Nasometin

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnySandoz GmbH
Kod ATCR01AD09
ProceduraDCP
SubstancjaMometazon

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Nasometin?

Katar, w szczególności sienny, a także w postaci nieżytu nosa, jest wyjątkowo męczącą dolegliwością. Przez obrzęk śluzówki nie tylko zostaje zmniejszone światło otworów nosowych, ale cały czas zalega i schodzi też płyn, który utrudnia oddychanie. W takich sytuacjach pomagają kortykosteroidy, takie jak Nasometin.

Na tej stronie odnajdziecie Państwo wszystkie niezbędne informacje, które warto wiedzieć o prezentowanym preparacie. Stąd można zaczerpnąć wiedzy dot. wskazań, składu i dawkowania produktu, a także dowiedzieć się, jaka jest cena aerozolu w poszczególnych aptekach, czy podlega on refundacji, czy też, jakie są skutki przedawkowania lub stosowania w ciąży albo okresie karmienia piersią. Zawarliśmy również informacje o tym, czy na rynku dostępne są zamienniki, a także jakie są opinie pacjentów, którzy używali tego leku. Nie zabrakło również ulotki, w której są szczegółowe dane dotyczące produktu, a także charakterystyki produktu leczniczego.

Czym jest lek Nasometin?
Prezentowany preparat jest glikokortykosteroidem, mającym działanie przeciwzapalne, który stosuje się miejscowo na błonę śluzową. Kortykosteroidem, będącym substancją czynną, w przypadku leku Nasometin jest furoinian mometazonu.

Rozpylany w nosie może złagodzić stan zapalny śluzówki, objawiający się obrzękiem i podrażnieniem, kichaniem, świądem, a także uczuciem zatkanego nosa i ściekaniem wodnistego wycieku.

W jakim celu stosuje się Nasometin?
Preparat ten jest zalecany w przypadku kataru siennego (inaczej – alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa) i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa (nieżytu). Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych i dzieci od 3 lat.

Objawy kataru siennego występują w różne pory roku, gdyż jest on reakcją na pylenie roślin (drzew, krzewów, traw, chwastów), a także grzybów i pleśni. Natomiast symptomy nieżytu nosa pojawiają się niezależnie od pory roku, będąc skutkiem nadwrażliwości na czynniki alergiczne, jak roztocza, sierść lub naskórek zwierząt, pióra i niektóre produkty spożywcze.

Działanie leku Nasometin polega na zmniejszeniu obrzęku i podrażnienia śluzówki nosa, co łagodzi kichanie, świąd, a także udrażnia otwory nosowe, ograniczając również wodnisty wyciek z nosa.
Oprócz tego środek ten stosowany jest na polipy nosa u osób dorosłych w wieku co najmniej 18 lat. Polipami nazywamy niewielkie narośla wewnątrz nosa, pojawiające się zazwyczaj w obu nozdrzach. Lek Nasometin działa przeciwzapalnie, dzięki czemu polipy ulegają obkurczeniu, a nos zostaje udrożniony, co ułatwia oddychanie.

Reklama

Jaki jest skład Nasometin, jakie substancje zawiera?

Czynną substancją produktu jest furoinian mometazonu. Każde rozpylenie zawiera 50 mg jednowodnego furoinianu mometazonu.

Wśród pozostałych składników są: celuloza mikrokrystaliczna, karmeloza sodowa, glicerol, kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian, polisorbat 80, benzalkoniowy chlorek, woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie preparatu Nasometin – jak stosować ten lek?

Używając preparatu, należy zawsze stosować się do wskazań lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Nie wolno używać leku w większych dawkach i dłużej niż zostało to zalecone.

Leczenie kataru siennego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa
U dorosłych i dzieci powyżej 12 lat zaleca się dwie dawki na każdy otwór nosowy raz na dobę. Jeśli nastąpi poprawa, lekarz może zalecić zmniejszenie dobowej dozy. W przypadku jednak braku pozytywnej reakcji dawka może zostać zwiększona do 4 rozpyleń do każdego otworu nosowego na 24 godziny.

U dzieci od 3 do 11 lat zaleca się po jednym rozpyleniu na każdy otwór nosowy na dobę.

