaburzenia przemiany węglowodanów, szczególnie w cukrzycy – w stanach zagrażającej śpiączki cukrzycowej,
– zatrucia,
– półpasiec,
– rzucawka porodowa,
– choroby wątroby i dróg żółciowych,
– śpiączka i hipotermia niewiadomego pochodzenia (podejrzenie encefalopatii Wemickego).
Pozajelitowo lek stosuje się zwykle w przypadkach, w których podanie doustne nie jest zalecane (nudności, wymioty, stany przed- i pooperacyjne) lub niemożliwe (stany upośledzonego wchłaniania lub po resekcji żołądka).
Jaki jest skład Vitaminum B1 Teva, jakie substancje zawiera?
1 ml roztworu zawiera jako substancję czynną 25 mg chlorowodorku tiaminy
Substancja pomocnicza: woda do wstrzykiwań.
Dawkowanie preparatu Vitaminum B1 Teva – jak stosować ten lek?
Lek podaje się domięśniowo.
Zapobiegawczo: zwykle 25 mg na dobę. Dawkę ustala lekarz (w zależności od stopnia niedoboru u pacjenta).
Leczniczo:
Dorośli
Dawka terapeutyczna wynosi od 10 mg do 100 mg, do 3 razy na dobę, w zależności od stopnia niedoboru tiaminy.
Leczenie obejmuje zwykle od 15 do 20 wstrzyknięć. W ciężkich przypadkach czas leczenia do momentu uzyskania poprawy klinicznej, jest długi.
Choroba beri-beri: od 50 do 100 mg na dobę w dawkach podzielonych, do uzyskania odpowiedzi terapeutycznej (zwykle do 2 tygodni), następnie – 10 mg, 2 razy na dobę.
W ciężkich przypadkach niedoboru witaminy Bi dawkę dobową leku można zwiększyć do 200 mg – 300 mg, np. w leczeniu encefalopatii Wernickego stosuje się dawkę co najmniej od 100 do 200 mg na dobę przez pierwsze 3 dni (w ciągu pierwszych 12 godzin dawka może wynosić nawet do 1000 mg).
Śpiączka i hipotermia niewiadomego pochodzenia: 50 mg do 100 mg.
Stosowanie u dzieci i młodzieży:
Stany niedoboru witaminy Bi: zwykle od 10 do 25 mg na dobę. Wrodzone zaburzenia metaboliczne: od 10 do 20 mg, 2 razy na dobę.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Nie obserwowano objawów przedawkowania tiaminy.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Vitaminum B1 Teva – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Vitaminum B1 Teva w okresie ciąży i karmienia piersią?
Suplementacyjne (uzupełniające zapotrzebowanie) dawki tiaminy podawane w ciąży nie powodują żadnych działań niepożądanych.
Tiamina przenika do mleka matki. Brak doniesień o występowaniu jakichkolwiek działań niepożądanych podczas stosowania zalecanych dawek dobowych u kobiet karmiących piersią.
Ulotka Vitaminum B1 Teva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Vitaminum B1 Teva przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Vitaminum B1 Teva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Vitaminum B1 Teva w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Vitaminum B1 Teva - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Vitaminum B1 Teva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Brak leku w aptekach Kraków.