Podmiot odpowiedzialny | Orifarm Healthcare A/S |
Kod ATC | A09A |
Procedura | NAR |
Substancja | Lawenda (kwiat / olejek / wyciąg), Mentol, Mięta (pieprzowa i polna), Olejek cytronelowy, Olejek cytrynowy, Olejek goździkowy |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Amol?
Amol stanowi roztwór mentolu oraz mieszaniny olejków eterycznych w etanolu.
Substancje czynne leku Amol to: olejek mięty pieprzowej, którego głównym składnikiem jest mentol; olejek lawendowy; olejek cytronelowy; olejek cynamonowy; olejek goździkowy; olejek cytrynowy; mentol.
Działanie leku wynika z działania poszczególnych substancji czynnych.
Lek przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
Amol stosowany jest tradycyjnie w następujących wskazaniach: zewnętrznie:
– w celu poprawy złego samopoczucia np. w przebiegu przeziębienia, w bólach głowy, bólach mięśniowych;
– w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów; wewnętrznie:
– w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych) np. wzdęcia i niestrawność.
Jaki jest skład Amol, jakie substancje zawiera?
1 g leku Amol zawiera substancje czynne: Mentholum (mentol) 17,23 mg; Citronellae aetheroleum (olejek cytronelowy) 1,00 mg; Caryophylli floris aetheroleum (olejek goździkowy) 1,00 mg; Cinnamomi zeylanici corticis aetheroleum (olejek cynamonowy) 2,40 mg; Limonis aetheroleum (olejek cytrynowy) 5,70 mg; Menthae piperitae aetheroleum (olejek mięty pieprzowej) 2,40 mg; Lavandulae aetheroleum (olejek lawendowy) 2,40 mg.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: etanol 96% (v/v), woda.
Dawkowanie preparatu Amol – jak stosować ten lek?
Leku nie należy stosować pod opatrunkiem utrudniającym dostęp powietrza lub w postaci okładów.
Dorośli i młodzież powyżej 12 lat:
Zewnętrznie do nacierań w celu poprawy złego samopoczucia (np. w przebiegu przeziębienia, w bólach głowy, bólach mięśniowych). Nacierać niewielką ilością leku w formie nierozcieńczonej kilka razy na dobę.
Zewnętrznie w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów.
Miejsce po ukąszeniu przetrzeć wacikiem nasączonym lekiem w formie nierozcieńczonej.
Doustnie w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych)
Od 10 do 15 kropli leku z płynem lub z cukrem, należy przyjmować doraźnie w przypadku wystąpienia dolegliwości, do 3 razy na dobę.
Jeżeli objawy nasilą się lub nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przy przypadkowym spożyciu większych ilości leku występują objawy typowe dla przedawkowania alkoholu. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Amol – czy mogę spożywać alkohol?
Brak informacji na temat związku stosowania leku Amol z jedzeniem i piciem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Amol w okresie ciąży i karmienia piersią?
Brak danych klinicznych dotyczących stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania leku Amol w okresie ciąży i karmienia piersią.
Ulotka Amol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Amol przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Amol - -, Płyn doustny, płyn na skórę (Produkt złożony) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Amol m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Amol - -, Płyn doustny, płyn na skórę (Produkt złożony) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Amol w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Amol - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Amol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.