Pieluchy dla dorosłych – gdzie kupić?

Pieluchomajtki dla dorosłych to jeden z najczęściej wybieranych wyrobów na nietrzymanie moczu. Są one niezwykle przydatne podczas opieki nad osobami starszymi, z niepełnosprawnościami, leżącymi czy z demencją. Dzięki wysokiej chłonności doskonale radzą sobie z wilgocią w trakcie dnia czy w nocy, ale także z nieprzyjemnym zapachem. Nie da się jednak ukryć, iż przy regularnym kupowaniu tego typu wyrobów, chory lub opiekun zaczyna szukać oszczędności oraz odpowiedniego, wygodnego sposobu na zakupienie pieluchomajtek. Gdzie można dokonać takiego zakupu? W których miejscach można kupić je najtaniej? 

Pieluchy dla dorosłych

Pieluchy dla dorosłych – refundacja

Pieluchy dla dorosłych jak i inne wyroby chłonne podlegają refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Należy jednak pamiętać, iż nie każda osoba z problemem nietrzymania moczu jest w stanie otrzymać tego typu ulgę. Refundacja przyznawana jest tylko osobom ubezpieczonym, które otrzymają zlecenie na wyroby chłonne od swojego lekarza. Aby otrzymać zlecenie lekarz musi stwierdzić u pacjenta chorobę, która przyczynia się do nietrzymania moczu. Może to być:

  • nowotwór,
  • głębokie upośledzenie umysłowe,
  • zespół otępienny,
  • wady wrodzone dolnych dróg moczowych,
  • choroby układu nerwowego,
  • pourazowe uszkodzenie układu pokarmowego.

Kwota refundacji to 63 złote lub 77 złotych (dla osób z chorobami nowotworowymi) przysługujące choremu co miesiąc na zakup wyrobów chłonnych. Reszta jednak musi zostać pokryta z jego kieszeni. Pieluchy dla dorosłych mogą zostać zakupione w ramach refundacji wyłącznie w placówkach, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. To przede wszystkim apteki i sklepy medyczne, ale także niektóre sklepy internetowe.

Zakupy z refundacją mają swoje oczywiste zalety – dofinansowanie pewnej kwoty do comiesięcznych zakupów. Jednak warto podkreślić, iż sklepy, w których można dokonać zakupu z refundacją, nierzadko nie mogą pochwalić się najniższymi cenami na rynku. Oznacza to zatem, iż w niektórych przypadkach chory płaci tyle samo co w innym sklepie lub nawet przepłaca.

Dodatkowo refundacja zmusza chorego lub jego opiekuna do zakupów w konkretnych placówkach. W przypadku osób mieszkających w mniejszych miastach lub na wsiach, tego typu zakupy mogą być dużym utrudnieniem –  chociażby z komunikacyjnego punktu widzenia.

Pieluchy dla dorosłych – zakup w markecie

Pieluchomajtki nierzadko dostępne są także w dużych marketach. Można znaleźć je na działach z produktami higienicznymi. To może być wygodne rozwiązanie dla osób, które regularnie korzystają z zakupów w marketach i mogą w ten sposób „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”. Warto jednak podkreślić, iż w tego typu sklepach nierzadko ceny wyrobów chłonnych są dużo wyższe, niż w innych miejscach. Dlatego jeśli cena gra rolę lub osoba chora potrzebuje dużych ilości wyrobów, lepiej zastanowić się nad innym rozwiązaniem.

Zakup w markecie ma także inną wadę, która jednak jest mniej wymierna. Wiele osób po prostu wstydzi się kupować tego typu produkty w miejscach, w których znajduje się wiele ludzi. Boją się osądzania lub dziwnych spojrzeń. Dlatego zakupy w markecie mogą dla nich wiązać się z dużym dyskomfortem.

Kolejnym minusem tego rozwiązania jest także niewielki wybór produktów. Bardzo często znaleźć tam można jedynie kilka rozmiarów i chłonności, nie mówiąc już o małym wyborze produktów różnych marek. Jeśli zatem poszukujemy różnorodności, market nie będzie odpowiednim miejscem na zakupy.

