Opacorden

Podmiot odpowiedzialnyZakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Kod ATCC01BD01
ProceduraNAR
SubstancjaAmiodaron

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Opacorden?

Lek Opacorden zawiera amiodaron – substancję należącą do grupy leków antyarytmicznych, które pomagają przywrócić regularną pracę serca.

Lek Opacorden jest stosowany w leczeniu i zapobieganiu:
– zaburzeń rytmu serca w przebiegu zespołu Wolffa-Parkinsona-White’a (WPW);
– migotania i trzepotania przedsionków, napadowych tachyarytmii nadkomorowych: częstoskurczu nadkomorowego i węzłowego, gdy inne leki nie mogą być zastosowane;
– groźnych dla życia komorowych zaburzeń rytmu (częstoskurcz komorowy, migotanie komór), gdy inne leki antyarytmiczne są nieskuteczne.

Jaki jest skład Opacorden, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest amiodaron. Każda tabletka zawiera 200 mg amiodaronu chlorowodorku.

Pozostałe składniki to:
skrobia ziemniaczana, żelatyna, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Skład otoczki: hypromeloza, makrogol 6 000, czerwień koszenilowa, lak (E124), talk, glikol propylenowy, tytanu dwutlenek.

Dawkowanie preparatu Opacorden – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

– Lek należy przyjmować doustnie, popijając wodą.
– Tabletkę należy połknąć w całości. Nie należy tabletki rozgniatać ani żuć.

Dorośli
Należy stosować najniższą najmniejszą skuteczną dawkę (umożliwiającą kontrolowanie zaburzeń rytmu serca).
– Zwykle stosuje się dawkę nasycającą 200 mg (1 tabletka) 3 razy na dobę przez tydzień.
– W zależności od stanu pacjenta i odpowiedzi na leczenie lekarz może zdecydować o zwiększeniu lub zmniejszeniu dawki leku. Dawka podtrzymująca wynosi od 100 mg do 200 mg na dobę. Amiodaron może być stosowany co drugi dzień w dawce 200 mg na dobę lub codziennie w dawce 100 mg na dobę; można stosować również przerwy w stosowaniu leku (dwa dni w tygodniu).

Stosowanie u dzieci
Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u dzieci. Lekarz zadecyduje o podaniu odpowiedniej dawki leku.

Pacjenci w podeszłym wieku
Lekarz może zalecić mniejszą dawkę leku Opacorden. Należy regularnie monitorować czynność serca i tarczycy.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Opacorden, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub najbliższego szpitala, aby uzyskać informację dotyczącą dalszego postępowania.

Po przyjęciu dawki większej od zalecanej, opisano następujące działania niepożądane: splątanie, osłabienie lub zmęczenie, powolne bicie serca, zaburzenia czynności wątroby.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Opacorden – czy mogę spożywać alkohol?

Nie należy pić soku grejpfrutowego podczas stosowania leku Opacorden.
Należy ograniczyć picie alkoholu podczas stosowania leku Opacorden, ponieważ zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń wątroby. Należy poinformować lekarza o ilości spożywanego alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Opacorden w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Leku nie wolno przyjmować w czasie ciąży, ponieważ może powodować uszkodzenia płodu.
Leku nie wolno przyjmować w okresie karmienia piersią.

Ulotka Opacorden – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Opacorden przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Opacorden - 200 mg, Tabletki powlekane (Amiodaronum)
Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Opacorden m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opacorden - 200 mg, Tabletki powlekane (Amiodaronum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Opacorden w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Opacorden - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Opacorden? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

7 komentarzy do “Opacorden”

  1. Skutki uboczne znacząco wzrastają z upływem czasu stosowania. Dotyczą oczu, tarczycy, a także błędnika. Anomalie zależą od stanu zdrowia, wieku i momentu rozpoczęcia leczenia. W przypadku nietolerancji alternatywnych leków, jest to jeden z koniecznych do stosowania. Działa skutecznie zgodnie z przeznaczeniem, zauważalne efekty następują po 10-30 dniach, jednak konieczne jest dłuższe stosowanie. Wypłukanie z organizmu po zaprzestaniu podawania leku trwa około 30 dni (nie dotyczy to ewentualnych zaistniałych skutków ubocznych). Przerwy do 2 dni w organizmie nasyconym lekiem są stosowane zgodnie z zaleceniami medyka. Lek dobry, choć występują indywidualne reakcje – w sytuacji wyższej konieczności trzeba słuchać lekarza.

    Odpowiedz
  2. Opacorden po ponad 2 tygodniach zażywania – bardzo złe samopoczucie, obniżone ciśnienie, omdlenia, duża potliwość, ogromne osłabienie. Po rozmowie z kardiologiem – odstawiam.

    Odpowiedz
  3. LEK POMAGAJĄCY JEŚLI CHODZI O NIEMIAROWĄ PRACĘ SERCA ALE RUJNUJĄCY OCZY,TARCZYCĘ ,WĄTROBĘ-DZIWIĘ SIĘ ,ŻE NIE JEST WYCOFANY W ZWIĄZKU Z TYLOMA SKUTKAMI UBOCZNYMI.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz