Wszelkiego rodzaju ból zawsze bywa niepokojący. Jeśli nie mija on samodzielnie w ciągu kilku dni, najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do lekarza specjalisty, którzy po wykonaniu badań będzie mógł stwierdzić, czemu dochodzi do takiej sytuacji. Niemniej jednak warto poznać możliwe przyczyny bólu zlokalizowanego pod pachami, a także wiedzieć, w jaki sposób się on objawia, a także jak objawiają się poszczególne choroby z tak ulokowanym bólem. Warto zaznaczyć tutaj, że powodów, dla którego ból pojawia się pod pachami, jest naprawdę wiele. Niektóre z nich są błahe i można rozwiązać je nawet bez leków, czy specjalnej kuracji, a niektóre natomiast wymagają konkretnej interwencji i podjęcia przemyślanego leczenia.
Jakie mogą być przyczyny bólu pod pachami?
Tak, jak zostało wspomniane, przyczyn bólu zlokalizowanego pod pachami może być naprawdę wiele. Warto jednak omówić te najpowszechniejsze, aby ułatwić lokalizowanie źródła i podjęcie odpowiedniego leczenia dopasowanego do problemu. Jedną z przyczyn, które powodują miejscowy ból jest nadwerężenie mięśni. Jest to jedna z lepszych wiadomości, gdy dochodzi do bólu zlokalizowanego pod pachą. Mięśnie bowiem nie oznaczają nic poważnego i najczęściej ich naciągnięcie spowodowane jest po prostu nadwerężeniem podczas treningu. Taki ból najczęściej określa się mianem zakwasów i najlepiej jest po prostu poczekać aż minie samoistnie. Jeśli jednak jest to ból bardzo uciążliwy i o sporym stopniu nasilenia, najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po leki przeciwbólowe lub rozgrzewające maści, które stosować można punktowo. Dopiero jeśli naciągnięcie i ból mięśni utrzymuje się ponad tydzień, pomyśleć warto o wizycie u lekarza, który być może zaleci fizjoterapię, albo USG bolącego miejsca, aby zyskać pewność, że nie rozwija się tam stan zapalny.
Ból pod pachą lub w jej bliskiej okolicy powodować może także uraz mechaniczny. Do takiego urazu może dojść na przykład podczas uprawiania sportu, albo podczas wypadku. Dotyczyć to może, zarówno zwykłych, łagodnych stłuczeń, jak i poważniejszych złamań, które leczone muszą być ortopedycznie. Objawy, które na pewno powinny w takim przypadku wzbudzić niepokój to przede wszystkim:
- tkliwość miejsca
- silny ból, który utrzymuje się dłuższy czas
- zaczerwienienie skóry
- miejscowy obrzęk
- zasinienie
Złamanie kości dookoła pachy
Czy chodzi to bezpośrednio o złamanie kości dookoła pachy? Najczęściej urazowi w tym przypadku ulegają kości obojczyka, czy ramienia. Jeśli podejrzewa się złamanie, bądź zwichnięcie, najważniejsze jest to, aby szybko udać się do lekarza ortopedy. Konieczne może być bowiem noszenie specjalnego usztywniacza, który zapobiegnie przemieszczaniu się kości, co mogłoby jedynie pogłębić uraz.
Ból pachy a alergia
Także alergia wiązać się może z dolegliwościami bólowymi pod pachą. Choć wielu osobom wydaje się to wręcz absurdalne, jak najbardziej może się zdarzyć. Zazwyczaj, wtedy gdy użyty zostanie nowy dezodorant lub krem. Zawsze sprawdzać trzeba, czy jest to kosmetyk hipoalergiczny, aby mieć pewność, że nie wywoła podrażnień. Niemniej jednak zawsze może się zdarzyć, że trafi się akurat jeden składnik drażniący. Warto być na to przygotowanym, a gdy pojawi się charakterystyczny ból, pieczenie, a także mocne zaczerwienienie lub swędzenie skóry, od razu zaaplikować łagodzący krem. Najlepiej o działaniu chłodzącym, co przy okazji szybko przyniesie ulgę.
Podrażniona skóra pachy po depilacji
Charakterystyczny ból pod pachą może być również spowodowany zapaleniem mieszków włosowych. Dzieje się tak często podczas depilacji maszynką, gdy skóra jest podrażniona, a włoski wrastają. Oprócz dolegliwości bólowych, w tym przypadku zauważyć można także liczne, czerwone krostki, które poza tym często wypełnione są płynem. Warto w takim przypadku udać się na konsultację do dermatologa, który podpowie, w jaki sposób depilować skórę, aby nie dopuścić do takiej samej sytuacji w przyszłości. Poza tym przepisze także łagodzące kosmetyki, dzięki którym zapanować będzie można nad reakcją alergiczną w ciągu kilku dni. Warto także zmienić używany dezodorant.
Powiększone węzły chłonne
Bardzo częstym powodem, dla którego bolą pachy, oraz ich okolice, są także powiększone węzły chłonne. W zależności od stanu zapalnego, mogą one diametralnie się powiększać. Wyczuwalna gulka często bywa boląca, a takie odczucie utrzymuje się nawet przez kilka dni. Oczywiście powiększone węzły chłonne to zawsze powód do mniejszego lub większego niepokoju i koniecznie należy sprawdzić, co takiego dzieje się w organizmie. Zdarza się bowiem, że węzły powiększają się nawet przy niewielkiej infekcji, na przykład przy chorym gardle. Zdarza się jednak również, że zwiastują one poważniejszą chorobę i wymaga ona specjalnej diagnostyki. Jeśli więc węzły chłonne pozostają powiększone dłuższy czas i do tego pojawia się ich tkliwość i gorsze samopoczucie, w takim przypadku koniecznie należy zgłosić się do specjalisty, który najpewniej zleci do wykonania podstawowe badania morfologiczne, a także, jeśli uzna to za uzasadnione, badanie usg, które pozwoli wykluczyć inne patologie węzłów.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.