Lek Nasometin może przynieść ulgę już po 12 godzinach od pierwszego zastosowania, jednak pełen efekt leczniczy najczęściej jest widoczny po mniej więcej dwóch dniach od rozpoczęcia kuracji.
Wskazane jest, aby w przypadku silnych objawów kataru siennego rozpylać aerozol jeszcze przed początkiem sezonu pylenia. Kurację zazwyczaj można zakończyć wraz z zakończeniem okresu pylenia.

Polipy nosa
Leczenie lekiem Nasometin w przypadku polipów nosa można stosować wyłącznie u osób powyżej 18 roku życia. Jako dawkę początkową zaleca się dwa rozpylenia na każdy otwór nosowy na dobę.

Jeśli po około 5 czy 6 tygodniach polip nie ulegnie zmniejszeniu, lekarz może kazać zwiększyć dawkę do dwóch rozpyleń na jeden otwór dwa razy na 24 godziny. W przypadku zauważenia poprawy, doza może zostać zmniejszona. Jeśli natomiast po 5 czy 6 tygodniach od zwiększenia dawki stan chorego się nie poprawi, wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy zwrócić się do lekarza, jeśli przypadkowo zastosowano większą niż zalecona dawkę leku.

Leczenie lekiem Nasometin w przypadku polipów nosa można stosować wyłącznie u osób powyżej 18 roku życia. Jako dawkę początkową zaleca się dwa rozpylenia na każdy otwór nosowy na dobę.

Jeśli po około 5 czy 6 tygodniach polip nie ulegnie zmniejszeniu, lekarz może kazać zwiększyć dawkę do dwóch rozpyleń na jeden otwór dwa razy na 24 godziny. W przypadku zauważenia poprawy, doza może zostać zmniejszona. Jeśli natomiast po 5 czy 6 tygodniach od zwiększenia dawki stan chorego się nie poprawi, wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nasometin – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych na temat stosowania Nasometin z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nasometin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak danych dotyczących przenikania furoinianu mometazonu do mleka matki. W związku z tym, jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa ją lub planuje albo też jest w okresie karmienia piersią, przed zastosowaniem leku Nasometin powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ulotka Nasometin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Nasometin - 50 mcg/dawkę odmierzoną, Aerozol do nosa, zawiesina (Mometasoni furoas)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Nasometin - 50 mcg/dawkę odmierzoną, Aerozol do nosa, zawiesina (Mometasoni furoas)

Bibliografia

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

4.0 na 5 gwiazdek (na podstawie 2 opinii)

Znakomity
50%
Bardzo dobry
0%
Neutralny
50%
Słaby
0%
Fatalny
0%

2 komentarze do “Nasometin”

  1. ★★★★★

    Stosuję Nasometin i jestem bardzo zadowolony z jego działania. Lek skutecznie łagodzi moje dolegliwości związane z alergicznym nieżytem nosa i znacząco poprawia komfort oddychania. Zauważyłem wyraźną poprawę w codziennym funkcjonowaniu odkąd rozpocząłem terapię tym preparatem.

    Odpowiedz
  2. ★★★☆☆

    Stosuję Nasometin zgodnie z zaleceniami lekarza już trzeci dzień, jednak muszę wyrazić swoje rozczarowanie skutecznością tego preparatu. Pomimo regularnej aplikacji, nie zauważyłam żadnej poprawy w drożności nosa. Blokada w przewodach nosowych utrzymuje się na tym samym poziomie co przed rozpoczęciem terapii, co znacząco wpływa na mój komfort oddychania i codzienne funkcjonowanie.

    Odpowiedz

Napisz opinię o Nasometin. Podziel się doświadczeniami na forum.

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i rzetelność informacji, dlatego nasi redaktorzy dokonują moderacji opinii pacjentów o lekach z najwyższą starannością. Dokładamy wszelkich starań, aby publikowane treści były przede wszystkim bezpieczne i wiarygodne. Komentarze użytkowników podlegają także stałej moderacji pod kątem stylistycznym. Nasi redaktorzy sprawdzają gramatykę, ortografię i interpunkcję, zachowując pierwotny sens wypowiedzi. Komentarze wulgarne i obraźliwe są niezwłocznie usuwane.

Oferty sprzedaży, kupna lub odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane przez redakcję, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem może być niebezpieczne dla zdrowia. Szacuje się, że ponad połowa leków oferowanych w internecie to podróbki. W przypadku leków na receptę liczba ta sięga aż 96%.

Dodaj komentarz


Oceniaj lek wyłącznie po własnym doświadczeniu.