Tabletki na kaszel ACC Optima to lek pomagający oczyścić górne drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny oraz wspomagający odkrztuszanie. Lek mukolityczny na mokry kaszel. Zawiera acetylocysteinę, która zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej i ułatwia jej odkrztuszanie.
ACC Optima Active to lek zawierający substancję czynną acetylocysteinę. Jest to lek mukolityczny, który rozrzedza gęstą wydzielinę w drogach oddechowych, ułatwiając jej odkrztuszanie. Stosowany jest w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób oskrzeli i płuc, gdy konieczne jest zmniejszenie lepkości wydzieliny oskrzelowej w celu ułatwienia odkrztuszania u dorosłych. ACC Optima Active jest dostępny bez recepty.
ACC Optima Hot proszek do sporządzania roztworu doustnego jest produktem leczniczym stosowanym do rozrzedzania wydzieliny znajdującej się w drogach oddechowych w celu jej łatwiejszego odkrztuszenia. Lek ACC optima Hot zawiera substancję czynną acetylocysteinę. Acetylocysteina zmniejsza lepkość wydzieliny oskrzelowej i ułatwia jej odkrztuszanie.
Aceflucil zawiera acetylocysteinę, która upłynnia lepki śluz w drogach oddechowych. W formie tabletek musujących o dawce 600 mg, lek ten skutecznie rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie, przynosząc ulgę dorosłym w przypadku przeziębienia. Idealny, by poczuć się lepiej i swobodnie oddychać.
Ambroksol APTEO MED (15 mg/5 ml oraz 30 mg/5 ml) to preparat stosowany w leczeniu chorób układu oddechowego, które przebiegają z nadmiernym wytwarzaniem gęstego, lepkiego śluzu. Substancja czynna – chlorowodorek ambroksolu – działa mukolitycznie, czyli rozrzedza wydzielinę oskrzelową i ułatwia jej odkrztuszanie. Preparat dostępny jest w formie syropu w dwóch stężeniach, co umożliwia dobranie odpowiedniej dawki zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Lek stosuje się w przypadku ostrych i przewlekłych schorzeń dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli czy rozstrzenie oskrzeli
Ambrolytin Max to lek wykrztuśny, który zawiera substancję czynną ambroksol. Lek ten ułatwia odkrztuszanie i zmniejsza kaszel. Można go stosować u dzieci po 1 roku życia. Substancją czynną leku jest chlorowodorek ambroksolu. 5 ml syropu zawiera 15 mg ambroksolu chlorowodorku. Lek jest dostępny bez recepty.
Ambrosol Teva to lek dostępny bez recepty, który ma działanie wykrztuśnie i mukolityczne (rozrzedza śluz). Zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Jest stosowany w leczeniu ostrego i przewlekłego zapalenia oskrzeli, astmy oskrzelowej, mukowiscydozy, rozedmy płuc oraz rozstrzeni oskrzeli.
Ambrosolvan to lek o działaniu wykrztuśnym i mukolitycznym, który jest dostępny w postaci syropu. Zwiększa ilość śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i przyspiesza transport wydzieliny, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Stosowany jest w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób płuc i oskrzeli z zaburzeniami wydzielania i transportu śluzu. Jest dostępny bez recepty.
Ambroxol Aflofarm to lek, który zawiera substancję czynną – ambroksolu chlorowodorek. Działa wykrztuśnie i zmniejsza lepkość wydzieliny w drogach oddechowych, co ułatwia ich oczyszczanie i łagodzi kaszel. Jest stosowany wspomagająco w ostrych i przewlekłych chorobach układu oddechowego przebiegających z nieprawidłową sekrecją i utrudnionym odkrztuszaniem wydzieliny oskrzelowej. Lek jest dostępny bez recepty.
Ambroxol Rivopharm to lek z grupy mukolityków, który ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych z nadmiernej ilości śluzu. Stosowany jest w leczeniu mokrego kaszlu w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli, które przebiegają z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu. Ambroxol Rivopharm, 30 mg/5 ml, roztwór doustny jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. Lek jest dostępny bez recepty.
Auropect COMFORT zawiera karbocysteinę, mukolityk zmniejszający lepkość śluzu, co ułatwia odkrztuszanie. Stosowany w chorobach dróg oddechowych z nadmiarem lub lepkością wydzieliny, zalecany dla osób od 18 lat.
Bronchosol to lek wykrztuśny, który zawiera płynny wyciąg z ziela tymianku. Lek jest stosowany w leczeniu kaszlu towarzyszącego przeziębieniu.