Zakup w aptece

Apteki są z całą pewnością jednym z wygodniejszych miejsc do robienia tego typu zakupów. Ze względu na niewielki kontakt z innymi ludźmi, odchodzi element zażenowania podczas kupowania wyrobów chłonnych, o którym wspominaliśmy wcześniej. Poza tym większe apteki mogą również posiadać duży wybór rozmiarów i chłonności, choć nie jest to pewne. Większość z nich sprowadza bowiem na stan wyłącznie te produkty, które sprzedają się najlepiej. Osoby, które potrzebują pieluchomajtek o skrajnych rozmiarach (XS czy XXL), mogą zatem mieć duży problem ze znalezieniem dla siebie wyrobu w aptece.

Kolejnym mankamentem zakupów w aptece może być ich cena. Apteki nierzadko dyktują ceny dużo wyższe, niż w sklepach internetowych, co może być odstraszające dla osób kupujących duże ilości wyrobów chłonnych.

Warto jednak zaznaczyć, iż apteki są jednym z lepszych miejsc do zakupu pieluchomajtek, jeśli chory nadal nie wie, który z produktów będzie dla niego najlepszy. W takich miejscach możemy bowiem liczyć na naprawdę dobre doradztwo.

Zakup w sklepie medycznym

Sklepy medyczne, podobnie jak apteki, mogą być dobrym miejscem do zakupu wyrobów chłonnych dla osób, które wstydzą się przyznać do swojej przypadłości. Warto również zgłosić się tam, jeśli potrzebujemy doradztwa w sprawie produktów bądź preparatów komplementarnych, takich jak żele do mycia czy kremy na odparzenia.

Niestety, zakupy w sklepach medycznych także mają swoje wady. Przede wszystkim tego typu sklepy nie są dostępne w każdym miasteczku, a tym bardziej na wsi. Zmusza to więc osoby mieszkające na obrzeżach miast i w rejonach wiejskich do podróży w celu zakupienia niezbędnych wyrobów. Dodatkowo sklepy medyczne również charakteryzują się dość wysokimi cenami, w porównaniu chociażby ze sklepami internetowymi.

Zakup pieluch w Internecie

Sklepy internetowe stanowią jedno z lepszych rozwiązań – zarówno dla osób mieszkających w dużych miastach jak i tych znajdujących się na wsiach czy w mniejszych miasteczkach. Sklepy online charakteryzują się bowiem możliwością dostawy pod drzwi, bez konieczności wychodzenia z domu do sklepu czy po odbiór paczki. To bardzo wygodne zwłaszcza dla seniorów borykających się z nietrzymaniem moczu.

Warto także podkreślić, iż sklepy internetowe najczęściej są w stanie zaoferować niższe ceny pieluchomajtek niż apteki czy sklepy medyczne, a także duże markety. Dzięki korzystnym pakietom czy promocjom można znaleźć tam wyroby w cenach niższych, niż po skorzystaniu z refundacji. Dlatego warto przyglądać się ofertom sklepów online i decydować się na większe zakupy.

To niezwykle wygodna alternatywa także dla osób, które po prostu wstydzą się swojej przypadłości i nie chcą dokonywać zakupów w miejscach publicznych. Dzięki sklepom internetowym mogą one kupować pieluchy dla dorosłych w domowym zaciszu.

Sklepy internetowe mają także kolejną zaletę – to właśnie tam najczęściej znaleźć można wyroby o skrajnych rozmiarach czy chłonnościach, które często są niedostępne w aptekach lub sklepach medycznych. Dodatkowo właśnie tam możemy kupować z myślą o całościowej pielęgnacji chorego, wybierając preparaty do higieny ciała, środki do dezynfekcji, akcesoria toaletowe czy też produkty drogeryjne.

Jak zatem widać, to właśnie sklepy internetowe zapewniają chorym i ich opiekunom największy komfort, a także najlepsze ceny. Chociaż pieluchomajtki dostępne są w wielu miejscach – aptekach, marketach czy sklepach medycznych – warto decydować się na zakupy w miejscach, które gwarantują najniższą cenę oraz największą wygodę.

Może Cię zainteresować:
Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.