Odżywki białkowe – wady i zalety tych suplementów diety

Większość osób, które chodzi na siłownie ma ułożoną dietę, która jest bogata w pożywienie o wysokiej zawartości białka. Białko jest najbardziej istotnym elementem w budowaniu masy mięśniowej. To właśnie ono jest budulcem mięśni. Bez odpowiedniej ilości białka, które najczęściej liczy się w postaci 2g na kilogram ciała, czyli w przypadku osoby ważącej 80 kilogramów, zapotrzebowanie na białko będzie wynosić 160 gramów. Bez odpowiedniej ilości białka nie ma żadnych szans, aby zbudować dobrej jakości masę mięśniową. Jeżeli w Waszej diecie nie znajdzie się dostateczna ilość białka to większość wagi, która będzie przybywać to będzie jedynie tkanka tłuszczowa, której w zasadzie nikt nie chce.

Trenując na siłowni liczy się czysta masa mięśniowa, a nie tkanka tłuszczowa, która ją zakrywa. Niestety w pewnym momencie, podczas budowania masy mięśniowej dostarczenie odpowiedniej ilości białka staje się dużym problemem. Wynika to przede wszystkim z tego, że dostarczenie wystarczającej ilości białka w pożywieniu jest bardzo ciężkie, jeżeli ktoś ważąc np. 110 kilogramów chciałby dostarczać białko tylko i wyłącznie z pożywienia to musiałby w kuchni spędzić cały dzień. Większość osób nie ma na to czasu, zwłaszcza gdy ma się ponad dwadzieścia lat, do tego praca i często jeszcze rodzina. W takim wypadku zwyczajnie nie starcza czasu na takie rzeczy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest uzupełnienie swojej diety o odzywkę białkową, jednak czy korzystanie z odżywki białkowej jest całkowicie bezpieczne?

Zalety stosowania odżywki białkowej

Zażywanie odżywki białkowej jest przede wszystkim zbawienne dla wszystkich osób, które mają problemy z dostarczeniem odpowiedniej ilości białka do organizmu. Ponadto w ostatecznym rozrachunku jest to o wiele tańsze, niżeli spożywanie kilogramów mięsa, które w dzisiejszych czasach jest bardzo drogie. Oczywiście można spożywać białko z innych źródeł jak chociażby z soczewicy, jednakże najlepiej przyswajalne białko dla organizmu człowieka to właśnie białko pochodzenia zwierzęcego, w drugiej kolejności jest białko z nabiału, a jeszcze dalej jest białko pochodzenia roślinnego. Odżywka białkowa, a dokładnie białko serwatkowe jest najbardziej popularną odmianą białka i najczęściej polecane przez wszystkich kulturystów. Tego typu białko idealnie wspomaga rozrost tkanki mięśniowej. Ponadto stosowanie tego typu białka i picie go np. z wodą, albo mlekiem idealnie ogranicza czas, którego byście potrzebowali na przygotowanie np. fileta z piersi z kurczaka. Zamiast przyrządzać mięso kilkadziesiąt minut, będzie można dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości białka dosłownie w minutę. Jest to idealny sposób na dostarczenie białka po treningu.

Odżywki białkowe – wady i zalety tych suplementów diety

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w odchudzaniu: Saxenda, Mysimba.

Zobacz także przykładowe preparaty witaminowe i ziołowe: Neurovit, PADMA 28 Formuła, Juvit D3, Fultium-D3, Dekristol Pro, Milgamma 100, Nervosol-K, Ginkofar Forte, Ferrum Lek.

Wady stosowanie odżywki białkowej

Bardzo często osoby, które decydują się na zakup odżywki białkowej nie są zaznajomione dokładnie z tym jak powinno wyglądać spożywanie białka. Często spotykają się oni z opinią, że można spożywać nieograniczone ilości białka. Producenci suplementów nie zaprzeczają, a nawet często zgadzają się z tymi opiniami, ponieważ dzięki temu zyskują pieniądze, gdyż osoby, które zaczynają uprawiać kulturystykę chcą mieć jak najszybsze efekty, dlatego spożywają jak najwięcej białka, jednak nie jest to dobre wyjście. Aby uzyskać jak najlepsze efekty powinno się stosować nie więcej niżeli 35 gramów białka w jednej odżywce białkowej. Specjaliści dodatkowo zalecają, żeby dzienne spożycie białka, które pochodzi z odżywki nie przekraczało 50 gramów w ciągu dnia. Dlatego jeżeli posiadacie odżywkę białkową, gdzie białko stanowi 80% to powinniście stosować w ciągu dnia jedynie 62 gramy białka z tego źródła, zaś reszta powinna pochodzić z pożywienia. Chociaż białko jest jednym z najcenniejszych składników pokarmowych to jednak jego nadmiar może również szkodzić.

Nadmierna ilość białka w organizmie może być przyczyną do:

– wzrostu reakcji wolnorodnikowych
– upośledzenia pracy mózgu i systemu nerwowego
– wzrostu syntezy homocysteiny
– silnego obciążenia wątroby oraz nerek w wyniku niepełnego przyswajania i utleniania aminokwasów
– schorzenia dróg moczowych
– odwapnienia kości

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.