Bronchosol MAXIPUREN to lek roślinny w postaci kapsułek dojelitowych miękkich. Zawiera 200 mg olejku eukaliptusowego w jednej kapsułce. Jest stosowany wspomagająco w chorobach przeziębieniowych i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, które towarzyszą kaszel, katar i trudności z odkrztuszaniem lepkiego śluzu. Może być również stosowany wspomagająco w nieropnych stanach zapalnych zatok przynosowych. Lek jest dostępny bez recepty.
Deflegmin to lek mukolityczny, który zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i poprawia jego transport. Dzięki temu ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Jest stosowany w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób płuc oraz oskrzeli, które przebiegają z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych. Deflegmin jest dostępny bez recepty.
Deflegmin to lek, który zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, pobudza wytwarzanie surfaktantu płucnego oraz czynność rzęsek nabłonka układu oddechowego. Lek ten zwiększa ilość wydzieliny, rozrzedza ją, wspomaga odkrztuszanie, poprawia czynność nabłonka oddechowego, wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, łagodzi kaszel, nie zaburza odruchu kaszlowego. Deflegmin jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci. Wskazania do stosowania to ostre i przewlekłe choroby płuc oraz oskrzeli przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych. Lek jest dostępny bez recepty.
Deflegmin EFFECT LONG to lek mukolityczny zawierający ambroksolu chlorowodorek. Zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, poprawiając jego transport, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Stosowany w ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli z utrudnionym odkrztuszaniem lepkiej wydzieliny. Pomaga w złagodzeniu objawów i poprawia komfort oddychania.
Deflegmin dla dzieci, znany również jako Deflegmin Junior, to lek mukolityczny. Zawiera substancję czynną chlorowodorek ambroksolu, który zwiększa ilość wydzieliny, rozrzedza ją i poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego. Lek ten wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel u dziecka. Stosuje się go w ostrych i przewlekłych chorobach płuc oraz oskrzeli, które przebiegają z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych. Deflegmin dla dzieci jest dostępny bez recepty.
Flavamed to lek dostępny bez recepty, który zawiera substancję czynną ambroksol. Jest to lek mukolityczny, który rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie. Stosowany jest w leczeniu mokrego kaszlu związanego z ostrymi i przewlekłymi chorobami płuc i oskrzeli, które przebiegają z zaburzeniami wytwarzania i transportu śluzu. Flavamed dostępny jest w różnych formach, takich jak tabletki i syrop.
Flavamed Max to lek mukolityczny, który jest stosowany w leczeniu mokrego kaszlu związanego z chorobami płuc i oskrzeli. Substancją czynną leku jest ambroksolu chlorowodorek. Dzięki temu, że Flavamed Max rozrzedza gęsty śluz, pacjent łatwiej może go odkrztusić. Lek jest dostępny bez recepty.
Flegamina to lek stosowany w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, których towarzyszy trudny do odkrztuszenia kaszel. Preparat zawiera bromheksynę, która rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych, ułatwiając jej usuwanie. Flegamina jest dostępna w postaci tabletek i syropu bez recepty.
Flegamina ambroxolum to lek dostępny bez recepty, który ma postać syropu. Substancją czynną leku jest ambroksolu chlorowodorek. Lek jest wskazany do stosowania w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli, w których przebiegu dochodzi do zaburzenia wydzielania śluzu. Działa wykrztuśnie, upłynniając wydzielinę z dróg oddechowych, co ułatwia jej odkrztuszanie i łagodzi kaszel.
Flegamina Baby to lek w postaci kropli doustnych, przeznaczony do stosowania u dzieci od 2 roku życia. Substancją czynną jest bromheksyna, która zmniejsza lepkość zalegającej wydzieliny poprzez bezpośredni wpływ na śluz oraz pobudzenie komórek gruczołowych. Lek znajduje zastosowanie w leczeniu mokrego kaszlu. Flegamina Baby jest dostępna bez recepty.
Flegamina Classic to lek, którego składnikiem aktywnym jest bromoheksyny chlorowodorek. Lek ten ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie oskrzeli, dzięki czemu jest wskazany do stosowania w przypadku ostrej i przewlekłej choroby dróg oddechowych, przebiegającej z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Flegamina Classic dostępna jest bez recepty.
