Dieta białkowa nie tylko dla sportowców

Cieszy się olbrzymią popularnością wśród sportowców, dlatego coraz chętniej sięgają po nią osoby, które chcą zadbać o atrakcyjną sylwetkę. O czym powinniśmy pamiętać podczas komponowania jadłospisu? Czy taka dieta w dłuższej perspektywie jest zdrowa i bezpieczna dla organizmu? Co daje wzbogacanie posiłków odżywkami białkowymi? Na te pytania staramy się odpowiedzieć w niniejszym wpisie.

Z jakich produktów czerpać białko?

Białka można podzielić na te pochodzenia zwierzęcego, a także roślinnego. Jeśli chcesz osiągać jak najwięcej korzyści z diety, w codziennym menu uwzględnij produkty z oby dwóch grup.

Białka zwierzęce znajdziesz w:
• chudych mięsach (kurczak, indyk) i chudych rybach (dorsz, halibut biały, mintaj, pstrąg),
• przetworach mlecznych (chudy twaróg, odtłuszczony jogurt, serek wiejski, kefir),
• jajach kurzych.

Białka roślinne znajdziesz w:
• soi,
• amarantusie,
• ciecierzycy,
• tofu,
• roślinach strączkowych (groch, fasola).

dieta białkowa

Dieta białkowa – dla kogo?

Białka, zwane inaczej proteinami, są jednym z podstawowych składników odżywczych i stanowią budulec tkanki mięśniowej. Dlatego wiele osób kojarzy dietę białkową z kulturystami i przedstawicielami sportów siłowych. Spożywanie sporej ilości produktów wysokobiałkowych umożliwia szybki przyrost masy mięśniowej oraz poprawia efektywność treningu. Jeśli chcesz udoskonalić wygląd mięśni, nie możesz jednak zapominać o węglowodanach, które są źródłem energii dla organizmu. Ponadto intensywnie trenujący sportowcy często włączają do swojego jadłospisu odżywki białkowe, które można przyjmować w postaci smacznych shake’ów (mnogość dostępnych smaków sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie) lub traktować jako dodatek do przygotowywania fit przekąsek.

Dieta białkowa bywa zalecana osobom borykającym się z nadwagą, ponieważ ułatwia przetwarzanie tkanki tłuszczowej w energię. Aczkolwiek mając na uwadze zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu, należy nie przesadzać z posiłkami wysokobiałkowymi. Białko dostarczane w ilości 1-1,4 g/kg masy ciała w zupełności wystarczy na zaspokojenie zapotrzebowania na ten składnik odżywczy u przeciętnego człowieka, który nie zajmuje się zawodowo sportami siłowymi.

Reklama

Dieta proteinowa wzbogacona odżywkami białkowymi

W diecie białkowej podstawą codziennych posiłków jest drób, wołowina, cielęcina, chude ryby i nabiał. Czasem może się zdarzyć tak, że nie będziesz w stanie dostarczyć organizmowi niezbędnej ilości białka z samego jedzenia. Z pomocą przychodzą Ci odżywki białkowe, które pozwalają uzupełnić dietę w łatwo przyswajalne proteiny i mogą być znakomitym zamiennikiem niektórych posiłków. Tę ciekawą alternatywę możesz rozważyć na przykład w czasie dni, gdy nie masz czasu na przygotowywanie pełnowartościowego posiłku.

Dieta białkowa – podsumowanie

Dieta bogata w białko może być z powodzeniem wykorzystywana nie tylko przez sportowców, lecz także przez osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy. Proteiny w diecie są kluczowym składnikiem odżywczym, ale musisz pamiętać o dostarczaniu ich w niezbędnej dla organizmu ilości.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.