Podmiot odpowiedzialny | |
Kod ATC | |
Procedura | |
Substancja | Ceftriakson |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ceftriaxone Hospira?
Ceftriakson należy do grupy antybiotyków, zwanych cefalosporynami, które działają niszcząco na bakterie.
Ceftriakson jest stosowany w leczeniu zakażeń, które są lub mogą być wywołane przez bakterie wrażliwe na ceftriakson.
Ten lek jest stosowany w leczeniu następujących zakażeń:
· zapalenie płuc,
· zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (zakażenie w mózgu),
· zakażenie kości, skóry lub innych miękkich części ciała (tkanek miękkich),
· rzeżączka (choroba przenoszona drogą płciową),
· u osób ze zmniejszoną liczbą białych krwinek (neutropenią),
· lek może być również podawany przed lub po operacji, aby zapobiegać wystąpieniu zakażenia.
Leczenie tym lekiem można w niektórych przypadkach rozpoczynać, nawet jeśli jeszcze nie wiadomo czy drobnoustroje są wrażliwe na ceftriakson, czy są niewrażliwe.
Jaki jest skład Ceftriaxone Hospira, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest ceftriakson disodowy 3,5 -wodny.
Każda fiolka zawiera 500 mg ceftriaksonu w postaci 596 mg ceftriaksonu sodowego.
Każda fiolka zawiera 1 g ceftriaksonu w postaci 1,193 g ceftriaksonu sodowego.
Każda fiolka zawiera 2 g ceftriaksonu w postaci 2,386 g ceftriaksonu sodowego.
Lek Ceftriaxone Hospira nie zawiera żadnych innych składników.
Dawkowanie preparatu Ceftriaxone Hospira – jak stosować ten lek?
Lek Ceftriaxone Hospira będzie podawany pacjentowi przez lekarza lub pielęgniarkę.
Podawanie leku będzie się odbywało na jeden ze sposobów podanych poniżej:
· Przed podaniem leku pacjentowi, Ceftriaxone Hospira będzie przygotowany w postaci rozworu poprzez dodanie do fiolki sterylnego płynu do wstrzykiwań.
· Następnie, z fiolki będzie pobrana odpowiednia dawka leku. Ta dawka może być podana w postaci wstrzyknięcia lub może być dodana do worka zawierającego płyn z rozworem do infuzji, który jest podawany pacjentowi przez niewielki dren do jednej z żył.
· Podanie w postaci wstrzyknięcia domięśniowego (np. w mięsień ramienia).
· Podanie w powolnym wstrzyknięciu do żyły. Wstrzyknięcie może trwać od 2 do 4 minut.
· Podanie przez niewielką rurkę, wprowadzoną do jednej z żył. Jest to tzw. infuzja dożylna. Podanie może trwać około 30 minut.
Liczba dni lub tygodni podawania leku Ceftriaxone Hospira zależy od rodzaju zakażenia występującego u danego pacjenta. Leczenie lekiem Ceftriaxone Hospira jest zazwyczaj kontynuowane przez 2 do 3 dni po ustąpieniu objawów choroby.
Dorośli, osoby w podeszłym wieku, dzieci od 12 lat i starsze
· Zazwyczaj stosowana dawka wynosi 1 g (gram) raz na dobę. W przypadku ciężkiego zakażenia lekarz może zalecić pacjentowi większą dawkę (od 2 g do 4 g raz na dobę).
· Jeśli pacjent ma mieć zabieg operacyjny, możne otrzymać od 1 g do 2 g w jednym lub dwóch iniekcjach.
· Leczenie zakażenia zwanego rzeżączką polega na podaniu iniekcji domięśniowej jednej dawki leku, która wynosi 0,25 g (grama).
Dzieci w wieku do 12 lat
· Dawka będzie wyliczona przez lekarza w oparciu o wagę dziecka. Lek jest podawany u dzieci zazwyczaj raz na dobę przez cienki dren do żyły (w postaci infuzji dożylnej). Czas infuzji wynosi co najmniej 30 minut.
Noworodki
· Dawka będzie wyliczona przez lekarza w oparciu o wagę dziecka. Lek jest podawany u dzieci zazwyczaj raz na dobę przez cienki dren do żyły (w postaci infuzji dożylnej). Czas infuzji wynosi co najmniej 1 godzinę.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Jeśli pacjent uważa, że otrzymał zbyt dużą dawkę leku Ceftriaxone Hospira, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub pielęgniarce.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ceftriaxone Hospira – czy mogę spożywać alkohol?
Brak danych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Ceftriaxone Hospira w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub pielęgniarki przed zastosowaniem tego leku.
Ulotka Ceftriaxone Hospira – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Ceftriaxone Hospira przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Ceftriaxone Hospira m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Ceftriaxone Hospira w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Ceftriaxone Hospira - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Ceftriaxone Hospira? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.