Flegamina Fast to lek dostępny bez recepty, który zawiera bromoheksyny chlorowodorek jako substancję czynną. Działa wykrztuśnie, upłynniając wydzielinę z dróg oddechowych, co ułatwia rzęskom transport wydzieliny oskrzelowej i usuwanie jej z płuc. Jest stosowany w leczeniu ostrych i przewlekłych schorzeń dróg oddechowych, które przebiegają z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.
Flegamina Fast Junior to lek bez recepty stosowany w chorobach dróg oddechowych, którym towarzyszą problemy z odkrztuszaniem i usuwaniem śluzu. Preparat swoje działanie opiera na chlorowodorku bromoheksyny, który posiada działanie wykrztuśne. Flegamina Fast Junior rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. Jest stosowany w kaszlu mokrym przy ostrych i przewlekłych chorobach płuc, a także oskrzeli przebiegających z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.
Flegamina Junior o smaku truskawkowym to lek wykrztuśny, który upłynnia wydzielinę z dróg oddechowych i ułatwia oczyszczanie oskrzeli oraz odkrztuszanie. Substancją czynną jest chlorowodorek bromoheksyny. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do stosowania leku są ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych, przebiegające z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.
Flegamina o smaku malinowym to lek w postaci syropu, który zawiera substancję czynną chlorowodorek bromoheksyny. Lek ma właściwości odkrztuśne, pomagając oczyścić oskrzela oraz upłynniając wydzielinę z dróg oddechowych. Jest przeznaczony do stosowania w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych, które przebiegają z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Flegamina jest dostępna bez recepty.
Flegamina o smaku miętowym to lek w formie syropu, który zawiera substancję czynną chlorowodorek bromoheksyny. Działa wykrztuśnie, upłynniając wydzielinę z dróg oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie oskrzeli. Wskazany jest do stosowania w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych, które przebiegają z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu. Flegamina jest dostępna bez recepty.
Fluimucil Forte to lek dostępny bez recepty, którego substancją czynną jest acetylocysteina. Jest to lek mukolityczny, który działa poprzez rozrzedzanie wydzieliny w drogach oddechowych i ułatwia jej odkrztuszanie. Stosowany jest u pacjentów z objawami zakażenia w obrębie górnych dróg oddechowych. Acetylocysteina, substancja czynna leku Fluimucil Forte, upłynnia śluz i wydzielinę śluzowo–ropną, poprzez rozrywanie wiązań dwusiarczkowych w polipeptydach śluzu w drogach oddechowych.
Fluimucil Muko, znany również jako Mufluil Forte, to roztwór do nebulizacji stosowany do ochrony przed infekcjami śluzówki nosa, jamy ustnej i gardła. Składniki aktywne to N-acetylocysteina, sól sodowa kwasu hialuronowego i olejek eteryczny tymiankowy. N-acetylocysteina zmniejsza lepkość śluzu, ułatwiając jego odkrztuszanie, nawilża śluzówkę i niweluje objawy takie jak trudność w przełykaniu, uczucie ciała obcego w gardle, łaskotanie i suchość. Wyrób medyczny Mufluil Forte jest wskazany do stosowania w przypadku ostrych lub przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie migdałków podniebiennych, gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli, a także podczas nieżytu nosa, kaszlu, grypy, przeziębienia, zapalenia strun głosowych, zaczerwienienia, chrypki, problemów z oddychaniem czy po zabiegach laryngologicznych. Nie jestem w stanie potwierdzić, czy Fluimucil Muko jest dostępny na receptę na podstawie dostępnych informacji.
Fluimucil Muko Junior to lek stosowany krótkotrwale, który rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych oraz ułatwia jej odkrztuszanie u osób z objawami zakażenia w obrębie górnych dróg oddechowych. Substancją czynną leku jest acetylocysteina i można go stosować u dzieci już od 3 lat oraz osób dorosłych. Lek jest dostępny bez recepty.
Guajazyl to lek wykrztuśny dostępny bez recepty. Jego substancją czynną jest gwajafenezyna, która zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i zmniejsza jego lepkość, co ułatwia odkrztuszanie. Lek jest stosowany w leczeniu kaszlu, szczególnie tego typu, który charakteryzuje się obecnością gęstej wydzieliny w drogach oddechowych.
Hedelix to syrop wykrztuśny, który zawiera wyciąg z liści bluszczu pospolitego. Jest stosowany w leczeniu objawowym przewlekłych stanów zapalnych oskrzeli oraz nieżytów dróg oddechowych. Działa wykrztuśnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie oskrzeli, co pomaga zmniejszyć obrzęk błon śluzowych i ułatwia odkrztuszanie. Lek jest dostępny bez recepty.
