Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | UPSA SAS |
Kod ATC | N02BE51 |
Procedura | NAR |
Substancja | Feniramina, Paracetamol, Witamina C (kwas askorbowy) |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Fervex?
Fervex jest lekiem złożonym.
Paracetamol działa przeciwbolowo i przeciwgorączkowo.
Maleinian feniraminy zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych , przez co udrażnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania i łzawienie oczu.
Kwas askorbowy uzupełnia niedobory witaminy C w organizmie.
WSKAZANIA DO STOSOWANIA:
Doraźne leczenie objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych (ból głowy, gorączka, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła) u dorosłych i dzieci powyżej 15 lat.
W przypadku wystąpienia zakażenia bakteryjnego może być konieczne wdrożenie leczenia antybiotykami.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Fervex, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Fervex – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fervex – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Fervex w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Fervex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Fervex, jakie substancje zawiera?
Jedna saszetka zawiera:
Paracetamol 500 mg
Kwas askorbowy 200 mg
Maleinian feniraminy 25 mg.
Substancje pomocnicze: sacharoza (11,5 g), kwas cytrynowy bezwodny, guma akacjowa, sacharyna sodowa, aromat cytrynowo-rumowy.
Dawkowanie preparatu Fervex – jak stosować ten lek?
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 15 lat : 1 saszetka 2 lub 3 razy na dobę. Przerwy w podawaniu kolejnych dawek powinny wynosić co najmniej 4 godziny.
W przypadku zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min), należy zachować co najmniej 8 godzinne przerwy pomiędzy dawkami.
Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance gorącej lub zimnej wody.
Nie należy stosować dłużej niż 5 dni bez porozumienia z lekarzem.
W leczeniu stanów grypopodobnych lepiej jest przyjmować lek rozpuszczony w gorącej wodzie, wieczorem, jak najszybciej od wystąpienia objawów.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe należy zwrócić się do lekarza.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Objawy przedawkowania
ZWIĄZANE Z FENIRAMINĄ
Przedawkowanie feniraminy może spowodować: drgawki (szczególnie u dzieci), zaburzenia świadomości, śpiączkę.
ZWIĄZANE Z PARACETAMOLEM:
Szczególne ryzyko wystąpienia zatrucia paracetamolem występuje u osób w wieku podeszłym oraz u małych dzieci (najczęstszymi przyczynami są zażywanie dawek większych niż zalecane oraz przypadkowe zatrucia); zatrucia te mogą prowadzić do zgonu. Przedawkowanie preparatu może spowodować objawy takie, jak nudności, wymioty, nadmierne pocenie, senność i ogólne osłabienie, a następnego dnia rozpieranie w nadbrzuszu, powrót nudności i żółtaczka.
Sposób postępowania
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub
farmaceuty.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fervex – czy mogę spożywać alkohol?
Nie ma przeciwwskazań.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Fervex w okresie ciąży i karmienia piersią?
Ciąża:
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Nie zaleca się stosowania leku w czasie ciąży.
Karmienie piersią:
Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.
Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia.
Ulotka Fervex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Fervex - (500 mg + 200 mg + 25 mg)/sasz., Granulat do sporządzania roztworu doustnego (Paracetamolum + Acidum ascorbicum + Pheniramini maleas) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Fervex - (500 mg + 200 mg + 25 mg)/sasz., Granulat do sporządzania roztworu doustnego (Paracetamolum + Acidum ascorbicum + Pheniramini maleas) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Z mojego doświadczenia mogę potwierdzić wysoką skuteczność leku Fervex w zwalczaniu objawów przeziębienia i grypy. Preparat wykazuje kompleksowe działanie, skutecznie łagodząc takie dolegliwości jak gorączka, katar i ból gardła. Szczególnie doceniam szybkość działania tego leku oraz jego formę rozpuszczalną, która ułatwia przyjmowanie. W moim przypadku zauważyłam znaczącą poprawę samopoczucia już po pierwszej dawce, co pozwoliło mi sprawniej funkcjonować podczas infekcji.