Esperal Kraków – wszystko o wszywce alkoholowej w Krakowie

Esperal Kraków – wszystko o wszywce alkoholowej w Krakowie

„Esperal Kraków” to jedna z najczęściej wyszukiwanych w internecie fraz związanych z alkoholizmem. Jednak wszywka alkoholowa to bardzo popularny temat nie tylko wśród osób cierpiących z powodu uzależnienia alkoholowego. Terapia, która odbywa się za jej pomocą, ma wielu zwolenników, ale także przeciwników. Na forach dyskusyjnych prowadzone są liczne dyskusje na temat zalet i wad wszywek. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i odpowiemy na najbardziej nurtujące internautów pytania:  czym jest i jak działa Esperal, kto i kiedy może się „zaszyć”, jakie są skutki uboczne i przeciwwskazania, jak długo działa tabletka, jak wygląda zabieg i gdzie najlepiej wszyć Esperal w Krakowie.

Esperal – Kraków jest jednym z polskich miast, w którym wykonuje się zabieg implementacji wszywki alkoholowej. To specjalistyczne postępowanie terapeutyczne, które oddziałuje głównie na psychikę uzależnionego. Dzięki temu sprzyja stopniowemu odstawieniu alkoholu.

Choroba alkoholowa

Według danych opracowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeciętny Polak w 2018 roku wypił ponad 3 litry czystego alkoholu i ponad 100 litrów tzw. alkoholu niskoprocentowego (piwa). Liczby te z roku na rok są coraz wyższe. Rosnąca ilość spożywanego alkoholu wynika nie tylko z jego łatwej dostępności. Dla wielu z nas używka ta jest odskocznią i metodą rozładowania stresu oraz napięcia. Niebezpieczne w skutkach może okazać się spożywanie nie tylko napojów wysokoprocentowych. Nawet jedno małe piwo pite codziennie lub kilka razy dziennie może być pierwszym krokiem do uzależnienia.

Najczęściej w ten właśnie sposób rozpoczyna się nałóg. Uzależnienie od alkoholu ściśle związane jest z reakcjami chemicznymi, jakie zachodzą w naszym organizmie. Spożycie alkoholu przynosi krótkotrwałą ulgę i rozluźnienie. Nasz mózg kojarzy zatem tę substancję z przyjemnymi odczuciami. Uaktywnia ośrodek nagrody, dostarczając organizmowi hormony szczęścia – endorfiny. Im dłużej uzależnienie będzie trwało, tym silniejsze reakcje rządzić zaczną naszym umysłem i ciałem. Alkoholik traci kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu przede wszystkim ze względu na utratę własnej świadomości i jasności myślenia. Często bywa bowiem tak, że upajając się do nieprzytomności, zapomina on o problemach życia codziennego i znajduje ukojenie od trosk.

Mózg człowieka jest natomiast na tyle plastyczny, że bardzo szybko uczy się i przyzwyczaja do nowych sytuacji oraz warunków. Zauważając, że ciało człowieka rozluźnia się po dostarczeniu do krwiobiegu pożądanej substancji, będzie się o nią „upominał”. Alkoholik odczuje wtedy nagłą i nieodpartą potrzebę sięgnięcia po alkohol, której samodzielnie nie będzie w stanie stawić czoła.

Sprawdź nasz wykaz leków stosowanych przy uzależnieniu od alkoholu.

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach psychiatrycznych: leki na depresję i stany lękowe (Depratal, Parogen, Amitriptylinum VP, Trittico CR, Dulsevia, Mozarin, Deprexolet, Prefaxine, Oribion, Asentra, Welbox, Bupropion Neuraxpharm, Miansec, ApoSerta, Dulxetenon, Ketipinor, Xeplion, Citaxin), leki na schizofrenię i inne psychozy (Trevicta, Abilify Maintena, Klozapol, Ketrel, Ketilept, Clopixol Depot, Reagila, Latuda, Xeplion, Egolanza), na sen i uspokojenie (Dobroson, Signopam, Rudotel, Onirex, Apo-Zolpin, Onirex, Esogno, Senzop), uzależnienie opioidów lub alkoholu (Naltex, Adepend).

