Co tak naprawdę wiemy o amantadynie?

Co tak naprawdę wiemy o amantadynie?

Już od kilku miesięcy w mediach regularnie poruszany jest temat amantadyny. W opinii niektórych lekarzy substancja ta pozwala znacznie szybciej poradzić sobie z koronawirusem. Czy jest to jednak na 100% prawda? Nikt tego nie wie – większość ludzi opiera się raczej na przeczuciach i niepotwierdzonych efektach takich kuracji. Nie powinno się jednak testować tego bezpośrednio na ludziach chorych – tym bardziej, że nie mamy wyników badań klinicznych i bez problemu znajdziemy też przeciwników tej metody.

O samej amantadynie wiemy jednak już dosyć sporo, bo substancja ta była wykorzystywana w medycynie od lat. Do czego nam ona służyła? Amantadyna pozwalała przede wszystkim łagodniej przejść zarażenie grypą. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wiele lat temu ta choroba oznaczała dla człowieka wysokie ryzyko śmierci – co teraz jest nam już trudno sobie wyobrazić. Amantadyna działa przeciwwirusowo – ale jest skuteczność zaobserwowano tylko w przypadku wirusa grypy typu A. W przypadku typu B nie było już zbyt dobrych efektów – co jest dobrym potwierdzeniem tego, że substancja ta wcale nie musi zwalczać każdego wirusa. W rzeczywistości więc nie mamy podstaw do tego, aby liczyć na jej skuteczność w walce z COVID-19.

Inne zastosowanie

Jak wiemy, z czasem ludzie uodpornili się na grypę i stało się jasne, że zapotrzebowanie na amantadynę jest dużo mniejsze. Postanowiono jednak dalej z niej korzystać, jeżeli okaże się ona przydatna w innym celu – który zresztą stosunkowo szybko udało się odnaleźć. Amantadyna od tego momentu zaczęła być wykorzystywana w leczeniu choroby Parkinsona. Ten problem zdrowotny jest oczywiście nieuleczalny – ale okazuje się, że amantadyna może ułatwić życie pacjenta.

W jaki sposób? Głównym objawem choroby jest drżenie – drżą nam ręce i nogi. Nasze ruchy stają się ograniczone, bo męczymy się z uczuciem sztywności. To wszystko jednak nie pojawia się od razu – symptomy pogarszają się latami. Jeżeli więc szybko do kuracji zostanie dołączona amantadyna – można na długi czas uchronić pacjenta przed postępem choroby. Nie da się oczywiście całkowicie tego zahamować – ale osoby chore są zgodne co do tego, że kilka dodatkowych lat lub nawet miesięcy samodzielności potrafi dużo zmienić.

amantadyna 5 nowe

Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych: na ból gardła (Octeangin, Strepsils Intensive, Benevox Control smak cytrynowy, Inovox Express), na grypę (Ebilfumin, Tamivil, Segosana), aerozole na katar (Xylometazolin Teva, Nasic, Otrivin Katar i Zatoki, Envil katar, Orinox HA), suchy kaszel (Acodin, Levopront, Levosol, Solvetusan, Sirupus Pini compositus), mokry kaszel (Mucofortin, ACC Optima, Soledum forte), na zatoki (IBUM Zatoki, Ibum Zatoki Max, Gripex Hot Zatoki), oraz inne leki stosowane w łagodzeniu objawów przeziębienia (Gripex Max, FluControl HOT, Polopiryna S, Gripex Control).

Amantadyna i COVID-19

W przypadku zwalczania COVID-19 z pomocą leków zawierających amantadynę – powinniśmy po prostu poczekać na więcej informacji. Cała ta sytuacja jest trudna i stresująca, ale próbując leczyć się samodzielnie – tylko dokładamy specjalistom jeszcze większej ilości problemów.

Sprawdź także inny lek z bazy Receptomat: Viregyt K

Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.