Hedera Helix Boehringer Ingelheim to lek roślinny, który zawiera wyciąg z liści bluszczu pospolitego. Jest stosowany jako środek wykrztuśny w przypadku produktywnego (tzw. mokrego) kaszlu. Lek jest dostępny bez recepty i przeznaczony dla dzieci od 2. roku życia, młodzieży oraz dorosłych.
Hedera Helix Sanofi to lek roślinny stosowany jako środek wykrztuśny w przypadku kaszlu mokrego u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 2 lat. Substancją czynną leku jest wyciąg suchy z liści bluszczu. Lek jest dostępny bez recepty. Przyjmowanie leku powinno nastąpić zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce. W przypadku braku poprawy lub pogorszenia stanu pacjenta po upływie tygodnia, należy skontaktować się z lekarzem.
Hederasal to lek roślinny o działaniu wykrztuśnym, dostępny bez recepty. Zawiera wyciąg suchy z liści bluszczu. Jest wskazany do stosowania jako środek wykrztuśny w przypadku produktywnego (mokrego) kaszlu. Lek zmniejsza częstotliwość oraz bolesność ataków kaszlu, a także ułatwia odkrztuszanie zalegającej, gęstej wydzieliny w drogach oddechowych.
Hederasal MAX to roślinny produkt leczniczy, który jest wskazany do stosowania jako środek wykrztuśny przy kaszlu mokrym. Lek zmniejsza częstotliwość i bolesność ataków kaszlu, przywracając komfort funkcjonowania. Substancją czynną leku jest wyciąg suchy z liścia bluszczu. Lek jest dostępny bez recepty.
Hedussin to lek wykrztuśny pochodzenia naturalnego, który zawiera suchy wyciąg z liści bluszczu. Jego działanie wykrztuśne inicjowane jest prawdopodobnie przez drażnienie błony śluzowej żołądka, następnie włókna czuciowe układu parasympatycznego stymulują odruch gruczołów błony śluzowej oskrzeli. Preparat jest wskazany do stosowania jako lek wykrztuśny w produktywnym (tzw. mokrym) kaszlu. Hedussin jest dostępny bez recepty.
Hedussin o smaku owocowym to lek wykrztuśny pochodzenia naturalnego, który zawiera wyciąg z liści bluszczu. Jest dostępny bez recepty. Lek jest wskazany do stosowania jako środek wykrztuśny w przypadku produktywnego, tzw. mokrego kaszlu. Nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 2 lat z powodu ryzyka nasilenia objawów ze strony układu oddechowego.
Helituspan APTEO MED to roślinny syrop wykrztuśny zawierający wyciąg z liści bluszczu, idealny do łagodzenia mokrego kaszlu u pacjentów od 2 roku życia. Dzięki swojej skuteczności w usuwaniu śluzu i flegmy z dróg oddechowych, przynosi ulgę i wspomaga zdrowie układu oddechowego.
Herbion na kaszel mokry to lek roślinny stosowany jako środek wykrztuśny w przypadku produktywnego (mokrego) kaszlu. Syrop zawiera wyciąg z liści bluszczu, który powoduje zmniejszenie lepkości śluzu w drogach oddechowych. Jest dostępny bez recepty. Wskazaniem do stosowania jest kaszel mokry.
Liść podbiału jest składnikiem wielu leków dostępnych bez recepty. Jest to produkt roślinny, który jest stosowany w formie ziół do zaparzania. Tradycyjnie jest stosowany jako środek osłaniający błony śluzowe jamy ustnej i gardła w stanach zapalnych dróg oddechowych, które przebiegają z kaszlem i chrypką. Wyciąg z liści podbiału zawiera substancje śluzowe, które posiadają właściwości ochronne na błonę śluzową jamy ustnej i gardła, łagodzą kaszel.
Lek Lyfnua (gefapiksant) jest stosowany u dorosłych w leczeniu przewlekłego kaszlu o niewyjaśnionym pochodzeniu lub gdy inne rodzaje leczenia okazały się nieskuteczne. Lyfnua jest dostępny wyłącznie na receptę.
Mucohelix to lek stosowany w leczeniu objawów kaszlu i przeziębienia. Zawiera ekstrakt z liści bluszczu pospolitego, który działa wykrztuśnie, ułatwiając odkrztuszanie. Lek jest dostępny bez recepty i może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 2 roku życia. Wskazania do stosowania to kaszel, zwłaszcza suchy i drażniący, a także objawy przeziębienia.