Esperal Kraków

Disulfiram, czyli Esperal

Z pomocą przychodzi substancja znana pod dwiema nazwami. Disulfiram, częściej nazywany Esperalem, jest czynnym składnikiem wszywki alkoholowej. Jego działanie polega na odstraszaniu alkoholika od ewentualnego sięgnięcia po używkę.

Jako substancja chemiczna, Esperal oddziałuje w sposób aktywny na proces trawienia alkoholu, który ma miejsce w wątrobie człowieka. Blokuje wydzielanie jednego z ważniejszych dla tego procesu enzymów – dehydrogenazy aldehydowej. To ona bierze bowiem udział w rozkładzie alkoholu najpierw na aldehyd octowy, a później – na kwas octowy. Ostateczny produkt tego rozkładu jest substancją nieszkodliwą i całkowicie obojętną dla ludzkiego organizmu. Przeciwnie rzecz ma się, jeśli chodzi o produkt pośredni.

Aldehyd octowy, blokowany przez Esperal, nie rozkłada się do swojej bezpiecznej formy. W związku z tym kumuluje się w organizmie alkoholika, tworząc wraz z płynącym w żyłach alkoholem mieszankę wybuchową. Dla uaktywnienia substancji wystarczy bowiem niewielka ilość procentów. Esperal jest niesamowicie czułym składnikiem, dzięki czemu niemal błyskawicznie odpowiada na otrzymywany od organizmu bodziec.

Esperal Kraków – działanie metody awersyjnej

Reakcja blokująca disulfiramu skutkuje wystąpieniem u alkoholika szeregu nieprzyjemnych objawów, nazywanych potocznie skutkami ubocznymi spożywanego alkoholu. Musimy jednak pamiętać, że różnią się one od „kaca” przede wszystkim swoim natężeniem i stałością.

Wśród najpopularniejszych symptomów połączenia Esperalu z alkoholem wymieniamy: bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, kołatanie serca, objawy ze strony układu nerwowego, krążenia, oddechowego, zaburzenia psychiczne, padaczkę poalkoholową, a nawet zatrzymanie akcji serca. Ostatnie z wymienionych należą do najcięższych powikłań i stanowią bezpośrednie zagrożenie życia alkoholika.

W związku z tym podczas terapii Esperalem należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Pierwszym z nich jest zawsze bezwzględne pożegnanie się z alkoholem. Jeśli sama świadomość możliwości wystąpienia tak poważnych objawów nie wystarcza, najczęściej alkoholik rezygnuje ze spożycia substancji odurzającej tuż po wystąpieniu pierwszego z ataków. Reakcję tę nazywamy reakcją odstraszającą. Esperal działa bowiem jako pewnego rodzaju „stróż” trzeźwości.

Awersja

Substancja, która dotychczas wywoływała w mózgu i ciele uzależnionego same przyjemne doznania, zaczyna kojarzyć się z bólem i przykrymi objawami. W związku z tym jej spożycie aktywuje w mózgu już nie ośrodek nagrody, a ośrodek kary. Do krwiobiegu wydzielane są hormony stresu, wśród których prym wiedzie kortyzol i adrenalina. Człowiek zaczyna się czuć źle, co wiąże się bezpośrednio z reakcją organizmu na spożycie alkoholu. W związku z dużą czułością substancji aktywnej osoba poddana terapii awersyjnej powinna wystrzegać się alkoholu nie tylko w standardowych formach. Nie może ona spożywać żadnych wyrobów zawierających alkohol  (niektóre czekoladki, napoje, płyny do higieny jamy ustnej, a nawet perfumy mają śladowe jego ilości), powinna zatem dokładnie czytać skład kupowanych wyrobów. Należy zaznaczyć, że tabletka z Esperalem może działać o 8 do nawet 12 miesięcy.

