Zapalenie spojówek u dzieci – objawy, przyczyny i metody leczenia

Zapalenie spojówek u dzieci – objawy, przyczyny i metody leczenia

Dzieci w wieku przedszkolnym często mają zapalenie spojówek. Czym jest ono spowodowane, jaki jest przebieg choroby, jej objawy i metody leczenia? Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego artykułu. Zaczynamy!

Podstawowe przyczyny zapalenia spojówek u dzieci

Pod pojęciem zapalenia spojówek kryje się stan zapalny przebiegający w obrębie powiek oraz okolicy gałki ocznej. Jest on wywołany obecnością bakterii, zazwyczaj gronkowca złocistego czy bakterii hemophilus influenzae. Przeziębienie i grypa to czynniki sprzyjające rozwojowi bakterii i wirusów odpowiedzialnych za tę chorobę. Wówczas bowiem dochodzi do osłabienia układu immunologicznego, który mniej wydajnie walczy z chorobotwórczymi patogenami. Choroba mająca podłoże wirusowe bardzo szybko i łatwo się rozprzestrzenia, dlatego jedno chore dziecko w przedszkolu bez trudu zakazi inne. Natomiast zapalenie spojówek o podłożu bakteryjnym nie przechodzi tak łatwo na innych. Poza tym innym czynnikiem powodującym stan zapalny narządu wzroku jest reakcja alergiczna. W jej przypadku również można zastosować leki, które zmniejszą dolegliwości u dziecka.

Zapalenie spojówek – przyczyny i sposoby leczenia

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w okulistyce: stany zapalne oczu np. zapalanie spojówek, czy rogówki (Cortineff ophtalm. 0,1%, Mybracin, Oflodinex, Monoprost, Vizidor Duo, Ikervis, Optilamid, Verkazia, Tobradex, Floxal ), leki na jaskrę - zmniejszenie wysokiego ciśnienia wewnątrz oka (Xalofree, Xalacom, Bimifree Combi, Travatan,  Taflotan Multi, Briglau Free), leki na zaćmę (Catalin, ), zaburzenia widzenia (Lucentis).

Jakie objawy towarzyszą zapaleniu spojówek u dzieci?

Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów, jeśli chodzi o zapalenie spojówek u dzieci, jest żółta wydzielina. Rodzice mogą ją łatwo zaobserwować o poranku. Podczas snu wyciekający płyn skleja powieki i gromadzi się w kącikach oczu. Dziecko może przejawiać problemy w postaci łzawienia i świądu okolicy oczu, a także mieć wrażenie obecności piasku w oczach. Poza tym symptomom tym mogą towarzyszyć objawy kataru siennego w postaci wydzieliny z nosa i częstego kichania.

Reklama

W którym momencie należy wybrać się z dzieckiem do lekarza okulisty?

Jeżeli po upływie kilku dni od zaobserwowania pierwszych objawów nie ustąpiły one samoistnie, rodzic powinien wybrać się z pociechą do lekarza okulisty. Kolejne oznaki, że sytuacja wymaga konsultacji lekarskiej, to opuchlizna wokół oczu, problemy z apetytem czy rozdrażnienie. Brak energii czy problemy z ostrym widzeniem również powinny skłonić opiekuna do wizyty u lekarza.

Jakie metody leczenia zapalenia spojówek wdroży lekarz?

W przypadku zapalenia spojówek o podłożu alergicznym lekarz okulista zapisze leki przeciwhistaminowe, które ukoją nieprzyjemne objawy. Natomiast w sytuacji problemów natury bakteryjnej zapisze antybiotyki na receptę. Dodatkowo zaleci przemywanie oczu kilka razy dziennie roztworem soli fizjologicznej czy ciepłą wodą. Podczas wykonywania jakichkolwiek czynności w okolicy oczu dziecka należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk, aby nie przenosić bakterii na inne powierzchnie czy do swoich oczu. Należy również pilnować, aby pociecha nie tarła okolicy oczu, by nie podrażniać dodatkowo ich stanu.

Podsumowując, zapalenie spojówek to dość częsta dolegliwość wieku dziecięcego. Występuje zwłaszcza u maluchów uczęszczających do placówek żłobkowych i przedszkolnych. Kontakt z rówieśnikami i bawienie się tymi samymi zabawkami zwiększa ryzyko zachorowania.

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.