Odchudzanie to niezwykle czasochłonny oraz złożony proces. Nie da się go przyśpieszyć ani spowodować, by stał się on wyłącznie przyjemnością. Można natomiast sprawić, by był on bezpieczny dla naszego organizmu i by jego rezultaty były zauważalne w dłuższej perspektywie czasowej.
Czemu ludzie decydują się przejść na dietę?
Powodów, dla których ludzie chcą zgubić nadprogramowe kilogramy, jest mnóstwo. Jednak przeważają dwa zasadnicze, a mianowicie każdy z nas chce być atrakcyjny dla innych oraz pragnie, by mówiono o nim tylko dobrze. Redukcja wagi niemal zawsze powoduje tylko pozytywne komentarze ze strony innych, a czasem nawet podziw i uznanie. Drugi z powodów jest bardziej prozaiczny, nie mieścimy się już w swoich dawnych ubraniach, a i odstający brzuszek czy zwisające boczki zaczynają być coraz bardziej widoczne.
Chcemy jak najszybciej zmienić ten stan rzeczy, stąd kiełkuje w nas powoli decyzja o odchudzaniu . Wśród motywacji do odchudzania należy wymienić problemy zdrowotne wywołane nadwagą. W tym przypadku decyzja o przejściu na dietę jest raczej wymuszona i nie do końca dobrowolna. Niekiedy bywa i tak, że odchudzamy się z czystej próżności, bo to pomogłoby mam lepiej wyglądać w kostiumie kąpielowym czy wcisnąć się w ulubioną suknię wieczorową.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w odchudzaniu: Saxenda, Mysimba.
Zobacz także przykładowe preparaty witaminowe i ziołowe: Neurovit, PADMA 28 Formuła, Juvit D3, Fultium-D3, Dekristol Pro, Milgamma 100, Nervosol-K, Ginkofar Forte, Ferrum Lek.
A co gdy już przejdzie się na dietę?
Nawet wtedy, gdy już rozpocznie się odchudzanie, nie ma wcale żadnej gwarancji, że przyniesie ono spodziewany rezultat. Na przeszkodzie stoją popełniane przez nas błędy w odchudzaniu , których tak naprawdę u siebie nie dostrzegamy. One jak wiadomo, przydarzają się głównie laikom, którzy o redukcji tkanki tłuszczowej wiedzą niewiele.
Co znamienne całą swoją wiedzę na ten temat czerpią z Internetu bądź od osób, które kiedyś były już na diecie, więc mogą się podzielić swoimi doświadczeniami. Takie działanie, co nie dziwi kończy się tym, że osoby, u których odchudzanie nie przynosi oczekiwanych wyników- szybko się zniechęcają i definitywnie rezygnują z przestrzegania diety.
Jakie są najczęstsze błędy w trakcie odchudzania?
Do kardynalnych błędów podczas odchudzania należy zaliczyć odkładanie diety na jutro oraz brak dokładnej rozpiski tego, co będzie się jeść. Pójście na tak zwany żywioł zazwyczaj kończy się tym, iż jemy- co popadnie, zupełnie nie licząc się z kalorycznością spożywanych przez nas posiłków. Po drugie błędem jest samodzielne zliczanie spożytych kalorii.
O wiele sprawniej i dokładniej od nas zrobi to przeznaczona do tego specjalna aplikacja. Podjadanie między posiłkami to kolejna przyczyna tego, iż w ogóle nie chudniemy. Dzieje się tak, gdyż liczba dostarczanych kalorii organizmowi w ogóle nie spada. Tylko nam się wydaje, że jemy mniej, w gruncie rzeczy jest zupełnie odwrotnie. Błędem w trakcie odchudzania jest też wytyczanie sobie zbyt ambitnych celów. Nie da się schudnąć 10 kilogramów w tydzień, bo jest to po prostu niewykonalne.
Co jeszcze utrudnia proces odchudzania?
Na pewno niedobrze na proces redukcji wagi wpływa zajadanie zachcianek zdrowymi produktami. To, że dana rzecz jest uważana za zdrową, automatycznie nie oznacza, iż ma małą kaloryczność. Lepiej zatem zjeść ulubionego batonika niż tuzin pozornie zdrowych produktów. Za marne efekty odchudzania odpowiada też brak ruchu oraz niewystarczająca ilość wypitej przez nas wody. Te dwa czynniki podobnie, jak dieta mają kluczowe znaczenie w redukcji tkanki tłuszczowej oraz przyśpieszeniu naszego metabolizmu. Bez nich każda dieta zakończy się fiaskiem.
Poważnym błędem w odchudzaniu są też częste głodówki. Nie jedząc nic w ciągu dnia, osoba na diecie naraża się tylko na atak wilczego głodu wieczorem. To oczywiście skutkuje tym, że w konsekwencji spożywa znacznie więcej jedzenia- niż planowała i tym samym zaprzepaszcza wcześniejszy wysiłek. Błędem w odchudzaniu jest też robienie sobie wolnych dni od diety, bo ma się powyżej uszu zdrowego jedzenia. Takie postępowanie obniża tylko poziom motywacji do zrzucenia wagi i prowadzi wręcz do efektu jojo.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Sprawdź wykaz produktów wspomagających odchudzanie. Polecamy także spis witamin oraz listę ziół i roślin leczniczych.