Ostatnia aktualizacja:
Podmiot odpowiedzialny | Theramex Ireland Limited |
Kod ATC | G03CA03 |
Procedura | NAR |
Substancja | Estradiol |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Estreva?
Lek zawiera syntetyczny 17β-estradiol, który jest chemicznie i biologicznie identyczny z endogennym ludzkim estradiolem.
Estradiol należy do grupy hormonów płciowych – estrogenów.
Lek stosuje się w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) w leczeniu objawów niedoboru estrogenów u kobiet po menopauzie.
Istnieją jedynie ograniczone doświadczenia dotyczące zastosowania preparatu u kobiet po 65 roku życia.
Spis treści
- 1 Jaki jest skład Estreva, jakie substancje zawiera?
- 2 Dawkowanie preparatu Estreva – jak stosować ten lek?
- 3 Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
- 4 Co mogę jeść i pić podczas stosowania Estreva – czy mogę spożywać alkohol?
- 5 Czy można stosować Estreva w okresie ciąży i karmienia piersią?
- 6 Ulotka Estreva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
- 7 Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Jaki jest skład Estreva, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest Estradiol. 1 g żelu zawiera 1,0325 mg estradiolu półwodnego, co odpowiada 1,0000 mg bezwodnego estradiolu.
Każda dawka dostarcza 0,5 g żelu, czyli 0,5 mg estradiolu (jako 0,516 mg estradiolu półwodnego).
Substancje pomocnicze to: Etanol, woda oczyszczona, glikol propylenowy, glikolu dietylenowego eter monoetylowy, polimer karboksypoliwinylowy, trolamina, edetynian disodu.
Dawkowanie preparatu Estreva – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie
Każde naciśnięcie pompki dozującej (porcja leku) dostarcza 0,5 g żelu.
Przeciętna dawka wynosi 1,5 g żelu czyli 3 porcje leku raz na dobę przez 24 do 28 dni.
Przy stosowanej dawce dobowej 1,5g, pojemnik 50 g wystarcza na miesiąc.
Żel należy nakładać raz na dobę, rano lub wieczorem, najlepiej po kąpieli.
Dawkę można dostosować do indywidualnych potrzeb.
Indywidualne dawki dobowe mogą się wahać od 0,5 g do 3 g żelu.
Przy rozpoczynaniu i kontynuacji leczenia objawów związanych z menopauzą zaleca się stosowanie minimalnej skutecznej dawki przez jak najkrótszy okres.
Kobiety z zachowaną macicą powinny przez co najmniej 12 do 14 dni cyklu przyjmować progestagen w skojarzeniu z lekiem Estreva celem uniknięcia wywołanego estrogenami rozrostu endometrium.
Nie zaleca się dodawania progestagenu przy leczeniu kobiet z usuniętą macicą, chyba że wcześniej zdiagnozowano u nich endometriozę.
Można stosować dwa schematy terapeutyczne:
1) Cykliczny: Lek Estreva stosuje się przez 24 do 28 dni, po czym następuje 2 do 7-dniowa przerwa. U kobiet z zachowaną macicą progestagen należy podawać co najmniej przez ostatnie 12 dni leczenia estradiolem. W okresie bez leków może wystąpić krwawienie z odstawienia.
2) Ciągły: Lek Estreva stosuje się ciągle, bez przerw. U kobiet z zachowaną macicą progestagen należy podawać co najmniej przez 12 dni w miesiącu. W okresie odstawienia progestagenu może wystąpić krwawienie z odstawienia.
Ciągły sposób leczenia można zalecić w przypadkach, gdy w okresie wolnym od leku Estreva pojawiają się nasilone objawy niedoboru estrogenów.
Jak nakładać żel Estreva 0,1%?
1/ Zdjąć nakrętkę.
2/ Trzymając pojemnik jedną ręką podstawić drugą dłoń pod końcówkę pompki i nacisnąć pompkę tak, by uzyskać porcję żelu. Przy pierwszym użyciu konieczne może być kilkukrotne przyciśnięcie pompki w celu uruchomienia urządzenia i uzyskania pierwszej porcji żelu. Porcja ta może nie mieć właściwej objętości i należy ją wyrzucić.
3/ Pozwolić aby między kolejnymi naciśnięciami końcówka pompki powróciła do swej wyjściowej pozycji.
Powierzchnia nakładania żelu powinna być równa mniej więcej powierzchni dwóch dłoni. Pacjentka nakłada żel na czystą, suchą i nieuszkodzoną skórę brzucha, ud, ramion lub barków, najlepiej po kąpieli rano lub wieczorem. Żelu nie wolno nakładać na skórę piersi ani na błony śluzowe. Należy unikać kontaktu leku z oczami. Nie trzeba wcierać leku w skórę zaleca się jednak pozostawić go na niej ok. 2 minuty przed założeniem ubrania.
Żel nie plami ubrań. Po nałożeniu żelu należy umyć ręce.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Estreva mogą wystąpić: nudności, wymioty i krwawienie po odstawieniu leku.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Estreva – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Estreva zawiera glikol propylenowy, który może wywoływać podrażnienie.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Estreva w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku Estreva nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
Jeśli w trakcie przyjmowania leku pacjentka zajdzie w ciążę, należy przerwać leczenie i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Niezamierzone zażywanie leku w czasie ciąży nie jest wskazaniem do jej przerwania.
Przed zastosowaniem leku prosimy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Ulotka Estreva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Estreva - 1 mg/g,0,1%, Żel (Estradiolum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Estreva - 1 mg/g,0,1%, Żel (Estradiolum) |
Bibliografia
- Ulotka i charakterystyka produktu leczniczego - RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Z perspektywy kilkuletniego stosowania tego leku mogę go z całą pewnością określić jako wyjątkowo skuteczny preparat. Jego działanie w zakresie łagodzenia objawów menopauzalnych, szczególnie uciążliwych uderzeń gorąca i nadmiernej potliwości, było naprawdę imponujące. Dodatkowym atutem jest fakt, że w przeciwieństwie do wielu innych preparatów hormonalnych, nie powodował przyrostu masy ciała, co jest istotne dla komfortu pacjentek.
Niestety, obecnie borykam się z problemem dostępności tego leku, co zmusiło mnie do przejścia na alternatywne preparaty. Choć inne dostępne na rynku leki również wykazują pewną skuteczność w łagodzeniu objawów menopauzy, to jednak nie dorównują efektywności tego konkretnego preparatu. Różnica w działaniu jest wyraźnie odczuwalna, co sprawia, że bardzo odczuwam brak możliwości kontynuowania tej sprawdzonej terapii.