Mucoplant na kaszel bluszcz forte to roślinny produkt leczniczy, który jest stosowany jako środek wykrztuśny w przypadku mokrego kaszlu. Jest przeznaczony dla osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci powyżej 6 roku życia. Lek zawiera wyciąg suchy z liści bluszczu, który pomaga w usuwaniu zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych. Jest dostępny bez recepty.
Mucosolvan to lek mukolityczny, który zawiera substancję czynną ambroksol. Ambroksol zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Lek jest dostępny bez recepty. Wskazaniami do stosowania Mucosolvanu są ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu.
Original Tymianek i Podbiał to tradycyjny, roślinny produkt leczniczy. Jest stosowany w celu łagodzenia chrypki, kaszlu związanego z przeziębieniem oraz pomocniczo w nieżytach błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Preparat zawiera wyciąg gęsty z liści podbiału oraz wyciąg gęsty z ziela tymianku. Jest dostępny bez recepty.
Pectolvan to lek roślinny o działaniu wykrztuśnym, który zawiera wyciąg z liści bluszczu pospolitego (Hedera Helix L.). Pomaga w usuwaniu śluzu i flegmy z płuc i oskrzeli oraz ułatwia odkrztuszanie. Jest wskazany do stosowania w celu złagodzenia kaszlu produktywnego (mokrego) u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 2 roku życia. Pectolvan jest dostępny bez recepty.
Prospan to produkt leczniczy roślinny stosowany jako środek wykrztuśny w produktywnym kaszlu, znanym również jako mokry kaszel. Substancją czynną leku jest suchy wyciąg z liścia bluszczu. Lek jest dostępny bez recepty. Prospan jest dostępny w postaci syropu, który nie zawiera alkoholu ani cukru, dzięki czemu może być stosowany przez diabetyków.
PULNOZIN Junior o smaku malinowym to lek zawierający karbocysteinę, która należy do grupy mukolityków. Jego działanie polega na zmniejszeniu lepkości śluzu, co ułatwia jego usuwanie z dróg oddechowych podczas kaszlu. Idealny w objawowym leczeniu chorób układu oddechowego, które charakteryzują się nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny.
PULNOZIN MUCO Junior o smaku malinowym to preparat zawierający karbocysteinę, należącą do grupy mukolityków. Jego działanie polega na zmniejszeniu lepkości śluzu, co ułatwia jego usuwanie z dróg oddechowych podczas kaszlu. Idealny do objawowego leczenia chorób układu oddechowego u dorosłych, młodzieży i dzieci od 6. roku życia, charakteryzujących się nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny.
ULNOZIN MUCO o smaku czarnej porzeczki to preparat zawierający karbocysteinę, który działa jako mukolityk, zmniejszając lepkość śluzu w drogach oddechowych. Dzięki temu ułatwia usuwanie flegmy podczas kaszlu. Przeznaczony do objawowego leczenia chorób układu oddechowego z nadmiernym wytwarzaniem gęstej wydzieliny, dla dorosłych i młodzieży od 12. roku życia.
PULNOZIN MUCO o smaku limonki to skuteczny lek zawierający karbocysteinę, która działa jako mukolityk, zmniejszając lepkość śluzu w drogach oddechowych. Dzięki temu ułatwia usuwanie gęstej wydzieliny podczas kaszlu. Idealny do objawowego leczenia chorób układu oddechowego u dorosłych i młodzieży od 12. roku życia,
PULNOZIN o smaku czarnej porzeczki to skuteczny lek zawierający karbocysteinę, substancję z grupy mukolityków, która zmniejsza lepkość śluzu. Dzięki temu ułatwia usuwanie wydzieliny śluzowej z dróg oddechowych podczas kaszlu. Idealny do objawowego leczenia chorób układu oddechowego z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny.
PULNOZIN o smaku limonki to efektywny lek zawierający karbocysteinę, która należy do grupy mukolityków. Zmniejsza lepkość śluzu, ułatwiając jego usuwanie z dróg oddechowych podczas kaszlu. Idealny do objawowego leczenia chorób układu oddechowego z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny, przynosząc ulgę i poprawiając komfort oddychania.
Soledum to lek wykrztuśny, który ułatwia odkrztuszanie przy kaszlu mokrym. Jest dostępny bez recepty. Stosowany jest w leczeniu produktywnego kaszlu oraz jako środek wspomagający w ostrym, nieropnym zapaleniu zatok.
