Podmiot odpowiedzialny | B. Braun Melsungen AG |
Kod ATC | J01GB01 |
Procedura | DCP |
Substancja | Tobramycyna |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Tobramycin B. Braun?
Lek Tobramycin B. Braun należy do grupy leków zwanych antybiotykami, tzn. jest stosowany do leczenia ciężkich zakażeń wywołanych bakteriami, które mogą być zabite przez substancję czynną – tobramycynę.
Pacjent może otrzymać tobramycynę do leczenia następujących chorób:
– nabyte w szpitalu zakażenia płuc i dolnych dróg oddechowych;
– zakażenia płuc i dolnych dróg oddechowych u pacjentów z mukowiscydozą;
– skomplikowane i nawracające zakażenia nerek, dróg moczowych i pęcherza moczowego;
– zakażenia wewnątrz jamy brzusznej;
– zakażenia skóry i tkanek miękkich, w tym w ciężkich oparzeniach.
W razie konieczności terapia może obejmować także inne antybiotyki.
Jaki jest skład Tobramycin B. Braun, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną jest tobramycyna.
1 ml leku Tobramycin B. Braun, 1 mg/ml, roztwór do infuzji zawiera 1 mg tobramycyny
1 butelka polietylenowa o pojemności 80 ml zawiera 80 mg tobramycyny.
1 ml leku Tobramycin B. Braun, 3 mg/ml, roztwór do infuzji zawiera 3 mg tobramycyny
1 butelka polietylenowa o pojemności 80 ml zawiera 240 mg tobramycyny.
1 butelka polietylenowa o pojemności 120 ml zawiera 360 mg tobramycyny.
Pozostałe składniki leku to:
Tobramycin B. Braun, 1 mg/ml, roztwór do infuzji:
Sodu chlorek
Woda do wstrzykiwań
kwas siarkowy 6N (w celu regulacji pH)
Tobramycin B. Braun, 3 mg/ml, roztwór do infuzji zawiera:
Sodu chlorek
Woda do wstrzykiwań
kwas solny 6N (w celu regulacji pH)
Dawkowanie preparatu Tobramycin B. Braun – jak stosować ten lek?
Lek Tobramycin B. Braun jest podawany przez wlew kroplowy bezpośrednio do żyły (infuzja dożylna). Zalecany czas podawania wynosi 30 minut, ale może być przedłużony do 60 minut. Lekarz ustali odpowiednią dawkę dla danego pacjenta.
Poniżej podano zazwyczaj stosowane dawki.
Dawkowanie u pacjentów z prawidłową czynnością nerek
Dorośli i młodzież
Ciężkie zakażenia
3 mg tobramycyny na kg masy ciała (m.c.) na dobę w jednej dawce lub 1 mg/kg masy ciała w równo podzielonych dawkach podawanych co 8 godzin.
Zakażenia zagrażające życiu
Do 5 mg tobramycyny na kg masy ciała (m.c.) na dobę w jednej dawce lub 1,66 mg/kg masy ciała w równo podzielonych dawkach podawanych co 8 godzin (lub 1,25 mg na kg m.c. co 6 godzin). Gdy tylko stan kliniczny pacjenta poprawi się, należy zmniejszyć dawkę.
Mukowiscydoza
Do 8-10 mg tobramycyny na kg m.c. na dobę w równych dawkach podzielonych.
Noworodki i dzieci w wieku powyżej 1 tygodnia życia
Od 6 do 7,5 mg tobramycyny na kg m.c. na dobę w jednej dawce lub 2 do 2,5 mg na kg m.c. co 8 godzin, lub 1,5 do 1,9 mg na kg m.c. co 6 godzin.
Dawka i wielkość butelki, którą otrzyma pacjent, zależą od jego masy ciała. Lekarz lub pielęgniarka zadbają o to, aby objętość podawana pacjentowi nie przekraczała dawki zalecanej. Konieczna jest absolutna pewność, że pacjent otrzyma prawidłową dawkę.
Dobowa dawka tobramycyny może być podana jako dawka pojedyncza
Nie dotyczy to jednak pacjentów z osłabioną odpornością, niewydolnością nerek, wywiadem lub objawami wskazującymi na utratę słuchu, wodobrzuszem, rozległymi oparzeniami (ponad 20 procent powierzchni skóry) oraz kobiet w ciąży. Pacjenci z prawidłową czynnością nerek otrzymają 5 mg/kg masy ciała w pojedynczej dawce dobowej.
Dawkowanie u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek
Jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek, stężenie tobramycyny w krwi i czynność nerek będą starannie i często kontrolowane, w celu odpowiedniego dostosowania dawki tobramycyny. Lekarz wie, w jaki sposób obliczyć i dostosować dawki, które ma otrzymywać pacjent.
Jeśli pacjent jest poddawany hemodializie lub dializie otrzewnowej, dawka jest starannie dobierana na podstawie stężenia tobramycyny we krwi.
Pacjenci z dużą nadwagą
U pacjentów z nadwagą masę ciała, stanowiącą podstawę do obliczenia dawki wyrażonej w mg/kg masy ciała, można obliczyć w następujący sposób – należna masa ciała plus 40% nadmiaru masy ciała.
Długość leczenia
Zazwyczaj leczenie tobramycyną trwa 7-10 dni. Dłuższe leczenie może być niezbędne w przypadku ciężkich i powikłanych zakażeń dłużej. Będzie kontrolowana czynność nerek, słuch i czynność błędnika.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Przedawkowanie może prowadzić do uszkodzenia nerek i nerwów słuchu lub blokady czynności mięśni (porażenia). W takich przypadkach należy przerwać infuzję tobramycyny. U pacjentów z prawidłową czynnością nerek lekarz zwróci uwagę czy występuje prawidłowe wydalanie moczu. Wydalanie tobramycyny można wymusić poddając pacjenta dializie. Blokadę czynności mięśni można leczyć podając sole wapnia. Jeśli nastąpi porażenie oddychania, może być konieczne wspomaganie oddychania. Jeśli wystąpi ostra reakcja alergiczna, należy podjąć działania ratunkowe. W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Tobramycin B. Braun – czy mogę spożywać alkohol?
Nie dotyczy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Tobramycin B. Braun w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
W czasie ciąży lekarz przepisze ten lek, jeśli uzna to za bezwzględnie konieczne.
Karmienie piersią
Chociaż tobramycyna zazwyczaj nie wchłania się w jelitach karmionych piersią dzieci, lekarz dokładnie rozważy, czy należy przerwać karmienie piersią, czy leczenie tobramycyną.
Ulotka Tobramycin B. Braun – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Tobramycin B. Braun przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Tobramycin B. Braun - 3 mg/ml, Roztwór do infuzji (Tobramycinum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Tobramycin B. Braun m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Tobramycin B. Braun - 3 mg/ml, Roztwór do infuzji (Tobramycinum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Tobramycin B. Braun w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Tobramycin B. Braun - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Tobramycin B. Braun? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.