Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Indapamid, Peryndopryl |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Romapal?
Ten lek nazywa się Romapal.
Romapal jest lekiem złożonym, zawierającym dwie substancje czynne – peryndopryl i indapamid. Działa przeciwnadciśnieniowo i stosowany jest do leczenia wysokiego ciśnienia tętniczego krwi (nadciśnienia tętniczego). Peryndopryl należy do grupy leków określanych mianem inhibitorów konwertazy angiotensyny. Ta grupa leków działa poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu sercu łatwiej jest przepompowywać przez nie krew.
Indapamid jest lekiem moczopędnym. Leki moczopędne zwiększają ilość moczu wytwarzanego przez nerki. Jednak indapamid różni się od innych leków moczopędnych, ponieważ powoduje tylko niewielkie zwiększenie ilości wytwarzanego moczu.
Obie substancje czynne zmniejszają ciśnienie tętnicze krwi i działają razem normując ciśnienie tętnicze.
Jaki jest skład Romapal, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi leku są peryndopryl z tert-butyloaminą i indapamid.
Tabletka zawiera 1,669 mg peryndoprylu w postaci soli sodowej, co odpowiada 2 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą oraz 0,625 mg indapamidu lub tabletka zawiera 3,338 mg peryndoprylu w postaci soli sodowej, co odpowiada 4 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą oraz 1,25 mg indapamidu.
Ponadto lek zawiera:
Laktoza bezwodna, skrobia kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, talk, magnezu stearynian
Dawkowanie preparatu Romapal – jak stosować ten lek?
Romapal należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Zazwyczaj stosowana dawka leku Romapal, to jedna tabletka raz na dobę. Lekarz może zdecydować o modyfikacji dawki leku jeśli pacjent ma niewydolność nerek.
Tabletki najlepiej przyjmować rano i przed posiłkiem. Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek, należy bezzwłocznie skontaktować się z najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym lub poinformować o tym lekarza. Najbardziej prawdopodobnym objawem przedawkowania jest niskie ciśnienie tętnicze. W razie wystąpienia bardzo niskiego ciśnienia tętniczego (objawów takich, jak zawroty głowy, uczucie omdlewania), korzyść może przynieść położenie się z uniesionymi nogami.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Romapal – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Romapal najlepiej przyjmować przed posiłkiem.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Romapal w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża
Jeśli pacjentka sądzi, że jest w ciąży (lub, że może zajść w ciążę), powinna poinformować o tym lekarza.
Lekarz zwykle zaleci pacjentce, by przerwała stosowanie leku przed zajściem w ciążę, lub natychmiast jak tylko zorientuje się, że jest w ciąży. Zaleci również zażywanie innego leku zamiast leku.
Stosowanie leku Romapal we wczesnej fazie ciąży nie jest zalecane. Leku nie wolno stosować po trzecim miesiącu, ponieważ może on poważnie zaszkodzić dziecku, gdy stosowany jest w tym okresie ciąży.
Karmienie piersią
Leku nie wolno stosować w okresie karmienia piersią.
Jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmienie piersią, powinna poinformować o tym lekarza.
Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Ulotka Romapal – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Romapal przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Romapal m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Romapal w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Romapal - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Romapal? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.