Soledum Forte to lek wykrztuśny, który ułatwia odkrztuszanie przy kaszlu mokrym. Jest dostępny bez recepty. Preparat ma postać kapsułek dojelitowych miękkich stosowanych w leczeniu produktywnego kaszlu oraz jako środek wspomagający w ostrym, nieropnym zapaleniu zatok. Substancją czynną preparatu jest cyneol, wyizolowany podstawowy składnik olejku eukaliptusowego. Cyneol poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego i poprawia transport wydzieliny.
Soledum Junior zawiera 1,8-cyneol, łagodzący stany zapalne dróg oddechowych, wspierający usuwanie nadmiaru wydzieliny z zatok i oskrzeli, ułatwiając odkrztuszanie i łagodząc kaszel. Stosowany jako środek wykrztuśny w przypadku mokrego kaszlu, w leczeniu wspomagającym ostrego, nieropnego zapalenia zatok oraz zapalnych chorobach dróg oddechowych. W przypadku braku poprawy po 7 dniach leczenia lub pogorszenia stanu pacjenta, należy zasięgnąć porady lekarza.
Strepsils na kaszel to lek wykrztuśny, który pomaga w efektywnym odkrztuszaniu lepkiego śluzu w chorobach dróg oddechowych. Lek zawiera karbocysteinę, która normalizuje wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i powoduje upłynnienie zalegającej wydzieliny. Strepsils na kaszel jest stosowany jako lek uzupełniający w chorobach dróg oddechowych, w tym również w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Lek jest dostępny w postaci kapsułek twardych do połykania. Wskazaniem do stosowania jest objawowe leczenie chorób układu oddechowego, które przebiegają ze wzmożonym wytwarzaniem gęstej oraz lepkiej wydzieliny. Lek jest dostępny bez recepty.
Strepsils Natur kaszel mokry to roślinny syrop wykrztuśny stosowany w leczeniu produktywnego kaszlu (mokrego) u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 2 roku życia. Syrop pomaga w odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny. Jeśli objawy nie poprawiają się po 7 dniach lub się pogarszają, należy skontaktować się z lekarzem.
Syrop z liścia bluszczu Phytopharm to lek roślinny stosowany jako środek wykrztuśny w przypadku kaszlu mokrego (produktywnego) u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 2 lat. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Lek jest dostępny bez recepty.
Tymianek i Podbiał to tradycyjny produkt leczniczy roślinny dostępny w postaci pastylek do ssania. Zawiera wyciągi z ziela tymianku i liścia podbiału, które działają łagodząco na podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej i gardła, a także łagodzą kaszel wywołany przez te podrażnienia. Lek jest przeznaczony do łagodzenia chrypki, kaszlu związanego z przeziębieniem oraz pomocniczo w nieżytach błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Jest dostępny bez recepty.
Leki na mokry kaszel, wykrztuśne – przewodnik do skutecznego leczenia
Mokry kaszel, charakteryzujący się odkrztuszaniem wydzieliny z dróg oddechowych, jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu. Odpowiednio dobrane leki mogą znacząco przyspieszyć powrót do zdrowia, wspierając proces oczyszczania dróg oddechowych. W tym artykule przedstawiamy kompleksowe informacje o lekach na mokry kaszel, ich działaniu oraz wskazówki dotyczące wyboru najskuteczniejszego preparatu.
Czym jest mokry kaszel i jak go rozpoznać?
Mokry kaszel, nazywany również produktywnym, to rodzaj kaszlu, który wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny (flegmy) z dróg oddechowych. W przeciwieństwie do suchego kaszlu, stanowi on ważny mechanizm samooczyszczania układu oddechowego z nadmiaru śluzu, bakterii i innych patogenów.
Charakterystyczne objawy mokrego kaszlu:
- Odkrztuszanie wydzieliny o różnej konsystencji i kolorze
- Uczucie „bulgotania” lub „rzężenia” w klatce piersiowej
- Świszczący oddech lub chrypka
- Nasilenie objawów rano lub w pozycji leżącej
- Uczucie zalegania wydzieliny w oskrzelach
Przyczyny mokrego kaszlu – kiedy skonsultować się z lekarzem?