Esperal Kraków – Centrum Medyczne Galmedic

Wszywka alkoholowa to nic innego jak tabletka z Esperalem (disulfiramem) umieszczona podskórnie we wnętrzu ciała alkoholika. Aby było to możliwe, konieczne jest wykonanie szybkiego i bezpiecznego zabiegu pod okiem specjalisty chirurga.

Implementacja wszywki alkoholowej trwa zwykle do pół godziny. Pacjent znieczulany jest miejscowo, bezpośrednio w miejscu wykonania zaszycia. Najczęściej jest to okolica łopatki, barku lub pośladka. Lekarz umieszcza tabletkę w okolicy mięśniowej, podpowięziowo, dzięki czemu nie jest konieczne wykonywanie zbyt głębokiego nacięcia w skórze pacjenta. Esperal umieszczony jest jednak na tyle głęboko, by skutecznie uniemożliwić alkoholikowi jego samodzielnie usunięcie.

Zabieg ten najbezpieczniej jest wykonać w specjalistycznej placówce. W Krakowie wartym uwagi jest Centrum Medyczne Galmedic. Pacjent już od momentu pierwszej wizyty objęty jest fachową opieką. Działania lekarza rozpoczynają się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu. Podczas niego określane są nie tylko preferencje dotyczące przebiegu zabiegu, ale i ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania. Badanie jest również konieczne do ustalenia odpowiedniej dawki disulfiramu. W Centrum Medycznym Galmedic możliwa jest kompleksowa terapia alkoholizmu, a wszywka alkoholowa jest jednym z jej elementów. Oprócz Esperalu oferta Galmedic obejmuje bezpieczne przeprowadzenie pacjenta przez proces detoksu alkoholowego, uzupełnienie elektrolitów, nawodnienie organizmu przy wykorzystaniu kroplówek witaminowych, a także psychoterapię. Esperal Kraków w Galmedic jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia walki z chorobą alkoholową.

Esperal Kraków

Przeciwwskazania

Nie każda osoba uzależniona może skorzystać z zabiegu wszycia Esperalu. Warunkiem koniecznym do jego wykonania jest bowiem pozostawanie w stanie trzeźwości przez okres przynajmniej 48 godzin przed położeniem się na stole operacyjnym. Konieczność ta podyktowana jest działaniem substancji. Przede wszystkim chodzi jednak o jej szkodliwość dla organizmu w połączeniu z substancją odurzającą. Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent poddawany jest pomiarowi stanu trzeźwości. Dzięki temu personel medyczny zyskuje pewność i jasność sytuacji.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są jakiekolwiek zaburzenia układu krążenia pacjenta, zaburzenia krzepnięcia krwi, pracy układu nerwowego. Dyskwalifikują go również zaburzenia psychiczne czy niepełnoletniość.

Rekonwalescencja

Ponieważ sam zabieg jest całkowicie bezpieczny dla organizmu, proces rekonwalescencji przebiega zwykle szybko i bezboleśnie. Pacjenci rzadko skarżą się na takie dolegliwości jak: ból w okolicy nacięcia, zawroty głowy, nudności. Często jednak objawy te wiążą się bezpośrednio z działaniem znieczulenia, a nie samej tabletki z Esperalem. Jeśli jednak są one bardzo uciążliwe i długotrwałe, zalecamy konsultację lekarską.

Po wykonanym zabiegu pacjent powinien w należyty sposób dbać o ranę pooperacyjną. Koniecznie musimy codziennie zmieniać opatrunek, przemywać bliznę i dokonywać oceny jej wyglądu. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy – nadmierny świąd, zaczerwienienie, sączenie ropy – powinniśmy udać się do lekarza. Zaniedbana rana może skutkować zakażeniem całego organizmu. Kilka dni po zabiegu pacjent zgłasza się obowiązkowo do lekarza w celu usunięcia szwów i oceny ogólnego stanu zdrowia.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wszywce alkoholowej? – kliknij Esperal Kraków i sprawdź szczegóły.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.