Acodin 300

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaDekspantenol, Dekstrometorfan

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Acodin 300?

Lek Acodin 300 występuje W postaci syropu i zawiera substancje czynne: dekstrometorfanu bromowodorek i dekspantenol. Dekstrometorfan działa przeciwkaszlowo, hamuje odruch kaszlowy poprzez bezpośrednie działanie na ośrodkowy układ nerwowy. W stosowanych dawkach nie wpływa hamuj ąco na działanie aparatu rzęskowego oskrzeli (struktura odpowiedzialna za transport wydzielonego śluzu). Dekspantenol odgrywa istotną rolę w przemianie materii, w tym w regeneracji błon śluzowych dróg oddechowych.

Lek Acodin 300 stosuje się w objawowym leczeniu suchego kaszlu różnego pochodzenia (nie związanego z zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych).

Jaki jest skład Acodin 300, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku jest dekstrometorfanu bromowodorek i dekspantenol.
5 ml syropu zawiera 15 mg dekstometorfanu bromowodorku i 50 mg dekspantenolu.

Ponadto lek zawiera: karmclozę sodową, glicerynę, sacharozę, sodu benzoesan, karmel spożywczy, kwas cytrynowy, esencję malinową spożywcza, wodę oczyszczoną.

Dawkowanie preparatu Acodin 300 – jak stosować ten lek?

Doustnie.

Dorośli i dzieci od 12 roku życia:
1 tabletka (15 mg) co 4 godziny lub 2 tabletki (30 mg) co 8 godzin.

Dzieci od 6 roku życia:
pół tabletki (7,5 mg) co 4 godziny lub 1 tabletka (15 mg) co 8 godzin. Nie stosować u dzieci poniżej 2 roku życia.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W wyniku przedawkowania leku mogą wystąpić następujące objawy: pobudzenie, zaburzenia świadomości, stan dezorientacji. Bardzo duże dawki dekstrometorfanu mogą spowodować spowolnienie oddechu. W przypadku przedawkowania stosuje się leczenie objawowe. Można zastosować płukanie żołądka.

Istnieją doniesienia o skutecznym zastosowaniu naloksonu jako specyficznej odtrutki podczas przedawkowania u dzieci. W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Acodin 300 – czy mogę spożywać alkohol?

Syrop Acodin 300 można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Acodin 300 – czy mogę spożywać alkohol?

W ciąży i w okresie karmienia piersią – przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza. Nie należy stosować leku u kobiet karmiących piersią.

Ulotka Acodin 300 – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Acodin 300 przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Acodin 300 m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Acodin 300 w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Acodin 300 - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Stosujesz Acodin 300? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.

Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Dodaj komentarz