Mokry kaszel może towarzyszyć różnym schorzeniom, od łagodnych infekcji po poważniejsze problemy zdrowotne:
Najczęstsze przyczyny mokrego kaszlu:
- Infekcje górnych dróg oddechowych (przeziębienie, grypa)
- Ostre lub przewlekłe zapalenie oskrzeli
- Zapalenie zatok z towarzyszącym spływaniem wydzieliny
- Alergiczny nieżyt nosa z nadprodukcją śluzu
- Palenie tytoniu lub ekspozycja na zanieczyszczenia powietrza
Poważniejsze przyczyny wymagające konsultacji lekarskiej:
- Zapalenie płuc (gdy towarzyszy mu wysoka gorączka i duszność)
- Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
- Rozstrzenie oskrzeli z przewlekłym, obfitym odkrztuszaniem
- Mukowiscydoza powodująca produkcję gęstego śluzu
- Astma oskrzelowa z nadreaktywnością oskrzeli
Substancje aktywne w lekach na mokry kaszel
Nowoczesne preparaty na mokry kaszel zawierają różnorodne substancje aktywne, które działają w odmiennych mechanizmach, wspierając proces oczyszczania dróg oddechowych.
Składniki mukolityczne (rozrzedzające wydzielinę):
- Acetylocysteina (ACC) – rozrywa wiązania w gęstym śluzie, ułatwiając odkrztuszanie
- Ambroksol – zwiększa produkcję surfaktantu płucnego, upłynnia wydzielinę
- Bromheksyna – prekursor ambroksolu, o podobnym działaniu
- Erdosteina – działa mukolitycznie i przeciwutleniająco
- Karbocysteina – zmniejsza lepkość wydzieliny i wspiera jej usuwanie
Składniki wykrztuśne:
- Wyciąg z bluszczu – naturalna substancja o działaniu wykrztuśnym i rozkurczającym
- Wyciąg z pierwiosnka – stymuluje ruch rzęsek nabłonka oskrzelowego
- Sulfogwajakol – delikatnie drażni błonę śluzową, pobudzając odkrztuszanie
- Gwajafenezyna – zwiększa objętość wydzieliny oskrzelowej, ułatwiając odkrztuszanie
Składniki wspierające o działaniu łagodzącym:
- Wyciąg z prawoślazu – tworzy ochronną warstwę na błonie śluzowej
- Porost islandzki – łagodzi podrażnienia i wspiera nawilżenie błon śluzowych
- Wyciągi z ziół (tymianek, dziewanna) – działają przeciwzapalnie i antyseptycznie
- Miód – naturalny składnik o działaniu łagodzącym i antybakteryjnym
Formy leków na mokry kaszel – jak wybrać odpowiednią?
Leki na mokry kaszel dostępne są w różnych postaciach, co pozwala dopasować formę podania do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Syropy wykrztuśne i mukolityczne
Syropy to najpopularniejsza forma leków na mokry kaszel. Ich zalety:
- Łatwe dawkowanie przy pomocy miarki dołączonej do opakowania
- Szybkie rozprowadzanie substancji aktywnych
- Dodatkowe nawilżenie błon śluzowych gardła
- Szczególnie polecane dla osób mających trudności z połykaniem
- Dostępne w różnych smakach, co zwiększa komfort stosowania
Tabletki na mokry kaszel
Tabletki stanowią wygodną alternatywę dla syropów, szczególnie dla osób aktywnych zawodowo:
- Tabletki do połykania – zawierają substancje mukolityczne o przedłużonym działaniu
- Tabletki musujące – szybko się rozpuszczają, zapewniając natychmiastowe działanie
- Tabletki powlekane – chronią substancje aktywne przed sokami żołądkowymi
- Łatwe do zabrania ze sobą do pracy czy szkoły
- Precyzyjne dawkowanie bez konieczności odmierzania
Pastylki i tabletki do ssania
Te formy leków oferują dodatkowe korzyści:
- Łagodzą podrażnienie i ból gardła towarzyszący kasłowi
- Stopniowo uwalniają substancje aktywne, które działają miejscowo
- Zawierają często dodatkowe składniki przeciwzapalne
- Szczególnie skuteczne przy podrażnieniach górnych dróg oddechowych
- Nie wymagają popijania wodą
Proszki do przyrządzania zawiesiny
Stanowią nowoczesną formę leków na mokry kaszel:
- Pojedyncze saszetki łatwo zabrać ze sobą
- Szybkie rozpuszczanie w wodzie
- Często zawierają dodatkowe witaminy wzmacniające odporność
- Precyzyjne dawkowanie dzięki pojedynczym porcjom
Jak wybrać odpowiedni lek na mokry kaszel?
