W aptekach i sklepach dostępne są rozmaite termometry do ciała. Różnorodność przyrządów mierzących temperaturę może przytłaczać. Aby pokonać niezdecydowanie, warto poznać najważniejsze cechy oferowanych modeli. Jaki termometr wybrać dla dziecka, a jaki dla dorosłego? Czym się kierować, kupując urządzenie?
Termometry elektroniczne – gdy liczy się niska cena
Elektroniczne termometry do ciała są obecnie najpopularniejsze. Niemal zupełnie wyparły tradycyjne modele rtęciowe. Nadają się do mierzenia temperatury pod pachą, w ustach i w odbycie. Sprawdzą się w przypadku dorosłych i starszych dzieci. Wynik można uzyskać w czasie od kilkunastu sekund do paru minut. Warto wybierać modele z elastyczną końcówką łatwą do zdezynfekowania. Termometry elektroniczne należą do najtańszych, dlatego gdy szuka się oszczędności, można zdecydować się na ich zakup. Nie należy jednak przesadzać w szukaniu niskobudżetowych ofert. Wyjątkowo tanie termometry mogą szybko się zużyć i stracić precyzyjność pomiaru.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych: na ból gardła (Octeangin, Strepsils Intensive, Benevox Control smak cytrynowy, Inovox Express), na grypę (Ebilfumin, Tamivil, Segosana), aerozole na katar (Xylometazolin Teva, Nasic, Otrivin Katar i Zatoki, Envil katar, Orinox HA), suchy kaszel (Acodin, Levopront, Levosol, Solvetusan, Sirupus Pini compositus), mokry kaszel (Mucofortin, ACC Optima, Soledum forte), na zatoki (IBUM Zatoki, Ibum Zatoki Max, Gripex Hot Zatoki), oraz inne leki stosowane w łagodzeniu objawów przeziębienia (Gripex Max, FluControl HOT, Polopiryna S, Gripex Control).
Termometry bezdotykowe – do szybkich i higienicznych pomiarów
Bezdotykowe termometry elektroniczne są najnowocześniejszymi i najbardziej zaawansowanymi urządzeniami do pomiaru temperatury dostępnymi na rynku. Nie wymagają kontaktu z ciałem – wystarczy zbliżyć sprzęt do czoła lub skroni na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów. Do mierzenia temperatury bezdotykowe termometry do ciała wykorzystują podczerwień. Dokładność badania z ich użyciem waha się od 0,1 do 0,01°C.
Precyzyjne badanie i fakt, że nie wymagają kontaktu ze skórą, sprawia, że urządzenia znajdują zastosowanie w przychodniach, szpitalach i innych miejscach publicznych, w których ważne jest dokonywanie szybkich pomiarów. Termometry bezdotykowe polecane są też rodzicom małych, ruchliwych dzieci. Pomiar trwa od sekundy do kilku sekund, w dodatku można wykonać go maluchowi przez sen.
Do zabrania w podróż – termometry paskowe
Termometry paskowe nadają się do sprawdzania przybliżonej temperatury ciała. Pasek przykleja się nad łukiem brwiowym. Po 15 sekundach uzyskuje się wynik. Należy porównać kolor paska z wzornikiem. Termometry paskowe pozwalają zobaczyć, czy temperatura jest podniesiona, ale nie dają szansy na jej dokładny odczyt. Dzięki niewielkiemu ciężarowi można bez problemu zabrać je w podróż i stosować w razie potrzeby.
Kiedy ważna jest szybkość pomiaru?
Szybkość pomiaru w przypadku termometrów do zastosowań domowych dla dorosłych nie ma znaczenia. Wspomniany parametr okaże się jednak ważny, gdy szuka się odpowiedniego modelu dla dziecka. Najszybszych pomiarów można dokonać z pomocą bezdotykowych termometrów na podczerwień. Więcej czasu wymagają zwykłe termometry elektroniczne.
Jaki termometr dla dziecka, a jaki dla osoby dorosłej?
Osoby dorosłe mogą z powodzeniem korzystać ze wszystkich rodzajów termometrów. W przypadku dzieci najlepszym wyborem okażą się modele bezdotykowe. Maluchy niechętnie trzymają pod pachą termometry elektroniczne, dlatego lepiej zrezygnować z tej grupy produktów, szukając urządzenia dla swoich pociech. Osobną grupą sprzętów są termometry owulacyjne dla kobiet. Wspierają one planowanie ciąży i kontrolę cyklu. Tego typu modele można rozpoznać po specjalnym wężyku do pomiarów. Urządzenia bywają wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak wskazywanie dni płodnych.
Wszystkie termometry do ciała, poza modelami paskowymi, gwarantują dokładny pomiar temperatury. Przy wyborze warto kierować się zatem wiekiem użytkowników sprzętu oraz szybkością dokonywania badania. Pozwoli to nabyć model odpowiednio dopasowany do potrzeb pacjentów i pozwalający na bezproblemowe pomiary temperatury.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także wykaz leków stosowanych w infekcjach górnych dróg oddechowych. Znajdziesz tu między innymi aerozole na katar, pastylki na ból gardła, preparaty przeciwgorączkowe, czy tabletki na zatoki. Jeśli męczy Cię kaszel, polecamy zapoznać się z listą leków na mokry kaszel, oraz leków na suchy kaszel.
Niezmiennie zachęcamy do sczepienia się: szczepionki przeciw grypie, szczepionki przeciw koronawirusowi COVID-19.