Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Aristo Pharma Sp. z o.o. |
Kod ATC | J02AC02 |
Procedura | NAR |
Substancja | Itrakonazol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Itrax?
Lek Itrax zawiera jako substancję czynną itrakonazol, należący do grupy pochodnych tiazolu, działający na wiele grzybów chorobotwórczych.
Lek Itrax jest stosowany w leczeniu:
− zakażeń narządów płciowych: grzybica pochwy i sromu;
− zakażeń skóry, błony śluzowej lub oczu: zakażenia wywołane przez dermatofity, łupież pstry, kandydoza jamy ustnej, grzybicze zakażenie rogówki;
− grzybic paznokci, wywołanych przez dermatofity i (lub) drożdżaki;
− grzybic układowych (grzybice różnych narządów i tkanek): aspergiloza układowa i kandydoza układowa, kryptokokoza układowa, w tym kryptokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (u pacjentów z kryptokokozą i osłabioną odpornością oraz u wszystkich pacjentów z kryptokokozą ośrodkowego układu nerwowego, Itrax jest wskazany tylko w przypadkach braku skuteczności leczenia pierwszego rzutu lub gdy leczenie pierwszego rzutu jest nieskuteczne), histoplazmoza, sporotrychoza, parakokcydioidomikoza, blastomikoza oraz inne, rzadko występujące, grzybicze zakażenia układowe.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Itrax, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Itrax – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Itrax – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Itrax w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Itrax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Itrax, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest itrakonazol. 1 kapsułka zawiera 100 mg itrakonazolu.
Inne składniki to:
– hydroksypropylometyloceluloza E5
– eudragit
– sacharoza
Skład kapsułki
– tytanu dwutlenek (E171)
– żelatyna
Dawkowanie preparatu Itrax – jak stosować ten lek?
Lek Itrax należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem.
Dokładny sposób dawkowania zawarty w poniższej ulotce lub charakterystyce.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Itrax należy się niezwłocznie skonsultować z lekarzem.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Itrax – czy mogę spożywać alkohol?
W celu uzyskania najlepszego działania leku Itrax, należy go przyjmować bezpośrednio po obfitym posiłku, popijając wodą.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Itrax w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Leku Itrax nie należy stosować u kobiet w ciąży z wyjątkiem przypadków, gdy grzybice układowe zagrażają życiu pacjentki i w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad możliwym ryzykiem dla płodu.
U kobiet w wieku rozrodczym przyjmującym Itrax, wskazane jest stosowanie skutecznych metod zapobiegania ciąży do czasu wystąpienia pierwszej miesiączki po zakończeniu terapii.
Niewielka ilość itrakonazolu przenika do mleka matki. Z tego powodu podczas karmienia piersią należy zasięgnąć opinii lekarza. W razie jakichkolwiek wątpliwości pacjentka nie powinna karmić piersią.
Ulotka Itrax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Itrax - 100 mg, Kapsułki twarde (Itraconazolum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Itrax - 100 mg, Kapsułki twarde (Itraconazolum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Jestem pacjentką przyjmującą leki na nadciśnienie oraz cukrzycę i mam wątpliwości dotyczące możliwości jednoczesnego stosowania leku Itrax. Niestety, podczas ostatniej wizyty w gabinecie panował duży chaos organizacyjny, w wyniku czego lekarka nie zebrała pełnego wywiadu na temat przyjmowanych przeze mnie leków, a ja również zapomniałam o tym wspomnieć. Czy ktoś mógłby doradzić, jak bezpiecznie połączyć te terapie i czy istnieją jakieś potencjalne interakcje, o których powinnam wiedzieć?
Obecnie stosuję Itrax już trzecią serię w leczeniu grzybicy paznokci, oczywiście z zachowaniem zalecanych przerw między kuracjami. Z satysfakcją mogę potwierdzić skuteczność tego leku – zauważyłam znaczącą poprawę stanu paznokci. Co do skutków ubocznych, w moim przypadku nie zaobserwowałam żadnych niepokojących objawów. Warto jednak zaznaczyć, że tolerancja leku może być różna u poszczególnych osób, szczególnie w kontekście funkcjonowania wątroby, która jest odpowiedzialna za metabolizm tego preparatu. W moim przypadku terapia przebiega bez komplikacji, a efekty leczenia są zadowalające.
Po zakończeniu trzech pełnych serii leczenia grzybicy paznokci, muszę zwrócić uwagę na bardzo silne działanie leku Itrax. Jego skuteczność w walce z grzybicą jest niezaprzeczalna, jednak zaobserwowałam znaczący wpływ na florę bakteryjną jelit. Lek wyraźnie zaburza równowagę mikrobiomu jelitowego, eliminując nie tylko patogeny, ale również pożyteczne bakterie probiotyczne. Skutki uboczne są bardzo podobne do tych występujących po intensywnej antybiotykoterapii. Co istotne, podczas konsultacji lekarskich ten aspekt działania leku jest często pomijany – specjaliści koncentrują się głównie na monitorowaniu funkcji wątroby i trzustki, podczas gdy wpływ na mikroflorę jelitową może być równie znaczący i wymagać dodatkowej suplementacji probiotycznej.
Całkowicie zgadzam się z poprzednim komentarzem dotyczącym działania leku Itrax. Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić te obserwacje odnośnie jego silnego wpływu na organizm, szczególnie w kontekście flory bakteryjnej jelit. Faktycznie, podczas terapii przeciwgrzybiczej tym preparatem należy zwrócić szczególną uwagę na równowagę mikrobiologiczną organizmu, ponieważ lek rzeczywiście wykazuje intensywne działanie nie tylko przeciw patogenom, ale również wpływa na pożyteczne bakterie jelitowe. Jest to istotny aspekt terapii, który powinien być brany pod uwagę przy planowaniu leczenia.