Wybór optymalnego preparatu powinien uwzględniać kilka istotnych czynników:
Nasilenie objawów
- Przy intensywnym kaszlu z gęstą wydzieliną – preparaty o silnym działaniu mukolitycznym
- Przy umiarkowanym kaszlu – preparaty o zrównoważonym działaniu wykrztuśno-mukolitycznym
- Przy łagodnym kaszlu – preparaty o działaniu wspierającym naturalne mechanizmy
Pora stosowania
- Rano i w ciągu dnia – preparaty stymulujące odkrztuszanie
- Wieczorem – preparaty o łagodniejszym działaniu, które nie zaburzają snu
- Przy całodobowych dolegliwościach – preparaty o przedłużonym działaniu
Wiek pacjenta
- Dla dzieci – specjalne preparaty z dostosowanym dawkowaniem i smakiem
- Dla dorosłych – szersza gama preparatów o różnej mocy działania
- Dla seniorów – preparaty uwzględniające możliwe interakcje z innymi lekami
Schorzenia współistniejące
- Osoby z cukrzycą – preparaty bez cukru
- Pacjenci z chorobami wątroby – preparaty o zmodyfikowanym metabolizmie
- Osoby z chorobami przewlekłymi – konieczna konsultacja z lekarzem
Naturalne metody wspomagające leczenie mokrego kaszlu
Oprócz farmakoterapii, warto rozważyć naturalne metody wspomagające leczenie:
Odpowiednie nawodnienie
- Picie minimum 2 litrów płynów dziennie
- Regularne spożywanie ciepłych napojów (herbata, napar z imbiru)
- Unikanie napojów wysuszających (kawa, alkohol)
Inhalacje i nawilżanie powietrza
- Inhalacje z soli fizjologicznej rozrzedzają śluz
- Olejki eteryczne (eukaliptusowy, sosnowy) działają przeciwzapalnie
- Nawilżacze powietrza zapobiegają wysuszaniu błon śluzowych
Eliminacja czynników drażniących
- Unikanie dymu papierosowego i zanieczyszczeń powietrza
- Ograniczenie przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach
- Właściwa wentylacja pomieszczeń mieszkalnych
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Mokry kaszel można początkowo leczyć samodzielnie, jednak należy skonsultować się z lekarzem, gdy:
- Kaszel utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie
- Towarzyszy mu gorączka powyżej 38°C utrzymująca się ponad 3 dni
- Występuje duszność lub ból w klatce piersiowej
- W odkrztuszanej wydzielinie pojawia się krew
- Kaszel znacząco zaburza sen i codzienne funkcjonowanie
- Pacjent cierpi na choroby przewlekłe (astma, POChP, niewydolność serca)
Mechanizmy działania leków na mokry kaszel
Nowoczesne preparaty na mokry kaszel wykorzystują różne mechanizmy działania, aby skutecznie wspierać organizm w zwalczaniu infekcji:
Leki mukolityczne
Działają poprzez zmniejszenie lepkości wydzieliny oskrzelowej:
- Rozbijają wiązania chemiczne w strukturze śluzu
- Zmieniają proporcje składników w wydzielinie
- Ułatwiają transport śluzu w kierunku gardła
Leki wykrztuśne
Wspomagają usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych:
- Stymulują receptory w żołądku, co pobudza odruch kaszlowy
- Zwiększają ruchomość rzęsek nabłonka oskrzelowego
- Zwiększają objętość wydzieliny, co ułatwia jej transport
Leki mukoregulujące
Normalizują skład i właściwości wydzieliny oskrzelowej:
- Regulują produkcję śluzu przez komórki kubkowe
- Wpływają na aktywność gruczołów śluzowych
- Optymalizują właściwości reologiczne wydzieliny
Odpowiednie dopasowanie mechanizmu działania leku do indywidualnego charakteru kaszlu zwiększa skuteczność terapii i przyspiesza powrót do zdrowia.
Podsumowanie
Mokry kaszel, choć bywa uciążliwy, stanowi ważny mechanizm obronny organizmu. Odpowiednio dobrane leki mogą znacząco przyspieszyć powrót do zdrowia, ułatwiając odkrztuszanie wydzieliny i łagodząc towarzyszące objawy. W naszym asortymencie znajdziesz szeroki wybór preparatów w różnych formach, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjentów.
Pamiętaj, że skuteczna terapia mokrego kaszlu wymaga nie tylko właściwych leków, ale również odpowiedniej pielęgnacji dróg oddechowych i eliminacji czynników zaostrzających objawy. W przypadku przedłużających się lub nasilających objawów, zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.